Çok acilli başlık atıyorum... Gsm sahteciliği

in vino veritas

in aqua sanitas
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2009
23.916
63.669
Kısaca nasıl özetlenir bilemedim, herhalde gsm sahteciliği en net olur diye düşündüm.
Şöyleki; kullandığım gsm operatörünün iletişim öerkezine gittim dün bir işlem için. Adıma kayıtlı, hiç kullanmadığım bir telefon hattı olduğunu öğrendim. Orda gerekli işlemleri yaptık, dilekçe falan yazdık. Çıktım geldim.

Ama aklıma takıldı, bütün gece kurdum da kurdum. Şimdi bu hat benim adıma açıldıysa eğer birinde benim bütün kimlik bilgilerim ve kimlik fotokopim var demektir. Bu da her türlü dolandırıcılığa imkan sağlar. Birazdan yine iletişim merkezine gideceğim hattın hangi bayiden açıldığını öğrenmek için. Bu bilgiyi bana verirler mi?
Ya da ulaşılabilir bir bilgi mi bu? Olmadı iketişim merkezini ya da gsm operatörünü mü savcılığa versem. Bu işin peşini bırakmak istemiyorum çünkü çok tedirgin oldum. Ne yapabileceğim konusunda bilgisi olanlar ya da bu tarz bir olay başına gelenler bir el atsa çok sevinirim.

isim benzerliği falan olabilir mi? Bazı isimler hem isim hem soy isim olarak çok popüler olabilir. Benim buna benzer çok tanıdığım var. Yoksa aynen dediğin şekilde belgede saheteciliğe girer ki hat vs gibi şeyleri almanın bu kadar kolay olduğu bir dönemde insanlar neden yapsın bunu. Kaldı ki yaptırsa tek vukuat değildir.
Kimlik ayarlaması yapması falan operatörü bağlamaz. Sonuçta kimlikleri doğrulamıyorlar çip yöntemi falan yok henüz.
Gittiğin dükkan gibi bir yer olsa gerek ki hattın kimlik detaylarını göremez diye biliyorum.

Aynısı eşimin basina geldi. diyarbakir da açılmış. Savcılığa verdi. Ne çıkar bilmiyoruz. Gsm opototoru sahte olduğunu kabul etti. Savcılık soruşturmasından sonra dava açacak

İsim benzerliği olacağına pek ihtimal vermiyorum. Çift ismim var, çok kullanılmayan ve birlikte hiç kullanılmayan isimler. Denk gelmedim hiç daha önce.
Açık hat satıyorlarmış alt bayiler. Herhangi bir işlem için kimlik fotokopisi verdiysem bir yere onlar yapmış olabilirlermiş.
Kimi savcılığa vericem ben şimdi öyleyse?

Karışıklık olabilir mi?
Bana da bankamdan, başkasına ait kredi kartı borcuyla ilgili bilgilendirme mesajı geldi. Bankayı aradığımda telefonumun başka hesapta da göründüğünü, o yüzden mesaj geldiğini söylediler mesela.

Yok sanmıyorum. Başka bşr data hattına ait fatura da eşime geliyor ama o tamamen isim benzerliği ve mail adresinin yanlış verilmesinden kaynaklı. Gerçi bunu düzeltmeyi aylardır beceremeyen insanlar sahte hat için ne yaparlar bilemedim şimdi.

Anladım iki ismin varsa tesadüf olması imkansız gibi.
Bence sen savcılığa olduğu gibi anlat onlar yönlendirsin seni.
İçinden çok ciddi bir şey de çıkabilir. Deidğin gibi bir şey de olabilir. Ama yine de anormal bir durum.
Allahtan yolun düşmüş de öğrenmişsin.

Bizde isim benzerliği yok aslında.
Banka benim telefon numaramı başka bir müşterisine daha tanımlamış. Gerçi sizde durum biraz daha farklı.
Bilemedim ben de.

Emniyete başvursanız o hattın kullanım kayıtları çıkar aslında eğer aktif olarak kullanılıyorsa. Oradan da kullanan kişinin yer tespiti falan yapılabilir. Ha emniyet uğraşır mı onu bilmiyorum.

2009 da açılmış hattı yeni öğrendim be cicim. 5 sene yahu... Bu 5 sene içinde 50 farklı işlem yaptım orda, bir tanesinde çıkmaz mı ortaya.
Öğleden sonra gidicem bakalım ne yapıcaz.

Bu iş bayağı sorunlu bişey bizim burda çalışan arkadaşın başına geldi
adına 2 adet faturalı hat açmışlar
sonra da telefon almışlar ve fatura ödenmeyince diğer numaralara ulaşamadıkları için bizim arkadaşı aradılar
kim nerde nasıl açtı diye bayağı bitr telefon trafiği yaptık
en son burdaki vodafone bayisinden öğrendik nerde açıldığını
orayı arayınca kimlik fotokopisi var dedi
bize resmini gönderdi kimliğin
ve kimlik bizim arkadaşın evlenmeden önceki kimliği çıktı
adam kendi resmini yapıştırmış ve kullanıyormuş
sanırım 4-5 senedir onda bu kimlik

hemen savcılığa suçduyusunda bulunuldu
dava vs açıldı
henüz 2 ay oldu
bir sonuca ulaşmadık ama peşini bırakmayın
sonuçta kimlikler herşeyi yapabiliyorlar

Pfff bilemedim ki ben de. Gidip iletişim merkezindekileri biraz tehdit edeyim ordan da savcılığa geçeyim bari.

Peşini bırakmaya niyetim yok da nerden başlayacağımı bilemedim sadece.

çeşitli yerlere kimlik fotokopisi veriyoruz.bazı "kötü" niyetli kişilerde bunu kullanıyor.fotokopinin fotokopisi ile herşey yapılıyor.kimlik fotokopiniz çekildiğinde hangi amaçla verildiğini üzerine gelecek şekilde yazın.böyle yaparsanız tekrar kullanılmaz.

Peşini bırakmaya niyetim yok da nerden başlayacağımı bilemedim sadece.

önce nereden açıldığını öğren hattın
sonra da kimlik fotokopisinin resmini vs iste
acaba senin daha önce bıraktığın kimlikle mi açmışlar
yoksa sahtecilik mi var

eğer senin kimliğinle açmışsa bilgim duışında işlem yapmışlar diye
şubeyi gsm şirketinin merkezine şikayet et

ama sahtecilik varsa hemen savcılığa
gerçek kimliğini doğrulayacak evraklarla gitmen lazım
evlilik cüzdanı pasaport vs gibi

Numarayı öğrenme şansınız var mı acaba çağrı merkezinden?
Hat sizin adınıza sonuçta.
Numarayı bi' arasanız?

Nerden açıldığını iletişim merkezi söyler mi bana? Yoksa çağrı merkezinden falan mi gideyim üzerlerine.
Pasaportu ve evlilik cüzdanını da alıp çıkayım bari. Bunu öğrendiğim iyi oldu.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…