Çok acilli başlık atıyorum... Gsm sahteciliği

Çok afalladım canım ya. Bir de her kafadan bir ses çıkıyor. İyice kafam karışıyor. Kimi sorun olmaz, üstünden 5 yıl geçmiş, kimliğin de değişti diyor. Kimi ne olur ne olmaz savcılığa git diyor. İyice karıştım.

O yüzden en iyisi gidip yetkili merciilere başvurup, yapılması gerekenlerin esaslarını öğrenmek sephoracım

Çıldırmamak için zor tuttum bugün kendimi. Hat bir başka operatörden açılmış, sonra benim operatörüme geçmiş. O yüzden bayi bilgisine ulaşamadık. Ama benim o operatörle ilgili hiç bir işlemim olmadı. Oraya ait bir hat kullanmadım. Diğer operatörün iletişim merkezine de gittim hiç bir şekilde yardımcı olmadılar. Tehdit falan da işe yaramadı. Şimdi çağrı merkezini arayıp halletmeye çalışacağım. :KK43:

Umarım sonunda can sıkıcı, vakit çalan bir şey çıkmaz. Bende de aynı durum (adıma farklı hat) çıktı sorgulamadan sonra öğrenememiştim numaranın tamamını bir de, iptal ettirdim paranoyayla falan da bundan 6-7 sene evvel akrabaya aldığım hat cıktı sonra, unutmuşum meğer :KK43:

Telefon bayileri pıtırcık gıbı acılıp kapandıgından bulmak sorun olabılır ama sadece kımlık fotokopısınden de bır sey cıkacagını sanmıyorum kapı gıbı imzalı kontrat da var, yok kı o imza sizin durum için. Kırtasiyeler, telefoncular şer yuvasına dönerdi sadece fotokopiyle bir şeyler yapılabilse, ki zaten hattı kullanan kısının sızle bır alakası olup olmadıgını ıspatlayabılmek ıcın gereken deliller de gsm sırketlerının kayıtlarında saklıdır, boyle seylerı saklamıyorlar da ne yapacaklar sömürüden başka. bir şey çıkarsa da kurtulmanın yolu vardır yani ama çıkacağını ben sanmıyorum.

Umarım sonunda can sıkıcı, vakit çalan bir şey çıkmaz. Bende de aynı durum (adıma farklı hat) çıktı sorgulamadan sonra öğrenememiştim numaranın tamamını bir de, iptal ettirdim paranoyayla falan da bundan 6-7 sene evvel akrabaya aldığım hat cıktı sonra, unutmuşum meğer :KK43:

Telefon bayileri pıtırcık gıbı acılıp kapandıgından bulmak sorun olabılır ama sadece kımlık fotokopısınden de bır sey cıkacagını sanmıyorum kapı gıbı imzalı kontrat da var, yok kı o imza sizin durum için. Kırtasiyeler, telefoncular şer yuvasına dönerdi sadece fotokopiyle bir şeyler yapılabilse, ki zaten hattı kullanan kısının sızle bır alakası olup olmadıgını ıspatlayabılmek ıcın gereken deliller de gsm sırketlerının kayıtlarında saklıdır, boyle seylerı saklamıyorlar da ne yapacaklar sömürüden başka. bir şey çıkarsa da kurtulmanın yolu vardır yani ama çıkacağını ben sanmıyorum.
Canım hat 2009 yılında alınmış zaten. Bu yılın ocak ayında da kullanıma kapanmış. Hattı kapattım, dilekçe de verdim gsm operatörüne. Sorun yok o kısımda. Zaten hat kontörlü olduğu için sıkıntı olmadı.
Kimlik fotokopisi tedirgin etti beni sadece. Sen de sorun olmaz diyorsun. İki sayfa önce çok korkutucu şeyler yazıldı. Diyorum ya iyice kafam karıştı.

Kızlar sağolun ya. Zaten krizlerdeyim tam paranoyaya bağlıyorum şimdi. Nöbetçi savcı var mı nöbetçi mahkeme gibi?
Sana bir şey olmaz ama uğraştığınla kalırsın şu da var Türkiye'de hukuk sisteminin hali de malum o yüzden bir sıkıntı çıkmadan sen savcılığa başvuruda bulun. Seni vesveselendirmek istemezdik, şimdi rahatça uyu ve sabah gerekenleri yap

Canım hat 2009 yılında alınmış zaten. Bu yılın ocak ayında da kullanıma kapanmış. Hattı kapattım, dilekçe de verdim gsm operatörüne. Sorun yok o kısımda. Zaten hat kontörlü olduğu için sıkıntı olmadı.
Kimlik fotokopisi tedirgin etti beni sadece. Sen de sorun olmaz diyorsun. İki sayfa önce çok korkutucu şeyler yazıldı. Diyorum ya iyice kafam karıştı.
Keşke hattı kapattırmasaydın belki suç üstü yapılırdı :KK43:

kokunun ecele faydası da yok işte illa ki bir çözüm yolu bulunur, çıksa şimdiye kadar çıkardı illegal bir şey olsa. diyelim ki çıktı seni bağlayan şey sadece adın, sahte imzayı anlayacak teknoloji falan da var şükür ki. saçma sapan işler oluyor sonuçta her zaman ama ispat ve kendini temize çıkarma yolu her zaman mevcut. Para falan kaptırmış olsan hani şu telefon numaranız kullanılıyor falan ayağına o zaman giden paraya üzül derdim de bu şekildeki olası bir durumdan çok daha rahat kurtulunur. bilgilerin saklanması iyi bir şey değil de bu durumlarda işe yarar her zaman. en kötü senaryoda adam senin sadece nufus bilgilerini biliyor istese hat ısıne gerek kalmadan zaten rahatca bulunabılecek bır sey, kontorlu hatla da yapılabilinecek seyler sınırlı, bır mesaj, konusma dokumune bakar. o hattı kullanan denyoyla ortak addan baska nasıl bır baglantı kurabılecekler?

kokunun ecele faydası da yok işte illa ki bir çözüm yolu bulunur, çıksa şimdiye kadar çıkardı illegal bir şey olsa. diyelim ki çıktı seni bağlayan şey sadece adın, sahte imzayı anlayacak teknoloji falan da var şükür ki. saçma sapan işler oluyor sonuçta her zaman ama ispat ve kendini temize çıkarma yolu her zaman mevcut. Para falan kaptırmış olsan hani şu telefon numaranız kullanılıyor falan ayağına o zaman giden paraya üzül derdim de bu şekildeki olası bir durumdan çok daha rahat kurtulunur. bilgilerin saklanması iyi bir şey değil de bu durumlarda işe yarar her zaman. en kötü senaryoda adam senin sadece nufus bilgilerini biliyor istese hat ısıne gerek kalmadan zaten rahatca bulunabılecek bır sey, kontorlu hatla da yapılabilinecek seyler sınırlı, bır mesaj, konusma dokumune bakar. o hattı kullanan denyoyla ortak addan baska nasıl bır baglantı kurabılecekler?
Ben de böyle düşünüyordum aslında. O yüzden dün çok üstüne düşmedim olayın. Dilekçe verdim, hattı kapattım sadece. Akşam benim paranoyak eşim binbir türlü senaryo yazdı. Bugün tekrar gittim o yüzden. Beni de gerdi durup dururken.

savcı bayinin ifadesini alır sözleşme ister sözleşmedeki imzanın size ait olup olmadığının tespiti için bilirkişilere tevdi eder .Bilirkişinin raporu doğrultusunda dava açılıp açılmayacağına karar verir .

Kısaca nasıl özetlenir bilemedim, herhalde gsm sahteciliği en net olur diye düşündüm.
Şöyleki; kullandığım gsm operatörünün iletişim öerkezine gittim dün bir işlem için. Adıma kayıtlı, hiç kullanmadığım bir telefon hattı olduğunu öğrendim. Orda gerekli işlemleri yaptık, dilekçe falan yazdık. Çıktım geldim.

Ama aklıma takıldı, bütün gece kurdum da kurdum. Şimdi bu hat benim adıma açıldıysa eğer birinde benim bütün kimlik bilgilerim ve kimlik fotokopim var demektir. Bu da her türlü dolandırıcılığa imkan sağlar. Birazdan yine iletişim merkezine gideceğim hattın hangi bayiden açıldığını öğrenmek için. Bu bilgiyi bana verirler mi?
Ya da ulaşılabilir bir bilgi mi bu? Olmadı iketişim merkezini ya da gsm operatörünü mü savcılığa versem. Bu işin peşini bırakmak istemiyorum çünkü çok tedirgin oldum. Ne yapabileceğim konusunda bilgisi olanlar ya da bu tarz bir olay başına gelenler bir el atsa çok sevinirim.

İletişim merkezinde çalışan kişiler siz ilk hat alırken veya hattınızı taşırken vs kimlik fotokopinizi alıyorlar ya sonra o kimlik fotokopisini kullanıp hat açma veya hat taşıma işlemi yapabiliyorlar. Savcılığa şikayette bulunursanız imza örnekleriniz alınır, sonra gsm şirketinden adınıza kayıtlı olan o diğer hattın abonelik sözleşmesi istenir ve imza incelemesine gönderilir, eğer imza size ait değilse hattı çıkaran personel hakkında dava açılır

X