Çocuktan sonra hayat, kendine dönememe.

whispersOFhope

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2020
333
448
35
Merhaba
Biraz dertleşmek, benimle aynı şeyleri hisseden annelerle konuşmak adına bu konuyu açmak istedim.
2020 yılında bebeğim oldu ve bebeğimle kendim ilgilenmek istediğim için işten ayrıldım. Maaşım kesildikten bir sene sonra eşim kendi şirketimizde beni asgari ücretten sigortalı göstermeye başladı ve o kadar maaş atmaya devam ediyor. Şirketimiz için ben bir proje yapıyorum ve o projeyi eşim bir sene boyunca müşterilere satıyor. Yani fiilen pek aktif çalışmıyorum.
Buraya kadar her şey yolunda.
Kızım şu an 4 yaşında. Kreşe gidiyor. 3 yaşında yarım gün gitti sayılır. Çoğu süreç de hastalıkla geçti. 4 yaş daha rahat geçecek diye düşünüyorum. Onu okula ben götürüp getiriyorum, ev ve yemekler ile ben ilgileniyorum. Bir nevi ev hanımıyım. Asla ev hanımı olmayı planlamamış, Almanya’da doktora hayalleri kuran bir ev hanımı…
Sorun şu ki bu süreçte kendi hayatıma bir türlü dönemiyorum. İşe dönme seçeneğini değerlendirsem de kızımı okula götürüp getirecek, hasta olduğunda ilgilenecek biri olmadığı için o seçeneği elemek durumunda kaldık ki zaten istediğim de işe dönmek değil. Kendim için bir şey yaptığımda suçlu hissediyorum. Kendimi çocuğuma ve eve o kadar adamışım ki aylardır kuaföre gitmediğimi bile biri söylerse fark ediyorum. Kendim için bir şey yapacaksam veya bir hobi ile ilgileneceksem (tabii bunu kendime hak görmem de uzun bir süreç alıyor) öncesinde evin, kızımın ve eşimin tüm ihtiyaçlarının giderilmiş ve her şeyin tam olduğundan emin olmam gerekiyor.
Yoksa yapamıyorum ya da içim rahat şekilde odaklanamıyorum.
İç sesim beni asla bırakmıyor.
“Aman canım çamaşırlar dağ gibi birikmişken yürüyüşe mi gideceksin?”
“Bütün gün evdesin, ne dışarda yemesi. Yap işte yemeğini.”
Bu hisler bu düşünceler nereden geldi, nasıl üzerime yapıştı bilmem. Eskiden böyle değildim. Kızım okula başladıktan sonra yavaş yavaş böyle olduğunu farkettim. Benim gibi hisseden var mı? Varsa bunu aşabildiniz mi?
Yorumlarınızı bekliyorum.

Verdiginizi saniyorsunuz iste.
Siz mutsuz ve mental olarak sağlıklı degilken, üzgünüm...
Bir mesajdan bunu anlamayın tabii. Her gün çocuğu ile oyun oynayabilen, ona kitap okuyan, sağlıklı besleyen, onunla eğlenip gülebilen, ona alan açan, sınırlarına saygı duyan, hatta onu çift dilli yetiştirmiş bi anneyim. Bunları yaparken mutsuz değilim, aksine çok mutluyum. Sorun kendi hayatıma dönmemek, orada mutluluğu bulamamak, doyumu sadece çocukla ilgilendikten sonra evin ihtiyaçlarını tamamladıktan sonra bulmam. İnsan kendine nasıl döner? Hangi motivasyon bunu sağlar? Bunun cevabını bulamamam sorun.

İki buçuk yas arası iki çocuğum var, küçüğü 5 yaşına gelene kadar çalışmadım ama aylarca kuaföre gidemeyecek kadar kendimi salmadım.
Ev işi, yemek dediğimiz şey günün tamamını kaplayacak kadar zaman almıyor, almamalı.
Kızınız yarım günde olsa kreşe gidiyormuş. Onu kreşe bırakıp, gidersiniz kuaföre, bir arkadaşınızla kahvaltıya, spora kendi başınıza sevdiğiniz baska bir seyde olur. Hobiyse yine o süreçte kendinize vakit ayırırsiniz. Her şey dört dörtlük olmak zorunda değil. Kafanızdan silin bunu, çalışıyorsunuz diye kendiniz eve adamak zorunda değilsiniz. Kendi şirketiniz varmış maddi durumunuz belli bir seviyededir diye düşündüm, ayda bir temizlik yardımı da alabilirsiniz. Işleri kolaylaştıracak ev aletleri de iyi oluyor.

Son düzenleme:
Çocuk kreşteyken çıkın gezin, spora gidin ya da çalışın derim. Bana kalırsa madem mesleğiniz var ben olsam çalışırdım, eşe de sorumluluk verirdim bazı günler okuldan çocuğu o alsın mesela ya da o götürsün. Çocuğun tüm yükünü anneye yıkıp hayatını elinden almak zalimlik🙄böyle mutsuz ve doyumsuzsunuz belli ki, kendi hayatınızı da yaşamaya başlamalısınız.

Kızım şu an 4 yaşında. Kreşe gidiyor. 3 yaşında yarım gün gitti sayılır. Çoğu süreç de hastalıkla geçti. 4 yaş daha rahat geçecek diye düşünüyorum. Onu okula ben götürüp getiriyorum, ev ve yemekler ile ben ilgileniyorum.
Ben çalışıyorum, çocuk iki tane ve bunları fazlasıyla ben de yapıyorum. Tam olarak neye zamanınız yok anlayamadım. Sabah iki çeşit yemek yapıp öğleden sonra kızınızı alıp kuaföre gidebilirsiniz pekala, emzikli bebek değil artık.

5 buçuk ay önce kızım dünyaya geldi.. Birkaç gün sonra onun için başladığım puffy battaniyeyi örmeye devam etmek istedim, izin vermediler lohusa hobiyle uğraşmaz dediler 😅 Lohusalık geçtikten sonra hemen hobilerime döndüm.. Punch yapıyorum, inci çanta yapmayı deniyorum bu ara gibi.. Kızımın eksiklerini tamamlıyorum, o uyurken, onu ayağımda sallarken bi şeylerle ilgileniyorum.. Bazen yemek yapmıyorum dışarıdan söylüyoruz.. Bazen ev birkaç gün dağınık ve kirli oluyor.. Zaten hobilerimle uğraşmayınca psikolojim etkilendiğinden eşim gelip ‘sen puzzle almıştın ona başlasana, neden punch yapmıyorsun’ falan diyormfkdldl

5 buçuk ay önce kızım dünyaya geldi.. Birkaç gün sonra onun için başladığım puffy battaniyeyi örmeye devam etmek istedim, izin vermediler lohusa hobiyle uğraşmaz dediler 😅 Lohusalık geçtikten sonra hemen hobilerime döndüm.. Punch yapıyorum, inci çanta yapmayı deniyorum bu ara gibi.. Kızımın eksiklerini tamamlıyorum, o uyurken, onu ayağımda sallarken bi şeylerle ilgileniyorum.. Bazen yemek yapmıyorum dışarıdan söylüyoruz.. Bazen ev birkaç gün dağınık ve kirli oluyor.. Zaten hobilerimle uğraşmayınca psikolojim etkilendiğinden eşim gelip ‘sen puzzle almıştın ona başlasana, neden punch yapmıyorsun’ falan diyormfkdldl
😂Aynı benim eşim

İki buçuk yas arası iki çocuğum var, küçüğü 5 yaşına gelene kadar çalışmadım ama aylarca kuaföre gidemeyecek kadar kendimi salmadım.
Ev işi, yemek dediğimiz şey günün tamamını kaplayacak kadar zaman almıyor, almamalı.
Kızınız yarım günde olsa kreşe gidiyormuş. Onu kreşe bırakıp, gidersiniz kuaföre, bir arkadaşınızla kahvaltıya, spora kendi başınıza sevdiğiniz baska bir seyde olur. Hobiyse yine o süreçte kendinize vakit ayırırsiniz. Her şey dört dörtlük olmak zorunda değil. Kafanızdan silin bunu, çalışıyorsunuz diye kendiniz eve adamak zorunda değilsiniz. Kendi şirketiniz varmış maddi durumunuz belli bir seviyededir diye düşündüm, ayda bir temizlik yardımı da alabilirsiniz. Işleri kolaylaştıracak ev aletleri de iyi oluyor.
Bence de. Benim özel gereksinimli çocuğum var özel eğitim alıyor bazen günde 1 bazen 2 saat. dünyaları sigdiriyorum o iki saate.

Benim anlamadığım ev işi yapıp çocuk bakarken tüm doyumu bu alanlarda hissediyorsanız dönmek istediğiniz şey nedir? Demek ki kariyer ve iş hayatı insanı değilsiniz
Şu mesaja çok katılıyorum. Bence siz ev hanımı olmuşsunuz.
Ben çocuktan da önce çalışmayı bıraktım. Tamamen kendi tembelliğimden. Ev biri gelecekse süpürürdüm. Ölmeyecek kadar yemek yapardım. Bazen belki patates kızartır çay demler geçerdim öyle bi tembellik. Bommboş dururdum yürür müzik dinler kitap okurdum. Şimdi 2.5 yaş aşırı yapışık bi kız var bende de. Hele bu ara bahçeye de çıksak kucağımdan inmez çocukların yanına gitmek yerine. O uyanıkken zaten hep ilgilenmek gerekiyo ve bi yandan ev işleri. Ama o uyuyunca bi on dk yarım saat de olsa kahvemi yapar ya kitap okur ya da dikiş dikerim kursa filan gitmedim. Annemin makinesini aldım öylesine debeleniyorum sadece. Bunlar olurken bulaşıklar lavaboda makineye konacak olabilir. Oyuncakların üzerinden zıplayarak geçerek oturup bir kenara en önce sadece kendime vakit ayırırım.

Şu mesaja çok katılıyorum. Bence siz ev hanımı olmuşsunuz.
Ben çocuktan da önce çalışmayı bıraktım. Tamamen kendi tembelliğimden. Ev biri gelecekse süpürürdüm. Ölmeyecek kadar yemek yapardım. Bazen belki patates kızartır çay demler geçerdim öyle bi tembellik. Bommboş dururdum yürür müzik dinler kitap okurdum. Şimdi 2.5 yaş aşırı yapışık bi kız var bende de. Hele bu ara bahçeye de çıksak kucağımdan inmez çocukların yanına gitmek yerine. O uyanıkken zaten hep ilgilenmek gerekiyo ve bi yandan ev işleri. Ama o uyuyunca bi on dk yarım saat de olsa kahvemi yapar ya kitap okur ya da dikiş dikerim kursa filan gitmedim. Annemin makinesini aldım öylesine debeleniyorum sadece. Bunlar olurken bulaşıklar lavaboda makineye konacak olabilir. Oyuncakların üzerinden zıplayarak geçerek oturup bir kenara en önce sadece kendime vakit ayırırım.
Keşke ben de öyle yapsaydım zamanında. Ne çocuğum tükenmiş bir anneye maruz kalırdı ne de benim psikolojim bozulurdu.

X