Çocukluğunu yaşayamayan çocuklarımız...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ay köyde napıcam fındık mı toplayacağım? Meslek sahibi insanım
Daha cringe bi mesaj burda az okumuşumdur.

Kocam köylü işleri fındık. Doğudan da işçi gelir. Tıp okuyan hukuk okuyan çocukların bile gelmişliği oldu. Eşim ögretmendi ama polis şu an. Görümcem hemşire. Öbürü att falan filan meslek bunlar da hep yani. Ama en mühimi çiftçi olan kayınpederimin mesleği. Çiftçilik de meslek.

Hatta şuraya bir de tdkdan link bırakayım.

İzmir’de yaşayıp da şunu söylemezsiniz yahu.
Biz dağ başında me yapalım, anca toprak beton var zaten Ankara’da.
Göl deseniz cankilerden geçilmiyor, gitmeye cesaret edemiyoruz.
Çevre 100 km çapında ormanlık gölet vs gitsek ne tuvaleti ne doğru düzgün yerleri var, bırakın oraları Ankara’da vallahi sokağa çıkıp halka karışmaya korkuyoruz.
Habire bir kavga silah o bu, her yer dağ ayısı.
İzmir ya, sahile inin bari.

Merhaba anneler...

Beni oldukça rahatsız eden bir konu bu. Hepimizin aynı olduğunu da düşünüyorum. Evet zaman eskisi gibi değil. Bunu hepimiz biliyoruz ve söylüyoruz da.

Kızım 2.5 yaşında şu an. Tam bahçede sokakta koşuşturma zamanları... Ama biz evdeyiz. İzmir'de yaşıyoruz. Gündüz sıcağında mümkün değil dışarıya çıkamıyoruz. Akşam da zaten uyku saati geliyor. Aman zaten çıksak da götüreceğimiz iki park var. Çocuk onlardan bile artık sıkıldı. Komşuluk yok, bir tane bile arkadaşı yok. Kreş deseniz henüz gönderecek durumda değiliz. Ki gitse bile yine dört duvar. Birazcık dilim olsa bir dakika durmadan Almanya'ya gideceğim. Ona hak ettiği parkları, bahçeleri verebilmek için. Ayakları toprak görmeden duvarlar içinde mi büyüyecek bu çocuklar ya? Cidden çok canım sıkılıyor bu duruma artık ve üzülüyorum...
İzmir’de!!! Sosyal imkansizliga bu kadar soylenip sosyallesmek namina hicbir sey yapmamak….

Bu ne yaman celiski 😂 sicakta da disari cikilir ustelik ha size central park veremeyiz ama izmir yahu, izmir yani, cennetin turkiye subesi resmen 😍

Yorumlara hayret ediyorum ya, şahsen ben Türkiyeye gelmek bile istemiyorum artık , ufacık minicik bir ülkede yaşıyorum her yer park her yer orman. Yağmur çok yağıyor ondan yemyeşil zaten, su kıtlığı da yok. Keşke burda çocuk olsaymışım ben de, kendi çocukluğuma üzüldüm. Eşim neler neler yaparak büyümüş, biz apartman çocuğu. Her gün anaokulu bebeleri öğretmenleriyle dışarı çıkıyorlar, ormana gidiyorlar öğrenmeye. Şehrin ortasında kocaman bir orman var, her noktadan girişi var, bir sürü yürüyüş yolları, tepe noktalarda kafeler vs. Nerede yaşarsan yaşa mutlaka doğayla iç içesin. Göçmen sorunu yok, kavga gürültü hiç yok.
Nasıl göçmen sorunu yok ? Siz o ülkede doğmuş, büyümüş birisi olmadığınıza göre; ataları ve kendileri o ülkede doğmuş, büyümüş insanlar için bahsettiğiniz göçmen sorununun ta kendisisiniz. Çünkü siz de göçmensiniz.

Nasıl göçmen sorunu yok ? Siz o ülkede doğmuş, büyümüş birisi olmadığınıza göre; ataları ve kendileri o ülkede doğmuş, büyümüş insanlar için bahsettiğiniz göçmen sorununun ta kendisisiniz. Çünkü siz de göçmensiniz.
Şerlok şermin

İzmir’de yaşayıp da şunu söylemezsiniz yahu.
Biz dağ başında me yapalım, anca toprak beton var zaten Ankara’da.
Göl deseniz cankilerden geçilmiyor, gitmeye cesaret edemiyoruz.
Çevre 100 km çapında ormanlık gölet vs gitsek ne tuvaleti ne doğru düzgün yerleri var, bırakın oraları Ankara’da vallahi sokağa çıkıp halka karışmaya korkuyoruz.
Habire bir kavga silah o bu, her yer dağ ayısı.
İzmir ya, sahile inin bari.
İzmir küçük ve gelişmemiş bir şehir yazmış üstte bir yerde oha ya ben şok 😮

Bir kaç kez İzmir'e gittim. İlçelerini tam bilmiyorum ama merkezi Kordon Konak hariç köy gibi bir şeydi. Dar yollar, dipdibe evler. Herhangi bir küçük iç anadolu ilinin seküler versiyonuydu sadece, ki bence seküler bile denemez. Benim izmir'den beklentim o değildi açıkçası. Turistik ilçelerini görmedim ama.

Yorumlara hayret ediyorum ya, şahsen ben Türkiyeye gelmek bile istemiyorum artık , ufacık minicik bir ülkede yaşıyorum her yer park her yer orman. Yağmur çok yağıyor ondan yemyeşil zaten, su kıtlığı da yok. Keşke burda çocuk olsaymışım ben de, kendi çocukluğuma üzüldüm. Eşim neler neler yaparak büyümüş, biz apartman çocuğu. Her gün anaokulu bebeleri öğretmenleriyle dışarı çıkıyorlar, ormana gidiyorlar öğrenmeye. Şehrin ortasında kocaman bir orman var, her noktadan girişi var, bir sürü yürüyüş yolları, tepe noktalarda kafeler vs. Nerede yaşarsan yaşa mutlaka doğayla iç içesin. Göçmen sorunu yok, kavga gürültü hiç yok.
Siz göçmen değil misiniz?🤣🤣🤣

Bol parklı bi mahallede oturuyordum geçen perşembe gününe kadar. En uzaktaki parka her gün götürürdüm. Yol üzerinde kıyılarda ağaçlar ne bileyim kesilmiş ağaçların kökleri yapraklar dallar ne bulursak bizim için oyuncak. Kızım uçakları seviyo. Ama hiç uçak oyuncağı yok kağıttan yapıyoruz hep. Dün bi baktım bi dilim ekmeği almış kalkısa hazır 1 2 3 vuuuuu diye uçuruyo. Ben şimdi asla bu çocuğa uçak almayacam yani. Hayalgücüne ket vuramam aynen böyle devm etsin. Bilmiyorum anlatabildim mi?
Anneliğine 10 puan merve 🤗

İzmir deyince herkesin aklına Urla, Seferihisar, Sığacık falan geliyor sanırım 😄 Buca’da oturduğunuzu görünce hak verdim size. Başka ilçeye taşınma imkanınız olmaz mı?

Yazın köye gitme şansınız yok mu peki? Biz yazları benim köyüme geliyoruz.Yasadigim yerde sıcaktan çıkilmiyor.Ama yayla köyleri çok güzel.hem serin,hem gün boyu dışarda.Ama arkadaş sorunu olabiliyor köylerde de çünkü genç yok.benimki küçük olduğu için yaklaşık 20 aylık bu sorun henüz gündemimizde degil

İzmir deyince herkesin aklına Urla, Seferihisar, Sığacık falan geliyor sanırım 😄 Buca’da oturduğunuzu görünce hak verdim size. Başka ilçeye taşınma imkanınız olmaz mı?
Yok maalesef. Kiradayız da. Çok fazla taşınma yaşadık ve bizi çok yıprattı. Maddi olanak yok

Yok maalesef. Kiradayız da. Çok fazla taşınma yaşadık ve bizi çok
Ya aynen haftasonu filan gitsin onu kast ettim
Meslek sahibiyim demiş 😂 köydekiler işsiz sanıyor
Ya bayılıyorum bu kafaya

Ama anladım
Ben şehirde büyüdüm köyüm yok filan yani dedemlerin bile köyü yok zamanında şehirdeki mahalle büyümüş gelişmiş köy bilmeyen biriyim ama köylere bayılırım
Her fırsatı değerlendirip giderim arkadaşımın köyüne eşimin köyüne vs bağ bahçe vakit geçirmek için

Gerçekten köyde büyüyenler ya da ailesi bir dönem köyde yaşamış olanlar nasıl kaçıyor artık anlamıyorum konu sahibi böyle bir alakasız kafada sanırım

Köy mü ıyyy filan 😀

Sanki git köye muhtar ol dedik 😂
Allah aşkına sus

Evet topla ne var 😀 yaşa mı dedim gezmeye git
Ayrıca meslek sahibi insan köye gidemez mi
Ya bu boş beyaz yakanın köydeki insanları hor görüp köleliğe devam etmesi de ayrı bir konu
Saçmalasan mı acaba? Herkesin bi görevi var değil mi bu hayatta. Doktor doktorluğunu yapar, çiftli toprağını eker. Sırf muhalefet olmak için saçma sapan yorumlarını kendinize saklayın

boşuna mı okudum? Ne demek ne ilgisi var?
Okumuş olmanız sizi hiç etkilememiş maalesef 🤣hatta okuduğunuzu anlamanızla ilgili sorun var maalesef 🤣🤣 kadın size diyor ki eğer köyünüz varsa biraz gidin çocuğa değişiklik okul Eker biçer geri dönersiniz 🤣 anlatmak istediği bu .haydi bunu anlamadınız sonraki msj da size bunu açıklamış ama yine kapasite meselesi tabi onu da anlamıyorsunuz 🤣🤣

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X