Çocukluğunu yaşayamayan çocuklarımız...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
izmir deniz orman dolu degil mi? yozgat deseniz hak verecegim ama izmir yani
arabanız varsa zaten max 1 saatte gidecek tonla yer var ama arabaniz yoksa misal minubusle balçova termale gider, birazcik yuruyup ormanina deresine ulaşabilirsiniz. hem agaclar var gölge, hem su var soguk, çocuk kossun oynasin, salinck kurun sallansin, top oynasin. iki uc yasitiyla gidin sosyallessin...
almanyada olup izmirde olmayan nasil bir yesil alan var merak ettim yani.
Ben de Yozgat a çok ön yargılıydım, geçen sene gezme şansım oldu kocaman parkları, çamlıkları filan bayağı şaşırdım doğrusu. Denizi yok ama parkı çok 😄😄😄
Yozgat ı da savundum ya 🤣🤣🤣🤣🤣 artık hiç bir şeye şaşırmam😂😂

Son düzenleme:
Merhaba anneler...

Beni oldukça rahatsız eden bir konu bu. Hepimizin aynı olduğunu da düşünüyorum. Evet zaman eskisi gibi değil. Bunu hepimiz biliyoruz ve söylüyoruz da.

Kızım 2.5 yaşında şu an. Tam bahçede sokakta koşuşturma zamanları... Ama biz evdeyiz. İzmir'de yaşıyoruz. Gündüz sıcağında mümkün değil dışarıya çıkamıyoruz. Akşam da zaten uyku saati geliyor. Aman zaten çıksak da götüreceğimiz iki park var. Çocuk onlardan bile artık sıkıldı. Komşuluk yok, bir tane bile arkadaşı yok. Kreş deseniz henüz gönderecek durumda değiliz. Ki gitse bile yine dört duvar. Birazcık dilim olsa bir dakika durmadan Almanya'ya gideceğim. Ona hak ettiği parkları, bahçeleri verebilmek için. Ayakları toprak görmeden duvarlar içinde mi büyüyecek bu çocuklar ya? Cidden çok canım sıkılıyor bu duruma artık ve üzülüyorum...
Bebeğim 1 yaşında, aynı şeyleri düşünüyorum. Bahçe yok, etrafımızda çocuk yok. Oyun grubuna götürüyorum .
Sabah 7 de ve akşam 7 de yürüşe çıkıyoruz .parka götürüyorum.

Bahçeli müstakil ev olsa tabi güzel olur ama yok diye de üzülmeye gerek yok. Sanırım biraz bunaldığınız bir dönem,arada olur öyle insana her şey batar,her şeyden sıkılır.😊
Araba yok madem dolmuşla Buca gölete ya da Hasan ağa bahçesine gidin. Ağaç toprak su görsün koştursun çocuk

Nasıl yani orda da mı bahçe yok 😂 ben hollanda yi bilmiyorum ama Almanya da kuzenlerim var. Sortilerinde görüyorum. Şehir ve doğa hayatı iç içe. Çok içermiyorum. Ayrıca dramatize demeyelim de çocuğum için en iyisini düşünüyorum diyelim
Köye gidin 🤷‍♀️köyünüz vs yok mu bana da biraz fazla dram geldi 🐥

Bol parklı bi mahallede oturuyordum geçen perşembe gününe kadar. En uzaktaki parka her gün götürürdüm. Yol üzerinde kıyılarda ağaçlar ne bileyim kesilmiş ağaçların kökleri yapraklar dallar ne bulursak bizim için oyuncak. Kızım uçakları seviyo. Ama hiç uçak oyuncağı yok kağıttan yapıyoruz hep. Dün bi baktım bi dilim ekmeği almış kalkısa hazır 1 2 3 vuuuuu diye uçuruyo. Ben şimdi asla bu çocuğa uçak almayacam yani. Hayalgücüne ket vuramam aynen böyle devm etsin. Bilmiyorum anlatabildim mi?

Ben de Yozgat a çok ön yargılıydım, geçen sene gezme şansım oldu kocaman parkları, çamlıkları filan bayağı şaşırdım doğrusu. Denizi yok ama parkı çok 😄😄😄
Yozgat ı da savundum ya 🤣🤣🤣🤣🤣 artık hiç bir şeye şaşırmam😂😂
Kötü yıne de 🥹

Nasıl yani orda da mı bahçe yok 😂 ben hollanda yi bilmiyorum ama Almanya da kuzenlerim var. Sortilerinde görüyorum. Şehir ve doğa hayatı iç içe. Çok içermiyorum. Ayrıca dramatize demeyelim de çocuğum için en iyisini düşünüyorum diyelim

Yaşadığın yere bağlı. Benim yaşadığım şehir hem yeşil hemde su barındiriyor.
Sabah erkenden kalkip yola atiliyoruz. Tüm gün dışarıdayız. Burdada havalar sorun.
Haftalardir aşiri yağmurlu.
Kişin buz gibi. Biz çıkıyoruz ama sandığın kadar masal gibi bir olay değil. Eksi 10 derecede kicimiz donuyor.
Bugün hava 16 derece ve yağmur yağıyor :KK66:

Merhaba anneler...

Beni oldukça rahatsız eden bir konu bu. Hepimizin aynı olduğunu da düşünüyorum. Evet zaman eskisi gibi değil. Bunu hepimiz biliyoruz ve söylüyoruz da.

Kızım 2.5 yaşında şu an. Tam bahçede sokakta koşuşturma zamanları... Ama biz evdeyiz. İzmir'de yaşıyoruz. Gündüz sıcağında mümkün değil dışarıya çıkamıyoruz. Akşam da zaten uyku saati geliyor. Aman zaten çıksak da götüreceğimiz iki park var. Çocuk onlardan bile artık sıkıldı. Komşuluk yok, bir tane bile arkadaşı yok. Kreş deseniz henüz gönderecek durumda değiliz. Ki gitse bile yine dört duvar. Birazcık dilim olsa bir dakika durmadan Almanya'ya gideceğim. Ona hak ettiği parkları, bahçeleri verebilmek için. Ayakları toprak görmeden duvarlar içinde mi büyüyecek bu çocuklar ya? Cidden çok canım sıkılıyor bu duruma artık ve üzülüyorum...
Almanya: "Ben ne alaka"..

Çok haklısınız. Mahalledeki parkımız 4 yolun köşesinde betonun üstüne kurulmuş kaydırak ve salıncaktan ibaret. Bi gittiğimizde 5 tane köpeğin saldırısına uğruyorduk nerdeyse, etraftaki insanlar yetişti. Bi gittiğimizde çok fazla mülteci vardı, rahatsız olduk. Bi gittiğimde büyük çocuklar top oynuyordu, topa bi vurdular nerdeyse oğluma çarpıyordu. Diğer seferde de büyük çocuklar kayarken oğlumu itip durdular, çocuklarla kavga edicektim. Zaten kayınca betona düşüyor, sürekli tetikteyim. Park beni asla mutlu etmedi. Çocuklar güvende değil bi kere. Şimdi de havalar sıcak ve gebeyim. Dışarı hiç çıkamıyorum

Çok haklısınız. Mahalledeki parkımız 4 yolun köşesinde betonun üstüne kurulmuş kaydırak ve salıncaktan ibaret. Bi gittiğimizde 5 tane köpeğin saldırısına uğruyorduk nerdeyse, etraftaki insanlar yetişti. Bi gittiğimizde çok fazla mülteci vardı, rahatsız olduk. Bi gittiğimde büyük çocuklar top oynuyordu, topa bi vurdular nerdeyse oğluma çarpıyordu. Diğer seferde de büyük çocuklar kayarken oğlumu itip durdular, çocuklarla kavga edicektim. Zaten kayınca betona düşüyor, sürekli tetikteyim. Park beni asla mutlu etmedi. Çocuklar güvende değil bi kere. Şimdi de havalar sıcak ve gebeyim. Dışarı hiç çıkamıyorum

Her seferinde aynı şeyleri yaşıyoruz biz de. Burda da öyle bi yazmışlar ki sanırım farklı Türkiyelerde yaşıyoruz arkadaşlarla

Almanyanın komşu ülkesinde yaşıyorum ve Almanya'ya da gittim.. Sosyalleşmek birazda insanın kendi elindedir.. Hem izmir gibi bi yerde bunu söylüyor olmanız daha da ilginç

Ne güzel orayla ilgili fikriniz de var demek ki. İzmir küçücük, gelişmemiş bir yer ama yine de beton yığını. Şehir hayatıyla doğa ayrışmış durumda. Benim bahsettiğim hem işime gidip geleyim, hem de çocuğumun oynayacağı alanlar olsun. İki tane park var binaların arasında başka da yer yok. Neyse evet şükretmeliyim değil mi 😂

Ay köyde napıcam fındık mı toplayacağım? Meslek sahibi insanım
Meslek sahibi olunca ne oluyor ki? Fındık toplamak mesleği olmayanlara has bir iş mi? Şu yorumunuza kadar size hak verecektim ama bende sürekli bir bahane bulduğunuzu düşünüyorum artık. Çocukken en güzel günlerim yaz tatillerinde gittiğimiz fındık çay toplamaya çalıştığım köyümüzde geçti. Tülbentimi bağlar sepetimi elime alır kukarla çekerdim fındık dallarını. Ne kadar tatlı zamanlarmış diyorum şimdi, keşke eşiminde bir köyü olsaydı da kızım da yaşayabilseydi aynı hisleri şimdi

Yorumlara hayret ediyorum ya, şahsen ben Türkiyeye gelmek bile istemiyorum artık , ufacık minicik bir ülkede yaşıyorum her yer park her yer orman. Yağmur çok yağıyor ondan yemyeşil zaten, su kıtlığı da yok. Keşke burda çocuk olsaymışım ben de, kendi çocukluğuma üzüldüm. Eşim neler neler yaparak büyümüş, biz apartman çocuğu. Her gün anaokulu bebeleri öğretmenleriyle dışarı çıkıyorlar, ormana gidiyorlar öğrenmeye. Şehrin ortasında kocaman bir orman var, her noktadan girişi var, bir sürü yürüyüş yolları, tepe noktalarda kafeler vs. Nerede yaşarsan yaşa mutlaka doğayla iç içesin. Göçmen sorunu yok, kavga gürültü hiç yok.

Meslek sahibi olunca ne oluyor ki? Fındık toplamak mesleği olmayanlara has bir iş mi? Şu yorumunuza kadar size hak verecektim ama bende sürekli bir bahane bulduğunuzu düşünüyorum artık. Çocukken en güzel günlerim yaz tatillerinde gittiğimiz fındık çay toplamaya çalıştığım köyümüzde geçti. Tülbentimi bağlar sepetimi elime alır kukarla çekerdim fındık dallarını. Ne kadar tatlı zamanlarmış diyorum şimdi, keşke eşiminde bir köyü olsaydı da kızım da yaşayabilseydi aynı hisleri şimdi
Ya aynen haftasonu filan gitsin onu kast ettim
Meslek sahibiyim demiş 😂 köydekiler işsiz sanıyor
Ya bayılıyorum bu kafaya

Ama anladım
Ben şehirde büyüdüm köyüm yok filan yani dedemlerin bile köyü yok zamanında şehirdeki mahalle büyümüş gelişmiş köy bilmeyen biriyim ama köylere bayılırım
Her fırsatı değerlendirip giderim arkadaşımın köyüne eşimin köyüne vs bağ bahçe vakit geçirmek için

Gerçekten köyde büyüyenler ya da ailesi bir dönem köyde yaşamış olanlar nasıl kaçıyor artık anlamıyorum konu sahibi böyle bir alakasız kafada sanırım

Köy mü ıyyy filan 😀

Sanki git köye muhtar ol dedik 😂

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X