Çocuğum otizimli mi

hayatakusmek

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Ağustos 2024
40
13
Mrb oğlum 25 aylık ve konuşmuyor sadece ağladığı zaman anne diyor babasını görünce de bazen baba diyor o kadar mirildaniyor ama ne dediği anlaşılmıyor yaşıtlarından geri hatta ondan 3 4 ay küçük olanlar bile onun çok ilerisinde konuşuyorlar herşeyi anlıyorlar görünce çok üzülüyorum ne yapacağımı bilemiyorum doktora götürdüm çocuk psikiyatrisine sevk etti orda otizim testi yaptılar otizim değil 8 aylık gerileme var dedi etkinlik kitabı al dedi aldım ama hiç ilgelenmiyor bırakıp gidiyor bol bol konuşuyorum hikaye anlatiyorum ama hiç bir değişiklik yok dışarı çıkarıyorum bahçemiz var ama çocuklarla oynamiyor hep benim yanıma geliyor ağlıyor ben gidince ve tek oynuyor ablasıyla abisiyle de oynamıyor su isterken işaret etmiyor elimden tutuyor gözleriyle gösteriyor onunla konuşuyorum ama hemen yüzünü çeviriyor göz kontağı az kuruyor adıyla sesleniyorum çoğunlukla dönüp bakmiyor sanki sağır gibi davranıyor ama müzik falan açıldığında hemen oynamaya başlıyor yine KBB doktoruna randevu aldım oraya da goturucem ne yapacağımı bilmiyorum çok üzgünüm onu böyle görünce bana gelişimi için onerebileceginiz birşey var mı

Ben otizm olduğunu düşünmedim açıkça anlattıklarınızdan. Erkek çocukları anlattınız. Ama tabi yine de tedbiri elden bırakmamak lazım. İyi yapmışsınız her tetkiki yapın tabi

Ben otizm olduğunu düşünmedim açıkça anlattıklarınızdan. Erkek çocukları anlattınız. Ama tabi yine de tedbiri elden bırakmamak lazım. İyi yapmışsınız her tetkiki yapın tabi
İnşallah dediğiniz gibidir ama abisinde hiç böyle seylerle karşılaşmadım tabi her çocuk aynı olmayabilir

Ya benim oğlum da yaşıtı çocukların çok bilinçsiz gözüküyordu ve hiç konuşmuyordu. Onların anladığı şeyleri bayağı anlayamıyordu ve ortak oyun oynayamıyordu onlar kavga ederken bile uzak duruyordu oyuncağını elinden alıyorlardı veriyordu. Kelimesi çok azdı. 25 aylık gibi biraz konuşma başladı ama 30 aylık kreş + ergoterapiye başladık. Şu an 3 yaşında ve bir anda çok öne geçti.

Çok sevindim sizin adınıza kreş için maalesef bütçem yok ergoterapi ilk kez duyuyorum hastanelerde mi var acaba nasıl goturebilirim oraya

Kulaklarında da sorun olabilir . Kirlilik vs varsa o da duymayı etkiliyor diye biliyorum .
Bir de telefon tablet vs varsa mutlaka kaldırın . Sizden su istediğinde hemen vermeyin . Su mu istiyorsun diye sorun bi tepki vermesini bekleyin . Sonrasında da al bakalım bu su vs diyin . Bol bol konuşmanız gerekiyor . Yaşıtları veya abi ablasıyla oynamaması dikkatimi çekti . Otizm değilse duyusal hassasiyeti olabilir mi ?

İşitmede problem yoksa ve ekran yoksa hayatında bol bol etkinlik ve oyun öneririm. Boyama kalemleri, kinetik kum, oyun hamuru, evcil hayvan, cinsiyetine göre araba veya bebek oyuncaklar alıp oyun oynarken konuşursunuz. Dışarı çıkarıp bak bu ağaç bu yol bu araba gibi muhabbet edebilirsiniz. Kardeşleri de varmış evde. Onlarla beraber oynarsa zaten süper. Ben çay içerken bile sorduğunda bu ne diye anlatıyorum. Bu çay. Toprakta yetişmiş. Abiler toplamış. Pakete koymuş gibi gibi …

Normalde müzik falan actiginda oynamaya başlıyor ama yinede kbb doktoruna götüreceğim eskiden arada TV de çizgi aciyordum ama 6 aya yakındır açmıyorum telefon ve tablet hiç vermedim eline bnde aynen dediğiniz gibi yapıp vermiyordum ne istiyorsun su mu diye hep soruyordum ama hiç bir zaman bir şey söyleyemedi hep ağlayarak tepki koydu ısrarla sorduğumda vazgeçiyor su icmekten benimde çocuklarla oynamaması dikkatimi çekti ve çok göz kontağı kurmamasi büyük ablası da 2 buçuk yaşında konuşmaya başladı ama yaşıtlarıyla oynardı eliyle işaret ederdi oğlumda bunlardan suphelendigim için otizim olabilir mi diye düşündüm

Önerileriniz için çok teşekkür ederim hepsini deneyeceğim inşallah toparlar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…