çocuğu olup da uzağa göndermek zorunda kalanlar lütfen bir bakın

muftak perisi

Guru
Kayıtlı Üye
1 Temmuz 2011
264
263
Öncelikle merhaba hanımlar, 2 yaşında bir oğlum var ve çalışıyorum. Normal şartlarda çocuğuma kayınvalidem ve annem dönüşümlü bakıyor. Ama bu sene kayınvalidem nisan başında köye gitti daha da gelmedi. Annem çocuğa bakıyor iyi güzel ama kendi sağlık sorunları çok ve ileri derecede. Belinde vida var, bacaklarından varis ve protez ameliyatı olması lazım. Gün içinde çocuğa bakıyor ama akşam lavaboya bile koluna girerek götürüyoruz ve bu beni çok üzüyor. Dün akşam kayınvalidemden gelmesini istedim sonra yine dönersin en azından annem biraz dinlensin dedim, ama gelemeyeceğini bizim çocuğu göndermemizi söyledi. Ben ilk başta ciddiye almadım ama onlar baya ciddi söylemişler ve evdeki herkes ciddiye almış durumda. Dünden beri iki gözüm iki çeşme ağlıyorum ben oğlumdan nasıl ayrı kalacağım diye,bana bir akıl verin.

Annem gerçekten rahatsız olmasa hayatta düşünmem oğlumu uzağa göndermeyi ama annemin sağlık durumu elvermiyor çocuk bakmaya. Bu zamana kadar nasıl baktı derseniz, 24 saatlik vardiyalarla çalışıyorum, bir gün annem bakıyor, 2 gün ben evdeyim ama ister istemez aynı evin içinde olunca kadın duramıyor, onu da yapayım bunu da yapayım derken yoruyor kendini. e bende 24 saat işten çıkıyorum evde anneme daha fazla yük olmamak için çocuğa ev işlerine her şeye yetişmeye çalışıyorum. bende ister istemez sürekli yorgun isteksiz ve stresli oluyorum. Oğlum dedesine babaannesine özellikle evdeki amcasına feci düşkün, ve köyü seviyor. Mantık olarak olur diyorum. Ama gelin görün ki dün geceden beri ağlıyorum ben onsuz ne yaparım diye. Anneme üzülmesem bir dk düşünmem bile bu teklifi ama ona üzülüyorum. o da beni böyle gördükçe üzülüyor ben bakarım tamam diyor ama tamam demekle olmuyor.

Velhasıl çocuğunu daha önce böyle köye babaannesinin, anneannesinin yanına gönderenler nasıl dayandınız, çocuğunuz geldiğinde size küstü mü, ya da gittiği yerde çok zorlandı mı alışıldık yer bile olsa, nasıl aştınız bu süreci lütfen bana bir şey söyleyin.. Dünden beri sarılıp sarılıp ağlayasım geliyor çocuğunda psikolojisi bozulacak benim yüzümden..

not: yazmayı unutmuşum bu olay sadece 1 aylığına olacak. sonra yine annem gelecek ve kışa da zaten kayın validem dönecek evine.

not2 : göndermiyorum vazgeçtim. Hepinize teşekkürler yorumlardan dolayı.

not 22.09.2019:
daha önce yazacaktım aslında ama fırsatı olmadı bir türlü.. vazgeçmiştik ama 1 hafta denesekte olurunu bulamadık bir türlü; en sonunda haftasonu 2 günlüğüne köye gittik. amcasını babaannesini görünce zaten çok sevindi.. Daha önce belirtmiş miydim bilmiyorum ama amcasına çok düşkün. 2 gün boyunca sürekli konuştum "annecim babanla ben işe gidicez, sen bizimle eve gelir misin yoksa burada amcalar babaannelerle mi kalacaksın" diye.. (2 yaşında çocuğun böyle bir karar veremeyeceğinin farkındayım hevesini anlamaya çalıştım sadece, zor bir durumda basıp gelecektim zaten yanına). bizimkisi hevesli olunca 2 günün sonun da iyice öpüp koklayıp yola çıktık. 1 ay kaldı 2 defa gidip geldim. Keyfi gayet yerindeydi hatta komple köye yerleştirme çabasına girdi bizi. Hiç istemeye istemeye döndü bir ayın sonunda. Bir ay boyunca dedesi, babaannesi, amcası, toprak, hayvanlar derken gül gibi geçti gitti oğlum için. her akşam görüntülü konuştuk. Her seferinde gülerek o gün gördüğü şeyleri yaptıklarını anlattı bize kendi elinden dilinden geldiğince. Hep mutlu oldu çok şükür. Zaten mutlu olduğunu gördükçe katlanabildim ayrılığa..
Arkadaşların izni bitince bir ayın sonunda gittik aldık, benim çalıştığım günlerde eşim işe götürdü sabah 6 da kalktılar gittiler, akşam sekizde eve geldiler. Ertesi gün yine 6 da kalktılar bana bıraktı çocuğu iş yerime eşim işe gitti, 2 saat sonra da biz oğlumla nöbet teslim edip evimize gittik, çok zorlu, yoğun ve yorgun bir süreç oldu benim için ama Allah'a şükür o da geçti.. Babaannemiz köyden geldi şu an..
sonuç olarak oğlum için çok güzel oldu hala köy deyince gözleri parlıyor bayıldı.
ama bana gelirsek, felaket geçti, her akşam ağlamaklı, her şeye hüzünlenmeli. Gün saymalı, her gidiş dönüş salya sümük..
Çocuk için bir şekilde oyalanıyor geçiyor (tabi çocuktan çocuğa değişir) ama anneler için hep aynı olacaktır diye düşünüyorum.. buda benim deneyimim oldu. Zor durumda kalanlar olursa okur, fikir alır belki dursun köşe de ama inşallah kimse bu kadar zor durumda kalmaz.

Son düzenleme:
Öncelikle merhaba hanımlar, 2 yaşında bir oğlum var ve çalışıyorum. Normal şartlarda çocuğuma kayınvalidem ve annem dönüşümlü bakıyor. Ama bu sene kayınvalidem nisan başında köye gitti daha da gelmedi. Annem çocuğa bakıyor iyi güzel ama kendi sağlık sorunları çok ve ileri derecede. Belinde vida var, bacaklarından varis ve protez ameliyatı olması lazım. Gün içinde çocuğa bakıyor ama akşam lavaboya bile koluna girerek götürüyoruz ve bu beni çok üzüyor. Dün akşam kayınvalidemden gelmesini istedim sonra yine dönersin en azından annem biraz dinlensin dedim, ama gelemeyeceğini bizim çocuğu göndermemizi söyledi. Ben ilk başta ciddiye almadım ama onlar baya ciddi söylemişler ve evdeki herkes ciddiye almış durumda. Dünden beri iki gözüm iki çeşme ağlıyorum ben oğlumdan nasıl ayrı kalacağım diye,bana bir akıl verin.

Annem gerçekten rahatsız olmasa hayatta düşünmem oğlumu uzağa göndermeyi ama annemin sağlık durumu elvermiyor çocuk bakmaya. Bu zamana kadar nasıl baktı derseniz, 24 saatlik vardiyalarla çalışıyorum, bir gün annem bakıyor, 2 gün ben evdeyim ama ister istemez aynı evin içinde olunca kadın duramıyor, onu da yapayım bunu da yapayım derken yoruyor kendini. e bende 24 saat işten çıkıyorum evde anneme daha fazla yük olmamak için çocuğa ev işlerine her şeye yetişmeye çalışıyorum. bende ister istemez sürekli yorgun isteksiz ve stresli oluyorum. Oğlum dedesine babaannesine özellikle evdeki amcasına feci düşkün, ve köyü seviyor. Mantık olarak olur diyorum. Ama gelin görün ki dün geceden beri ağlıyorum ben onsuz ne yaparım diye. Anneme üzülmesem bir dk düşünmem bile bu teklifi ama ona üzülüyorum. o da beni böyle gördükçe üzülüyor ben bakarım tamam diyor ama tamam demekle olmuyor.

Velhasıl çocuğunu daha önce böyle köye babaannesinin, anneannesinin yanına gönderenler nasıl dayandınız, çocuğunuz geldiğinde size küstü mü, ya da gittiği yerde çok zorlandı mı alışıldık yer bile olsa, nasıl aştınız bu süreci lütfen bana bir şey söyleyin.. Dünden beri sarılıp sarılıp ağlayasım geliyor çocuğunda psikolojisi bozulacak benim yüzümden..
Beni de annem çalıştı için başka bi şehire anneanneme göndermiş her hafta sonu geliyorlarmış cuma gelip pazar gidiyolarmış
Yakın mı kv nin köyü gidip gelebileceğiniz mesafedeyse sizde öyle yapabilirsiniz

Bakıcı şart olmuş
Ayrılmak şart değil, annenizin bakması da şart değil artık. Bakıcı tutun, mesainiz bitip eve gelene kadar baksın çocuğa.

haftanın iki günü bakacak şekilde kimseyi bulamadım aradım, tamamen bakıcıya ayıracak bütçemde yok malesef zorunda olmasam hiç çalışmıcam direk kendim bakıcam ama ne yazık ki. maaşımı bakıcıya ayırınca çalışmam çok yersiz kalıyorç

En azindan yardımcı alın eve ev işi ile ilgilenmezsiniz. Cocukla ilgilenirsiniz sadece.
Benimde 2 yaşında kizim var. Gunde birkac saat babannesine ananesine gondersem aklim kaliyor. Haberlerde neler neler duyuyoruz ben çok korkuyorum. Büyük konuşmuş olmiyim ama gondermem. Gerekirse işte cikarim. Bide siz vardiyaliymişsiniz 2 gun evdesiniz. Anneniz istirahat etsin o surede. Hic bir is yaptirmazsiniz yardimci tutarak...gondermeyin çocuğu oyle uzak yere ne olur :KK43:

Bn gndermek zorunda kaldm 3 ay yurt disina hem de babanesine bir daha ki yil o geldi dayanamadk cnku cocuk da ben de hastanelik falan oldm yani abartms olabilrm ama imkaniniz varsa gondermeyn. Benimki buyuk cok guzel tatil yapti ama hircinlasms cok ck aglams koskoca cocuk

başka alternatifiniz yok mu? yakın bir akraba? belki okulu tatile girmiş bir üniversite öğrencisi tanıdığınız?
bakıcı? komşu? çocuğa evinizde bakacak birileri?
1 gün bakar, 2 gün evdeymişsiniz zaten. evet siz yorgun olursunuz ama annelik böyle bir şey 🤷🏻‍♀️
yada işe ara verin.

Beni de annem çalıştı için başka bi şehire anneanneme göndermiş her hafta sonu geliyorlarmış cuma gelip pazar gidiyolarmış
Yakın mı kv nin köyü gidip gelebileceğiniz mesafedeyse sizde öyle yapabilirsiniz

4-5 saatlik yol. her hafta gidemeyebilirim çünkü eşimle vardiyalarımız uymuyor. ama bu dediğim olay 1 aylığına belitmeyi unutmuşum onu. bir ay sonra yine annem bakacak.

Bence göndermeyin.Daha çok küçük bebeğiniz.
Kaldı ki çalışma şartlarınız çocuk için avantajlı bence,bir gün yoksunuz ama iki gün onunla doya doya vakit geçirebilirsiniz.
Bakıcı yada kreş düşünebilirsiniz.
Benden yaşça büyük bir tanıdığımız annesi hemşire gece nöbeti var diye,başka şehirde babaannesi yanında büyümüş.
Ve sonrasında oradan gitmek istememiş,babaanne de ben alıştım veremem diye çocuğu göndermemiş, kız oradan gelin çıkıp gitti.
İnsan çalışırken evladıyla,ailesiyle rahat bir yaşam sürmek için çabalıyor.
E siz yavrunuzun en güzel zamanlarında ayrı olduktan sonra ne manası kalacak ki?

Yapmayin bunu , 6 yasina kadar anneannesinde buyumus bir cocuk olarak yaziyorum , pek cok konuda da dile getirdim bunu , annemden cok uzun seneler nefret ettim , cocuga verdigi zarar cok fazla
Belki her cocuk ayni degildir , ben cok hassas ve duygusal bir cocuktum ama kesinlikle tavsiye etmiyorum kimseye
Bir komsunuza dalan para verin gerekkiyorsa annenize yardimci olsun bakarken

X