İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

Bugün oğlumun okulunda aşı oldular Karma aşı , kızamık , kabakulak vs. den oluşan ayyy hemen okula gittim onlara çikolata götürdüm (oğluşun sınıfına) ben oradayken aşılarını oldular kimi ağladı kimi ağlamadı. Allah sağlık versin hepsine... kaydirigubbakcemile3
Bende domuz gribi aşını yaptırıp yaptırmama konusunda kararsızım. Bugün tv ' de bunun açıklaması yapıldı. Korkulacak birşey yok anladığım kadarıyla. En azından içim rahatladı. Sizlerde dinledinizmi :uhm:

cumanbw9.gif

Seslerle ilgili slayt,flash sunumlar için google da arama yapın.1. sınıf ses sunumları ya da flash sunumlar deyin.Eğitimle ilgili sitelerde çıkar.Sınıflarınızda sesler projeksiyon ya da bilgisayardan verilmiyor mu? Var olanlar için soruyorum.O zaman daha zevkli ve etkili oluyor öğrenmeleri.Ben 5. sınıf okutuyorum ve bütün dersleri projeksiyon ve bilgisayarla işliyorum.Çok zevkli geçiyor.

canım...merhaba....dediğin gibi google da arattım,fakat bir netice alamadım...bir site gördüm fakat el yazısı sunuları değildi....senin memnun kaldığın bir site adı verir misin lütfen?...buradan olmasa bile mesaj ile de yazabilirsen çok sevinirim...şimdiden teşekkür ederim...

Sevgili anneler,arkadaşlar.Aralık ayına kadar bu süreç biraz sancılı geçecek.Ümitsizliğe kapılmayın.Yapamıyor,ezberliyor,okuyamıyor gibi olumsuz düşünceleri kafanızdan atın.İlk üç ay çocuklar ezberlemeyle gitmeye çalışıyorlar.Örneğin ben sınavda Talat ata et at,diyordum.Yazarken sesli düşünüyor "Talat,Talat,Talat nasıldı yaa " diyorlar.Sonra " hah buldum,hatırladım " deyip Talat'ı ezberden yazıyor.Sizde de oluyordur.Kelimeyi bütün olarak yazıyor ezberinden.Ama şu an sanırım herkes 1. grup seslerde.Yani e,l,a,t, i sesleri ilk grup sesler.İkinci grupta n,or, m sesleri var.Har ses verildikçe türeyebilecek kelime sayısını bir düşünün.İlk üç seste ne kadar kelime oldu.8-10 ses gelince kelimeler alıp başını gidecek.O zaman hepsini ezberlemeleri mümkün mü? İşte bu noktada seslerin ses olarak kavranması ve birleştirilmesi devreye girer.Bunu zaten kavrayan çocuk okumaya da geçmiştir.Son grup sesleri öğretmen vermeden kendileri öğreniyor merak etmeyin.Bu ilk üç -4 ayı biraz daha sabırlı,sakin ve çalışmalara önem vererek,bol bol okutup bakmadan yazdırarak geçirmeye gayret edin diye öneriyorum.Ayrıca çocuklard okumada ve yazmada gözlemlediğiniz çok büyük sorunlar varsa,hiç okuyamıyor ve yazamıyorsa göz doktoruna götürün,görem sorunu olabiliyor.Bu durum ilerlemeden devam ederse öğretmeni ile konuşarak tabii Rehberlik Merkezlerine başvurun.Baştan takip edilirse çok iyi olur.Ses cd leri dinletin bol bol.İnternette var.Şimdilik bu kadar.Bunlar benim önerileirm.Hep söylediğim gibi öncelikle kendi öğretmenlerinizin söyledikleri önemlidir. Sevgiler.

canımm benimm yaa çokk sağoll rahattlattınn benii bendee okadarr kızıyordumkii kızımaa nedenn unutuyorsunn az öncee gösterdimm diyorumm
üstee gördüğüü yazıyıı alttaa unutuyorr hatırlamıyorumm anne diyooo
bugünn bizee sadeee okumaa kitabıı geldii okutunn vee yollayınn kiyabıı demişş öğüretmenimizz şimdii onlaa uğraşıyoruzz bizdee
bendee o farkıı vermeyee çalışıyordumm kızımaa lale yi görüncee tanıyorr ama la demeyi bilmiyorrr

merhaba arkadaşlar bu domuz gribi aşısını bugünde konuştuk arkadaşlar ben kesinlikle kızımın kobay olarak kullanılmasına gelecekteki sonuçları bile belli olmayan bir aşının kızım üzerinde denenmesine izin vermeyi kesinlikle düşünmüyorum

bu arada kızıma okuması için hikaye kitapları almaya başladık çocuk okumayı biraz erken halletti öğretmenine ben okuyorum artık demiş öğretmeni bunun ikisinin arasında sır olarak kalmasını diğer arkadaşlarının üzülebileceğini söylemiş ama benimki durur mu hemen arkadaşıyla paylaşmış ama sakın üzülme sende okuyacaksın nasıl olsa demiş çok güldüm
şimdi çok zorlamak istemiyorum amaasıl bir yöntem uygulayacağımıda şaşırdım kitap aldık ama sıkılırmı diye korkuyorum sadece ödevlerini yaptırsam çocuğa yetmiyor kafam çok karışık

Canım tebrik ederim. Maşallah kızına. Darısı hepimizin çocuklarına olsun.

canımm benimm yaa çokk sağoll rahattlattınn benii bendee okadarr kızıyordumkii kızımaa nedenn unutuyorsunn az öncee gösterdimm diyorumm
üstee gördüğüü yazıyıı alttaa unutuyorr hatırlamıyorumm anne diyooo
bugünn bizee sadeee okumaa kitabıı geldii okutunn vee yollayınn kiyabıı demişş öğüretmenimizz şimdii onlaa uğraşıyoruzz bizdee
bendee o farkıı vermeyee çalışıyordumm kızımaa lale yi görüncee tanıyorr ama la demeyi bilmiyorrr

aynen canım benim kızımda öyle lale diyor ama la ve le yi başka bir yerde yazınca okuyamıyor
bugün bol bol yazıp okuttum biraz çözdü gibi bu hece ve ses olayını ama yine de emin değilim
şimdi öğreniyor ertesi gün karıştırıyor.ben de sinirden böyle oluyorumkafamçokkarıştı

aynen canım benim kızımda öyle lale diyor ama la ve le yi başka bir yerde yazınca okuyamıyor
bugün bol bol yazıp okuttum biraz çözdü gibi bu hece ve ses olayını ama yine de emin değilim
şimdi öğreniyor ertesi gün karıştırıyor.ben de sinirden böyle oluyorumkafamçokkarıştı

aynı canımm aynıı ebnde sanıyorumm sadecee benimm kızımm böyleee

birdee 14 sayfalıkk bir kitapp geldiii evee okuldannn yazdıklarımızlaa ilgilii bunuu okuyunn demişş tahtayaa kaldırıpp okutacakmışş yıldızz verecekmişşş çocuklarraa
çokk şükürr şimdii kendii eliylee kapatıppp okumayaa başladııı hiçç yanlışş yapmadann 14 sayfayıı okuyorr atıkk nine,anne,nene,anlat nane yazmayaa başladıkk demekk bu haftaa yenii harflerr başlıyorrr birincii bölümm bitmişş oluyorr

arkadaşlar birşey soracağım.oğluma yanlış birşey öğretmemek için;

ata yazarken t'nin çizgisini ne zaman çekiyoruz.? t'yi yaparken mi yoksa en sondaki a yı da yazdıktan sonramı?

ata yazarken t'nin çizgisini ne zaman çekiyoruz.? t'yi yaparken mi yoksa en sondaki a yı da yazdıktan sonramı?

slm canım benim bildiğim kadarıyla t nin çizgisini en sonunda çekiyoruz zaten el yazısında kalemi kaldırmadan harfler birleşiyor noktalar vs gibi kalemin kalkması gereken şeyler sonra harfe ilave ediliyor.. kızımda öyle öğrenmiş..benim kızımda geçen beni bozdu bu t harfiyle ilgili ben büyük t ninde diğer harflerle birleşik yazıldığını idda ederken kızım aksini savundu ve kitabından bana göstererek bana kanıtladı rezil oldum..:kedi:
benim kızım artık kendi kendine derslerini çok çabuk yapmaya başladı.. matematikte 9 rakamındayız kitaptan çalışıyoruz.. kanımca artık ezber değil harfleri birleştirmeyi çözdü çünkü dergi ve gazetelerden bildiği harflerle hecelemeler yapıyor.. domuz gribi aşısını bende yaptırmıyacağım çevremdeki dr lara sordukça hiç gerek yok diye düşünüyorum..

slm canım benim bildiğim kadarıyla t nin çizgisini en sonunda çekiyoruz zaten el yazısında kalemi kaldırmadan harfler birleşiyor noktalar vs gibi kalemin kalkması gereken şeyler sonra harfe ilave ediliyor.. kızımda öyle öğrenmiş..benim kızımda geçen beni bozdu bu t harfiyle ilgili ben büyük t ninde diğer harflerle birleşik yazıldığını idda ederken kızım aksini savundu ve kitabından bana göstererek bana kanıtladı rezil oldum..:kedi:
benim kızım artık kendi kendine derslerini çok çabuk yapmaya başladı.. matematikte 9 rakamındayız kitaptan çalışıyoruz.. kanımca artık ezber değil harfleri birleştirmeyi çözdü çünkü dergi ve gazetelerden bildiği harflerle hecelemeler yapıyor.. domuz gribi aşısını bende yaptırmıyacağım çevremdeki dr lara sordukça hiç gerek yok diye düşünüyorum..

çok teşekkürler canım..mesela Talat yazarken, büyük T diğer haflerle birleşmiyor demekki.
herşey çok değişmiş.yeniden okuma yazma öğreniyor gibiyim.
:uhm:

egitim seti alınmıştı .aynı eski dergiler gibi tek tek okula götürüyolar

biz en sondakii a yı yazdıktan sonra yapıyoruz canım

Hafta sonunuz nasıl geçtiii arkadaşlar. Ödevleriniz varmıydı bizimde nihayet ödevlerimiz vardı... Oğluşumun elcağzı ha bire yoruluyor o minik eller... oy oy oy yerim ben o elleri yaaaa.... kaydirigubbakcemile3

Aşağıdaki linke fikirlerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler arkadaşlar...

http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?p=9820839#post9820839

Son düzenleme:

Ay kızlar yazdıklarınızı okuyunca dedim kiii yalnız değilimmm , çıldırmama az kalmıştı yani , alt satıra geçiyoruz üsttekini unutuyoruz , nolacak bu halimiz diyordum artık :KK43: neyseki herkes bizim gibiymiş , biz cuma günü o harfine geçtik , yazmaya başladık bugunde hece oluşturmaya başlayacakmış öğretmenimiz , bizim öğretmenimiz biraz hızlı sanırım , sizler nerelerdesiniz harflerde , sayılarda da 4 rakamını işledik . 1-2-3-4 rakamları ile toplamalar yapmaya başladık , Allah tüm evlatlarımıza zihin açıklığı anne babalarada sabır versin Rabbim inşallaaaahhhhh :) :teselli:

bizimkiler bugün t harfine geçiyolarmış..bakalım hayırlısı..

bizimki ata, talat, atlat,elle,et,ela, atlet,tel.. bunları öğrendi. bir de okuma kitabı vermiş öğretmeni. Haftasonu bol bol okuduk..

hafta sonu ödev vardı bıraz yazma ödevı ve okuma pazar günü toplantı vardı oğlumun durumu iyiyimiş inşallah boyle devam eder

t'nin çizgisini kelime bitince yazıyoruz. Biz i harfindeyiz bugün kızımın 2.yazılısı vardı merak ediyorum acaba nasıl geçti. İnşallah iyi geçmiştir. Akşam tekrar bile yapmak istemedi bıktım aynı kelimeleri okuyup yazmaktan diyor.

Bizim öğretmenimiz ilk toplantımızda maddi değeri olan hediyeleri kabul etmediğini söyledi ben kızımla ahşap bir objeyi boyayıp hediye etmeyi düşünüyorum hem kızımında el emeği olacağı için kırmayıp kabul edecektir sanırım.

Arkadaşlar kusura bakmayın başka bir başlığa yazarken buraya yazdım. Neyse bu arada öğretmenler günü telaşımız da başladı . Kızım ilkokuldan önce 3 yıl kreş ve anaokuluna gittiği dönemlerde bir hafta önceden başlardı anne ne yapıcaz ne alıcaz.

X