İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

hanımlar benim kızıma sanki sihirli bir el değdi opuyorumnanaktantabi ki bu el benim elimkaydirigubbakcemile3
maşallah şimdi bugüne kadar öğrendiği tüm kelimeleri hem güzelce okuyo hem de ezbere yazabiliyo hatta bugün kardeşine bile öğretiyodu kaydirigubbakcemile3
ama sesleri ve heceleri birleştirmede hala sorun yaşıyo.önce ezberden mi okuyo diyodum ama yok hece olayını biraz çözmüş gibi bilinçli okuyo
şimdi t harfine geçdiler at yazıyolar.yazısı da çok güzel benimkini beğenmiyo güzel yazmıyosun sen diyo:roflol:
ilk 2 hafta beni ve babasını delirtti :bbo:bir elayı bile öğretemedik kıza ama sıkı bir çalışmadan sonra çok şükür bayağı bir ilerleme kaydetti
inşallah böyle devam eder:Saruboceq:

slm arkadaşlar, benim kızımın pazartesi yine yazılısı var e, l, a ile kurulabilecek kelimelerden ınavımız evde ben söylüyorum o yazıyor ve kendi kendine okuyor bir problem yok inşallah heyecanlanıp şaşırmaz...:Saruboceq:

Son düzenleme:
bugun kizimla ders calisiyorduk heceleri soyluyor fakat birlestirmede biraz zorlaniyor.hele bide bugun cok calistik heralde laleli yi heceliyoruz duz oku dedim ali demesinmi :roflol: gulmekten ders calismayida biraktik.okumayi ogrenene kadar bayagi seyler yasiycaz heralde.
kuzulara derslerinde basarilarturkbayragi

bizim okulumuz sel felaketi nedeniyle geç açıldı bu yüzden hala el ele elle yazıyoruz..diğer dersler hiç başlamadı ..sizin başladımı matematik filan ???

bizim okulumuz sel felaketi nedeniyle geç açıldı bu yüzden hala el ele elle yazıyoruz..diğer dersler hiç başlamadı ..sizin başladımı matematik filan ???

mutlaka digerlerine yetisirsiniz,sizin durumunuzdakiler ozel bence sel felaketinden dolayi gecmis olsun.

hocam 1.sinifi burda okuycak 2.sinif belli degil.cevabinizla icimi rahatlattiniz tesekkur ederim hihoyyytturkbayragi

slm benim kızımda 1 e gidiyor. Ödevlerini yapmak istemiyor aslında yazısı çok güzell ama sıkılıyoren son büyük a öğrendiler. ela yazıyorlar.

Bizim sorunumunz ne okumakla nede yazmakla alakalı,
Kızlım güzel yazıor, 1 kere gösteriyorum hemen kavrıyor, ama öğretmeninden hiçö menun değiliz, Kızıma değişl ama bi kaç arkadaşına şiddet uygulamış, kulağını çekmiş, tokat atmış...
1 haftadır bunun stersini yaıorum, ödevlerimi yapmalıyım yapmazsam öğrt. benide döver, sürekli bu cümleyi kuruyor, geçen toplantı yaptık nedense hiçbir veliden tık çıkmadı, hani bekledim belki dayak yiyen çocukların anneleri konuşur diye ama yok kimse bişey söylemedi.. Acaba dedim benim kızımmı abartıyor, sonra bi veliye gidip sordum ve evet bende duydum diye bi cevap aldım, yani nasıl olurda evladı dayak yiyyen bir anne öğretmene çıkışmaz anlamış değilim.. Yani eti senin kemiği benim bi anlayış söz konusu, bizde bu sorunu bireysel çözmeye karar verdik, k.pederim milli eğitimde o bu konuda yardımcı olucak ve sınıf değiştireceğiz..Yani bizde durum böyle, hala bu devirde dayakla eğitimde varmış, çok şaşkın ve üzgünüm:KK43:(

c.tesi veli toplantımız vardı okula Domuz gribi aşısı gelecekmiş 1.sınıflara özellikle vurulacakmış. Gazetelerde televizyondada yan etkileri daha belli değil tam denenmedi falan diye yazılarda var yaptırıp yaptırmama konusunda kararsızım . Öğretmenimizlede konuştuk sınıf olarak en azından aşının olacağı gün haberimiz olursa ona göre gönderelim diye çünkü okula gelirse kesin yaptırmamız lazım dedi öğretmenimiz.

Gördükleri kelimeyi bütün olarak okuyorlarsa bu ezberlediklerini gösterir.Doğru olan bu değil.Çünkü yöntem ezber yöntemi değil.Sesleri kavrayıp yanındaki sesle birleştirmeleri gerekir.Ezber gidenler bir noktadan sonra tıkanırlar.Kelime sayısı her seste ikiye üçe katlanacakç.O zaman zaten ezberle gidemezler. Sesleri ses olarak kavrayıp,birleştirmeye dayanarak okutulması gerekir.

Çok sağoll canımm bu haftaa ve lii toplantımızz vardı ordaa öğretmenimizede sordummm ,aynısını dediii
Amaa benimm kızz sankii ezberr yapmışş onuu farkettimmm
çünküü dahaa başkaa yerdee aynıı olannn harfii tanıyamıyorrr
dün bakmadann bir sayfaa yazı yazdıkk
bu hafta i harfinedee geçecekmisizzzz

Bir arkadaş matematikten başladınızmıı demişş bizz bu haftaa başlayacağızz bakalımm 1 yazmayaa

Biz Atla, atlat, talat, atlet şu an bu kelimelerdeyiz. Matematikte 2 okuyorlar ama matematik defterine daha yazı yazmaya başlamadık.

en azından aşılar olana kadar şu domuz gribi mikrobundan korunmak için
grip olan cocuğa maske takılsa
ne bilieyim kızım gripse hapşırıyo ve burnu akıyosa maske takayım diğer cocuklara geçmesin
böylece kötü olan salgınında önüne geçebiliriz diye düşündüm
tabi bunu okul idaresi dile getirecek
ve bunu şart koşacak
bu arada diyarbakırda tüm ilkokullar bir hafta tatil sebeb domuzgribi

aşı tercihe kalmış olacak
ben yaptıracağım
yani bence maskeli eğitim kapalı okuldan daha iyidir diye düşünüyorum

şimdide bu sıkıntı baş gösterdi domuz gribimafoldumben
çocuklarımızı nasıl koruyacaz ne yapıcaz bilmiyorum:1no2:
allah yardımcımız olsun:Saruboceq:

Sevgili anneler,arkadaşlar.Aralık ayına kadar bu süreç biraz sancılı geçecek.Ümitsizliğe kapılmayın.Yapamıyor,ezberliyor,okuyamıyor gibi olumsuz düşünceleri kafanızdan atın.ılk üç ay çocuklar ezberlemeyle gitmeye çalışıyorlar.Örneğin ben sınavda Talat ata et at,diyordum.Yazarken sesli düşünüyor "Talat,Talat,Talat nasıldı yaa " diyorlar.Sonra " hah buldum,hatırladım " deyip Talat'ı ezberden yazıyor.Sizde de oluyordur.Kelimeyi bütün olarak yazıyor ezberinden.Ama şu an sanırım herkes 1. grup seslerde.Yani e,l,a,t, i sesleri ilk grup sesler.ıkinci grupta n,or, m sesleri var.Har ses verildikçe türeyebilecek kelime sayısını bir düşünün.ılk üç seste ne kadar kelime oldu.8-10 ses gelince kelimeler alıp başını gidecek.O zaman hepsini ezberlemeleri mümkün mü? ışte bu noktada seslerin ses olarak kavranması ve birleştirilmesi devreye girer.Bunu zaten kavrayan çocuk okumaya da geçmiştir.Son grup sesleri öğretmen vermeden kendileri öğreniyor merak etmeyin.Bu ilk üç -4 ayı biraz daha sabırlı,sakin ve çalışmalara önem vererek,bol bol okutup bakmadan yazdırarak geçirmeye gayret edin diye öneriyorum.Ayrıca çocuklard okumada ve yazmada gözlemlediğiniz çok büyük sorunlar varsa,hiç okuyamıyor ve yazamıyorsa göz doktoruna götürün,görem sorunu olabiliyor.Bu durum ilerlemeden devam ederse öğretmeni ile konuşarak tabii Rehberlik Merkezlerine başvurun.Baştan takip edilirse çok iyi olur.Ses cd leri dinletin bol bol.ınternette var.Şimdilik bu kadar.Bunlar benim önerileirm.Hep söylediğim gibi öncelikle kendi öğretmenlerinizin söyledikleri önemlidir. Sevgiler.

bugün okula ansızın sağlık ekipleri geldi...tetenoz ve karma aşı yaptılar,biri sağ koluna diğeri sol koluna...bu akşam ödevimizi zor yaptık, kolum ağrıyor yazamam hiçbirşey dedi çıktı işin içinden,yazmamak için güzel bir bahane buldu kerata :)))

domuz gribi aşısı konusunda kararsızım daha düşünüyorum...?!

Bizim sorunumunz ne okumakla nede yazmakla alakalı,
Kızlım güzel yazıor, 1 kere gösteriyorum hemen kavrıyor, ama öğretmeninden hiçö menun değiliz, Kızıma değişl ama bi kaç arkadaşına şiddet uygulamış, kulağını çekmiş, tokat atmış...
1 haftadır bunun stersini yaıorum, ödevlerimi yapmalıyım yapmazsam öğrt. benide döver, sürekli bu cümleyi kuruyor, geçen toplantı yaptık nedense hiçbir veliden tık çıkmadı, hani bekledim belki dayak yiyen çocukların anneleri konuşur diye ama yok kimse bişey söylemedi.. Acaba dedim benim kızımmı abartıyor, sonra bi veliye gidip sordum ve evet bende duydum diye bi cevap aldım, yani nasıl olurda evladı dayak yiyyen bir anne öğretmene çıkışmaz anlamış değilim.. Yani eti senin kemiği benim bi anlayış söz konusu, bizde bu sorunu bireysel çözmeye karar verdik, k.pederim milli eğitimde o bu konuda yardımcı olucak ve sınıf değiştireceğiz..Yani bizde durum böyle, hala bu devirde dayakla eğitimde varmış, çok şaşkın ve üzgünüm:KK43:(

Bizimde bugun yaşadıklarımız bu konu ile alakalı.Akşam çocuğu okuldan aldım eve doğru yürürken çocuğumun yüzünde kızarıklık gördüm birde baktım öğretmenin 5 parmağının izi çıkmış çocuğun suratında tepem attı okula geri döndüm müdürle görüştüm yarın öğretmenle görüşelim dedi.Eve geldim öğretmeni aradım adam gayet pişkin terbiye anlayışı bu demekki sınıfını değiştirin o zaman diyo sinirden deliye döndüm ne yapmam gerekiyor şaşırmış durumdayım desteğinize ihtiyacım varsenağlama

dün kızım sınıfta öğretmeninin tahtaya yazdığı cümleyi okumuş çok mutlu öğrendiği kelimelerle karışık cümleler yazıyorum okuyor ve çok mutlu oluyor.. ben kızıma ankara da yaşayan yazdan yaza görüştüğü bir arkadaşı var.. okuma ve yazmayı öğrendiğinde ona mektup yazacaksın postalıyacağız, dedim. o hedefi oldu. arkadaşının ismi selen ele kısmını görüp bak onun ismini yazmaya az kaldı diye heycanlanıyor.. sanırsam bu tür hedeflerde koyarsak önlerine iyi olur.. hepinize kolay gelsin...

Bende oğluma sevdiklerine mektup yazarsın bir an önce yazmayı öğrenelim diye heveslendiriyorum... mektupmu diye şaşırdı ilk söylediğimde , aklıma gelmemişti diyor. Ne zaman daha güzel yazıcam anneciğim diye arada bir söyleniyor. Şimdide acele ediyor... akannehir
Tüm biriciklerimize başarılar dilerim... alkisalkisalkis:nazar:

Bizimde bugun yaşadıklarımız bu konu ile alakalı.Akşam çocuğu okuldan aldım eve doğru yürürken çocuğumun yüzünde kızarıklık gördüm birde baktım öğretmenin 5 parmağının izi çıkmış çocuğun suratında tepem attı okula geri döndüm müdürle görüştüm yarın öğretmenle görüşelim dedi.Eve geldim öğretmeni aradım adam gayet pişkin terbiye anlayışı bu demekki sınıfını değiştirin o zaman diyo sinirden deliye döndüm ne yapmam gerekiyor şaşırmış durumdayım desteğinize ihtiyacım varsenağlama

Dayakla terbiyemi olurmuş, birde bunu yapan eğitimli güya insan...
Bende görüştüm öğretmenle, diyor sizin gibi 1-2 çocukla değil 10 larcasıyla uğraşıyorum, tamam sesini yükseltebilir yada ufak cezalar verebilir ama benim çocuğuma şiddet uygulayamaz... Canım eğerki öğretmenin eğitim anlayışında şiddet varsa hiç değişmiyor, yeri gelir çocuğu tembihle, tehdit eder sakın söyleme diye, o yüzden sınıfını değiştirebilirsen değiştir.. Şanssızlığımız işte dayakçı bi öğrt. düşmek..mafoldumben

Dayakla terbiyemi olurmuş, birde bunu yapan eğitimli güya insan...
Bende görüştüm öğretmenle, diyor sizin gibi 1-2 çocukla değil 10 larcasıyla uğraşıyorum, tamam sesini yükseltebilir yada ufak cezalar verebilir ama benim çocuğuma şiddet uygulayamaz... Canım eğerki öğretmenin eğitim anlayışında şiddet varsa hiç değişmiyor, yeri gelir çocuğu tembihle, tehdit eder sakın söyleme diye, o yüzden sınıfını değiştirebilirsen değiştir.. Şanssızlığımız işte dayakçı bi öğrt. düşmek..mafoldumben

Banada hemen hemen aynı şeyleri söyledi.Benim yöntemim böyle beğenmiyorsanız sınıfını değiştirin diyor.Böyle bir eğitimciden ne bekleyebilirimki.Allah yardımcımız olsun.Desteğin için teşekkür ederim.

arkadaşlar bu tokat olayına inanamıyorum şaka gibi..gerçekten oluyormu böyle şeyler bu devirde hemde..hayretle okuyorum..dehşete düştüm..
ben olsam okulu ayağa kaldırırım,o öğretmeni de...neyse anladınız siz..
bence bir saniye bile düşünmeden sınıf değiştirin..size tavsiyem bu.

X