İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

Biz artık el ele yazmaya başladık. akşam bana şov yaptı kızım hiçbiryere bakmadan yazdı.. alkış kıyamet eğlendik kaydirigubbakcemile3

gun4.gif
yerimseniben

merhabalar herkese,
bizim öğretmenimiz el lale ela 1 ve 2 al gibi kelimelerle cümle olarak metinler veriyor, ben okuyorum oğlum yazıyor, bizde ders yaparken sıkıntı yaşıyorduk benim oğlum hırslıdır, hep yaptığının daha iyisini yapmak ister, dakika tutmaya başladık satır için dakika veriyorum ama tabi güzel yazmak koşuluyla ,
ikinci satırda daha çabuk yazmaya çalışıyor, hem onun için hem benim için daha eğlenceli oldu, o sıkılmıyor, benide yormuyor

bizdede el yazdılar dün. eve de vermiş ödev el, okuma öğreniyorum kitabından da vermiş noktaları birleştirmeler.çok yoruluyolar bıkıyolar bazen ama alışırlar herhalde çok ödev veryor öğretmenimiz..

Okulda verilen veli eğitim projesinde bize öğretilenler bayağı verimliydi ki, bunlardan biride çocuk nasıl ders çalışmalı neler yapılabilirdi?.
Molalar vererek yapılan ders çalışma en kaliteli ders çalışma şekliymiş. Çünkü bu yaş grubunun dikkati ancak 15 dk. verimli daha sonrasında dikkat dağılıyor ve verimli bir çalışma olmuyor. O sebeple 5 ' er dk vs gibi molalar vererek ders çalışmasına izin verin demişlerdi. O sebeple yeğeninizi sıkmayın ... yavaş yavaş ders çalışma bilincine ereceklerdir. Daha yolun başındalar, yıllarca zaten ders çalışacaklar... bari şimdi sıkmayalım çocuklarımızı... Yeğeninize başarılar dilerim canım... opuyorumnanaktan

cevabın ve ilgin için teşekkür ederim....

bize dün ela lale el ele gibi cümleler vermiş öğretmen
allahtan fazla ödev vermiyor ama kızım özellikle okumada çok zorlanıyomafoldumben
sanki harfleri heceleri tanımıyoda ezberliyo gibi geliyo bana
o da bende zorlanıyoruz :bbo:

biz dün lale ela el ele,al, ala gibi kelimelerle cümleler yazmaya başladık okuyup sonrada bakmadan yazma yapıyoruz tabi zorlanmalar harfleri bazen karıştırmalar oluyor...

Bizden dün ata ,al,at yazmayaa başladıkk vee geçenn haftakii yazdıklarınııda onaa okumayıı öğretmiştimm amaa hemenn gerii unutmuşşşş
öğretmenn hanımlardann ricammm varr
mesalaa nasıll okutacazz heceleyerekmiii yoksaa gördüğüüü cümleyii birdennmii okuyacakk

hecelettiğimdeee karıştırıyorr amaa cümleyii tümdenn görüncee tanıyorrr

arkadaşlar sız baya öndesınız oğlum henüz el ele elle yazıyor bakmadan yazıyor bugün iki yıldız almış sevinçden havalara uçuyordu

Ya bizz şimdii bunlarıı birleştirip okudukk
Al ela al.Atla lale atla.Lale atla,
At talat at,Talat ata at,
Lale talatla atla
ınanırmısınızz bbiz şuann bunlarıı öğrettikk
ve benn bakmadann yazdırmayaa çalıştımmm

El ele elle geçenn haftaa öğrendikk
ve geçenn haftakilerlee bu haftakii kelimelerledee cümlee kuruluyorr

arkadaşlar sız baya öndesınız oğlum henüz el ele elle yazıyor bakmadan yazıyor bugün iki yıldız almış sevinçden havalara uçuyordu

onlarınn sevincii biziimm sevincimizz canımmmm
dahadaaa zorlaşmayaa başlıyorrr canımm a harflerinee geçincee cümlelerdee fazlalaşıyorrr
ve eskilerlede çoğalıyorrr okutacağımızz cümlelerr

Gördükleri kelimeyi bütün olarak okuyorlarsa bu ezberlediklerini gösterir.Doğru olan bu değil.Çünkü yöntem ezber yöntemi değil.Sesleri kavrayıp yanındaki sesle birleştirmeleri gerekir.Ezber gidenler bir noktadan sonra tıkanırlar.Kelime sayısı her seste ikiye üçe katlanacakç.O zaman zaten ezberle gidemezler. Sesleri ses olarak kavrayıp,birleştirmeye dayanarak okutulması gerekir.

Gördükleri kelimeyi bütün olarak okuyorlarsa bu ezberlediklerini gösterir.Doğru olan bu değil.Çünkü yöntem ezber yöntemi değil.Sesleri kavrayıp yanındaki sesle birleştirmeleri gerekir.Ezber gidenler bir noktadan sonra tıkanırlar.Kelime sayısı her seste ikiye üçe katlanacakç.O zaman zaten ezberle gidemezler. Sesleri ses olarak kavrayıp,birleştirmeye dayanarak okutulması gerekir.

Sevgili daphnis 35, oğluma aynen sizin söylediğiz gibi sesleri kavratmaya ve birleştirme yaptırmaya çalışıyoruz.Fakat bu da oldukça sancılı bir devre sanırım.Hepimiz her akşam bu konuda fazlasıyla yoruluyoruz.
Sesleri çok iyi bilmesine karşın birleştirmeye gelince sesleri gene ağzından ayrı biçimde çıkartıyor çoğu zaman..Sormak istediğim bu (sesleri) birleştirme çalışmalarında nasıl bir yol ya da yöntem izlemeliyiz ki öğrenme süreçleri çabuk ve kalıcı olsun..Bunu merak ediyorum,şimdiden teşekkürler...a.s.

hocam benim kizim kelimeleri ezbere soyluyor hatta ogretmeninin deftere yazdigi yerlerde karisik soralim bocaliyor.ders calismaya cok istekli ama boyle ezbere soylemesine cok sinirleniyorum.ezberlemesi normalmi degilse ne yapabilirim.
sistem farkli demistiniz tumdengelim uygulaniyor Turkiye'ye donunce cok zorlanirmi acaba bu konuda evde yapabilecegim birsey varmi .intte baktim yeni sistemle ilgili kaynaklar var.bu konuyla ilgili kaynak yok.sizin tavsiye edebileceginiz bir site olabilirmi?
Allah cocuklarimiza zihin acikligi versin
turkbayragi

Sesleri çok iyi bilmesine karşın birleştirmeye gelince sesleri gene ağzından ayrı biçimde çıkartıyor çoğu zaman..Sormak istediğim bu (sesleri) birleştirme çalışmalarında nasıl bir yol ya da yöntem izlemeliyiz ki öğrenme süreçleri çabuk ve kalıcı olsun..Bunu merak ediyorum,şimdiden teşekkürler...a.s.

lunapiena aynen benim kızımda öyle, sesleri çok iyi tanıyor ama birleştirmeye gelince soruyorum mesela te ye tıe diyor, nasıl çalıştıracağımı inanın bende şaşırdım. Demekki hemen hemen hepsi aynı şekilde. Lale, Ela, el ele bunları çık güzel okuyor ama ezbere okuyor, şimdi talat, atla, et, onlarda zorlanıyor.

hocam benim kizim kelimeleri ezbere soyluyor hatta ogretmeninin deftere yazdigi yerlerde karisik soralim bocaliyor.ders calismaya cok istekli ama boyle ezbere soylemesine cok sinirleniyorum.ezberlemesi normalmi degilse ne yapabilirim.
sistem farkli demistiniz tumdengelim uygulaniyor Turkiye'ye donunce cok zorlanirmi acaba bu konuda evde yapabilecegim birsey varmi .intte baktim yeni sistemle ilgili kaynaklar var.bu konuyla ilgili kaynak yok.sizin tavsiye edebileceginiz bir site olabilirmi?
Allah cocuklarimiza zihin acikligi versin
turkbayragi

Siz tümengelime göre okuma yazma öğreniyorsunuz bu yüzden sizin kızınızın cümleleri,kelimeleri ,heceleri ezberlemesi normal.Siz en son sesleri öğreneceksiniz.Önce verilen cümleyi tüm olarak ezberler,öğrenir.Sonra cümledeki kelimeler tek tek ayrı ayrı öğrenilir.En son heceye geçilir.Heceden sonra sesleri söyler.Cümleleri okutun.Sonra verilen cümlelerdeki kelimeleri ayrı ayrı yazın küçük kartonlar olabilir.Ayrı ayrı okutun,bakmadan yazdırın.
Türkiye ye gelirse eğer 1. sınıfta gelirse çok zorlanır.Ancak 1 'den sonraki sınıflarda hiç bir sorun olmaz.Okumaya geçince gerisi artık her yerde aynıdır.Bu konuda endişelenmeyin.
Ayrıca tüm arkadaşlara mutlaka bakmadan yazdırın.Bakmadan yazarken sürekli sesleri çıkarsın kendisi çocuğun,bu şekilde daha iyi ve kalıcı kavrıyorlar.Diktenin çok büyük etkisi var.

dün kızım sınıfta öğretmeninin tahtaya yazdığı cümleyi okumuş çok mutlu öğrendiği kelimelerle karışık cümleler yazıyorum okuyor ve çok mutlu oluyor.. ben kızıma ankara da yaşayan yazdan yaza görüştüğü bir arkadaşı var.. okuma ve yazmayı öğrendiğinde ona mektup yazacaksın postalıyacağız, dedim. o hedefi oldu. arkadaşının ismi selen ele kısmını görüp bak onun ismini yazmaya az kaldı diye heycanlanıyor.. sanırsam bu tür hedeflerde koyarsak önlerine iyi olur.. hepinize kolay gelsin...

dün oğlumumun öğretmeni sözlü yapmış tahtaya kaldırıp öğreendikleri kelimeleri bakmadan yazabiliyorlarmı dıye çoğunluk yazamamış 4 kışı yazmış yazanların içinde oğlumda varmış bu benı mutlu ettı doğrusu öğretmen çok şikayetci berbat halledeler dıyor pazartesi veli toplantısı var daha el ele elle gibi kelimelerigecemediler bakalım ne anltacak öğretmenımiz

X