İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

bize pazartesiye lale,al el ele elle okumasını verdii
soracakmışşş
bakk aklımaa iyii geldii bende bakmadann nasıll yazıldığınıı öğreteyimmm

Merhaba,arkadaşlar çok fazla zamanım olmuyor buraya bakmaya ama okuduklarıma dayanarak bir iki şey yazayım . "Harfleri normal öğretip el yazısına geçmek"ten bahsetmiş ozlem 71 arkadaş.Bunu tercih hakkı bizim elimizde değil.Yani öğretmen karar vermiyor el yazısına.Müfredat böyle.Bu olay Türkiye'nin bütün illerinde böyle.Öğretilecek seslerin sırasından tutun da ,türetilecek kelimelere kadar MEB tarafından belirleniyor müfredatta.Çocukların yazmada zorlanması çok ödevin yanısıra biraz da küçük el kaslarının gelişimi ile ilgili.Göz -el koordinasoyunun iyi sağlanması ve küçük el kaslarının gelişimi yazma açıısından çok önemli.El kaslarını geliştirmek için bol bol hamurla oynama,kağıt kesme,boyama yapma,kum oynama,hatta evde mercimek,pirinç vb bakliyatları küçük kaplara boşaltma,doldurma vb.,küçük toplarla oynama,bahçe veya parkta pet şişeye su doldurup delin,suyu sıkarak yere şekiller yapsın,tv kutularından çıkan köpükleri ufalatın,gazeteleri rulo yaptırın.Bunun gibi etkinlikler küçük el kaslarının gelişimini sağlar.Yazmaları kolaylaşır.
Hareketlilik bu yaşta normal.Sınıf içi disiplini öğretmen sağlar.Sz de boş zamanlarda özellikle parklarda koşmalarına olanak sağlayın.Mümkünse spor okullarına yönlendirin.Enerjilerini kullanmaları her açıdan olumlu olacaktır.
Yazılı konusu ,bunu klasik anlamda yazılı olarak değerlendirmemek gerek.1. sınıfta ki ben de yaptım her hafta,öğrenilen kelimeler söylenir dikte yapılır,öğrenci bakmadan yazar.Bu şekilde hem veli hem öğretmen çocuğu değerlendirmiş olur.Benim önerim evde dikte yaptırın.Yazı yazdırırken bakmadan yazsın yani.Benim oğlum cümle yöntemi ile 1. sınıfı okudu.Ertesi yıl bu yöntem yani ses temelli cümle yöntemi başladı.O da yeğenime denk geldi.Yeğenim için şunu uyguladık.Annesi evde her gün öğrenilen kelimeleri başka bir deftere bir kez bakmadan yazdırıyordu.ir seferde hatasız yazdığı her kelime için yıldız defterine yıldız yapıştırıyorduk.Hafta sonu kaç tane yıldızı olmuşsa ona göre ödüllendiriliyordu.Ödül size kalmış.Oyuncak,sinema,tiyatro,oyun merkezlerivb. Bunlar bizim ödüllerden bazıları.Bunlar benim önerilerim.Tabii ki hepinizin çocuğunun kendi öğretmeni onları daha iyi tanır ve daha yakından gözlemler.Öncelikle öğretmenin önerilerini dikkate almak gerekir.Kolay gelsin tekrar ...

yazılı konusunda daphnis35 evet bende aynı fikirdeyim.. çok da iyi olduğu kanısındayım.. bizimde evde alıştırma defterimiz var okulda gördüklerini ayrıca onda tekrarlıyoruz ve ben söylüyorum kızım yazıyor bakmadan.. bugün biraz rahatlasın diye küçük bir piknik yaptık orada sek sek çizdik beraber oynadık ve her bir bölmesine öğrendiği kelimeleri yazdırdım çok hoşuna gitti daha da aklında kalacağı kanısındayım.. tek ''ele'' ve ''elle'' leri karıştırıyordu bu sayede onlarda aklında kaldı artık. karıştırmasının sebebide l leri çok bastırarak telafuz ediyor sanırsam ondandı. bazende sanki ezbere mi yazıyor diye şüpheleniyorum.. öğrendiği harflerle başka kelimeler kurup yazdırsam diye düşünüyorum ama kafasını karıştırmaktan korkuyorum.. ay aman bizim zamanımızda kimse bu kadar bize yardımcı olmuyordu sanki zamanla herşeyi sorun halinemi getiriyoruz.. ilgi iyide bazen bizimki paniğe,endişeyemi kaçıyor diye düşünüyorum..

Son düzenleme:
a.s.
merabalar benimde 1.sinifa giden bir kizim var,en basindan beri yorumlari okudugum icin anca cevap yaziyorum.okudukcada basim dondu:bbo:.hepinizin sorunlari hemen hemen ayni en azindan birbirinizi anlayabiliyosunuz,ayrica aramizda hem ogretmen,hem anne olan bayanlar var cok sanslisiniz.kizimin okulunda verilen egitim farkli gibi ya da ben oyle zannediyorum.bahsettikce sizinde yorumlarinizla bunu cozebilicem.kizimin gelen defterlerinde ve yaptigimiz odevlerde cogu harfi yazdiklarini hatta ''bu okul,yazi yaz,guzel resim yap'' gibi cumleler goruyorum.siz el,elle vb.kelimelerden ve cizgilerden bahsediliyorsunuz.biz cizgileri coktan gectik.ayrica burda el yazisi degil duz yazi kullaniliyor,ilerleyen zamanlarda guzelyazi dersleri olucak diye dusunuyorum.odev konusuda
hergun degisik sayilarda ve ogrenciye,islenen derse gore degisiyor.anladigim kadariyla Turkiye'deki eski sistem uygulaniyor.kafam cok karistigi icin buraya bakmaya karar verdim ama daha cok kafam karistidelikafadulden bu karisikligi duzeltebilirim insallah,neyse simdilik bu kadar yeter daha fazla uzatmiyim.
yavru kuslara derslerinde basarilar diliyorum.sizlerede kolay gelsinturkbayragi

teşekkürler. hepimizin yavrularına Allah zihin açıklığı versin.

koca bir pazar günü ödev yaptık.. biz hala e ve l harflerini yazıyoruz henüz bunları bileştirmedik..

Öğretmenimiz ilk veli toplantısında 3,4 kaynak setten bahsetti ama kendisi Serhat yayınlarının 1.sınıf kaynak setini bize tavsiye ettiğini söyledi bizde sınıf olarak hepimiz aynı seti aldık . Fiyatıda uygundu 29TL Kitapsandan aldım.

Kızımın öğretmenide ilk toplantımızda belli dönemlerde yazılı yapacağını 100 üzerinden notunu yazıp eve göndereceğini bu notun hem veli hem çocuğun başarısını göstereceğini böylece çocuklarımızın başarı derecesini görebileceğimizi okuma yazma öğrenincede yazılı defteri yapıcağını her yazılıdan sona ilerleme olup olmadığını ordan takip edebileceğimizi söylemişti.

Bizim ilk yazılımız ne zaman olur acaba ilk notumuzu merak ediyorum.

Arkadaşlar geçen hafta kızımı bir kaç gün babası ders çalıştırdı. Öğretmenimizde begüme aferim begüm kimle ders çalıştın demiş o da babamla deyince çalışmaya devam et babanada söyle onada aferim demiş. Bizimki geldi babasına hemen anlattı biz senle çalışalım bari dedi . Halbuki daha önce hiç istemiyordu babayla çalışmayı çünkü eşim daha titiz davranıp hatasız mükemmel yazdırmaya, oyun araları , meyve molaları vermeden çalıştırırken ben sıkılmasın diye ara molaları, bazı küçük yanlışları görmemezlikten gelip diğeri daha güzel olur diyerek sildirmeden yazdırmaya çalışıyordum. Acaba ben çokmu yumuşak davranıyormuşum diye düşündüm bir an

bizde el ele elle deyiz
büyük l ye geçtik bakalım bugün a ya geçicekmiyiz şuan okulda

bende bazen ezberemi yazıyor diyorum
ama hiç olmadık anda "annecim bi tane elle yazsana" diyorum hemen yazıyo
yada harfleleri söylüyorum e l l e ne oluyo diye soruyorum o da hemen elle diyo

yani anlamış gibi gözüküyo bakalım

en gerıde bızı galıba bız daha e harfındeyız zaten ögretmen ödevıde az verıyor bılmıyorum kafam karıştı

Sanırım orada cümle yöntemi kullanılıyor.Bizim "Ses Temelli Cümle Yöntemi'"nden önce kullandığımız yöntem bu. Tümdengelim metoduyla okuma yazma öğreniliyor.Şu an kullanılandan oldukça farklı.Türkiye'de bu yöntemin şu an 5. yılı.Ben 5. sınıf okutuyorum.Sınıfım 1. sınıfken bu yöntemi ilk kullananlar biziz.Yani müfredat değişikliği ,el yazısı da içinde olarak o yıl gerçekleşti.

Günaydınnnn tüm mini mini 1 lilere.... opuyorumnanaktan
Sevdiğim bir sözdür aşağıdaki ...

evet arkadaşlar biz dün yazılımızı olduk. el, le, elle, ele, El yazdırmış öğretmenimiz benim kızım ele ve elle leri karıştırırken sınıfta el yerine ele yazmış birde büyük e ile küçük e yazın zannetmiş El yerine Ee yazmış biraz acelecilik yapmış galiba zaten çok telaşlı bir yapısı vardır genelde.. üç yıldızlı bir sonuç aldık.. daha kendisi bilmiyor biraz bozulacak ama ne yapalım.. dün bizde büyük l ve a harfine geçtik dergisinde lale ela el ele gibi şeyleri kendi okumaya başladı..
terlik canım bu söz hayat boyunca insanın belleğine yerleşmesi gereken bir söz, paylaşımın için teşekkürler..

Son düzenleme:
mafoldumbenmafoldumben benim yeğenim 1.sınıfa başladı...okuldan gelince ödev yapacağını bildiği için farklı şeyler yapmak istiyor...ödev yapmamak için yani...mafoldumben fakat ödevi olduğu için de odasının etrafında dolaşıp duruyor...bu bilinç ve sorumlulukta var...fakat yine de ödev yapmamak için farklı şeylere yöneliyor....neyse....ödevini yapmak için oturuyor ve kısa bir süre sonra mola verelim diyor....akannehirakannehir ödev yapmayı sevdiğini söylüyor....neden böyle davrandığını anlayamıyorum...senağlamasenağlama öğleci olduğu için de akşam 8:30 da uykusu geliyor....son zamanlarda ödevlerinin yarısını sabaha bıraktı....

bizlerde durum böyle.....yeğenime nasıl yaklaşabiliriz?...lütfen fikirlerinizi paylaşın...her fikri büyük bir önemle okuyacağım....teşekkürler...

canım arada molalar vermesinin sakıncası yok.. demek ki sıkılıyor. o ödev yaparken annesi de girsin odasına kitap okusun, gazete okusun.. o da ders çalışıyomuş gibi yapıp yavruya örnek olabilir..

Benim 2 kızım var ,biri 3 e diğeri 1 e gidiyorrrr.
Okuldann gelipp içerii girer girmezz ilkk yaptıkları şey hemenn ödevee oturmakk oluyorrr
Çünküü küçük kızımm sabahh uyandığındaa ödevv yapmakk istemiyorumm anne diyorrr

Büyükk kızdaaa ödevv bitirincvee hemenn elinee hikayee kitaplarınıı alıpp okumayaa başlıyorrr ,sabahtaa8 de kalkıpp okumayaa devamm ediyorr çünkü,öğretmenlerii çokk kimm kitapp okumayaa devamm ederseee o yıldızz alıyorr ve kim ödevlerinii hergünn yaparsaaa onlardaa yıldızz alıyorr .15 sonraa kiminn yıldızııı çoksaa 15 çocukk sinamaa yadaa tiyatroyaa götürülecekkk

oyüzdenn sınıftaa bir yarışş varr ilkk 15 girebilmek içinnn

günaydın güzel sözmüş....a.s.

Evet canım, inşallah bu sözü hayata geçirebiliriz... opuyorumnanaktan

Bayağı ileridesiniz , oğlumun okulunda büyük E harfine yeni geçtiler ve daha birleştirme vs yokkk... ve yazılıda yapılmıyor bizde şimdilik bu da yok... bakalım neler olacak... beklemedeyiz biz veliler...
Değilmi canım , hakikatten bu sözü bir yere not edin... opuyorumnanaktan

Okulda verilen veli eğitim projesinde bize öğretilenler bayağı verimliydi ki, bunlardan biride çocuk nasıl ders çalışmalı neler yapılabilirdi?.
Molalar vererek yapılan ders çalışma en kaliteli ders çalışma şekliymiş. Çünkü bu yaş grubunun dikkati ancak 15 dk. verimli daha sonrasında dikkat dağılıyor ve verimli bir çalışma olmuyor. O sebeple 5 ' er dk vs gibi molalar vererek ders çalışmasına izin verin demişlerdi. O sebeple yeğeninizi sıkmayın ... yavaş yavaş ders çalışma bilincine ereceklerdir. Daha yolun başındalar, yıllarca zaten ders çalışacaklar... bari şimdi sıkmayalım çocuklarımızı... Yeğeninize başarılar dilerim canım... opuyorumnanaktan

mukemmel bir sozmus.alkisalkisalkishele bu cagda uygulamaya calismamiz gereken bir soz,boyle sozlerin devamini bekliyoruz
hihoyyytdaphnis35 hocam ilgilendiginiz icin tesekkur ederimturkbayragi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…