İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

El yazısıyla yazılmış kısa hikayelerden oluşan ve cocugun ilgisini çekecek , 1. sınıf için kitaplar almak istiyorum . Siz ne önerirsiniz acaba ?
Bende başka bir arkadaşın oluşturduğu liste var. kendim henüz incelemedim ama onu atabilirim size.

Gelenlere söylemeniz lazım, bu seneki alışkanlıklar kalıcı oluyor maalesef. Bir sistem oluşturmazsanız bu şekilde gider.
Artık sesler çoğaldıkça unutma artacaktır. okumanın yanında dikte yaptırmanızı da öneririm.

aynen bende böyle gitmesinden korkuyorum zaten.bu yıl gerçekten nasıl öğrenirse öyle gidiyor ekstradan öneme ihtiyacımız var.hemen bir çalışma programı yaparak başlamak istiyorum.dikte de yaptırmaya başlayacağım çok teşekkür ederim.harfler arttıyor gerçekten ve eski şeyleri tekrar etmeyince unuttuğu oluyor malesef ki.bir de karışmalar yok mu bu da beni biraz sinir ediyor.ben düzgün yapmasını ve okumasını öğretmeye çalışıyorum eltim çocuğun yanında bırak üstüne düşme geç öğreniversin birşey olmaz bende çok düştüm de geç öğrenenlerde vardı eninde sonunda öğrenir deyince çocuk da ondan yüz buluyor bu sefer bana düşman oluyor dışardan gelen gereksiz şeyler düzenimizi bozuyor malesef.

Bende başka bir arkadaşın oluşturduğu liste var. kendim henüz incelemedim ama onu atabilirim size.
Çok teşekkür ederim . Eğer liste yine bir eğitimci tarafından oluşturulduysa , gönderirseniz çok sevinirim . Hikaye kitapları sayesinde daha akıcı okuyacagina inanıyorum .

Biz t sesine geçtik çok zorlanıyor çok bagiriyorum sonra üzülüyorum hiç uğraşmiyor hep ezbere gidiyor gibi geliyor sanki hiç okumayı ogrenemiyecekmisiz gibi geliyor.

Selam Anneler,
biz şuan oldukça iyiyiz.
E,L,N,A,I, K,U,T,B,O,R, öğrendiğimiz harfler bunlardı hatırladığım kadarıyla.
Ayrıca diğer harfleri de şeklen tanıyor ,sınıfta sürekli göre göre öğrenmiş
Okumayı çok seviyor zevkle okuyor ama yazmayı hiç sevmiyor
Çok fazla ödev veriyor bizim öğretmen, bu iyi mi kötü mü bilemiyorum
Saatler geri alınmayınca sabah karanlıkta uyanmak çok zor oluyor oğlum için,
akşam 5 te evde oluyoruz,1 saat yemek oyun vs , 1 saat veya 1,5 saat ders yapıyor
engeç 9 da uyuyoruz mecburen.

ilk haftalar oğlum beni çok delirtmişti, öğretmen de hergün olumsuz şeyler söylüyordu,
Dikkat merkezine götürdüm ben yaklaşık 1 aydır devam ediyoruz.(neurofeedback)
Derslerindeki iyi gelişmeler acaba bu uygulamadan mı yoksa oğlum okuluna derslerine vs alışıp sevdi mi bilemedim

canım benim ki de yazmayı yapıyor ama okumaya gelince hep bir bahanesi var malesef ki.bizimki de 6 da evde oluyor dinlenme yemek derken 7 buçuk gibi derslerini yapmaya başlıyoruz.mola vere vere derse göre 9 -9 buçuk gibi bitiyor ama bizimkinin çoktan uykusu gelmiş oluyor ve okumayı doğru düzgün yapamıyoruz.öğlenci bizimkisi ama ben çalıştığım için sabahları yanında olamıyorum yanında olsam biraz bari okuturum dikkati hemen dağılıyor bizimkininde.dikkat merkezi bulunduğum yerde var mı bilmiyorum nasıl bir tedavi veriyorlar

Devlet okulunda mısınız ? Bizimkiler henüz bu kadar harf öğrenmediler . Müfredat aynı değil mi acaba ?

Devlet okulunda mısınız ? Bizimkiler henüz bu kadar harf öğrenmediler . Müfredat aynı değil mi acaba ?
Müfredat aynı ama her sınıfın dinamiğine göre hızlanıp yavaşlayabilir öğretmenler.
Şu an plana göre u sesinde olunması gerekiyor.(E,L,A,N,İ,T,O,B,U...) Ben daha o sesini Cuma günü verdim.

Bugün ''O''harfine geçtiler..Bundan sonra haftada 2 harf öğrenecekler..
Benim ki sonra ki harfleri merak ediyor....Evde dikte çalışması yapıyoruz..Okuması kadar yazması da önemli diye düşünüyorum..

Müfredat aynı ama her sınıfın dinamiğine göre hızlanıp yavaşlayabilir öğretmenler.
Şu an plana göre u sesinde olunması gerekiyor.(E,L,A,N,İ,T,O,B,U...) Ben daha o sesini Cuma günü verdim.
Merhabalar öğretmenmisiniz çok sevindim bize ne olur yardımcı olun,ben kelimeler çoğaldıkça elim ayağıma dolaşmaya başladı nasıl öğretmem gerektiğini anlıyamadım,
Biz k harfine geçtik ve çok fazla hece var,mesela, it, ut,un ,ub öğrettim diyelim ama tu,nu,bu,lu harflerini öğretemiyorum bu harflerin çıkışını nasıl yapmalıyız,
sesli harfler önde olunca daha çabuk kavrıyor ama yer değiştirince anlamıyor ben naıl vereceğimi bilmiyorum

Heceleri ezberletmeniz mümkün değil, mantığını kavratmanız lazım. Sesli harfle başlayan heceler kolaydır, sessiz harfler ve 3 harfli hecelerde sıkıntı.
Okuturken harfin yanına bir harf getirmeden söylemeye özen gösterin: lllllll gibi (le değil), sonra yanına a koyup lllllllaaaaaa ne oldu la diyerek önce anlatın. Sonra farklı harflerle denersiniz. 2 gün böyle çalıştırsanız kavrar. Aşağıdaki etkinliklerin ben çok faydasını gördüm, deneyebilirsiniz.

Çok teşekkürler yan sitede komşum öğretmen birinci sınıf onun yanına gittim aynı sizin gibi anlattı oturdum çocukla uğraştım şimdi daha iyiyiz,ama yinede zorlanıyoruz ,bende öyle birşeyler yapmaya çalıştım her heceyi kağıda yazdım tombala gibi çekiyoruz sonra onları gördükçe okumaya çalışıyoruz.

okadar güzel anlatmışsınızkiçok işime yarıyacak

sağolun

Dun ö harfine gectiler ama benim oglum herseyi okuyabiliyor.ogrenemedigi harflari bile kendi kendine ogrenip hikaye kitabi okuyabiliyor bize.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…