İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

geçecek bugünlerde eminim ama ben de benden geçeceğim artık sabah da gösterecek kimse yok yanında düzgün yapmasını sağlayacak kimse yok bakalım bu akşam biraz oyun oynatacağım 7:30 gibi başlatacağım dersine birde bu yolu deneyelim 2.sınıfta rahatlarız inşallah senden öğreneceğim daha çok şey var canım eminim hem hayat konusunda hem çocuk konusunda.
Sabahları sen defterıne bır satıra 1 yaz
ıkıncı satıra 2 yaz
ucuncu satıra 3 yaz mesela
sonrakı gunde e ve l bırakırsın mesela

Buarada bende cok bılgılı degılım sadece cok caresız kalıyorum her yolu denıyorum suanda artık rehberlıkten yardım alıyorum cunku bende ne dogru ne yanlıs karıstı artık

Sabahları sen defterıne bır satıra 1 yaz
ıkıncı satıra 2 yaz
ucuncu satıra 3 yaz mesela
sonrakı gunde e ve l bırakırsın mesela

Buarada bende cok bılgılı degılım sadece cok caresız kalıyorum her yolu denıyorum suanda artık rehberlıkten yardım alıyorum cunku bende ne dogru ne yanlıs karıstı artık
aynen haklısın canım insan bildiği bütün doğruları unutuyor malesef geçn yıl derdim ki ben asla bağırmayacağım şöyle öğreteceğim böyle öğreteceğim sene başındayız daha ama bizde film koptu resmen

tüm bu okul hayatının amacı, çocuklar yetişkin birer birey olduklarında hayatta başarılı olmaları, değil mi? a yada b'yi diğerlerinden daha çabuk öğrenmek, hiç bir çocuğun geleceğini daha iyi yapmaz... özetle yanlış da yapsalar çok da önemsemeyin, eninde sonunda öğrenirler.. rahat olun, çocuğunuzla birlikte yaşadığınız anların tadını çıkarın. okul yılları uzun, strese gerek yok; bağıracaksanız azarlanması gereken bir yetişkin bulun, ona bağırın. yazık küçümenlere... :)

tüm bu okul hayatının amacı, çocuklar yetişkin birer birey olduklarında hayatta başarılı olmaları, değil mi? a yada b'yi diğerlerinden daha çabuk öğrenmek, hiç bir çocuğun geleceğini daha iyi yapmaz... özetle yanlış da yapsalar çok da önemsemeyin, eninde sonunda öğrenirler.. rahat olun, çocuğunuzla birlikte yaşadığınız anların tadını çıkarın. okul yılları uzun, strese gerek yok; bağıracaksanız azarlanması gereken bir yetişkin bulun, ona bağırın. yazık küçümenlere... :)
haklısınız tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

elimden geldiğince iyi olmaya ve sabırlı olmaya çalışacağım kendim ve oğlum için birde etüt olayı var öğlenci benim oğlum sabahtan etüt merkezine gitse öğleden sonra okula gitse çok sıkılır sanırım bunalır gibi geliyor verip vermemek konusunda kararsızım görüşleriniz neler

normalde okulda sıkılmayan bir çocuksa etüt de iyi gelebilir belki. ama ben olsam 2. döneme kadar çocuğun gelişimini takip eder, o zamana kadar diğerlerinden çok geriden gelirse ancak o zaman etütü düşünürdüm. kısaca çok gerek olmadıkça çocuğu sıkmama taraftarıyım. bu şekilde düşünmemin sebebi de, çocuklar bu oyun yaşlarında hayatın keyfine baksınlar biraz. çünkü yarışma gibi sıkı çalışacakları asıl dönem, inşallah ilk gençlik yıllarında başlayacak. işte o zamana kadar gösterecekleri gelişimin de çok hızlı olmasına gerek yok. sadece yavaş da olsa istikrarlı bir şekilde gelişme göstersinler yeterli.

bunalıma girdim ne yapacağımı şaşırdım ben
3 tane çocuğum var ve çalışıyorum (biri 1.ınıfa gidiyor 2si kreşe gidiyor))
oğlum en büyük ve 1.sınıfa gidiyor, özel okula gidiyor ve tam gün akşam 4te çıkıyor eve geliyoruz
birşeyler yiyor sonra ödeve başlıyoruz. okumayı seviyor ama yazmaktan nefret ediyor gaz vere vere yaptırıyorum
Öğretmen her defasında derste çok dinlemiyor hep oyalanıyor diyor
Oğlum 2 yaşından beri kreşe gidiyor ilkokulda zorlanmasın tükenmişlik yaşamasın diye
Spor anaokuluna gönderdim, yani ilkokula hazırlık harf vs çalışması yapmadı bugüne kadar.
İlkokulda öğrensin dedik. çocuk öncesinde çocukluğunu yaşasın sıkmayalım dedik.
Öğretmen her akşam olumsuz konuşup konuşup beni bunalıma itiyor.
Dün de bu çocuk iyi bir anaokulu eğitimi almamış dedi çıldırdım
Bu çocuklar ilkokulda okuma yazma öğrenecek zaten sanki üniversite gibi tavır takınıyor kadın,
Oğlum yazıyor okuyor ama ödevini çok zor yaptırıyorum.

Dikkat merkezi diye bir yer gördüm internette oraya mı götürsem

Allah kolaylık versin, 3 çocuk, bir de çalışan anne olmak çok zor olmalı. Çocuklar için de tam gün zor, hatta bu yaşlar için çok acımasızca bir karar bence. 4'e kadar okulda, bir de üstüne ev ödevi vs... Ben bu tam gün eğitimi hiç sevmedim, üstelik sadece tek çocuğum olduğu ve ev hanımı olduğum halde.

Bir imza kampanyası başlatsak bu konuda, eski sistem geri gelir mi ki? Sabahçı, öğlenci sistemi yani?

bunalıma girdim ne yapacağımı şaşırdım ben
3 tane çocuğum var ve çalışıyorum (biri 1.ınıfa gidiyor 2si kreşe gidiyor))
oğlum en büyük ve 1.sınıfa gidiyor, özel okula gidiyor ve tam gün akşam 4te çıkıyor eve geliyoruz
birşeyler yiyor sonra ödeve başlıyoruz. okumayı seviyor ama yazmaktan nefret ediyor gaz vere vere yaptırıyorum
Öğretmen her defasında derste çok dinlemiyor hep oyalanıyor diyor
Oğlum 2 yaşından beri kreşe gidiyor ilkokulda zorlanmasın tükenmişlik yaşamasın diye
Spor anaokuluna gönderdim, yani ilkokula hazırlık harf vs çalışması yapmadı bugüne kadar.
İlkokulda öğrensin dedik. çocuk öncesinde çocukluğunu yaşasın sıkmayalım dedik.
Öğretmen her akşam olumsuz konuşup konuşup beni bunalıma itiyor.
Dün de bu çocuk iyi bir anaokulu eğitimi almamış dedi çıldırdım
Bu çocuklar ilkokulda okuma yazma öğrenecek zaten sanki üniversite gibi tavır takınıyor kadın,
Oğlum yazıyor okuyor ama ödevini çok zor yaptırıyorum.

Dikkat merkezi diye bir yer gördüm internette oraya mı götürsem
biliyormusun haklı.

Bende oglumu spor anaokuluna gondermıstım , ılkokula baslama planı yoktu en azından 66 aylık baslamayacaktı. Ve okul oncesı hazırlık egıtımı almadan basladı ve cok zorlandık. Halbukı develt okullarındakı anaokullarında bır cok el yazısı hazırlık dersı goruyorlar ve o cocuklar daha rahat yapabılıyorlar.
Buarada okuma demısın daha ne okuması elat grubunu bıtırdınız mı ?

biliyormusun haklı.

Bende oglumu spor anaokuluna gondermıstım , ılkokula baslama planı yoktu en azından 66 aylık baslamayacaktı. Ve okul oncesı hazırlık egıtımı almadan basladı ve cok zorlandık. Halbukı develt okullarındakı anaokullarında bır cok el yazısı hazırlık dersı goruyorlar ve o cocuklar daha rahat yapabılıyorlar.
Buarada okuma demısın daha ne okuması elat grubunu bıtırdınız mı ?

Okuma derken.
Mesela öğrenilen harfler: E,E,A,a,L,l,N,n
sadece bu harflerle ilgili ali ayşe okuma kitapları var 1.kitaptaki okuma parçalarını gayet rahat okuyor.

Allah kolaylık versin, 3 çocuk, bir de çalışan anne olmak çok zor olmalı. Çocuklar için de tam gün zor, hatta bu yaşlar için çok acımasızca bir karar bence. 4'e kadar okulda, bir de üstüne ev ödevi vs... Ben bu tam gün eğitimi hiç sevmedim, üstelik sadece tek çocuğum olduğu ve ev hanımı olduğum halde.

Bir imza kampanyası başlatsak bu konuda, eski sistem geri gelir mi ki? Sabahçı, öğlenci sistemi yani?

Bencede çocuklara çok ağır tam gün okul.
Akşam eve geliyor yemek yiyip ders yapıyor ve sonra uyuması gerekiyor mecburen sabah erkenden kalkacak diye.
Bütün hafta içi çocuk robot gibi yazık yani

Herkes aynı dertten yakınıyor ..
Birde çalışan anne olunca çocuğa daha da az vakit ayırıyoruz...
Benim oğlum da ödevi zorla yapıyor yapmak istemiyor yada yaparken oyalanıyor...
Alışma süreci sonuçta bu biraz sabretmemiz gerekecek bence..

ne yazdıysanız arkadaşlar hepsi doğru. benim 2 çocuk ana okula gıdıyolar tam gun. çok yoruluyolar bılıyorum:KK12:, bi de çalışan anneyım. onlara çok ozuluyorum. ama elimde değıl.gurbetteyım. bakacak biri olmayınca başka bı çozum akla gelmıyor. işten sınırlı yorgun gelıyorum. evdekılerın stressı... bu çocuklar nasıl verecı olacaklar okulda???:KK12:

Bizim defterler büyük boy, genelde 3-4 satır yazı veriyorum eve.
Bu hafta sonu arkalı önlü 3 sayfa verdim, Cuma-Cumartesi-Pazar yapmak üzere 1'er sayfa. Sadece hafta sonları fazla ödev verebiliyorum, bütün gün onlara kaldığı için. İçinde boyama ve eşleştirme gibi çalışmalar da var ama.
Set kullanmıyoruz ödev yükü çok oluyor. Set +deftere yazma+ fotokopi derken çarşaf çarşaf, yetişmiyor gibi geliyor.
Okulda da fazla yazmıyoruz. 1 veya 1.5 ders yazma çalışması, kalanında boyama, kesme, öğrendiklerimizle ilgili oyunlar derken gün bitiyor. Hataları sildirmiyorum ama yanlış yapan 1 satır fazla yazıyor. Böylece silemeyeceklerini bilerek daha dikkatli yazıyorlar.
Ben öğleci olduğum için çocukları akşam ödeve boğmak istemiyorum ama herkes okulda 3-4 ders yazdırıyormuş. 1-2 sayfa yazıyorlar.Eve de en az 1 sayfa ödev verdiklerini duyunca moralim bozuldu. Ben tarzımdan memnunum ama acaba bana dersleri boş geçiyor, ödev de vermiyor, zaten set almadık falan diyorlar mıdır acaba :KK70:
Defterlerimizden bir örnek.
dc0950d9-991a-4209-a053-d4ea5d69810b.jpeg

ne güzel, ödevin az olması benim çok hoşuma gitti.

bizimki okulda en az 2 sayfa yazıyor. eve geliyor 2 sayfa setten, aynısını bir de deftere yazıyor: günde ortalama 6 sayfa yazı. e çocuğun eve geldikten sonra yolun yorgunluğunu atması (okula yürüyerek gelip gidiyoruz, sadece gidişi 10 dk. yokuşlu yol bir de), üstünü değiştirmesi, yemek yemesi, akşama da 9'da yatırıyorum zaten. ödevlerini de sayarsak her şeyi bitirip, sıra oyununa geldiğinde çok geçmeden uyku saati geliyor. yazık..

bir de geçen günlerde özellikle bir ödevi vardı; küçük "l" harfi. tek bir sayfada 10 sıra, her sırada 18 tane "l" harfi. en üstte de ayrıca 20 tane "l" harfi, bir de bunun arka sayfası var. bu kadar ödev. (ayrıca bir de deftere mi yapmıştı, şimdi pek hatırlayamadım doğrusu) vallahi çocuk bir sırayı çabucak bitirmek için l'leri ayrık ayrık yaptı, niye sık yapmıyorsun da demedim. bitirince de "aferin, çok güzel olmuş" dedim. öğretmeni ertesi gün "l'leri çok ayrık yapmışsın" demiş, çocuk da bana söyledi, hiç umursamadım. benzer bir ödev versin, yine aynı şekilde ayrık yaparsa göz yumarım. daha birinci sınıftan bu kadar zorlama olur mu ya..

bu ödevleri kim hazırlayıp, çocuğa verilecek diye belirliyor bilmiyorum. ama çocuk olmaktan veya çocuk sahibi olmaktan pek anlamadıklarını söyleyebilirim.

ayrıca diğer konularda da eğitim sistemimiz, velilerin yükümlülüklerini belirlerken:

çocuğu servise yazdırabilecek kadar maddi gücü olanları,
hastalık sahibi olmayıp, ayrıca gücü kuvveti yerinde olacak yaşta olanları,
çocuğun anne-babası, ikisi de hayatta olanları,
bir de tek çocuk sahibi olanları baz almış resmen.

yani günü öyle bir planlamak gerekiyor ki, hem temiz bir ev, hem sağlıklı yemekler, alışveriş, fatura yatırma vs, arada bir de olsa eş-dost ziyareti de olsun, günlük ibadet edenler için gereken zamanı da bu plana dahil edersek, vallahi çok milimetrik bir hesap yapmak gerekiyor. hele benim gibi kronik hastalıktan ötürü sürekli yorgunluk çeken birisiyseniz işiniz iş. (üstüne çok çocuklu olup, çalışan anne olmayı hiç hayal edemiyorum)

en azından okulda yemekhane olsa veya servislerde güvenlik denilen bir şey olsa benim için kolaylık olurdu ve bu kadar sızlanmazdım. ama o da yok.. işte bu yüzden tam gün eğitime karşıyım. devletimiz önce bu ülkede herkesin aynı şartlarda olmadığını düşünüp, tam gün eğitimde ne gibi gereksinimler olacak bunu hesaplayıp, gereken düzeni temin etmeliydi (her okula yemekhane veya uygun fiyata güvenli servis gibi) ama böyle bir alt yapı olmadan, bu düzene hop diye geçilivermiş. şimdi ne diyeyim, kime diyeyim...

Allah şartları uygun olmayıp, zorluk çekenlere kolaylık versin. eskiden hastalığıma rağmen "bir çocuk sahibi daha olsak nasıl olur" diye hayal ederdim, ama şimdi "aman" diyorum..

ne güzel, ödevin az olması benim çok hoşuma gitti.

bizimki okulda en az 2 sayfa yazıyor. eve geliyor 2 sayfa setten, aynısını bir de deftere yazıyor: günde ortalama 6 sayfa yazı. e çocuğun eve geldikten sonra yolun yorgunluğunu atması (okula yürüyerek gelip gidiyoruz, sadece gidişi 10 dk. yokuşlu yol bir de), üstünü değiştirmesi, yemek yemesi, akşama da 9'da yatırıyorum zaten. ödevlerini de sayarsak her şeyi bitirip, sıra oyununa geldiğinde çok geçmeden uyku saati geliyor. yazık..

bir de geçen günlerde özellikle bir ödevi vardı; küçük "l" harfi. tek bir sayfada 10 sıra, her sırada 18 tane "l" harfi. en üstte de ayrıca 20 tane "l" harfi, bir de bunun arka sayfası var. bu kadar ödev. (ayrıca bir de deftere mi yapmıştı, şimdi pek hatırlayamadım doğrusu) vallahi çocuk bir sırayı çabucak bitirmek için l'leri ayrık ayrık yaptı, niye sık yapmıyorsun da demedim. bitirince de "aferin, çok güzel olmuş" dedim. öğretmeni ertesi gün "l'leri çok ayrık yapmışsın" demiş, çocuk da bana söyledi, hiç umursamadım. benzer bir ödev versin, yine aynı şekilde ayrık yaparsa göz yumarım. daha birinci sınıftan bu kadar zorlama olur mu ya..

bu ödevleri kim hazırlayıp, çocuğa verilecek diye belirliyor bilmiyorum. ama çocuk olmaktan veya çocuk sahibi olmaktan pek anlamadıklarını söyleyebilirim.

ayrıca diğer konularda da eğitim sistemimiz, velilerin yükümlülüklerini belirlerken:

çocuğu servise yazdırabilecek kadar maddi gücü olanları,
hastalık sahibi olmayıp, ayrıca gücü kuvveti yerinde olacak yaşta olanları,
çocuğun anne-babası, ikisi de hayatta olanları,
bir de tek çocuk sahibi olanları baz almış resmen.

yani günü öyle bir planlamak gerekiyor ki, hem temiz bir ev, hem sağlıklı yemekler, alışveriş, fatura yatırma vs, arada bir de olsa eş-dost ziyareti de olsun, günlük ibadet edenler için gereken zamanı da bu plana dahil edersek, vallahi çok milimetrik bir hesap yapmak gerekiyor. hele benim gibi kronik hastalıktan ötürü sürekli yorgunluk çeken birisiyseniz işiniz iş. (üstüne çok çocuklu olup, çalışan anne olmayı hiç hayal edemiyorum)

en azından okulda yemekhane olsa veya servislerde güvenlik denilen bir şey olsa benim için kolaylık olurdu ve bu kadar sızlanmazdım. ama o da yok.. işte bu yüzden tam gün eğitime karşıyım. devletimiz önce bu ülkede herkesin aynı şartlarda olmadığını düşünüp, tam gün eğitimde ne gibi gereksinimler olacak bunu hesaplayıp, gereken düzeni temin etmeliydi (her okula yemekhane veya uygun fiyata güvenli servis gibi) ama böyle bir alt yapı olmadan, bu düzene hop diye geçilivermiş. şimdi ne diyeyim, kime diyeyim...

Allah şartları uygun olmayıp, zorluk çekenlere kolaylık versin. eskiden hastalığıma rağmen "bir çocuk sahibi daha olsak nasıl olur" diye hayal ederdim, ama şimdi "aman" diyorum..
Diğer 1. sınıf öğretmenleri ; elleri alışacak, bu dönem sabredecekler, 3 ay yazacaklar sonrası rahat diyor. Bilmiyorum çok ödev verince daha mı güzel yazıyorlar gerçekten? Ben yazı güzelliğinden ziyade düzene önem veriyorum, satırların aralarına yazmayı kavramışsa, birleştirme mantığını anlamışsa çok önemli değil gibi geliyor. Velilere de özellikle ödev için çok zorlamayın diyorum, 3 satır diyorum ama bazen onun için bile ağlayanları duyuyorum. Bırakın çocuk bana "ödevimi yapmadım" diye açıklasın. Henüz ödevini yapmayan 2 öğrencim oldu, birer kere. Özellikle eve eğlenceli ödevler vermeye çalışıyorum. Mesela eşlik konusunda "çamaşır yıkadığınızda çorap eşleştirmesini çocuğunuz yapacak", kelime okuturken zar atarak okutma gibi. Hem aileyle vakit geçirsin hem eğlensin gibi düşünüyorum. Bizimkiler klasik yöntemlerin daha yararlı olduğu kanısında, bilmiyorum belki de ben yanlışım.
Diğer konuda haklısınız. Eğitimin gittikçe çığrından çıktığını söyleyebilirim. Neresinden tutsak elimizde kalıyor.

vallahi ders düzeninizi öyle güzel anlatmışsınız ki, imkanım olsa kızım sizin öğrenciniz olabilsin diye evi yakınlarınıza taşımak isterdim. ama hayaller ayrı, gerçekler ayrı...

inşallah tüm öğrencileriniz gelecekte başarılı olur ve bu da diğer görüşteki öğretmenlere ders olur.

ayrıca tüm ülkede, her türlü konuda verilen kararların, halkın farklı şartlarda yaşadığı göz önünde bulundurularak verilmesini tekrar tekrar temenni ediyorum. kendim gerekli yerlere, gerektikçe şikayet ediyorum. ama benim gibi şikayet eden sayısı, en azından kendi çevremde az gibi görünüyor. halkın birlik olup, özellikle çocuklarımızın eğitimi, sağlığı ve güvenliği konusunda bizleri etkileyen kararların değiştirilmesine yönelik adımlar atması gerekiyor. mesela bu eğitim konusundaki muhatabımız milli eğitim. bizlerin veli olarak milli eğitime bir şikayeti olduğunda, topluca yapmamız gerekir ki etkili olsun. ama biz velilerin bu konuda oluşturduğu bir topluluk yok diye biliyorum. topluluk olmadığımız için de şikayetlerimiz sessiz, cılız kalıyor. yanlış mıyım?

bu arada öyle bir topluluk varsa ve benim haberim yoksa söyleyin ben de katılayım :)

merhaba hanımlar, bı şey soracem. ilk okulun masrafları ne kadar tutar? devet okulu yanı

X