İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

Birinci sinif genel olarak sıkıntılıdır ki bu sistemle daha da sıkıntılı oldu. Ben sinif ogretmeniyim ayni zamanda da zihinsel engelliler sinif ogretmeniyim. Okullarda ogretmenler (vicdanli, sabirli olanlardan ve meslegini sevip benimsemis olanlardan bahsetmiyorum) yorucu cocuklarla ilgilenip enerji sarfetmek istemiyorlar. Bu nedenle uyum saglamakta zorlanan cocuklari hemen bize sepetliyorlar akillari sira. Aman dikkat edelim, evde cocuklarimizin neler yapabildiklerini, nasil ve neyi, ne kadar yapabildiklerini kendimiz olcmeye calisalim.
Her turlu sorununuzda yardimci olmaya calisirim.
Herkese sevgiler...

Merhaba Hocam;

Ben 43 yaşında yeni memur olmuş 7 yaşında oğlumla tek başına Muğla'da yaşamaya başlayan bir anneyim.Oğlumu burada 1.sınıfa yazdırdık.Babadan uzak kalacağı için erkek öğretmen istedik baba modeli olur düşüncesiyle.İlkin sevinçliydik.Oğlum hareketli,kendini iyi ifade edebilen,zeki ama bir o kadar da yaşı gereği ödev yapmakta zorlanan bir çocuk.Öğretmen disiplinli olsun demiştik ama sanırım fazla disiplinlisine denk geldik..Eski bir öğretmen,hırslı,mesleğine aşık olduğunu söyleyen birisi..Geçen haftalarda oğlumla ödevini yaptıktan sonra dökülmeye başladı.Öğretmeni popolarına cetvelle vuruyormuş.Kırılır diye yedeğini de saklıyormuş cetvelin..Öğretmen sadece ceza vermez mi o ne biçim öğretmen cetvelle vuruyor demeye başladı benimki..Olabilir oğlum deyip geçiştirdim..Ödevinde özellikle yazmada çok zorlanıyor.Etüte kaldığı halde akşam 2 sayfa da olsa ödev oluyor..Çocuk sabaın 8:30'undan akşamın 5 ine kadar okulda..Ödevini eksik yapsa hep ceza sırasında oturuyor..Her akşam 2-2.5 saat mücadele veriyorum ödev için..Her gün soruyorum ödevini yapmış olsa bile yine ceza sırasına oturmuş.Artık alışkanlık yapmış gibi..Teneffüse çıkarmıyormuş derste yazısı bitmedi diye.Koca gün sadece 1 teneffüs çıkabiliyormuş benim oğlan.Yorumlarınızı bekliyorum.Ne yapmalıyım,bunlar normal midir?

Birinci sinif genel olarak sıkıntılıdır ki bu sistemle daha da sıkıntılı oldu. Ben sinif ogretmeniyim ayni zamanda da zihinsel engelliler sinif ogretmeniyim. Okullarda ogretmenler (vicdanli, sabirli olanlardan ve meslegini sevip benimsemis olanlardan bahsetmiyorum) yorucu cocuklarla ilgilenip enerji sarfetmek istemiyorlar. Bu nedenle uyum saglamakta zorlanan cocuklari hemen bize sepetliyorlar akillari sira. Aman dikkat edelim, evde cocuklarimizin neler yapabildiklerini, nasil ve neyi, ne kadar yapabildiklerini kendimiz olcmeye calisalim.
Her turlu sorununuzda yardimci olmaya calisirim.
Herkese sevgiler...

Merhaba Hocam,

Benim kızımda kaynaştırma öğrencisi d.s. bizde okuma ve yazma konusunda tahmin edersiniz ki sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz.
Sınıfta n harfine geçildi biz hala e-el-ele okuyup yazıyoruz. A harfini kattığımızda karıştırmalar yaşıyor.
Özel eğitime de gidiyoruz ama yine birşeyler eksikmiş gibi geliyor :KK43: Geçen okula gittiğimde tenefüste ders yaptığını gördüm okulda yazıyor evde sıkılıyor akşam 6 da geliyor ders yaptırmak çok zor oluyor "çok sıkıcı ders yapmak" diyor hemen :) hak vermiyorda değilim aslında :):)
sizde nasıl bir yol izlemeliyiz? evde ders olayına ne dersiniz? ben çalışıyorum kızımda 13:00-18:00 arası okulda.. özel eğitimcimiz etüt merkezleri için erken olduğunu söylüyor... Okuma için devlet müfredatı mı yoksa kaynaştırma öğrencisi için uygulanacak başka teknik var mı? Biraz fazla soru sorduğumun farkındayım ama cevaplarsanız sevinirim...

Merhaba Hocam;

Ben 43 yaşında yeni memur olmuş 7 yaşında oğlumla tek başına Muğla'da yaşamaya başlayan bir anneyim.Oğlumu burada 1.sınıfa yazdırdık.Babadan uzak kalacağı için erkek öğretmen istedik baba modeli olur düşüncesiyle.İlkin sevinçliydik.Oğlum hareketli,kendini iyi ifade edebilen,zeki ama bir o kadar da yaşı gereği ödev yapmakta zorlanan bir çocuk.Öğretmen disiplinli olsun demiştik ama sanırım fazla disiplinlisine denk geldik..Eski bir öğretmen,hırslı,mesleğine aşık olduğunu söyleyen birisi..Geçen haftalarda oğlumla ödevini yaptıktan sonra dökülmeye başladı.Öğretmeni popolarına cetvelle vuruyormuş.Kırılır diye yedeğini de saklıyormuş cetvelin..Öğretmen sadece ceza vermez mi o ne biçim öğretmen cetvelle vuruyor demeye başladı benimki..Olabilir oğlum deyip geçiştirdim..Ödevinde özellikle yazmada çok zorlanıyor.Etüte kaldığı halde akşam 2 sayfa da olsa ödev oluyor..Çocuk sabaın 8:30'undan akşamın 5 ine kadar okulda..Ödevini eksik yapsa hep ceza sırasında oturuyor..Her akşam 2-2.5 saat mücadele veriyorum ödev için..Her gün soruyorum ödevini yapmış olsa bile yine ceza sırasına oturmuş.Artık alışkanlık yapmış gibi..Teneffüse çıkarmıyormuş derste yazısı bitmedi diye.Koca gün sadece 1 teneffüs çıkabiliyormuş benim oğlan.Yorumlarınızı bekliyorum.Ne yapmalıyım,bunlar normal midir?
cetvelle vuruyor mu ,şikayet edin yönetime lütfen :KK43: ne olursa olsun sonuçta şiddet uyguluyor ,mutlaka poposunada vursa arkadaşlarından görenler ona yaramaz etiketini yapıştırırlar, bu arada cezalı sandalyesine neden oturuyormuş çok mu hareketli bir çocuk acaba öğretmeniyle birebir lütfen görüşürün ,çocuğumun psikolojisini bozdunuz sanırım sürekli sizin onu dövdüğünüzü söylüyor diyin bir nevi anlasın şikayet etme yolunda olduğunuzu, eğer gerçekten çocuğunuz hareketli ve afacanlık yapıyorsada önlemine bakmak lazım .çocuklar o kadar süre okulda kaldıkları için akşam mutlaka sıkılıyorlar,

Bizde bugün m sesine geçtik, ama n ve r sesini çok karıştırıyor hatta n sesi tam oturmadan r sesine geçtik ,benimki daha çok ezberliyor sanki arkadaşlar bazen öyle bir de güzel uyduruyor ki :KK9: bazen kendisi bile gülebiliyor .
bol bol fiş kesiyorum dikte defteri oluşturdum görsel uyarım olmadan hafızasında pek kalmıyor sanırım ,sizler fiş falan kesiyor musunuz ? kendim yapıyorum fişleride

selam kızlar,
oglum anaokuluna gidiyor ve veliler olarak okulumuzda bu mental aritmek kursunu çocularımıza aldırıp aldırmayacagımıza karar vermeye çalışıyoruz.
Fikirler ikiye ayrılıyor; birincisi özel okullarda var. özel okula göndercek olanlar tamam alsın ancak devlet okuluna gönderceklerde öğretmen farklı şekilde öğretcek, çocuk daha önceden bunu öğrendiği için zorlancakmı?!?!?!?! ve de beyni farklı bir şekilde düşünmeye itip daha bir karışıklıgamı yol açacak???? şekilde.
Diğer görüş ise; denemekten zarar gelmez deniyelim görelim şekinde...

En kısa zamanda "çocugunu gönderip fayda yada zarar görenlerden" cevap gelirse çok çok çoooookkk mennun olurum. Şimdiden teşekkür ederim...
mental aritmetik kursu aldıktan sonra sürekli üzerine koymak gerekiyormuş , bizde bu sene okulda ders olarak görüyoruz ,haftada 2 ders şeklinde olursa ki kalıcı olurmuş eğer bu sene gördü, ve diğer seneye görmedi unutulur muş ,eğer özel okula göndermeyeceksenizde mutlaka kursuna gönderin çünkü beynin bir kısmı değil görme,hızlı düşünebilme,dikkat gelişimi ve görsel hafıza açısından süper bir şey .

Bizde bugün m sesine geçtik, ama n ve r sesini çok karıştırıyor hatta n sesi tam oturmadan r sesine geçtik ,benimki daha çok ezberliyor sanki arkadaşlar bazen öyle bir de güzel uyduruyor ki :KK9: bazen kendisi bile gülebiliyor .
bol bol fiş kesiyorum dikte defteri oluşturdum görsel uyarım olmadan hafızasında pek kalmıyor sanırım ,sizler fiş falan kesiyor musunuz ? kendim yapıyorum fişleride

biz daha m sesine geçmedik..ama r sesini çıkaramıyo..ön dişlerde döküldü.. fakat tanıyo harflerin hepsini ..iki harfli heceleri az çok okuyo ama üç dört harfli heceleri ezberliyo gibi..
biz fiş kesmedik sen nasıl yaptın..En Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYE

biz daha m sesine geçmedik..ama r sesini çıkaramıyo..ön dişlerde döküldü.. fakat tanıyo harflerin hepsini ..iki harfli heceleri az çok okuyo ama üç dört harfli heceleri ezberliyo gibi..
biz fiş kesmedik sen nasıl yaptın..En Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYE
canım okuld gördüğü harflerle ilgili kelimeleri kendim 2 satıra denk gelicek şekilde dikdörtgen şeklinde kesiyorum ,mesela 10 tane masaya diziyorum ,diyelim ki altan yazdım ,altanı bu diyorum altanı buluyor ,sonra altanı yapıştırıyor ve 2 satır yazıyor ,yazarken her altan yazışında altan altan diye okutuyorum. biz şuan u harfine geçtik ,tüm hızla devam ediyoruz ,biraz n ve r sesini karıştırıyor ,sınıfın genelinde öyleymiş sanırım ,

Merhaba, özel okulda sınıf öğretmeniyim. Şu an 4.sınıfları okutuyorum, inşallah da mezun edeceğim:)

Harfleri öğrenmeleriyle ilgili bir kaç önerim olacak.

Öncelikle her akşam çocuğun çevresindeki nesneler ile ilgili onu konuşturun. "Aaa bak bakalım bu kelimenin içinde öğrendiğin hangi sesler var? Beraber sayalım mı?" gibi cümlelerle harfleri unutmamasını ve görüp dokunabildiği nesneler ve harfler ile bağ kurmasını sağlayın. Klasik ama çok etkili yöntemdir.

Tombala oynayabilirsiniz. Bir torbaya harfleri atın, çektiğinin sesini çıkarsın. Diğer turda bir sesli bir sessiz harf torbası yapın. Çektiği iki sesi birleştirip söylesin. Her hafta puanına göre küçük ödüller verin. Manevi değeri olan ödüller.

Şuan aklıma gelenler bunlar. Merak etmeyini telaşlanmayın elbette çocuğunuz okuma-yazmayı öğrenecektir :)

arkadaşlar,
benim kızım da 2009 ocak doğumlu,seneye onu ilköğretime göndermeyi planlıyoruz.68 aylık olacak seneye.umarım sorun yaşamayız.şimdiden düşünüyorum bizi neler bekliyor diye..
kafamda birsürü soru işareti var.mesela hala büyük tuvalet sonrası kendini temizleme konusunda benden yardım alıyor..bi kaç kez nasıl yapması gerektiğini gösterdim ama yine de yardımsız yapamıyor.ben de zamana bıraktım acelem yok ancak seneye kadar bunun üstesinden gelmeliyiz..şuan devlet anaokuluna gidiyor.bence tuvalet eğitimi anasınıfından başlamalı..ancak kızımı devlet anaokuluna verdiğimden beri 2 kez altı dışkılı geldi..özel kreşteyken hiç böyle olmamaıştı..basit bi şey gibi görünüyor ama bence çok önemli.çünkü çocuk hasta da olabilir.ayrıca ilköğretime giden küçüklerden altına kaçıranlar falan da olmuş..
adaptasyon da ayrı bir sorun umarım sorun yaşamayız.
anaokuluna gidince falan da hastalıktan dolayı ara verse falan sonradan okula gitmekte de sorun yaşıyoruz..ama sadec ilk günsonra hemen adapte oluyor..
doğal olarak bunlar da beni düşündürüyor...

hocam merhaba benimde bir sıkıntım var kızımı isteğe bağlı 61aylıkken birinci sınıfa gönderdim şuan SSS harfindeler okuyup yazabiliyor aslında ama evde okuma ödev yaparken çok ağlıyor okuyamıyorum artık yeter diyor sürekli üzerinde durmam gerekiyor durmasam başarısız olucak duruncada artık anne olduğumu unutur oldum okulda beş saat ders görüyor evdede beş saat ders yapıyor çünkü diğerlerine göre çok yavaş okuyor ve yazıyor bunu öğretmenimizde söyledi ben şimdi kendime çok kızııyorum ve çocuğun zekasını zorlayıp onu illa okuması yazması için zorluyorum ona haddinden fazla görev yüklemiş oluyorum. Şuanda kızımı okula göndermemek ve sınıf tekrarı yapmasını istiyorum. İkinci dönem göndermez isem sınıf tekrarı yaparmı? öğretmenimiz yapmaz dedi bir gün bile gelmiş olsa o sınıfı geçer dedi müdür yardımcısı geçmez dedi müdür geçer dedi milli eğitim müdürüyle görüştüm sınıfta kalır dedi. Kaydını silemiyoruz Kaydını ana sınıfına almak için geç kalmışız en son kasım ayında anasınıfına kayıt alınabilirmiş ben şimdi ne yapıcam?? kızmı yıpratıyorum onu haddinden fazla yoruyorum bende yoruluyorum inanın artık sakinleştiriici kullanmaya başladım ve on gündür uyku falan uyuyamıyorum lütfen birileri bana yardımcı olsun ne yapmam lazım nereye başvurmam lazım net bilgi veren kimse yok çünkü herkes birbiriinden farklı şeyelr söylüyor. Öğretmnimizi çok sıkmak istemiyorum ters tepebilir. eğer ki sınıfta kalmaz ise mecbur ben o öğretmnle irtibat kurucam ters tepki görmek istemiyorum öğretmenimiz gelsin diyor ne olucak benim bu halim... :KK43::KK50:

hocam merhaba benimde bir sıkıntım var kızımı isteğe bağlı 61aylıkken birinci sınıfa gönderdim şuan SSS harfindeler okuyup yazabiliyor aslında ama evde okuma ödev yaparken çok ağlıyor okuyamıyorum artık yeter diyor sürekli üzerinde durmam gerekiyor durmasam başarısız olucak duruncada artık anne olduğumu unutur oldum okulda beş saat ders görüyor evdede beş saat ders yapıyor çünkü diğerlerine göre çok yavaş okuyor ve yazıyor bunu öğretmenimizde söyledi ben şimdi kendime çok kızııyorum ve çocuğun zekasını zorlayıp onu illa okuması yazması için zorluyorum ona haddinden fazla görev yüklemiş oluyorum. Şuanda kızımı okula göndermemek ve sınıf tekrarı yapmasını istiyorum. İkinci dönem göndermez isem sınıf tekrarı yaparmı? öğretmenimiz yapmaz dedi bir gün bile gelmiş olsa o sınıfı geçer dedi müdür yardımcısı geçmez dedi müdür geçer dedi milli eğitim müdürüyle görüştüm sınıfta kalır dedi. Kaydını silemiyoruz Kaydını ana sınıfına almak için geç kalmışız en son kasım ayında anasınıfına kayıt alınabilirmiş ben şimdi ne yapıcam?? kızmı yıpratıyorum onu haddinden fazla yoruyorum bende yoruluyorum inanın artık sakinleştiriici kullanmaya başladım ve on gündür uyku falan uyuyamıyorum lütfen birileri bana yardımcı olsun ne yapmam lazım nereye başvurmam lazım net bilgi veren kimse yok çünkü herkes birbiriinden farklı şeyelr söylüyor. Öğretmnimizi çok sıkmak istemiyorum ters tepebilir. eğer ki sınıfta kalmaz ise mecbur ben o öğretmnle irtibat kurucam ters tepki görmek istemiyorum öğretmenimiz gelsin diyor ne olucak benim bu halim... :KK43::KK50:

Canım çok küçük vermişsin okula. Benim oğlum 2012 eylülde 63 aylıktı kıyıp veremedim okula. Bu sene başladık ve rahat zorlanmadan gidiyor. Bence birde pedgog a danış çünkü eğer kızını okuldan alırsan anasınıfına felan verirsen bu seferde ben başarısız oldum endişesine kapılmasın
Dediğim gibi önce bir pedagog a yada uzmana danış.
Birde 2013-2014 birinci sınıf anneleri diye bir başlık var oraya yazıyoruz burdan ziyade
Eğer oraya yazarsan başka fikirler de alırsınw

Teşekkürler yardımın için orayada yazdım şuanda ama benim sorunum sınıfta kalmanın var olup olmadığı... Ben zaten onu gitmeyeceğine terkar birinci sınıfa gideceğine falan ikna ettim o sorun değill kuzenide var onunla gitmek istiyordu zaten bu olucak diye çok mutlu. Ama ben ne yapıcam ya bu kız sınıfta kalmaz ve geçerse..........

Teşekkürler yardımın için orayada yazdım şuanda ama benim sorunum sınıfta kalmanın var olup olmadığı... Ben zaten onu gitmeyeceğine terkar birinci sınıfa gideceğine falan ikna ettim o sorun değill kuzenide var onunla gitmek istiyordu zaten bu olucak diye çok mutlu. Ama ben ne yapıcam ya bu kız sınıfta kalmaz ve geçerse..........

canım sınıfta kalma yok diye biliyorum ben, yani kalması için hiç başlamaması lazımdı, tabii bu benim bildiğim
seneye milli eğitime dilekçe falan versen yeniden başlatırlar mı ki,
bence 147 yi arayıp danış ..::MEB::..

sakinleştirici alacak kadar gerildiyseniz, kızın yapamıyorsa bu kas gelişimi yeterli olmadığından olabilir, yani elinden geleni yapsa bile yapamayabilir, zorlarsan okuldan nefret edebilir, bence seneye dilekçeyle falan yeniden 1. sınıfa kayıt ettirip ettiremeyeceğini 147 ye sor derim

arkadaşlar,
benim kızım da 2009 ocak doğumlu,seneye onu ilköğretime göndermeyi planlıyoruz.68 aylık olacak seneye.umarım sorun yaşamayız.şimdiden düşünüyorum bizi neler bekliyor diye..
kafamda birsürü soru işareti var.mesela hala büyük tuvalet sonrası kendini temizleme konusunda benden yardım alıyor..bi kaç kez nasıl yapması gerektiğini gösterdim ama yine de yardımsız yapamıyor.ben de zamana bıraktım acelem yok ancak seneye kadar bunun üstesinden gelmeliyiz..şuan devlet anaokuluna gidiyor.bence tuvalet eğitimi anasınıfından başlamalı..ancak kızımı devlet anaokuluna verdiğimden beri 2 kez altı dışkılı geldi..özel kreşteyken hiç böyle olmamaıştı..basit bi şey gibi görünüyor ama bence çok önemli.çünkü çocuk hasta da olabilir.ayrıca ilköğretime giden küçüklerden altına kaçıranlar falan da olmuş..
adaptasyon da ayrı bir sorun umarım sorun yaşamayız.
anaokuluna gidince falan da hastalıktan dolayı ara verse falan sonradan okula gitmekte de sorun yaşıyoruz..ama sadec ilk günsonra hemen adapte oluyor..
doğal olarak bunlar da beni düşündürüyor...

***sanırım geçerli bir sağlık kurumundan rapor alabilirseniz sınıf tekrarı yapabilirsiniz...

Mrb kızlar
Benimde oğlum 1. Sınıfta bu sene. 2007 nisan doğumlu, yaşında gitti yani. 15 tatili test çözerek, biraz da okuyarak geçiriyoruz. Soru bankası ve yaprak test almıştım, severek çözüyor. Her dersten günde 3 test çözüyor en az.
Takip ettiğiniz yayınlar varsa, siz de yazar mısınız? Zambak yaptak test ve açı yayınları soru bankası çözüyoruz

Ben bu yıl 1. sınıf öğretmeniyim. eşim de geçen yıl 1. sınıfları okutuyordu. aynı durum onun bir öğrencisinde de söz konusu oldu ama sınıfta bırakılmıyor malesef öğrenci.. 60-66 ay arası olan öğrenciler velinin isteğiyle kasım ayının sonuna kadar ana sınıfına yönlendirilebiliyordu.. ama bunun için de geç kalınmış sizde :KK43:

Merhabalar; oğlum seneye 1. sınıfa başlayacak, Nilüfer ilçesinde oturuyorum; bildiğiniz iyi bir ilköğretim okulu var mı? Önerileriniz nelerdir?

X