İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

evet yaa... bu okuma yarışı yüzünden kızım okumaktan nefret eder oldu...

ilk başlarda hep okumayı öğrensem de kitap okusam diyen çocuk artık kitap yüzü görmek istemiyor

Selam hanımlar. Okuma yarışını çok abartmayın derim ben. 15 yıllık örtmenim. İlk yıllarımda yaptırıyordum müfettişin biri uyardı sağolsun. Gerçekten de çocukların okuması çok anlamsız noktada virgülde durma yok anlam vurgu tonlama yok çok kötü oluyor ve bu alışkanlık oluyor hep böyle okuyorlar. hatta kelimeleri yutarak ve eksik okuyorlar. Şimdi hiç ölçmüyorum hepsi maşallah öyle güzel ses tonuna dikkat ederek okuyor ki ben bile hayran hayran dinliyorum. Çocukların okumasını geliştirmenin başka bir sürü yolu var. Herkesin kuzusuna maşallah

haklısınız hocam bizim kızın sınıfı da ayrıyeten vurgulu okuma dersleri yapıyorlar öğretmen zaten okuma yarışının bir kriter olmadığını söyledi sadece çocukların ne kadar ilerlediklerini görmek istiyorum diyor bizim hocamızda 21 yıllık tecrübesi var maşallah çok iyi..

benim kızımın zaten çizgilerle arası yok resmide güzel değil bu da bir yetenek yazısı çok güzel çocuklar var ama benim kız beceremiyor :)))o da nazar boncuğu olsun diyorum bende nolacak canım yazısı güzel olsa ne olmasa ne:)

aynen ya, ama işte 2. kademe de sıkıntı olabilir, benimkininde yazısı kötü, sınıf öğretmenleri töleranslı okuyabiliyolar ama branş öğretmenleri sınavlarda o kadar töleranslı olcakmı bakalım, pek sanmıyorum

evet yaa... bu okuma yarışı yüzünden kızım okumaktan nefret eder oldu...

ilk başlarda hep okumayı öğrensem de kitap okusam diyen çocuk artık kitap yüzü görmek istemiyor

bence de hiç olmamalı ama işte çoğu öğretmen yapıyor, bizim hoca bi kere yapmıştı, o da sıralama değil, 1. oldun yok 5. oldun değil, 70 altı okuyanlar, 70 ve üstü okuyanlar diye ayırmış sadece

Son düzenleme:
merhabalar..

hepimize kolay gelsin yeni gördüm güzel olmuş burada toplandığınız :) benimde bir kızım var. 2 sene bağımsız anaokulları var burda meb bağlı yine oraya gittikden sonra 1.sınıfa başladık başarı olduğunu düşünüyorum öğretmenide öyle söylüyor inşallah böyle devam eder. tabi bizimde zorlanmalarımız arada bişiler yapmak istemediğimiz günler olabiliyor. özellikle havaların ısınması ile evde tutmak zor olucak çocukları. şimdi bile akşam gelince biraz takılıp geliyor servisden indikten sonra. yada çıkıyor ve kapı çalıyor hadi bahçeye gel diye. ödevlerini kendi yapar ben sadece kontrol ederim. yazımız çok güzel. kendide bu durumdan memnun öğretmeninin defterini örnek göstermeside hoşuna gidiyor.

2010dan beri jimnastik yapıyor ve birde haftada 2 gün akşamları 19.30 da ona yetişiyor. halinden memnun öğretmeni çok destekliyor. ilerde özellikle ergenlik döneminde çocukların böyle şeylerle uğraşması gerektiğini söylüyor. cimnastik öretmenimizde hangi sporla uğraşırlarsa uğraçsınlar bununla başlamaları gerektiğini söylüyor.

ve hafta sonu sadece pazar da matematik üzerine menital aritmetik eğitimi alıyor. 2.dönem başladı. haftada 3 saat sadece okullar kapanana kadar 48 saat yapacak. ama bunu 196 saate tamamlayacak inşallah. 2 yılda olabilir. onun ödevleri günlük geliyor netten yapılıyor. bugün yapmazsan yarın bulamıyorsun ödevi siliniyor. kendi sitelerinden yapılıyor. aranızda böle kurslara gönderen oldumu acaba merak ettim şimdi. çünkü başlangıç yaşı 4 yaş.

zor çocuk yetiştirmek. ve bu arada bi tanede oğluşum var. 2 çocukda başka. daha 8 aylık. ters bi zaman oldu 1.sınıf ve bebek. ama atlattık inşallah.

slm kızlar..hepinize sabır diliyorum baştada kndime:)) testlere geçtik geçeli baya bocalıyoruz..anlama sorunu ç.ekiyo basit sorulara bile yanlış cvp vermiş hep..bende biraz tepki gösteriyorum ister istemez:KK43:( matematikle hiç aramız yok toplama çıkarmayı bile karıştırıyo...nolcak bilmiyorum çok üzülüyorumm:KK43:(

slm kızlar..hepinize sabır diliyorum baştada kndime:)) testlere geçtik geçeli baya bocalıyoruz..anlama sorunu ç.ekiyo basit sorulara bile yanlış cvp vermiş hep..bende biraz tepki gösteriyorum ister istemez:KK43:( matematikle hiç aramız yok toplama çıkarmayı bile karıştırıyo...nolcak bilmiyorum çok üzülüyorumm:KK43:(

yaprak testlerden alsanız belki işe yarar. en fazla 10 sorudan oluşuyor. hergün bir yaprak olsun yapar. 3 ders oluyor bizim kullandığımız. tüm dersler diye geçiyor. kitapdan çözmektense çocuklara bu daha cazip geliyor. yaptım hadi şimdi puanla diye getiriyor benimki...matematik ağırlıklı yinede diğerleri 15 yapraksa matematik 35e yakındır. kolay gelsin

selam hanımlar bahar geldi rehavetlendik haliyle ne yapalım bu da lazım arasıra :KK9:
çocukların yazısına hiç takılmayın 7. sınıfa giden oğlumun yazısı fena en çok 5 yıl zorlandık branş öğretmenleri çok önemsemiyolar şimdi rahatız .. ama 5 yıl fena taktı öğretmeni en sonunda dedimki doktorlarında yazısı kötü ne önemi varki bi daha sesi çıkmadı :KK53:
başaracaklar anneler üzülmeyin sakın siz rahat olun onlar da rahatlayacaklar ve başarcaklar bol bol kitap okusunlar yeter eninde sonunda öğreniyorlar
okuma yarışlarıyla ilgili en çok ben nefret ediyorumdur :KK20: hala bizde devam ediyo sıraya koyuluyo çocuklar çikolatalar veriliyo çıldırıyorum her seferinde benim çocuğum çikolata alsada nefret ediyorum .. ne kadar anlamsız gereksiz .. 20 çocuk bakıyo 10 u alıyo yazık cidden .. 1. sınıfta oğlum hediyeleri sıranın altına bırakırmış almazmış ... anasının oğlu :KK52:

Selam Hanımlar. Benim naçizane tavsiyem okuma anlatım ve yorumlamaya önem verin. Çünkü malum sistem değişiyor. test sistemi bizim çocukların pek işine yaramayacak. Ders başarıları okullara yerleşirken ön planda olacak. Benim oğlum 6. sınıf denemelerde çok iyi okul birincisi ama yazılılarda aynı başarıyı gösteremiyor. Oysa yeni sistem yazılı notları üzerine en azından ağırlık oyönde olacak. Ben geçen sene test üzerinde çok durdum birleri okuturken. Bu sene daha çok okuma yorumlama anlatım üzerindeyim. Yine de alışkanlık hergün test çözüyoruz:) Okuma sevgisini kazandırmadıktan sonra bir yere varamayız. okuma okuma okuma...
Gerisi gelecek zaten.

merhabalar..

hepimize kolay gelsin yeni gördüm güzel olmuş burada toplandığınız :) benimde bir kızım var. 2 sene bağımsız anaokulları var burda meb bağlı yine oraya gittikden sonra 1.sınıfa başladık başarı olduğunu düşünüyorum öğretmenide öyle söylüyor inşallah böyle devam eder. tabi bizimde zorlanmalarımız arada bişiler yapmak istemediğimiz günler olabiliyor. özellikle havaların ısınması ile evde tutmak zor olucak çocukları. şimdi bile akşam gelince biraz takılıp geliyor servisden indikten sonra. yada çıkıyor ve kapı çalıyor hadi bahçeye gel diye. ödevlerini kendi yapar ben sadece kontrol ederim. yazımız çok güzel. kendide bu durumdan memnun öğretmeninin defterini örnek göstermeside hoşuna gidiyor.

2010dan beri jimnastik yapıyor ve birde haftada 2 gün akşamları 19.30 da ona yetişiyor. halinden memnun öğretmeni çok destekliyor. ilerde özellikle ergenlik döneminde çocukların böyle şeylerle uğraşması gerektiğini söylüyor. cimnastik öretmenimizde hangi sporla uğraşırlarsa uğraçsınlar bununla başlamaları gerektiğini söylüyor.

ve hafta sonu sadece pazar da matematik üzerine menital aritmetik eğitimi alıyor. 2.dönem başladı. haftada 3 saat sadece okullar kapanana kadar 48 saat yapacak. ama bunu 196 saate tamamlayacak inşallah. 2 yılda olabilir. onun ödevleri günlük geliyor netten yapılıyor. bugün yapmazsan yarın bulamıyorsun ödevi siliniyor. kendi sitelerinden yapılıyor. aranızda böle kurslara gönderen oldumu acaba merak ettim şimdi. çünkü başlangıç yaşı 4 yaş.

zor çocuk yetiştirmek. ve bu arada bi tanede oğluşum var. 2 çocukda başka. daha 8 aylık. ters bi zaman oldu 1.sınıf ve bebek. ama atlattık inşallah.

merhaba benim oğlum 6 yaşında bende mental aritmetik eğitimi ile ilgileniyorum ve araştırma yapıyorum gönderdiğiniz kursla ilgili bilgi verirmisiniz bide rica etsem internet sitesini yazarmısınız.Ben nette Gizli zeka mental aritmetik diye bir buldum tel açıyorum saçma sapan bir yer çıkıyor yani her yere güven olmuyor o yüzden bilgilerinizi paylaşırmısınız.

merhaba benim oğlum 6 yaşında bende mental aritmetik eğitimi ile ilgileniyorum ve araştırma yapıyorum gönderdiğiniz kursla ilgili bilgi verirmisiniz bide rica etsem internet sitesini yazarmısınız.Ben nette Gizli zeka mental aritmetik diye bir buldum tel açıyorum saçma sapan bir yer çıkıyor yani her yere güven olmuyor o yüzden bilgilerinizi paylaşırmısınız.

merhaba menar aritmetik merkezine gidiyor.menar.comdan ulaşabilirsiniz. bunula ilgili bir çok yerler vardır ama benim gönderdiğim yer 2008 de halit şen tarafından açılmış şimdide türkiyenin dörtbir yerinde 100 den fazla şubesi bulunan bir yer. haftada bir gün yapılıyor ve 3 ders saati sürüyor. bizim pazar günü. 10 kurdan oluşuyor. 24 saatten her kur yani 240 saate tamamlanacak. biz 15 tatilden hemen sonra okullar tatil olana kadar 48 saatlik programı aldık. 700 tl bu. ve çantalarından oluşan kitap ve abeküslü bir setleri var oda 70 tl.
fiyatlar değişebilir belki ama bu 48 saat için burda uygulanan fiyatı. hergün 15 dk çalışmaları gerekiyor zaten ödevleride ona göre. menarın sitesinden size en yakın şubeyide kolaylıkla bulabilirsiniz. sormak istediğiniz bir şey varsa yazabilirsiniz.

merhaba menar aritmetik merkezine gidiyor.menar.comdan ulaşabilirsiniz. bunula ilgili bir çok yerler vardır ama benim gönderdiğim yer 2008 de halit şen tarafından açılmış şimdide türkiyenin dörtbir yerinde 100 den fazla şubesi bulunan bir yer. haftada bir gün yapılıyor ve 3 ders saati sürüyor. bizim pazar günü. 10 kurdan oluşuyor. 24 saatten her kur yani 240 saate tamamlanacak. biz 15 tatilden hemen sonra okullar tatil olana kadar 48 saatlik programı aldık. 700 tl bu. ve çantalarından oluşan kitap ve abeküslü bir setleri var oda 70 tl.
fiyatlar değişebilir belki ama bu 48 saat için burda uygulanan fiyatı. hergün 15 dk çalışmaları gerekiyor zaten ödevleride ona göre. menarın sitesinden size en yakın şubeyide kolaylıkla bulabilirsiniz. sormak istediğiniz bir şey varsa yazabilirsiniz.

Bende az önce aradım mecdiyeköydeki şubesini cuma günü görüşmeye gideceğim teldeki beyfendiden pek bişey anlamadım ücreti nekadar dedim bana 1.450 tl dedi.Bide 72 saatlik var dedi 150 tl.Ödeme şekilleri nasıl dedim ben aylık ödeme yapmak istiyorum dedim belki çocuğumun gitmeyeceği zamanlar olur toplu ödeme yapmayayım dedim her türlü kolaylığı sağlıyoruz dedi fakat çok açıklayıcı bilgiler alamadım doğrusu en iyisi oraya gidip görüşmek bende pazar günleri istiyorum 6.yaşında oğlum bu kurlar değişiyormu ben hangisinden yararlanabilirim acaba? siz bu 700 tl yi bir keredemi ödediniz yoksa ödeme nasıl oluyor acaba.. teşekkür ederim..

Bende az önce aradım mecdiyeköydeki şubesini cuma günü görüşmeye gideceğim teldeki beyfendiden pek bişey anlamadım ücreti nekadar dedim bana 1.450 tl dedi.Bide 72 saatlik var dedi 150 tl.Ödeme şekilleri nasıl dedim ben aylık ödeme yapmak istiyorum dedim belki çocuğumun gitmeyeceği zamanlar olur toplu ödeme yapmayayım dedim her türlü kolaylığı sağlıyoruz dedi fakat çok açıklayıcı bilgiler alamadım doğrusu en iyisi oraya gidip görüşmek bende pazar günleri istiyorum 6.yaşında oğlum bu kurlar değişiyormu ben hangisinden yararlanabilirim acaba? siz bu 700 tl yi bir keredemi ödediniz yoksa ödeme nasıl oluyor acaba.. teşekkür ederim..

senet yapıyorlardı 3 senet yaptırdım. kızım memnun kalınca kapattım hepsini. yoksa iptal ediyorlar yırtıp atıyorlar. çocuğu zorla getirtmiyorlar o yönden iyi. ama ders kaçırmaması lazım. eğer oldu kaçırdı hemne en uygun zamana telafi dersi ayarlıyorlarmış. benim haziranda bitecek okullarla birlikte şimdilik sadece 48 saatni 700 e aldım. bizim yaz tatilinden yararlansınlar diye 48 saat yapmışlar. kurlar değişmiyor da çok küçük yaşta 4 gibi başlayanlara ekstra bi eğitim veriyorlar. benim kızım 2005li ama sınıfında orda 4 yaşda var. görüşmenizde yarar var size daha iyi aydınlatacaklar. ama sitesinden bir araştırma yapabilirsiniz. face kullanıyorsanız her hangi bir menarı yada bulunduğunuz şubeninkini arkadaş olarak ekleyebilirsiniz. ben öle yapmıştım. kolay gelsin

Oğluşum dün ara karne almış. Hepsi iyi, sadece rakamlarla uğraşma bilmem ne çok iyi. Nolcak bu çocuk:26:

Kızımdan dolayı alıştık öyle hepsinin çok iyi olmasına, takdirlere filan, oğlanda çok bocalıyoruz çoook. Hoooof.
Okuduğunu anlamıyor gibi geliyor. Ev ödevlerimizde neredeyse sallıyor hepsini, bir an önce bitse de kurtulsam modunda. Öğretmenle konuştum, sınıfta iyi diyor ama evde niye öyle değil. Nasıl olsa biz anne babayız bize nazlanabilir diye mi düşünüyor acaba??:26:

Öğretmenini de sevmiyor. Okulda sürekli yaramazlık, sürekli şikayet. Öğretmende söylüyor artık, çocuğunuz çok yaramaz diye.:KK14:
Geçen gün arkadaşlarıyla birbirlerine küfüre varacak sözler söylemişler, öğretmende duymuş tabi. Deftere 100 defa kurallara uyacağım diye yazacaksın demiş. Akşamda aradı hoca, lütfen yazdırın onlara ceza verdim dedi birde deftere imza istedi.

Nolcak bu çocuk yarebbim.:KK43:

Matematikte neredesiniz kızlar.?

Biz hala toplama çıkarmadayız. Üçlü toplama, üçlü çıkarma. Bahçedeki hayvanların ayaklarının sayısı 18. Bahçede 2 tane kuzu olduğuna göre kaç tane tavuk vardır?? gibi sorular işte. Anlamıyor çoğunu..

Son düzenleme:
harf isteminde okumaya başlayan çocuk okudugunu geç anlar zaten kuzum.. daha nisan ayındayız... ben 14 yıllık meslek hayatımın yarısında çogunubirinci sınıflara verdim.. öğretmenini sevememesi kötü.. yaramaz çocuk zeki çocuktur.. küfür edenin ağzı kokar ağzında yara çıkar diyip ağzılarını yıkatıyorum..
sen de eğitimci sayılırsın.. onun psikolojisini sen bizden de öğretmeninden de iyi anlarsın..
okuduğunu anlaması için sürekli soru sor.. 5n1k çok etkili..
öğretmenini sevmesini sağlamaya çalış.. ki bu yaştaki çocuklar öğretmenlerine tapar...(benımde oğlum anaokulunda gerçi oda öğretmenını değil bakıcı kadını çok seviyor)

Arkadaşlar acil bir konu ne olur cevap verin........

şubat tatilinde taşındık ve çocuklarım yeni okula kaydını aldırdım daha doğrusu aldırdığımı sandım.3 ay geçti aradan eski okuldan arayıp devamsızlıklarının çoğaldığını söylediler.yeni okula gittim okul müd.yardımcısı siz bu okulda değilsiniz diye saçmalamaya başladı...okula kaydı müdür yaptı 50 tl aidat 100 tl de gönlümüzden ne koparsa diye bağış verdik.... bir sorun olursa ben size söylerim dedi müdür.
şimdi ne karne alabildik ne karne alabileceğiz ne olur ne yapmamız gerekiyor böyle saçmalık böyle aptallık görmedim ben ya :KK53::KK53::KK53::KK53:

Matematikte neredesiniz kızlar.?

Biz hala toplama çıkarmadayız. Üçlü toplama, üçlü çıkarma. Bahçedeki hayvanların ayaklarının sayısı 18. Bahçede 2 tane kuzu olduğuna göre kaç tane tavuk vardır?? gibi sorular işte. Anlamıyor çoğunu..

1.sınıf sorusumu bu?
1.sınıf ,nisan ayı,çarpma ve bölmeye hazırlık problemleri?
soru ağır biraz..

Arkadaşlar acil bir konu ne olur cevap verin........

şubat tatilinde taşındık ve çocuklarım yeni okula kaydını aldırdım daha doğrusu aldırdığımı sandım.3 ay geçti aradan eski okuldan arayıp devamsızlıklarının çoğaldığını söylediler.yeni okula gittim okul müd.yardımcısı siz bu okulda değilsiniz diye saçmalamaya başladı...okula kaydı müdür yaptı 50 tl aidat 100 tl de gönlümüzden ne koparsa diye bağış verdik.... bir sorun olursa ben size söylerim dedi müdür.
şimdi ne karne alabildik ne karne alabileceğiz ne olur ne yapmamız gerekiyor böyle saçmalık böyle aptallık görmedim ben ya :KK53::KK53::KK53::KK53:

öğretmen yoklama alıyordur herhalde. okul müdürü yeniden nakil isteyecek..sizbu okulda değilsiniz de niye bir dönemdir bize kimse gelmeyin demedi demediniz mi?
korkmanıza gerek yok.. sanırım müdür unutmuş nakil istemeyi.. öğretmende takip etmemiş..düzelir..

öğretmen yoklama alıyordur herhalde. okul müdürü yeniden nakil isteyecek..sizbu okulda değilsiniz de niye bir dönemdir bize kimse gelmeyin demedi demediniz mi?
korkmanıza gerek yok.. sanırım müdür unutmuş nakil istemeyi.. öğretmende takip etmemiş..düzelir..

ay inşallah zaten çok zor alıştırdım ben bu okula şimdi de çok severek gidip geliyorlar.2 ay kalmış okulların kapanmasına nasıl alırım başka okula...müdür yardımcısı ile gittim konuşmaya sizin nakil alınmamış ddi e alın bekliyoruz biz dedim adresimize baktı siz bu okula değil X okula gideceksiniz dedi.3 ay geçti şimdi mi söylüyorsunuz bunu dedim cevap yok....
sınıf listesinde çocuklarınj adı yok ara karne bile alamadılar.toplantılarda çocukların isimlerini ben yazıyorum öğretmenleri de bu sorunu biliyor fakat ilgisiz alakasız bir okul velileri tarafından ilgi görmedikleri için bırakmışlar artık ilgilenen velinin de sonu böyle oluyor nerelere gidem ne yapam kime başvuram çıldırıcam :KK50::KK50::KK50:

X