İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

kızlarrr ya oğlumun okuması iyi güzel yazıyıda düzelttik buda okey ama matematikde takılıyoruzz..
ve ben sinirden ağlıyorum ifrit ediyo beni problemler başladı çıkan eksilen fark deliriyorum yaaa napıcam ben ..
izah ediyorum anlatıyorum yapamayınca hemen ağlamaya başlıyo hırçınlaşıyo damarı tutuyo hiç yapmıyo napcamı şaştım delirecemm

kızlarrr ya oğlumun okuması iyi güzel yazıyıda düzelttik buda okey ama matematikde takılıyoruzz..
ve ben sinirden ağlıyorum ifrit ediyo beni problemler başladı çıkan eksilen fark deliriyorum yaaa napıcam ben ..
izah ediyorum anlatıyorum yapamayınca hemen ağlamaya başlıyo hırçınlaşıyo damarı tutuyo hiç yapmıyo napcamı şaştım delirecemm

canım sakin ol, zamanla olacak hepimiz böyle böyle öğrendik.
tam olarak nerelerde takılıyor bilmiyorum ama anlatırken kullandığın yöntemi ve terimleri değiştirerek anlatsan.
mesela ben biraz evvel kızıma problemi anlattım, 2 azalmış 7 artmış anlaştık, hadi yap bakalım 5 eksi 2 artı 7 dedim çocuk kağıda bakıp duruyor nooluyo anlamadım önce, sinirlendim sağa sola bakıyor diye:)) sonra farkettim çocuk - işaretini görünce çıkarması gerektiğini biliyor ama "eksi" dediğimde ne yapacağını anlamıyor, ondan kağıda bakıp duruyormuş...

canım sakin ol, zamanla olacak hepimiz böyle böyle öğrendik.
tam olarak nerelerde takılıyor bilmiyorum ama anlatırken kullandığın yöntemi ve terimleri değiştirerek anlatsan.
mesela ben biraz evvel kızıma problemi anlattım, 2 azalmış 7 artmış anlaştık, hadi yap bakalım 5 eksi 2 artı 7 dedim çocuk kağıda bakıp duruyor nooluyo anlamadım önce, sinirlendim sağa sola bakıyor diye:)) sonra farkettim çocuk - işaretini görünce çıkarması gerektiğini biliyor ama "eksi" dediğimde ne yapacağını anlamıyor, ondan kağıda bakıp duruyormuş...

Aynı bizde arkadaşlar herşey iyi hoş ama biz matematikten hiç bişey anlamıyoruz, ne mantığı anladı nede bişey sıkışınca ağlıyor bağırıyorum elimde olmadan bide hamileyim daha yeni gerginim bende sinir oluyorum napcam bilemedim problemlerden hiç bişiy anlamıyo, ayrıca şu çıkarmada verilmeyeni bulma ondada karıştırıyo ne olacak halimiz bilmiyorum

hiç panik yapmayın canlarım 1 ay sonra öğrenirler ya da 1.5 ay sonra matematiği tam anlamıyla kavrarlar ... yeter ki siz telaş yapmayın rahat olun .. nasls a öğreniyorlar
eğitim sistemindeki değişikleri destekliyorum inşallah hayyırlı olur hakkımızda bekleyip göreceğiz .. şimdiki sistemden daha iyi olur inşallah .. çünkü çok yorucu ve sıkıcıydı ev dershane mesleki derler ve mesleki okullar açılsın herkes muhendis doktor olmakiçin uğraşıyo ama bi kısmı olabiliyo tabi çıta yükseldikçe yükseldi tam bi yarış çok yorucu ya fazlasıyla hırslı çocuklar ya da tam tersi oldu .. hiç bir şeye isteği olmayan çocuklar var etrafta ... yani tam bi kaos ortamıydı mesleki okullar yeni bi nefes verdi bence eğitim sistemimize ... herkes istediğini olabilse kabiliyete göre çok çok güzel
üniversite sınavları da kalksa inşallahhh bekliyorum sabırsızlıkla sonuçları :KK9:

Son düzenleme:
Merhaba,

7 yaşında bir oðlum var.3 yaşındayken boynunun sağında ,mercimek büyüklüğünde bir şişlik farketmiş ve doktora göstermiştim.
Doktot;önemli bir şey olmadığını,geçirdiği enfeksiyona bağlı olarak ,vücudun savunma mekanizmasının bir tepkisi olduğunu söylemişti.
Son iki haftadır,oğlum nezle geçiriyor fakat ateşi çıkmadı.Bununla birlikte sağdaki şişliğin biraz daha büyüdüğünü fark ederek bugün doktora gittik.Doktor ultroson ve kan tahlili istetdi(şişliğin 3 cm.'den büyük olması şüphesiyle).Ultrasonda en büyüðü 22x17,8mm lenf nodülleri bulundu.Fakat nodüller birbirine yakın olduğu için 3 cm. civarı görünüyor.Ultrasonu çeken hekim önemli bir şey olmadığını ancak ilaç tedavisi ya da 15 gün sonra tekrar bir kontrol gerektiğini söyledi.Çocuk doktoru iste kan tahlili istedi.Yarın tahlil sonucunu alacağız.
Aranızda böyle bir durumu yaşayan var mı?Hala biraz tedirginim.Bilgi verirseniz sevinirim.

Sevgiler,
Berna

Merhaba,

7 yaşında bir oðlum var.3 yaşındayken boynunun sağında ,mercimek büyüklüğünde bir şişlik farketmiş ve doktora göstermiştim.
Doktot;önemli bir şey olmadığını,geçirdiği enfeksiyona bağlı olarak ,vücudun savunma mekanizmasının bir tepkisi olduğunu söylemişti.
Son iki haftadır,oğlum nezle geçiriyor fakat ateşi çıkmadı.Bununla birlikte sağdaki şişliğin biraz daha büyüdüğünü fark ederek bugün doktora gittik.Doktor ultroson ve kan tahlili istetdi(şişliğin 3 cm.'den büyük olması şüphesiyle).Ultrasonda en büyüðü 22x17,8mm lenf nodülleri bulundu.Fakat nodüller birbirine yakın olduğu için 3 cm. civarı görünüyor.Ultrasonu çeken hekim önemli bir şey olmadığını ancak ilaç tedavisi ya da 15 gün sonra tekrar bir kontrol gerektiğini söyledi.Çocuk doktoru iste kan tahlili istedi.Yarın tahlil sonucunu alacağız.
Aranızda böyle bir durumu yaşayan var mı?Hala biraz tedirginim.Bilgi verirseniz sevinirim.

Sevgiler,
Berna

canım o yağ bezelerinden oğlumda da var, anaokuluna giderken neredeyse her doktora gidişimizde soruyordum doktorlara, ama hiç bi doktor önemsemedi, büyüdükçe geçer dediler, bazen hasta olunca daha belirginleşiyodu, hala da var boynunda bi kaç tane hemde
tabii içiniz ferah olsun diye baktırın her çocuğunki aynı tarz olcak diye bişey yoktur muhtemelen, ama korkma bence, gönlünü ferah tut, önemli değildir muhtemelen, yani baktırın ama korkma derim ben

bu arada oğlumun boynundakiler bi gazoz kapandan birazcık daha küçük çapta

bu arada oğlumun boynundakiler bi gazoz kapandan birazcık daha küçük çapta

Çok teşekkürler cevabım için.Doktorda önemli değil dedi ama,ben yine de rahat olamıyorum tam sonuç alana kadar.
Of bu annelik çok zor.Sürekli bir şey olacak tedirginliği yaşıyorum.Galiba ben de bira abartıyorum.
Neyse, ilgine tekrar teşekkür ederim.

Sevgiler...

Çok teşekkürler cevabım için.Doktorda önemli değil dedi ama,ben yine de rahat olamıyorum tam sonuç alana kadar.
Of bu annelik çok zor.Sürekli bir şey olacak tedirginliği yaşıyorum.Galiba ben de bira abartıyorum.
Neyse, ilgine tekrar teşekkür ederim.

Sevgiler...

korkma canım bişeyi yoktur, biz hiç bunun için ilaç milaç tedavi düşünmedik, bişey kullanmadık, doktorlar önemli bişey değil dedi, aynı şey erkek kardeşimde de varmış, büyüdükçe geçti der annem

korkma canım bişeyi yoktur, biz hiç bunun için ilaç milaç tedavi düşünmedik, bişey kullanmadık, doktorlar önemli bişey değil dedi, aynı şey erkek kardeşimde de varmış, büyüdükçe geçti der annem

Bugün kan tahlillerini de aldık.Herşey normal.İlaç bile vermedi.Altı ay içinde küçülür dedi.Sonunda rahatladım:)

Sevgiler...

Kızlar nasıl çocuklarınız, okuma hızları matematik durumları nasıl gidiyor? Biz matematikte çok zorlanmıştık problemlerde kafası karışıyordu, sakin sakin anlattım evde sürekli alıştırma yaptık sanki biraz çözdük durumu inş böyle devam eder diye umuyorum,

merhaba arkadaşlar benimde 1.sınıfa giden bir kızım var derslerimiz iyi çok şükür
yarım bütün kavramlarını görüyorlar fakat bi noktada zorlanıyo ben de nasıl anlatacağımı bilemedim mesela 16 elmanın yarısı kaç elma eder çocuğa bunu nasıl anlatabiliriz yani 2 ye bölme gibi bişey bu siz ne şekilde öğrettiniz acaba şimdiden teşekkürler

maşallah kuzulara. 16 nın yarısını bir sana bir bana yöntemiyle öğrettim ben yavrulara. kağıda bir alta bir üste elma çizin sonra ortalarından çizgi çizin alttakileri ya da üsttekileri sayın ya da ikişeli sayın parmakla 16 ya kadar kaç parmak saydık gibi de yapabilirsiniz. Sanırım tarifle anlatamadım:KK43: ama neyse çabuk kavrar eminim

okuma yarışması yapıldı 45 kelime okumuş sınıf genelinde 6. olmuş çikolata yemiş en fazla 57 kelime okuyan var..
matematikdende çift sayılı çıkarma toplama işlemi yapıyoruz(komşudan gittik bir 1lik aldım çıkarmada, toplamadada 1 aklımda) çabuk kaptı bu olayı 2-3 sayfa ben çift rakamlı çıkarma toplama işlemleri veriyorum yapıyo aklımdakileri komşudan aldıklarını unutmazsa..
şimdilik bizden böyle ama öğretmenin çok sıktığını düşünüyorum artık okula 3 defa tiyatro 3d geldi çocukları yollamıyo yollamamakdada ısrar ediyo hepsi nasıl hevesliydi adam fazla katı otoriter
cumartesi günüde kursa devam ediyoruz test çözmeyi okuduğunu kavramayı öğrendi

benim kız azmetti geçen ay dak.da 112 okudu sınıf 2. olmuş ama öyle böyle değil nasıl çalıştı ne kadar çok kitap okudu bilemezsiniz öğretmeni şoka girmiş bir önceki ay 42 okumuştu çünkü :)))
matematikte anlamadığı yapamadığı hiç bir şey yok gibi benim ekstra çalıştırmama gerek kalmıyor derste çok iyi dinliyormuş bu nedenle evde çok uğraştırmıyor...
yazımız çok kötü onu düzeltemedik öğretmenide bende çok uğraşıyoruz ama olmuyor öğretmen takmış durumda yazısına
derse çok katılıyormuş dersi çok iyi dinliyormuş her soruya cevap verebiliyormuş öğretmende biz de memnunuz :9bu dönem çok rahatladım ilk dönem baya sıkıntı yapmıştı da...

benim kız azmetti geçen ay dak.da 112 okudu sınıf 2. olmuş ama öyle böyle değil nasıl çalıştı ne kadar çok kitap okudu bilemezsiniz öğretmeni şoka girmiş bir önceki ay 42 okumuştu çünkü :)))
matematikte anlamadığı yapamadığı hiç bir şey yok gibi benim ekstra çalıştırmama gerek kalmıyor derste çok iyi dinliyormuş bu nedenle evde çok uğraştırmıyor...
yazımız çok kötü onu düzeltemedik öğretmenide bende çok uğraşıyoruz ama olmuyor öğretmen takmış durumda yazısına
derse çok katılıyormuş dersi çok iyi dinliyormuş her soruya cevap verebiliyormuş öğretmende biz de memnunuz :9bu dönem çok rahatladım ilk dönem baya sıkıntı yapmıştı da...

wooow maşallah:nazar: yazı konusunda benim fikrim el yazısı yüzünden, ben bu sistemde yazısı güzel pek çocuk yok, en azından ben görmedim, kızının hatası değil yani bence, sistemin hatası

Son düzenleme:
wooow maşallah:nazar: yazı konusunda benim fikrim el yazısı yüzünden, ben bu sistemde yazısı güzel pek çocuk yok, en azından ben görmedim, kızının hatası değil yani bence, sistemin hatası

benim kızımın zaten çizgilerle arası yok resmide güzel değil bu da bir yetenek yazısı çok güzel çocuklar var ama benim kız beceremiyor :)))o da nazar boncuğu olsun diyorum bende nolacak canım yazısı güzel olsa ne olmasa ne:)

Selam hanımlar. Okuma yarışını çok abartmayın derim ben. 15 yıllık örtmenim. İlk yıllarımda yaptırıyordum müfettişin biri uyardı sağolsun. Gerçekten de çocukların okuması çok anlamsız noktada virgülde durma yok anlam vurgu tonlama yok çok kötü oluyor ve bu alışkanlık oluyor hep böyle okuyorlar. hatta kelimeleri yutarak ve eksik okuyorlar. Şimdi hiç ölçmüyorum hepsi maşallah öyle güzel ses tonuna dikkat ederek okuyor ki ben bile hayran hayran dinliyorum. Çocukların okumasını geliştirmenin başka bir sürü yolu var. Herkesin kuzusuna maşallah

X