İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

halinize şükredin hanımlar, yeni çıkacak yasaya göre, 1. sınıfa 60 aylıkken başlancakmış, 5 yaşında yani, o minik eller nasıl kalem tutup yazacaksa bilemiyorum, eğitimhanede okudum şimdi

Son düzenleme:
bu gerçekmi yaaa inanmıyorum benim 52 aylık kızım var offf umarım bu sene almazlar:KK43:(((

evet kızlar, milliyet in haberini kopyalıyorum, yasa geçmiş galiba:

İlköğretimi 4+4+4 modeliyle kesintili hale getiren yasa teklifi Meclis Milli Eğitim Alt Komisyonu'nda önemli değişikliklere uğradı. İlköğretime başlama yaşı 6'dan 5'e çekildi...

AKP'nin zorunlu eğitimi kademelendirerek 12 yıla çıkartan ve kesintisiz eğitime son veren teklifi alt komisyonda yenilendi. Teklifin son metnine göre kız çocuklarının eğitim dışı kalacağı eleştirilerine neden olan ilk kademe sonrası açıköğretim imkanı ikinci kademe sonrası için düzenlendi. Okula başlama yaşı bir yaş geriye çekilirken çıraklık yaşını 14'ten 11'e düşüren düzenlemeden vazgeçildi. İkinci kademede dini dersler gibi öğrencilere istedikleri yönde seçmeli ders imkanı sunulurken zorunlu ortaöğretim uygulamasının da önümüzdeki eğitim yılında başlamasına karar verildi.

Son düzenleme:
arkadaşım o haberde şu da yazıyor kopyalıyorum
Okul yaşı aşağı çekilerek fiili olarak okul öncesi de zorunlu eğitime eklenmiş oldu.
yani zorunlu eğitim anasınıfınada getirilmiş olmuyormu ben bunu anladım 5 yaş anasınıfı için geçerli hala gibi geldi bana yanlış anlamamışımdır umarım...

arkadaşım o haberde şu da yazıyor kopyalıyorum
Okul yaşı aşağı çekilerek fiili olarak okul öncesi de zorunlu eğitime eklenmiş oldu.
yani zorunlu eğitim anasınıfınada getirilmiş olmuyormu ben bunu anladım 5 yaş anasınıfı için geçerli hala gibi geldi bana yanlış anlamamışımdır umarım...

evet canım dediğin doğru olabilir ama o zaman hepten saçma, ilkokul 4 yıl bunun 1. sınıfı anasınıfıysa, bu çocuklar 3 yıl mı ilkokul eğitimi alcak, ayrıca anaokulu ayrıca mecburi yapabilirlerdi bu çocuklara anaokulu öğretmenleri bakardı, şimdi sınıf öğretmeni ne anlasın anaokulu çocuğundan, yıllarca okuma yazma öğretmiş sonuçta 1. sınıfta
valla görünen o ki bu iş en çok öğretmenlerin başını ağrıtcak

bi de anladığım kadarıyla sbs hepten kalkacak o zaman, şimdi bizim çocuklarımız 1 e 2 ye gidiyo belki ama eğitim hayatlarını akibetlerini merak ediyo insan, mesela sürekli deneme sınavları yapılıyo, testler çözdürülüyo bazı okullarda 1. 2. sınıf için bile bunlar boşamı yani, sanırım en doğrusunu yaşayarak öğrencez, şimdiden bilmek isterdik ama...

kafam karıştı anlamadım hayırlısı olsun bunu da dener kaldırırlar şu eğitim sistemini oturtamadılar bir türlü saçma saçma işler:KK43:((

kafam karıştı anlamadım hayırlısı olsun bunu da dener kaldırırlar şu eğitim sistemini oturtamadılar bir türlü saçma saçma işler:KK43:((

öyle canım hayırlısı olsun demekten başka bişey yok

güvenlik açısında da güzel değil, mesela benim bulunduğum şehirde anasınıfları diğer ilkokul çocuklarıyla aynı anda aynı bahçeye tenefüse çıkmıyo, şimdi o 1. sınıflar bol bol dayak yicekler, üst sınıf çocuklardan, çok küçük ve savunmasız olcaklar çünkü

bi de artık ile göre okulların sbs başarı sırası gibi bilgiler çok kolay bulunuyo nette, onu araştırırsın, sonuçta okul başarı ortalamasıda sınav puanlarında etkili oluyo

yeni yasaya göre buda değişmiş galiba, yanlış bilgi vermek istemem, artık okulun başarısı öğrencinin diploma ortalamasına yansımıcakmış, aslında bu kısım iyi olmuş bence, kötü okula gitmek zorunda olan iyi öğrencinin günahı ne dimi

ya valla ben şu okul meselesini çok dert etmiştim kendime şimdi sanki birazcık olsun şu iyi okul kötü okul meselesinden su serpildi içime eğer sbs kalkarsa ozaman istediğimiz okula puan sistemiyle gidebileceğiz o halde okul farketmicek sanırım çocuğun kişisel başarısına göre değerlendirilecek puanlar yanlış anlamışsam düzeltin lütfen arkadaşlar konu bayağı karışık çünkü :44:

selam kızlar valla uzun bir dönemdir yazmıyordum ama bu aralar baya bir bunalımdayım ilk dönem okuma ve yazmada sınıfda birinci giden oğlum ikinci dönem matematikten hiçbirşey anlamıyor baya bir vasat durumdayız toplamaokey ama mesela; cerenin 2 elması var annesi ona 3 fazlasını verdi toplamda kaç elması oldu.vs. gibi sorularda tamamen nötr davranıyor okadar anlattığımız halde kafasına hiçbirşey aldıramıyorum
birde okulu çok seven oğlum adeta bunalıma girdi ellerinde terlemeler ve tik gibi hareketlerde bulunmaya başladı nezaman derse başlasak çoğalıyor ne yapıcamı şaşırdım sizlerde matematik durumları ne alemde paylaşırsanız sevinirim ne yapmalıyım
:KK5:

selam kızlar valla uzun bir dönemdir yazmıyordum ama bu aralar baya bir bunalımdayım ilk dönem okuma ve yazmada sınıfda birinci giden oğlum ikinci dönem matematikten hiçbirşey anlamıyor baya bir vasat durumdayız toplamaokey ama mesela; cerenin 2 elması var annesi ona 3 fazlasını verdi toplamda kaç elması oldu.vs. gibi sorularda tamamen nötr davranıyor okadar anlattığımız halde kafasına hiçbirşey aldıramıyorum
birde okulu çok seven oğlum adeta bunalıma girdi ellerinde terlemeler ve tik gibi hareketlerde bulunmaya başladı nezaman derse başlasak çoğalıyor ne yapıcamı şaşırdım sizlerde matematik durumları ne alemde paylaşırsanız sevinirim ne yapmalıyım

a.s arkadaşım durumunuza gerçekten üzüldüm zor bir durum ama belliki bir şeyleri kafaya takmış çocuk anlamadığından değil bence oğlunuzla konuştunuzmu bir sorunmu var okulda acaba ya da başaramamaktan korktuğu için mi nötr davranıyor acaba ben anlamadığını düşünmüyorum çünkü okumada yazmada sorun olmayan hem de birinci olan bir çocuk mutlaka bunda da başarılı olacaktır öğretmenine sorsanız okulda nasılmış öğretmenin sorularını cevaplayabiliyormuymuş bizim matematikte sorunumuz yok maşallah zaten okumamız yavaş birde onda sıkıntı olsaydı baya bunalıma girerdi benim kız...

ya valla ben şu okul meselesini çok dert etmiştim kendime şimdi sanki birazcık olsun şu iyi okul kötü okul meselesinden su serpildi içime eğer sbs kalkarsa ozaman istediğimiz okula puan sistemiyle gidebileceğiz o halde okul farketmicek sanırım çocuğun kişisel başarısına göre değerlendirilecek puanlar yanlış anlamışsam düzeltin lütfen arkadaşlar konu bayağı karışık çünkü :44:

canım o bireysel başarı etkili olcak konusu üni. sınavı için galiba, sbs konusunda hiç bişey belli değilki, çok farklı okul türleri çıkcak deniyo, yeni bir sınav sistemi getircekler muhtemelen

canım o bireysel başarı etkili olcak konusu üni. sınavı için galiba, sbs konusunda hiç bişey belli değilki, çok farklı okul türleri çıkcak deniyo, yeni bir sınav sistemi getircekler muhtemelen

ne diyim hakkımızda hayırlısı ozaman yaşayalım ve görelim bakalım neler olucak :44:

Canım bizdede aynı dert vardı matematikte biraz geç anlıyor, benide problemde delirten durum şuydu verilen istenen verileni anlıyor ve çözüyor ancak istenen nedir yaz deyince o istenen mantığını bir türlü anlamadı okdrda anlatıyorum hani kızmayayım diyorum ama bi süre sonra sabrım taşıyo

ben zaten çocuğumla çok konuşan bir anneyim oğlumda konuşup anlatmayı sever öğretmeniyle sürekli konuşuyorum bir sorun yok diyor ben üzerine fazla gitmek istemiyorum biraz kendi haline kalsın diyorum ama
birde matematik soruları gerçekten 7 yaş çocuğu için ağır sadece toplama olsa neyse bunlar daha doğru düzgün düz işlem görmeden farklar ,fazlası ,havuz problemi sormadıkları kalmış allah sonumuzu hayır etsin

Kızlar benim oğlanda bocalamaya başladı..
öğretmen eskiden daha dikkatliydi dikkati dağıldı eskisi gibi değil diyo..
derste konuşuyormuş camdan dışarı bakıyormuş eskisi gibi parmak kaldırmıyormuş..
kursada verdim üstelik oyyy ben ne edeyimmm
sürekli konuşuyoruz oğlumla okuması gayet iyi matematikde iyi nedne dikkati bozuluyo neden öğretmeni dinlemiyoo ben napcam ya

Kızlar benim oğlanda bocalamaya başladı..
öğretmen eskiden daha dikkatliydi dikkati dağıldı eskisi gibi değil diyo..
derste konuşuyormuş camdan dışarı bakıyormuş eskisi gibi parmak kaldırmıyormuş..
kursada verdim üstelik oyyy ben ne edeyimmm
sürekli konuşuyoruz oğlumla okuması gayet iyi matematikde iyi nedne dikkati bozuluyo neden öğretmeni dinlemiyoo ben napcam ya

canım kursa gönderiyorum demişsin acaba sıkılmış olabilirmi aklıma ilk o geldi ne biliyim bu kadar zeki bir çocuğun dikkatinin dağılması ya sıkıldığındandır ya da artık ağır gelmeye başlamış olabilir ilk başta okumak falan değişik geliyor sonra dersler başladıkça ağır geliyordur bir konuş bakalım mutlaka cevap verecektir bir ihtimal daha var arkadaşları dikkatini dağıtıyor olabilir sırasını değiştirme ihtimali varsa deneyin derim umarım bir an önce düzelir bize de haber verirsen sevinirim:)))sonuççta bizimde başımıza gelebilir...

kızlar bu 4+4+4 sistemi bizi kapsıyor mu?

kapsıyorsa bu tam olarak nedir? araştırdım ama pek birşey bulamadım. biraz alman sistemi gibi olacak galiba..

firki olan varsa paylaşabilir mi?

X