İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

ben bu konu hakkında sizin gibi düşünüyorum ama bana yapacak bişi kalmadı çocuk bu yarış ortamının içinde öğretmenimiz otoriter derken sert değil olmadık yerde bağırmıyor ama kuralları uygulatma gibi bir yeteneği var velilerlede çok ilgili devlet okulundayız ama 24 saat ulaşabiliyorum telefonda büyük bir memnuniyetle 1 saat kadar konuşabiliyor öğrencileri için çok özverili yani öğretmenimiz işini seviyor neyse biz memnunuz aslında yarışmaları çokta sık yapmıyor ama çocuklara hızlı okuyun düşüncesini aşılamış hızlı okuyan en çalışkan demek çocuk için ve kızım en çalışkan olmak istiyor bende çözümü konuşarak her zaman her istediğinin olamayacağını anlatıyorum ve başarılı olmanın sadece hızlı okumaktan geçmediğini dünyada en önemli olanın iyi insan olmak olduğunu çalışırsa herşeyi başaracağını her insanın yeteneklerinin farklı olabileceğini ve benim ona her konuda güvendiğimi kendine güvenmesi gerektiğini anlatıyorum hemen hemen hergün bu konuşmaları yapıyorum umarım faydası olur içindeki azmide öldürmek istemiyorum ama benim için önemli olan kızımın psikolojisi kendi duygularımın hepsini bastırmaya çalışıyorum...

ben bu konu hakkında sizin gibi düşünüyorum ama bana yapacak bişi kalmadı çocuk bu yarış ortamının içinde öğretmenimiz otoriter derken sert değil olmadık yerde bağırmıyor ama kuralları uygulatma gibi bir yeteneği var velilerlede çok ilgili devlet okulundayız ama 24 saat ulaşabiliyorum telefonda büyük bir memnuniyetle 1 saat kadar konuşabiliyor öğrencileri için çok özverili yani öğretmenimiz işini seviyor neyse biz memnunuz aslında yarışmaları çokta sık yapmıyor ama çocuklara hızlı okuyun düşüncesini aşılamış hızlı okuyan en çalışkan demek çocuk için ve kızım en çalışkan olmak istiyor bende çözümü konuşarak her zaman her istediğinin olamayacağını anlatıyorum ve başarılı olmanın sadece hızlı okumaktan geçmediğini dünyada en önemli olanın iyi insan olmak olduğunu çalışırsa herşeyi başaracağını her insanın yeteneklerinin farklı olabileceğini ve benim ona her konuda güvendiğimi kendine güvenmesi gerektiğini anlatıyorum hemen hemen hergün bu konuşmaları yapıyorum umarım faydası olur içindeki azmide öldürmek istemiyorum ama benim için önemli olan kızımın psikolojisi kendi duygularımın hepsini bastırmaya çalışıyorum...

anlıyorum canım, sonuçta hak versekte vermesekte okul ortamında çoğunluğa ayak uydurmak zorunda kalıyoruz zaten, sen en doğrusunu yapıyosun, okulda yanlış ya da aşırı zorlayıcı bi ortam varsa artık onu evde dengelemek yumuşatmak zorundayız, hızlı okumak için ilköğretim çocuklarına yönelik hızlı akan yazılar var bence bunlar işine yarayabilir, hatta çocuğununda hoşuna gidebilir, hikaye şeklinde hızlı yazılar

teşekkür ederim canım gerçekten daha çocuklarım okula başlamadan bu yarışların çocukları zorlamaların çok yanlış olduğunu düşünüyordum halada düşüncem aynı kızımı hiç zorlamıyorum gelince oyununu da oynuyor tv de seyrediyor hatta çok erken kalktığı için akşam uykusu geliyor 6 gibi uyumasınada izin veriyorum sonra kalkıp ödevini yapıyor sonra geri yatıyor ben eve tıkılıp saatlerce ders çalıştırılan çocuklar görüyorum ben yapmayacağım ve inanıyorumki onlardan daha mutlu daha başarılı olacak yanlış düşüncem varsa uyarın ama ben herşeyin psikolojide bittiğine ve başladığına inanıyorum:)))

teşekkür ederim canım gerçekten daha çocuklarım okula başlamadan bu yarışların çocukları zorlamaların çok yanlış olduğunu düşünüyordum halada düşüncem aynı kızımı hiç zorlamıyorum gelince oyununu da oynuyor tv de seyrediyor hatta çok erken kalktığı için akşam uykusu geliyor 6 gibi uyumasınada izin veriyorum sonra kalkıp ödevini yapıyor sonra geri yatıyor ben eve tıkılıp saatlerce ders çalıştırılan çocuklar görüyorum ben yapmayacağım ve inanıyorumki onlardan daha mutlu daha başarılı olacak yanlış düşüncem varsa uyarın ama ben herşeyin psikolojide bittiğine ve başladığına inanıyorum:)))

kesinlikle sana hak veriyorum, zaten ilgili bilinçli velilerin çocukları illaki başarılı olacaktır, hayat acımasız öğrensin diyenlerde var ama ben o acımasız tarafı ne kadar geç öğrenseler o kadar iyi diyorum, yani sürekli deneme sınavları, sürekli testler, hele uzun kitap özetleri yanlış geliyo bana, zaten bizim eğitim sistemimiz zorlayıcı evde de extradan neden bizde zorlayalım ki, gerçi zorlamamız, hatta belki sert çıkmamız gereken günlerde gelecek ama çok sonra :)

benim buraya üye olma sebebim biraz sıkıntıya girdim bizim apartmanda yakın bir arkadaşım var kızıyla kızım aynı sınıfta kızı çok hızlı okuyor ve sürekli karşılaştırma ortamı oluşmaya başladı bende bu durumu kendi açımdan kabullenemiyorum kabullenemediğim nokta karşılaştırma bu kızıma onlar tarafından yansıtılıyor ben yansıtmamak için elimden geleni yapıyorum ama kızım bunun farkında ve sürekli o şu kadar okuyor ben hızlı okuyamıyorum diye üzülüyor ve yavaş yavaş bende etkilenmeye başladım kendime dur demek için büyük bir çaba gösteriyorum ve dedimki benimle aynı durumda olan kişilerle bu durumu atlatabilirim bana yardımcı olacağınızı düşündüm ...ikinci sebep ise bizim tayinimiz çıktı buradan yaz tatilinde gideceğiz ve ne yapacağım kızım çok üzülecek bu durumu en hafif nasıl atlatırız gideceğimiz yer erzincan eğitimi nasıldır hiç bir fikrim yok ilin en iyi okulunu buldum ama okuldan daha önemlisi öğretmen onu nasıl bulacağım kafamda bir sürü soru var bunları sizlerle paylaşırsam belki bana bir öneriniz olur dedim...

canım yukarda bahsettiğim hızlı okuma için dosyaları eğitimane diye bi öğretmen sitesi var oradan bulabilirsin, durumun gerçekten çok zor, umarım kızın kolay adapte olur yeni okuluna, erzincadaki okulların sbs puanlarını inceleyip okul mevzudu ve puan oranına göre iyi olan okulları araştırabilirsin netten, kolay gelsin sana

Son düzenleme:
Çocukları serbest bırakma fikrine kısmi olarak katılıyorum.
İşte tv de seyreder, bilg de oyun da oynar, oyuncak ta oynar...
Olmaz ki, çocukta özellikle tv bağımlılık yapıyor.
Sorumluluklarının bilincinde olarak, gerekirse eğlenir de
Ama bağımlılığa dikkat!
Siz kalk, yeter diyene kadar kalkmayabilir tv, blg, oyuncak başından...
Fazla sıkmanın, bıktırmanın da mantığı yok tabi...

okuma hızı yada çalıştığı halde istenen seviyeye gelemeyen çocuklarda göz bozukluklarına da dikkat etmek gerekiyor.. biz geçen dönem bunu yaşadık, sizi de uyarmak istedim. kızım r-n gibi şeklen bir birine yakın harfleri karıştırıyordu, bazı harfleri çabuk öğreniyor bazılarında süre uzuyordu ve üstünde çok durduğumuz halde bazı harflerde karıştırmalar devam ediyordu. meğer küçük dereceli hipermetrop astigmatmış. ondan bazı harfleri sürekli karıştırıyormuş. şimdide gözlüksüzken gördüğünü iddia ediyor takmak istemiyor ama gözlüksüz daha yavaş okuyor, iyi göremediği yerleri cümlenin gelişinden tahmin ederek okuduğu için okuma süresi uzuyor...

valla arkadaşlar tv konusu ayrı bi başlık olur herhalde, bence çocuklar hiç tv seyretmemeli,
serbest bırakmaya gelince, bence ödev çok olmamalı az olmalı, çocuk azı yapa yapa sorumluluk kazanmalı, çok ödev tam tersine sorumluluk açısından çocukları olumsuz etkiliyo bence, aksi düşünüyüyo genelde ama...
geri kalan zamanda bence kesinlikle kendi oyun oynamalı ya da arkadaşlarıyla, serbest olmalı tehlikesiz sınırlar dahilinde tabii
meb de bunları fark etmiş olacakki, o yüzden aslında sınav yok 1-2-3 de, bazı öğretmenler yapıyo ama resmi bi değeri yok aslında

tabiki tv sınırımız var ben çocuğuma 4 yaşına kadar hiç tv izletmedim nerdeyse bizim evde çok aşırı tv izlenmez zaten bazen yumurcak ve trt çocuğa izin var saatlerce değil tabi bilgisayarda hiç oyun oynamıyor desem yeridir bizim kardeşimiz var yaşları yakın olduğu için onla yaşlarına uygun oyunlar oynuyorlar koşuyorlar zıplıyorlar evcilik oynuyorlar yani anlatımlarımdan çok serbestmişim gibi izlenimler vermişim zararlı şeylerden elimden geldiğince korumaya çalıştım mesela hala kola ve cipsin tadını bilmezler diğer şeyleride elimden geldiğince uzak tuttum çevremdekilerin ne kadar koruyacaksın çocuk yiyecek tabi diyenlere 1 yaşında bile kola içirmeye çay içirmeye çalışanlara karşı çok savaştım hala kızlarım çay yerine pekmeze ılık su koyup içerler :)belki tuhaf karşılandım ama başardım ben koruyabildiğim yere kadar korurum sonrasına zaten bişi yapamam neyse çok konuştum bizim ödevlerimiz çok dozunda günlük 4-5 sayfa falan o da testlerden hafta sonu biraz çoğalıyor hatta bugün ders yok akşam bol bol kitap okuyun deyip gönderiyor:)
nnnyyy çok sağol uyardığın için harf karıştırma bizde de düz yazıda d ve b de var yakından okuyor bu aslında aklıma geldi en kısa zamanda göz kontrolüne götüreyim ...
chese eğitimhaneye üye oldum o dosyaları gördüm üye olmadanda indiriliyor galiba ama aktive edilmedi üyeliğim oradaki paylaşımlarda güzel birde orda öğretmenlerden erzincanla ilgili bili alabilirmiyim diye düşündüm ama aktivasyon mesajım gelmedi bir türlü mesajda yazamıyorum...

canım eğitimhanedeki sistem hemen yazmana izin vermiyo galiba, 4-5 gün sonra tekrar dene
pc konusunda ben çok kapalı değilim açıkcası, çünkü eğitime yönelik, çocuğun çoklu düşünmesine yönelik çok güzel oyunlar var artık, bence çocukları oldukça geliştirici, tüm pc oyunları kötüdür diye algılanmamalı
tv konusunda ben hiç izlettirmiyorum kendimde izlemiyorum zaten, ama sevdiği çizgifilmleri mesela sünger bob netten indiriyorum sezon sezon, istediği zaman pc den izliyo birer ikişer bölüm, böylece en azından reklamlardan korunmuş oluyo, ya da tv de ki ideolojik subniminal mesajlardan, kendimde takip ettiğim dizileri netten indirip izlyorum
bu arada alzen umarım beni yanlış anlamamışsındır, kimsenin kimseyi yargılamaya ya da eleştirmeye, akıl vermeye hakkı yok burda, aslında bakarsan gerçek hayatta da yok, sadece kişisel düşünceler söylenebilir

Son düzenleme:
chese hiç öyle bir şey algılamadım bilgisayarda gerçekten eğitici oyunlar var ama benim kızların bilgisayar yönünde talepleri yok bunun sebebini bilmiyorum ama kardeşiyle çok oyun oynuyorlar sanırım bu da onlara yetiyor bazen komşuların çocuklarını çağırıyorum yaşıtlarıyla oynamaları çok mutlu ediyor onları bilgisayar hep açıktır evde ama ayda bir defa falan arkadaşlarından duyarlarsa oyun isterler onu da yasaklamam sadece saatlerce başında oturtmam ona da uyarlar esnetebilirimde biraz daha dediklerinde kıyamıyorum çünkü bağımlı değiller umarım olmazlarda ben zaten buraya akıl almaya geldim sizlere:) bak benim aklıma gözle ilgili bir problem olabileceği gelmişti ama kendi kuruntum diye önemsememiştim olabilir beni ilerleyen zamanlarda tanıyacaksınız daha önceden bebek com da paylaşımlarda bulunmuştum hatta orda öyle sıkı arkadaşlıklar kurduk ki yüz yüze görüştüklerimiz oldu ve kendimiz ayrı bir site kurduk umarım burda da aynı bağı kurabiliriz:)))

canım, en güzeli aslından arkadaş kardeşle oynaması, zaten kızlar pek ilgili olmuyor pc ye

valla karşıyım herşeye gibi olacak ama :KK76:
1. okuma yarışlarından hiç haz etmiyorum kızım iyi okusa dahi kızımı hiç kamçılamıyo bu tarz şeyler
2. sınıfta iyi başarı gösteren öğrencilere şeker çikolata verilip diğerlerinin ezilmesine şiddetle karşıyım .. böyle bi güdüleme yöntemi sadece hırs yaptırır şekeri alan çocuğa karşı kin besletmekten başka hiç bi işe yaramaz bence tabi
ya bu yarış hali niye bu kadar rahatsızlık veriyo bilmiyorum ama sevmiyorum böyle şeyleri .. bak benim öğrencim çok iyi benim çocuğum mükemmel ... bu işten bişey anladıklarını düşünmüyorum yavrucukların :KK45:
hı unutmuşum sbs denemelerine de karşıyım ne gereksiz buluyorum anlatamam .. çalışmak .ok güzel yarış kısmında sorun çok büyük bence. tabi abartılı ,ödevlerde baskı yaratıyo çocuk üstünde ... yine ne çok konuştum ya :KK53::KK52:... son olarak yarış hayır baskısız ders çalışmak kitap okumaya evet diyorum ben yani :34

valla karşıyım herşeye gibi olacak ama :KK76:
1. okuma yarışlarından hiç haz etmiyorum kızım iyi okusa dahi kızımı hiç kamçılamıyo bu tarz şeyler
2. sınıfta iyi başarı gösteren öğrencilere şeker çikolata verilip diğerlerinin ezilmesine şiddetle karşıyım .. böyle bi güdüleme yöntemi sadece hırs yaptırır şekeri alan çocuğa karşı kin besletmekten başka hiç bi işe yaramaz bence tabi
ya bu yarış hali niye bu kadar rahatsızlık veriyo bilmiyorum ama sevmiyorum böyle şeyleri .. bak benim öğrencim çok iyi benim çocuğum mükemmel ... bu işten bişey anladıklarını düşünmüyorum yavrucukların :KK45:
hı unutmuşum sbs denemelerine de karşıyım ne gereksiz buluyorum anlatamam .. çalışmak .ok güzel yarış kısmında sorun çok büyük bence. tabi abartılı ,ödevlerde baskı yaratıyo çocuk üstünde ... yine ne çok konuştum ya :KK53::KK52:... son olarak yarış hayır baskısız ders çalışmak kitap okumaya evet diyorum ben yani :34

karşıyız ama karşı olduğumuz herşey karşımızda yapacak ne var akıntıya bırakmak zorunda kalıyoruz kendimizi bazen dirensekte bir yerde gücümüz tükeniyor bende kızım okula başlamadan önce karşıydım ne bu ya diyordum hala da tamamen teslim olmuş değilim en azından kızıma yansıtmamak için çabalıyorum ama çevre bunu yansıtıyor ve benim kızımda bunları çok takıyor kafasına en az zararla kurtarmaya çalışıyoruz bakalım şimdilik allah hepimize kolaylık versin...

karşıyız ama karşı olduğumuz herşey karşımızda yapacak ne var akıntıya bırakmak zorunda kalıyoruz kendimizi bazen dirensekte bir yerde gücümüz tükeniyor bende kızım okula başlamadan önce karşıydım ne bu ya diyordum hala da tamamen teslim olmuş değilim en azından kızıma yansıtmamak için çabalıyorum ama çevre bunu yansıtıyor ve benim kızımda bunları çok takıyor kafasına en az zararla kurtarmaya çalışıyoruz bakalım şimdilik allah hepimize kolaylık versin...

hakısın canım .. ne ypalım düzen bu şekilde .. yavrularımıza sen değerlisin desteği vermekten başka bişey gelmiyo elimizden .. ben içimi dökeyim diye yazıyorum burayada burada olmasa çatlarım herhalde :KK35::18:

evet kızlar sonunda kızım okuma yarışmasına girdi evde 50 leri geçen kız okulda 42 okumuş ve akşam eve geldiğinde ağlamaktan astım krizine girdi resmen anne ben 55 okuyordum nasıl olur diye ağlıyor ama ağlamak değil kriz morardı neyse o panikle öğretmeni aradım ne dediysem fayda etmedi yalvardım nolur kızım bişi olacak sana durduramadım kızım olsun önemli değil dediysemde beni anlamayı reddediyordu sadece nefes bile alamıyordu öğretmenide tel. i açmadı sakinleştiremedim artık kendine gelsin diye bağırdım çağırdım susturdum sakinleşince uyumuş bir de öğretmen beni hiç sevmeyecek asla başaramıyacam diyordu sürekli:KK43: öğretmeni aradı o arada durumu anlattım keşke böyle bişi olabileceğini bana söyleseydiniz ben engellerdim dedi öğretmen bende çekindim açıkçası baya konuştuk kızım tüm derslerde sınıf birincisiymiş nerdeyse sadece okuması yavaşmış çok iyi şeyler söyledi öyle mutlu oldumki bu başarı ölçüsü değil dedi okuma hızı için çok akıllı dersi çok dikkatli dinliyor sorduğum bütün sorulara cevap alıyorum derse katılımı süper dedi hatta fazla katılıyor dedi bıktırmış galiba:))aynı zamanda anlama ve anlatma kabiliyetide çok yüksekmiş...neyse kızımla da konuştu onu çok sevdiğini ona güvendiğini falan söyledi sen çok başarılısın dedi biraz daha kitap okur bunu da başarırsın dedi biraz ikna oldu ama hala anannesine tel.de 42 ne ananne 42 ne diyor ben 55 okuyordum diyor:)))işte böyle napacam bu kızla bilemiyorum:))))

slm arkadaşlar oğlum bu yıl 1.sınıfa başlıyacak şuan ana sınıfına gidiyor semtimizde evimize 10 dk yürüme mesafesinde 23 kişilik bir ana sınıfı, yemekli olduğu için daha çok tercih etmiştim burayı.. okulumuzun 1.sınıf mevcudu ise 40-45 kişiyi buluyormuş okul konusunda çok endişeliyim şuanki okulumuz yeni bir bina,bahçe büyük sınıflar akıllı tahta ile donatılmış bir devlet okulu ayruca etütlü bir okul ama sınıf mevcudu bana çok yüksek geldi böyle bir ortamda bir çocuk ne kadar eğitim alabilir beni düşündürüyor açıkçası.Kafam çok karışık iyi bir okul mu yoksa iyi bir öğretmen mi diye düşünüyorum,öğretmen işi şansa mı kalır yani şansımıza hangi öğretmen düşerse olayımıdır.yada iyi bir öğretmen nasıl bulunur nasıl araştırılır pek bilgim yok doğrusu,diğer annelere bakıyorum ne kadarda rahatlar kimse benim kadar endişeli değil yada bende mi bir anormallik var diyorum bazen kafam çok karışık doğrusu.kendi mahallemdeki okul evime 3 dk mesafede bahçe alanı ve sınıfları küçük bir okul açıkçası pek faaliyetli gibi bir okulda değil takip ettiğim kadarıyla yani okulların sitelerini çok takip ediyorum.Servisle gidebileceği iyi okullarda var elbet ama ya öğretmen iyi çıkmazsa okul iyi diye verip boşuna servis parası ödemekte var yani o parayla dışardan ingilizce yada gerekli olursa ek ders falan onlara harcarım diyede düşünüyorum.Ya valla kafam çok karışık bana biraz yardımcı olurmusunuz okul deneyimlerinizi paylaşırmısınız lütfen..şimdiden hepinize teşekkür ederim..:KK42:

slm arkadaşlar oğlum bu yıl 1.sınıfa başlıyacak şuan ana sınıfına gidiyor semtimizde evimize 10 dk yürüme mesafesinde 23 kişilik bir ana sınıfı, yemekli olduğu için daha çok tercih etmiştim burayı.. okulumuzun 1.sınıf mevcudu ise 40-45 kişiyi buluyormuş okul konusunda çok endişeliyim şuanki okulumuz yeni bir bina,bahçe büyük sınıflar akıllı tahta ile donatılmış bir devlet okulu ayruca etütlü bir okul ama sınıf mevcudu bana çok yüksek geldi böyle bir ortamda bir çocuk ne kadar eğitim alabilir beni düşündürüyor açıkçası.Kafam çok karışık iyi bir okul mu yoksa iyi bir öğretmen mi diye düşünüyorum,öğretmen işi şansa mı kalır yani şansımıza hangi öğretmen düşerse olayımıdır.yada iyi bir öğretmen nasıl bulunur nasıl araştırılır pek bilgim yok doğrusu,diğer annelere bakıyorum ne kadarda rahatlar kimse benim kadar endişeli değil yada bende mi bir anormallik var diyorum bazen kafam çok karışık doğrusu.kendi mahallemdeki okul evime 3 dk mesafede bahçe alanı ve sınıfları küçük bir okul açıkçası pek faaliyetli gibi bir okulda değil takip ettiğim kadarıyla yani okulların sitelerini çok takip ediyorum.Servisle gidebileceği iyi okullarda var elbet ama ya öğretmen iyi çıkmazsa okul iyi diye verip boşuna servis parası ödemekte var yani o parayla dışardan ingilizce yada gerekli olursa ek ders falan onlara harcarım diyede düşünüyorum.Ya valla kafam çok karışık bana biraz yardımcı olurmusunuz okul deneyimlerinizi paylaşırmısınız lütfen..şimdiden hepinize teşekkür ederim..:KK42:

canım faliyetli bi okul değil derken ne kast ediyorsun, okul sitelerinede pek güvenmemek lazım, webmasterın iyi ya da kötü olmasına bağlı bi internet sitesinin iyiliği ya da kötülüğü
bence herşeyden önemlisi öğretmen, 5. sınıf olmayan öğretmenlere sorabilirsin bahçede falan yakalarsan, müd. yarlara sorabilirsin, muhtemelen şu öğretmen iyidir diye bişey demezler ama birinden biri bi isim kaçırabilir ağzından. şuan 5 e giden çocuklara sorabilirsin öğretmeniniz nasıldır diye, en azından dövmesi sövmesi olup olmadığını söylerler, biliyosun şimdi 5 leri okutan öğretmen bu eylül 1. sınıfları okutcak. İyi öğretmen kriteride aşırı göreceli biliyomusun, kimisi otoriter, çok sınav yapan çok ödev veren, dediğim dedik sert mizaçlıya iyi diyo, bence iyi öğretmen kesinlikle sevecen, öğrencileri idare edebilen, aşırı rekabet ortamı yaratmayan öğretmendir. Sınıf mevcutları yüksekmiş gerçekten, ama iyi öğrenci kalabalıktada iyi olacaktır, tabii ilk 3 sınıfta velisi evde çok ilgilenen başarılı oluyo açıkcası, çünkü öğretmenlerin birebir ilgilenmesi imkansız nerdeyse. en önemlisi öğretmen demiştim ya bence sonraki önemli kriter semt, çünkü o semtin çocukları ve velileriyle muhatap olcaksın 5 sene

Son düzenleme:
bi de artık ile göre okulların sbs başarı sırası gibi bilgiler çok kolay bulunuyo nette, onu araştırırsın, sonuçta okul başarı ortalamasıda sınav puanlarında etkili oluyo

X