İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

canım yaa biz de aynı şeyleri yaşadık .. ben öğretmenimize sordum nasıl yapalım diye.. o da büyük olan sayıyı aklında tutsun diğerlerini parmaklarıyla geriye saysın dedi.. bende diyodum hiç öğrenemiyecek diye ama öğretmeninizle dialog içinde olun nasıl yapmalıyım diye sürekli sor .. öğrenecek inan bi şekilde kavrıyolar ama sen sakin olmaya çalış .. baktın sinirleniyosun hemen mola verin 5 dakika sakinleş öyle devam edin . üzme kendini bak hepimiz herşeyi öğrendik .. onlarda öğrencek .. zamanla .. hiç merak etme sen rahat ol panik yapma ki o da hayat memat meselesi gibi düşünmesin .. kaygılı çocuk olmasın ... belki 1 haftada kavrayacak canı sağolsun rahat ol tatlım kendini de onu da üzme

matematikde geri sayma yönetemi uygulayın..
biz öyle yapıyoruz..
parmaklarıyla yapabilirler dedi öğretmen benim küüçümenim parmaklarnı arkasına saklayıp yapıyo..
18 den 9 çıkar dedğinde şöyle öğretin 18 den 9 tane geriye say parmaklarınla
biz sanırım ara sayı bulcaz artık en korktuğumm yer..
12 -? =6...
eksileni bulma
bunun gibi 12 den 6 çıkarıp istenileni bulalım diyorum kafası karışıyo napcamı kestiremiyorum şuan cumartesi veli toplantımız var:44:

biz bu tür sorulara geçen dönem başladık, öğretmen ilk etapda 12-?=6 gibi sorularda 6dan 12 ye kadar saydırarak bilinmeyeni buldurdu, 3+?=5 bu durumdada yine 3den 5e kadar parmak saydırıyordu, geçen haftada 5den 3 çıkarttırarak yapmayı göstermiş...

birde 2 aşamalı sorular yapıyorlar, şöyle; 12-*=6 *+5=? ünversite sınav sorusu gibi tek fark ozaman bilinmeyene x diyorduk şimdi yıldız, kare, üçgen koyuyup bilinmeyen diyoruz...

merhaba anneler buranın müdavimlerdeniyim .Bilgi destek mükemmel çıkarma konusundaki öneri süper olmuş.bende öyle anlatıyordum18-9=?
10+8=18
10-9=1
8+1=9
ne kadar karmaşık 18 , 10 ve 8 den ouşur.8 den 9 çıkaramayız 10dan 9'u çıkardık 1 Ordaki 8'i 1'e ekle bu şekildede anlatıyordum ama 9'un üzerine 18'e kadar say bizim aklımıza gelmemişti

Son düzenleme:

bu çok zor bir yöntemmiş...

size öğretmen nasıl anlatılması gerektiğini hangi yöntemle yapılacağını gösteren kaynaklar vermeli aslında. hatta buna kalmadan kendisinin çocuğa öğretmiş olması çocuğunda size öğretmen böyle gösterdi böyle yapıcam demesi gerekiyor.

bizim ki toplantıda, harfler, yazım yönleri, heceleme vs.. anlatıp matematik içinde dergide çözüm yöntemleri yazıyor örneğe bakın, tekrar yaptırırken ordakileri takip edin demişti. kibarca kafanıza göre takılıp çocukların kafasını karıştırmayın demişti:)))
kızım eve geldiğinde neyin nasıl yapılacağını biliyor oluyor, defterinde örnekler, yazılı anlatımlar, çizimler vs.. oluyor...

Son düzenleme:
toplantıda öğretmenimiz 2. yani bu dönem kurs açabileceklerini söyledi..
ve isim istedi gönderecek olanların.
ve ben her çocuğa evet demicem dedi..
yanii başarılı olanları istediğini açıkca söyledi..
ben alış başımı coşup gidicem uğraşamam dedi..
seneye zaten illa olucak kurs ama bu dönemde ben istiyorum olmasını felan dedi..
olursa yollucam oğlumda istiyo

ne kursu bu canım?

kurs çocuk gelişsin eksiini tamamlasın diye açılmaz mı? başarılı olanı alıp naapacak kursta? başarısız çocuğa ne olacak? aradaki farkı uçuruma mı çevirecekmiş, bu nasıl eğitim anlayışı ya.. hani sınıfta 2-3 çocuk geri kalır ozaman veliye çocuğunuza özel ilgi gösterin 2-3 kişi için tempoyu düşüremem evde destekleyin ders aldırın vs.. diyebilir bunu anlarım da ben coşup gidicem nasıl bir bakış açısıdır...

aslında evet bencede geride olan cocukların özellikle gitmesi lazım eksikliklerini tamamlamak için..
bende anlamadım..
hafta sonu 1 gün okulda kurs.. matematik,turkçe,hayat bilgisi..
normal ders saati gibi 6 saat..
ama sabah gidicekler öğlen alıcaz..
olursa yollamayı düşünüyorum..
okullardaki bu zihniyet benim zamanımdada vardı ilkokul zamanımda ve hala var şaşkınla izliyorum..
her sınıfta daha iyi olan belli çocuklar seçilir onların üzerinde durulur..
bu kural hiç aşılmıcak sanırım..

çok saçma bir yöntem, nasıl bir öğretmen anlayışı bu ya nedemmek alıp başımı coşup gidecem, uğraşamam gidemezsin efendim , uğraşmak zorundasın siz çocuklarımıza tekrar tekrar anlatıp öğretmek zorundasınız, kim öğretecek bizmi öğretecez bu yüzden zaten öğretmensiniz (adı üstünde) boşamı çocuklarımızı size teslim ediyoruz inanamıyorum ya sinirden neyazdığımı bile bilmiyorum aklıma geleni yazıyorum öğretmenlere çok saygım var kuzenlerim, yeğenlerim hep öğretmen ama bu zihniyrtteki bir öğretmene hiç bir saygım olamaz böyle bir anlayış yok bu lafları söyleme hakkını vermiyoruz bir veli olarak heleki öğrenci ayırt edene illet oluyorum böyle yapıldığı zaman çocuğumuzun kendine olan güveni gidiyor ve hep o başarılı öğrenci ön planda oluyor, o tahtaya kalkar, o şiir okur okul içi müsamerelere onlar katılır, çocuklarımızda ki öz güven iyicene yok olur çok yazık yaaaa çokkk

Ayrımın farkındayım ama sivrilmek bana bişe kazandırmaz adam otoriter biraz..
ve şunada sinir oldum ayrıca..
sınıf annesini bise onaylatmadna kendi seçti..
sınıf annesi eski velisiymiş yani öbür çocuğuda bu öğretmende okumuşş ve şuandaki öğrencisi olan çocuğuda sınıf başkanı yapmış
yani sınıf annesinin oğlu snıf başkanı..
böyle ayrımcılıklar zaten bekliyordum..
helede her akşam saatlerce adamın başını bekleyen veliler ifrit ediyor beni..
her akşamda çocuğun durumu sorulmaz ki yahuu ayıptır..

Son düzenleme:

nerde kaldı şimdi demokrasi hani çocuklarımız hayat bilgisinde bunu öğrencekti, belki biliyosundur benimki 2. sınıf ve kaç tane hayat bilgisi testinde kaç tane soru geldi bundan 2 senedir, sınıf başkanını kim seçer diye, ve tabii ki, öğretmen seçer, en çalışkan sınıf başkanı olur gibi cevaplar yanlış şıktı
sınıf annesini veliler, sınıf başkanını çocuklar seçmeliydi bence

Son düzenleme:

Bencede böyle olmalı sınıf annesinide kendi seçti sınıf başkanınıda..
adama bu konuda bişe söylenmiyor..
Velinin bir tanesi e-okuldan notlara bakınca (daha karne almadan) neden çocuğumun turkçesi 90 dan 5 de 100 den değil demiş.. oğlum okuyabiliyo hani nedeni ne 90 olmasının demiş..
siz benim verdiğim notları sorgulayamasınız demiş.
Bayan öğretmenle sanki daha mı iyi iletişim kuruluyor idi ben hala anlayamadım..
Erkek öğretmen olsun diye özellikle istedim ama düşünüyorumm nötrüm..

yok arkadaşım erkeğide bayanıda aynı
öğretmen sınırını istediğine açıyo.
Allah yardımcın olsun.
bu okul işi çok zor

Dün yine sinir oldum..
Bundan sonra turkçe etkinlik derslerini eve vermicem dedi adam..
istediği gibi olmuyomuş yapamıyomuşuz..
özellikle size velilere söylüyorum ben sizden daha güzel yaptırıyorum dedi sınıfta..
bende zaten bu soruların cevaplarını çocukların sizin istediğiniz şekilde cümleler kurarak ifade etmesi imkansız tabiki biz kurup cümleleri yazdırıyoruz felan dedim..
herkes evet biz yapıyoruz dedi..
ben çocuğumun yapmasını istediğim için onun kafasında oluşturup cevap verdiği cümleleri yazdırıyorum mesela..
olsun ne güzel çocuklar kafasında yanlış veya doğru tasarlamış düşünmüş cümle kurmuş aferin demiyoda hiç beğenmiyorum, büyük harfle başlanmıyo,devrik cümle kuruluyo,nokta virgüle dikkat edilmiyo,işaretli alan aşılıyo,kısa cümleler kurup geçiştiriyorsunuz diyip velileri eleştiriyo..
sanki ödev bize verilmiş adam bizi sınıyo bu muameleyi yapıyo..
otoriter öğretmen felan dedik ama bu ne yaa haksızmıyım?

Son düzenleme:
1. sınıf ve okul kursu..
çocuğunu şuan okulun hafta sonu kursuna yollayan varmı aramızda..
öğretmenimiz cumartesi 9-12.30 kursunu başlatıyo..
en az 10-12 kişi olsa bana yeterli diyo..
ve 1. sınıflarda tek sınıfız kursa başlıcak..
oğlumun şuanki okul durumu gayet iyi fakat ben yollıcam yinede..
evde tv pc de hafta sonunu heba ediyo en azından konu tekrarı yapsın ödevlerini yapsın..
sizce çok mu sıkılır bunuda düşünüyorum hafta sonunu iple çekerken birde cumartesi krizi.. pöfsssssss:44: içim sıkıldı

Son düzenleme:

benim bu konuda az çok yazdıklarımı okuduysanız fikrim belli.. ben herşeyi yeteri derecede abartılı buluyorum... fazlasının çocukları kasacağı kansındayım ... daha doğrusu benim çocuğuma ağır gelir .. bu sizin çocuğunuza da bağlı biraz ... ama çok erken değil mi kurs için henüz mini mini 1 ler yani .. öğretmeni otoriter yazmıştınız yanılmıyosam ..yazık 2 gün parklara gidin tiyatro sinema ya da dışarıda yemek yeyin .. biraz beyni de boşaltmak lazım çocuk bile olsa bu da bi ihtiyaç benim fikrim bu ben göndermezdim yani

bu öğretmenin amacı neki. zaten başarılı öğrencileri kursa alıyor ve bana 10-12 çocuk yeter diyor.
ya siz eksik anlatıyorsunuz ben adamın günahını alıyorum yada bu adam düpedüz, bana ek gelir lazım bunu kolay yoldan elde etmek için de 10-12 başarılı çocuğa kurs vericem diyor ... yada ben çok fesatım:)))

yoo ben öğretmenin dediğini anlatıyorum..
12 öğrenci olsa bana kursu açmaya yeterli en az 12 olması lazım dedi..
olmuş demekki açıyor..
bende aslında sizin gibi erken diye düşünüyorum ama oğlum tv ve pc ile de ilgili olduğu için biraz sıkmam gerektiğini düşünüyorum..
doğru olan nedir bilmiyorum..
bakalım çok sıkılırsa alırım başlasın bi

merhaba ben k.k ya yeni üye oldum ve birinci sınıf velileri yazmıştım google a karşıma siz çıktınız nerdeyse bütün yazılanları okudum ve üye olmaya karar verdim.tahmin ettiğiniz gibi benimde 1. sınıfa giden güzeller güzeli bir kızım var:)hatta şu anda bana fıkra okuyor:)dün yaşanılan sorunları okudum çok üzüldüm bizim öğretmenimiz oturduğumuz yerin en iyi öğretmeni otoriter ama bunu nasıl beceriyorsa kızım hayran öğretmenine aynı zamanda çok azimli bir öğretmenimiz var bazen bağırıyormuş ama normal buluyorum ben haksız yere bağırmayacağını düşünüyorum öğretmenimizin çünkü öğrencilerini çok seviyor sürekli araştırıyor kendini yenilemeye çalışıyor 21 yıllık öğretmen ama bizimkinin en büyük takıntısı hızlı okuma ve güzel yazma bizim kızda normal okuyor sınıf seviyemiz yüksek dakikada 100 okuyan çocuk var hiç kötü öğrenci yok kızımda günde 5-10 kitap okumasına rağmen bir türlü hızlanamadı 45 civarı okuyor yazısıda kötü ama bunlların dışında herşeyi süper matematik olsun hayat bilgisi hepsini çok seviyor anlama kavrama çok hızlı ama okuma yavaş hızlandırmak için ne yapmalıyız hızlı okuma kitabı aldık göz çalışmaları yapıyoruz tekerleme fıkra kitapları aldım ama nafile öğretmende çok şaşırıyor çünkü kızım sınıfın okumayı ilk öğrenen çocuğu nerdeyse ben bunu dert etmeyeceğim ama kızım çok azimli bir çocuk bir şeyi başaramadığında saatlerce ağlıyor bunu çok sorun yapıyor kendine öyleki hasta olacak diye korkuyorum ve pazartesi günü okuma yarışması varmış sınıfta ve beni stres sardı ona şunu aşılamaya çalışıyorum bir öncekinden çok okursan sen en başarılısın diyorum yani kendi kendiyle yarıştırıyorum umarım işe yarar:)))

canım açıkcası ben okuma yarışmalarını hiç doğru bulmuyorum çocukların psikolojisi açısından, ayrıca dk 45 kelime gayet normal bence, her çocuk bir olamaz ki, bunu en iyi öğretmenlerin bilmesi gerekir, dk 100 okuyabilir bi çocuk ama bence okumayamayanlar fişlenmemeli, zorlanmamalı, dediğin gibi çocuklar psikolojik baskıdan hasta olup, ilerisi için okuldan nefret bile edebiliyor
ayrıca ilerisi için hızlı okumak içinde zararlı bi yöntem bence, çocuklar ağızlarıyla okumaya alışıp, sessiz okumaya başladıklarında da beyinlerinden ağız hızıyla okucaklar, yani sessiz okurken iki-üç kat hızlı okumaları gerekirken, beyinlerinde yanlış şartlandıklarından yavaş okucaklar
ben bu başlıklarda çok duydum bu lafı yani otoriter öğretmen iyi öğretmendir lafını, bence hiç de iyi öğretmen değildir otoriter öğretmen, herşey sıralama, notlandırma değil, daha bunlar oyun çocuğu
tabii bunlar benim şahsi düşüncelerim canım, muhtemelen, öğretmenin diğer velilerin seni sokmaya çalıştıkları yarış ortamı yüzünden sen farklı düşüneceksindir, kolay gelsin canım, bu tip sınıf ortamları çocuklar kadar veliler içinde çok zor oluyor

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…