İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

herkese merhaba
okul tatile girer girmez cumartesi günü oğlumu sünnet ettirdim. ilk 4 gün öğretmen dinlenin demiş. ama beir türlü kitap okutamıyorum. bilgisayar ve tv başından ayrılmıyor. şu ana dek keloğlan kitabından sadece 9 satır okutabildim. o da 3 sayfa yapıyor. güzelce anlattım olmadı, bağoırdım olmadı. dün söz verdi bundan sonra okucam diye. işten geldim. yok yine okumuyor. tv de ne varmış falan filan. baktım sinirden çocuğa zarar vericem. kitabı parça pinçilk ettim. ne yapmalıyım ne olur akıl verin. 2. dönem bir de okul değiştiricez. yeni öğretmen ne yapacak bilmiyorum.

Ben ilkokul ögrencilerine etud ogretmenligi yapiyorum
Ozel ders hocasi olarak.. Dilerseniz yardimci olabilirim ozelliklede calisiyor iseniz ilk sene cok onemli simdi sevip calismaz ise geri kalicaktir dersleri.. 1. Siniftan basladigim ogrencim suan 3. Sinifta ve cok problemliydi basladimizdi simdi derslerinde cok basarili ve dereceleri var

hegün okuma yaptırın mutlaka hatta bir metin de dikte yaptırmalısınız yoksa 2. dönem çok zorluk yaşarsınız başlarda toparlanmaya çalışırken...

koca tatilde 4 sayfa matematik çözdü..
sabah 2 sayfa akşam 2 sayfa olmak üzre günde 4 sayfa kitap okudu..
ama zorumlaa tatil geldi saldılar hemen..
umarım çabuk toparlarız..

eveeeeetttttt bugün başladık tekrar hadi bakalım hayırlısı olsun hepimize
tatilde bende izindeydim çok güzel geçti kızımla başbaşa dinlendik gezdik üstüne kar da yağınca tam sömestre oldu yani
tatil için 9 hikaye kitabı vardı günlere böldük okuduk şükür.iki tane tatil kitabı vardı biri dilbilgisi biri matematik onlarıda yaptı şükür.
mat defterine 2şer 5 er ileri-geri sayarak yazdık.günlük tutsun demişti öğretmenimiz,kar yağdığında bi de karne günü yazdı.sinemaya gidin 2 kere demiş biz ancak 1 defa gittik. bide set aldırdı öğretmen ondanda biraz biraz yaptı.genel anlamda iyiydi,çok fazla sıkmadan gün gün bişeyler yaptık.en önemlisi ben dinlendim kafam dinlendi ruhum dinlendi.şimdi çok korkuyorum 2.dönem bakalım nasıl geçicek yine delirecekmiyiz

hayırlı olsun hepimize yeni dönemimiz.

her gün için bir sayfa arkalı önlü okuma yazmalı ödev verdi öğretmenimiz anca onları yapabildik evdeki hikaye kitaplarından okuduk canımız istedikçe ama biraz saldık
beni stres bastı gene aynı şeyleri yaşıycaz gibime geliyor ya hadi hayırlısı.

kar yüzünden hep evdeydik bol bol çizgi film izledik.
öğretmen, hikaye tamamlama, soru cevaplamalı bir kitap vermişti, hergüne 1 tane düşüyordu onu yaptık, her gün en az 1 kitap okuduk.
yazmak çoook sıkıcı geliyordu biraz isteksiz yaptı ama yazması bayaa düzeldi. bana yardım et alışveriş listesi hazırla, yarın ne yapıcaz not al unutmayalım, bugün nasıl geçti takvimin köşesine yaz, deney yapalım deney defteri tut, şunun tarifini yap vs.. diye diye yazdırmaya çalıştım. yazısı hem görüntü olarak düzeldi, hem de hata oranı azaldı.
hiç matematik ödevi yoktu, özel olarak kitapdan bir şey yaptırmak aklıma gelmedi açıkcası ama günlük zaten yaptığım gibi oyunla karışık şeyler yaptık. mesela ben kahvaltı hazırlarken sen 2şerli say bakalım 100e kadar bitirecek miyim, olmadı bitiremedim birde 4erli say bu sefer senden hızlı olacağım, rafadan yumurta yaparken kaynayınca 100den geriye sen sayarmısın ben sayınca kıvamı tutturamıyorum, marketten birlikte alışveriş yaparken 5 elma, 6 armut,8 portakal aldık kaç meyvemiz oldu, hergün 2 tane yesek kaç gün sonra yeniden almamız gerekir, tanesi 2 liradan 3 paket aldık 10 lira verirsek geriye kaç lira alıcaz ama 10 liram yokmuş 5 liram var kaç liram eksik, birini geri bıraksak paramız yetermi, kuzenin şimdi 4 yaşında o ilkokula giderken sen kaç yaşında olacaksın, kaçıncı sınıfa gideceksin, senden 3 yaş büyük olsaydı sen 2. sınıfa giderken o kaça giderdi gibi sohbetin içine katılmış şeyler...
uyku düzenimiz çok bozulmuştu, sabah uyanamaz diyordum ama ben seslenir seslenmez fırladı yataktan, heyecan sarmış:))

dakka bir gol birrrrrr
ödeve oturduk 6.5 tan beri ödev yapıyoruz.matematik dergisi vermiş geometrik cisimler ve örüntü.fotokopi yine matematikle ilgili.uyku gözünden akıyor yanakları kıpkırmızı oldu banada fenalık geldi.dedimki bugün öğretmenin tatilinizi ödevlerinizi yaptığınızı sordumu dedim.yooo hemen derse başladık dedi yuhhh dedim ya biz zamanında kompozisyon olarak yaptıklarımızı dosya kağıdına yazardık.hemen bitsede yatırsam iyice kafamız bunaldı ilk akşamdan...

herkese merhaba;
sanırım tam da aradığım forumu buldum, sene başından beri benimle aynı kaderi paylaşan anneler aradı gözlerim hep, meğer yanıbaşımdaymış
biz de bu sene 1.sınıfa başladık ( başladık diyorum zira hepbirlikte başladık gibi bişi oldu ) başlarda ilk 1 ay kadar çok zorladı beni veledim ama sonradan Allaha şükür ki kendine bir düzen oturttu, en azından ödev yapmadan asla okula gitmek istemiyor, mahçup olmak istemem diyor ...
okulumuz sözde 15 tatilde ödev vermedi gibi görünse de yaklaşık 40 sayfalık bir dergi ( yarısı türkçe yarısı matematik ) ve ingilizcede de 6 ünite birden vererek sanırım kendi dalında bir rekora imza attı bunun yanısıra herkesin kendi isteği doğrultusunda birşey öğrenerek gelmesini istediklerinden 3 kıtalık bir şiir ezberledik ama bu kez de sanırım tatilden pek bişi anlamadık yani ben kendi adıma anlamadım , oğlum da bozuntuya vermedi ancak en son '' bu tatil hiç de planladıım gibi gitmedi '' diyerek durumu özetledi ...
bakalım bizi bu dönem neler bekliyor , geçen dönem çok yoğun bir ödev süreci ve 2 tane performans ödevinden kazasız belasız kurtulduk, bu dönem için hepimize kolay gelsin diyorum :18:

Siz baya yol kat etmişsiniz, ingilizce mi valla ne yalan söyleyeyim taktir ettim ama biz şuan belkide çalıştığım içindir b derslere yetemiyoruz vakit okadar az ki hele ödevin başına geçtiğimizde nasıl geçiyor anlamıyorum

Çalıştığımız için elimizde kalan zamanı verimli geçirmek zorundayız , ben de akşam 8 gibi evde oluyorum ve o saatten sonra kendimden ne verebiliyorsam o kadar malesef ...Allaha çok şükür ki oğlum ilk 1 ay hariç eve geldiğimde ödevlerini bitirmiş oluyor , bana da sadece okumayı hızlandıracak çalışmalar yaptırmak kalıyor ama ilk 1 ay ömrümü yedi diyebilirim çok rahat ...

ingilizcemi oyyy maşallahhhh
biz daha normal derslerin altından ancak kalkıyoruz valla ingilizce de olursa sanırım bitkisel hayata gireriz
bu akşam 1 testle geldi bizimki arkalı önlü şaşırdım.dedim kızım eminmisin çantasını alt üst ettim.hiç bu kadar az ödevimiz olmamıştı.birden boşluğa düştük fırtınadan önceki sessizlikmi bu aceba
bizimkiler sınıfta 1 er tl topluyorlarmış.niye dedim.gelen misafir oluyormuş bazen sınıfa kolonya alıcaklarmış dökmek için.anlamadım ama neyse çıkar kokusu

Arkadaşlar.......... yeni bir okula başladık maltepe tarafında biri 1.sınıf diğeri 3.sınıfa giden 2 çocuğum var. bugün okulun 3.günü ve sınıfları daha 1.dönemdeler.1 dönem kitaplarını kullanıyorlar...fotokopi ya da ek kaynak yok milli eğitimin kitaları hele 1.sınıf vahim !!! daha hala okuma çalışmalarındalar ki benim çocuğum okumayı bitirdi matematik ve okuduğunu anlama cevap verme falan yapıyorlardı...ne yapıcağımı da karar veremedim bu okuldan da alsam iyice yıkılacaklar öğretmenleri ile konuşmak için erken mi ? bu zamana kadar kimse sesini de çıkarmamış okula gelsin gitsin mantığı var sanırım.....
o kadar emek ders çalışma çaba boşa gidecek diye korkuyorum ilerleyeceklerine gerileyecekler diye endişeleniyorum

neden okul değiştirdiniz canım, eski okulun yönetimi yüzünden mi? bazı okullarda yönetim kaynağa kesinlikle izin vermiyor diye biliyorum. okuma konusunda endişe etmek için erken daha bence. benimki 2. sınıfa gidiyor ve dönem başı hala sınıfın yarısı çok yavaş okuyordu hatta 1. sınıf hikaye kitapları okuyorlardı. aslına bakarsan hızlı giden çocukların tek kurtarıcısı ailesi yoksa ne devlet ne özel okulda kimse onlarla ilgilenmiyor pek, ilgilendikleri sınıf geneli, geneli yükseltmeye çalışmak oluyor seviye olarak
ama daha 3 gün bile olmalı en azından bi iki hafta gözlemle derim. öğretmenler ilk haftadan bunalmasınlar diye ağırdan alıyolar

yok okuldan öğretmenden memnunduk canım ,ama eşimin işi dolayısı ile taşınmak zorunda kaldık maltepede 2 3 okul vardı eve yakın .bizi en yakına verdiler okul 5 senelik yeni bir okul fakat çevre halkı pek ilgisiz.eşimi bu konuda uyarmıştım fakat beni dinlemedi dediğime de geldi.1 hafta bekleyip öğretmenleri ile konuşayım diyorum ama daha ilk günlerden sivrilmek de istemem.Sonuçta çocukların eğitimi ve geleceği söz konusu....

Biz bugün 1. dönem kitaplarımızı geri dönüşüm için öğretmenimize vericez..
matematikde kareli deftere başladık..
onluklar birlikleri işliyoruz..
turkçeden konuda anlatılan hikayeyi okuma ve etkinlik kısmındaki konuyu anlamışmıyız öğrenmişmiyiz babında etkinlik sorularını cevaplıyoruz..
sınıfın geneli iyiymiş..
en güzel alışkanlığımız oğlum okurken gözleriyle okuyo yani parmağını hiç koymuyo..
bol bol okuma yaptırın dedi öğretmenimiz..

Arkadaşlar öncelikle merhabalar, benim kızımda 1. sınıf öğrencisi konuma sene başından başlayayım bizim okumayı sökmemiz kolay oldu ben sökme konusun da sıkıntı yaşamadım ve kızım okumaya çok meraklı nerde ne görürse okuyor, her alışverişe çıktığımızda bana küçük küçük beğendiği merak ettiği kitapları aldırıyor ve okuyorda bu arada ben çalışıyorum, kızımın okulu tam gün saat 9:00-14:30 arası kızımla kendi ailem ilgileniyor benim çıkışım 17:30 ama saat 18:00 de evde oluyorum yemekdir bilmem nedir saat 19.30 gibi beraber dersin başına oturuyoruz, benim sorunum matematik dersi toplamaları yapıyor ama çıkarma işlemine gelince karıştırıyor mesela 18-9 çıkar kızım diorum anne okadar parmağım yokki dior ve bazı yöntemler gösterdim ama kavrayamıyor bu seferde çok sinirleniyorum bağrıyorum çağrıyorum neden yapamıyorsun 10 kere gösterdim kafan almıyor kafan niye basmıyor die oanda kalbini kırıyorum üzüyorum çocuğumu istek dışı aradan 10-15 dakka geçsin söylediğim sözler cuk diye yüreğime oturuyor çok üzülüyorum kucağıma alıyorum öpüyorum kokluyorum, ben özellikle öğretmen arkadaşlarımdan rica ediyorum bu çıkarma işlemini nasıl çocuklarımıza anlayacağı en doğru yöntemi rica ediyorum lütfen çok rica ediyorum kızımı istemeden daha fazla kırmak istemiyorum çünkü kendime hakim asla olamıyorum eve gitmeden olacam diorum ama dersin başına geçip 2-3 kere anlattıktan sonra anlamayınca kendime hakim olamıyorum, bu tavırlarım kızıma ters teper mi bunuda neolur cevaplayın ödev konusunda sorumluluk sahibi yapıyor okuması güzel ama matematik çıkarma işlemi olunca yapamıyor neolu sesimi duyun yardımcı olun akıl verin bana

çizmesine izin veriyomusun canım, kısa kısa çubuklar çizip 18 tane, 9 tanesinin üstünü çizdirip geri kalanı saydır, daha 1. sınıfta bu soruları kafadan yapması zor, somut olarak görerek yaparsa, eminim anlar. günlük hayata taşıyabilirsin mesela, 10 koliden 4 yumurta kırıp, 4 tanesini kırdık kaç yumurta kaldı ki acaba, bu hafta yeter mi kalan, diye çaktırmadan çalıştırabilirsin belki
belli sende biliyosun bağırman çocuğa bişey öğretmicek ya da bi faydası yok, hatta aptal salak gibi ifadeler kullanıyosan ben nasılsa salak bi kızım yapamamam olağan diye bi düşünce sistemi yerleşebilir aklına, öğrenilmiş çaresizlik yani
bence öncelikle kendine nasıl hakim olabilirsin nasıl sakin olabilirsin o yöntemleri araştırmalısın nacizhane tavsiyem, yoksa bu şekilde zaten faydalı olamazsın ki

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…