İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

off canım benm durumda seninkinden farklı değil..bugün öğrtmn aradı oğlunuz ele yazamıyo dedi..nasıl olur dedim..e ve l yazıyo dedim işte birleştiremiyo dedi...sınıfın%90 ı yaptı 4-5 kişi kaldılar içlerinde sizinde oğlunuz var dedi..moralim baya bozuldu..hemen okula gittm..beni gördü sert bi şekilde baktım bende suratına...ağlamaya başladı..öğretmen tmm hadi yazcaz falan dedi çıktım geldim..ama çok kötüymmmm...

acele etme canım biraz zaman ver oğluna ,moralini bozma

herkese kolAY GELSİN
yarabbim ne zor işmiş 1. sınıf oğlumda bu kadar zorlanmamılştım
benim kızım hala okula alışamadı hergün hergün ağlıyo.. zaten hastada oldu o kadar çok üzüyoki kendini hastalığı ilerledi
rehper öğretmenimizle müdürümüzle öğretmenimizle görüştüm.. öperek severek sevdirmeyye çalışıyolar olmuyor.. gözünün yaşını dindiremedik.. çok üzgünüm .. derslerden ödevlerden çok sıkılıyo ... bu arada bizimkiler t sesinide aldılar talat görüyolar benim kızım elle yi bile tam kavrayamadı .. moralim çok bozuk ... ağlıyorum artık ... saat 1 de girmesi gereken sınıfa 3 te sokabildik 2 çocuğum daha var biri 3 yaşında oğlum yedinci sınıfta ben ne yapıcam arkadaşlar bana akıl verin ve dua edin çok moralim bozuk:KK14::2:

bencede uzmandan yardım alın

ne desek boş,Allah yardımcınız olsun,seni anlayabiliyorum bende kızmda çok sorun çekmiştimm,ama geçiyo hepsi :KK71:

bizim ödevimizde deftere 1 sayfa el ele yazıcas okadarcıkmışş..
yarında veli toplantımız var hayde hayırlısı..

1 sayfa 'a'
1 sayfa '1'
1 sayfa 'elle'
1 sayfa 'el ele'
yarım sayfa 'Aa' (sınıfta başlanmış bitmiş yarısı)
yazı defterimize 'el ele, elle' yazacağız birde 'L l'
2-3 sayfa boyamalı bulmacalı fotokopilerimiz var..
ayrıca bunları okuyacağız pazartesi herkes bunları su gibi okuyacakmış... :KK68:

nasıl kızlar derslerimiz :26:

bi kısmını yaptık yazılara geçmiştik ki biraz ortam gerildi ve yatağın üstünde uyuyup kaldı kızım o anda baktım saat 22:00 baya olmuş :KK53:

haftasonu ödevimiz 2 sayfa aaaa:KK76::KK76::KK76:

şaşırdım çantayı karıştrıp durdum 1 ödev kağıdı daha vardır diye aradım durdum inanamıyorum :KK66:

sizin öğretmen burda üye sanırsam ,yazılanları okudumu ne?

bizimde 4 sayfa fotokopi 2 sayfa dergi birde okulda ilk satırı düzgün yapıp sonraki satırları yine sallama yapan kızıma inat silip tekrarı ...............

burda aynı dertten muzdarip insanları görünce insan bir ohh çekiyor sadece benim cadı uğraştırmıyor beni diye ama benim kızım ciddi anlamda geri sınıftan ne a yı ne e yi nede eleyi meleyi tanımıyo yazamıyor tanımıyor bide okumasını bekliyoruz bakalım nasıl olacak inşallah zamanla alışır ders çalışmaya ve bunları öğrenmeye okula gitmek istemiyorum ben diye sayıklamaya başladı hayatın gerçekleriyle yüzleşmek ağır geldi tabi:)))

haftasonu ödevimiz 2 sayfa aaaa:KK76::KK76::KK76:

şaşırdım çantayı karıştrıp durdum 1 ödev kağıdı daha vardır diye aradım durdum inanamıyorum :KK66:

ohhh tebrik ederim ögretmen insafa geldi galiba:KK1:bizim ögretmen birazcık fazla vermiş bu sefer
arkalı önlü küçükve büyük t
1sayfa at
deftere 2satfa at :nazar:ayyy daha hiç birini yapmadıkkk :KK68:kahvaltımızı yapalım başlıyalım:KK56:

Bizimde ödevimiz e ,ele,le ,elle bunları yazıcaz
yarımşar sayfa
dergiden 4 sayfa
2 sayfada fotokopi nokta takibi var
bide pazartesi ye ezberliycez karışık sorcaz

benimki ödevini dünden bitirdi hafta sonu uğraşmim diye uyanıkk:KK53: zaten az hemen yapim bitsin diyo..
Özellikle şeye dikkat ettim el yazısı malum "elele" yazarken elini kaldırmıyor gidişat güsel..
hani çok duruyordu ve yazısı bosuk oluyorsu ek yapmışsın sonradan eklemişsin gibi öğretmenin uyarıları dikkate alınıyor sanırım elini kaldırmadan çokda güzel yazabiliyor..

defterini gecen senenin velisine(teyzeme) göztericem:KK1:
oğlu bu sene 2. sınıfta bakim baksın yazısınada ne diyoo görmüş gerçirmiş velii:KK1:

ben az sonra toplantıya gidicem önce bize öğretcek öğretmen sesleri
"le1 diyorum hayırrrrrrrrrrrrr "lııııı" dioo böleee içten söyleyerekk sen yanlış söylüyorsun diyo bana oğlumm
ayy ne günlere kaldık yaaaa bu ne arapça okur gibi gırtlaktan
ben çok arapçaya benzetiyorum sizde öylemi bi geriye dönüş gibi hep..

Allahım dumur oldum desem yeridir. Maşallah kızlar sizinkiler yakında okumayı yazmayı sökerler.

Bizde güya Ankaranın göbeğinde, iyi bir devlet okullundayız. Daha cuma günü L harfini gördüler. Napmaya çalışıyor bu öğretmen anlamadım. Kağnı gibi gidiyor kadın yav. Töbe töbe:KK20:

Allahım dumur oldum desem yeridir. Maşallah kızlar sizinkiler yakında okumayı yazmayı sökerler.

Bizde güya Ankaranın göbeğinde, iyi bir devlet okullundayız. Daha cuma günü L harfini gördüler. Napmaya çalışıyor bu öğretmen anlamadım. Kağnı gibi gidiyor kadın yav. Töbe töbe:KK20:

aynen bizde cuma başladık l ye 3. grup seslere geçen okul bile var. ne fark eder ki sonuçta 2 ay içinde okuyacak hepsi. bazı öğretmenler hiç mat hayat bilgisi falan işlemeden ses üzerinde duruyor. bizimki tam müfredata göre gidiyor.
geç olsun güç olmasın :)

tr lelli

ses temelli öğrenimde çocuklar daha hızlı öğreniyorlar. cümleden heceye harfe dönüş hada zor. bir çok çucuk 3. grp seslerle okuyuveriyormuş birden. başı zor gibi ama 1 ay sonra rahatlıycaz hepimiz.

selam kızlar...
biz geçen hafta 'e,l'harflerini gördük,cuma günüde 'a'ya geçtik....:86:.nasıl olacak bilmiyorum,çok korkuyorum..acaba ilerdemi,geridemi olacaklar.......:18::18:

EVETTTTTTTT toplantı sonrası öğretmen cümleye geçicem dedi..:KK53:

cümle kurmayı yazmayı öğrenicekler ve ezber asla! istemiyorum dedi..
cuma günü herkes kaplı 1 güzel yazı defteri koysun çocukların çantasına toplıcam hepsini çocuklarınızı sınav yapıcam dedi..

ben söylicem onlar yazıcaklar ben hiç yazmadan göstermeden söylediğimi yazıcaklar dedi..
çocuklarınızın defterlerini size toplantılarda gösterip birlikte bakıcaz dedi..

7 tane çocuk saydı yazamadıklarını söyledi..

1 sayfa "el ele" yazdırdım yine demin..
el e(burdaki "le kırmızı)le bu şekilde yazsınlar dedi..

bazı çocuk çabuk yazar bazısı yazamaz bunları siz bilceksiniz herkes çocuğunun nasıl yazdığını artık anlamıştır konuştum zaten üzerinde siz durucaksınız bol bol yazdırıcaksınız dedi..

yazabilenlerin üstünde durmuyo zaten 1-2 satır yazdırıyo tamam diyo yazamayanlardan 1 defter göstermişti onlara nerdeyse yarım sayfa yazdırıyor

cümle felan demeye başladı iyice bi tırstımm..

birde dergi olayımız vardı çoğunluk dergi almak istemiyor fotokopiyle devam edelim diyor..
çocuk daha bi motive oluyormuş dergi evde kaldığından çocuklar umursamıyor fakat fotokopiye öğretmen bakıcak felan dediğimizde yapıyorlar diyolar ben şaşırdım dergiyide istiyordum ama çoğunluk istemiyor gereksiz buluyormuş..

öğretmende siz ne derseniz bana uyar diyor..

yardımcı 2-3 kitabımız var dergide kararsızım alırsam ben kendim alıcam ancak çocuğu çok sıkıp bunaltırmı bu tarz şeyler onuda bilmiyorum zaten yazabiliyor

kızlarnasıl gidiyor?
biz cuma akşamı hiç ödev yapmadık.burger king istedi havada güzeldi dolaştık eve geldik banyosunu yaptırdım beden eğitimi yapmışlar yani bahçede koşturmuş durmuşlar.iyice yıkadım temiz picamalarını giydirdim bilg.oynadı tv baktı sonra zaten sızdı:KK31:
ödevimiz bugün :
-toplam 8 sayfalık dergimiz ( a-büyük a-ela lale al-lale ela el ele)
-hergün yapılacak bir tekrar çemberi verdi fotokopi.çemberde bugüne kadar öğrendikleri heceler vr.hangisinde takılıyosa onu tekrar edin diyor.
-okuma yazma öğreniyorum kitabından a ile ilgili olan sayfalar.t sesine kadar yapılacak.

bu sabah dergiyi yaptık öğlen bahçeli evi olan arkadaşa gittik havada çok güzeldi oynadı eğlendi eve geldik kitabı da bitirdik.ama sorunumuz var malesef.el ele elle yazıyor.lale ela elele-lale al-çok güzel yazıyor ama le-la-ala yaz dersem çorba oluyor.az evvel bıraktık artık epeyce tekrar ettirdim ama hala oturmuş değil anlamıyorum niye kafası karışıyor.ikea dan aldığımız yazı tahtasında tam 1 saattir yazdırıyorum.al yaz le -la yaz onu yaz bunu sil...baktım iyice yoruldu bıraktım artık yarın tekrar yazdırayım deftere bakalım.anne unutuyorum diyo.ela lale al yazdırdım çok güzel yazıyor bakmadan.sonra al yazdığımızda okurken düşünüyor.offffffffffffffffffffffffffffffffffff:KK35::KK35:

daha çok küçükler kıyamıyorum ya.
bugün toplantımız vardı vukuat yok çok şükür.
e ve l öğrendikleri için bugün ödevler bitince sana bir şey sorucam istersen yazmayı denersin deyip
el - le - ele - elle - el ele dedim. düşüne düşüne yazdı :)
sonra hadi şimdi oku bakalım neler yazmışsın dedim.
cevap: ANNE biz okuma öğrenmedik ki daha :KK70:
ilahi çocuk dedim bakmadan yazdın ya :)
neyse sonra okudu çok hoşuna gitti :KK1:

selam kızlar...
biz geçen hafta 'e,l'harflerini gördük,cuma günüde 'a'ya geçtik....:86:.nasıl olacak bilmiyorum,çok korkuyorum..acaba ilerdemi,geridemi olacaklar.......:18::18:

her öğretmenin yaptığı doğru. kimi hızlı gidip sonra pekiştirme yapıyor kimi yavaş yavaş öğretiyor. doğru bir tane değil anladığım. yani ne ilerideler ne geride. bunlara takılmayalım. öğreniyorlar mı önemli olan o.

teşekkürler kızlar tavsiyeler iç,n pisikolojik danışmanlık bölümünde konuştuk az daha iyi sanki du bakalım pazartesi anlaşılcak durum .:KK31:
bizim toplantımız vardı bugün çokkk nazlı dedi öyle napalım dedim biraz özgüven aşılayın dedi bakalım tavsiye verdi biraz inşallah hallederiz dua edin nolur
cümleye cuma geçtiler. mesela talat bi top resmi var sonra al . lale ip resmi var atla şeklinde.. atlat altta .. böyle söylemesi zor kelimelere geçtşler .. bi de kesinlikle le demeyin te demeyin dedi lı dilimzi yuvarlayarak söylücekmişiz :KK55:.. bazen alışkanlıktan olsa gerek ben le dersem gözüme bakıyo bana yanlış ..çç öğretiyosun diyo:KK9: henüz tam kavrayamadı ama bende çok baskı yapamıyorum zaten çok hassas bi dönemde ne yapayım oyunla falan yazdırmak istiyorum ondan da sıkılıyo şu 1 ay daha geçseydi çok zorlanıyoruz :KK53:bi de aklıma geldi yazan çocuk okur dedi siz söyleyin o yazssın dedi öğretmenimiz bunu sıkça yapın dedi inşallah bakalım çok mu hızlı gidiyo bizimkiler bilmiyorum ama inşallah tam kavrayabilir :26:

benim kızım da bu sene başladı 1.sınıfa :))...e,l ve a harflerini öğrendiler, el-ele-al vs. gibi kelimeler yazıyorlar...öğretmenimizin acelesi yok, önce eğitim, nasılsa hepsi okuma yazmayı sökecekler, 15 gün önce ya da sonra fark etmez diyor...kesinlikle katılıyorum öğretmenimize ve çok memnunum :)))

ödevlerşnş yaparken her satırda ara vereyim mi anne diye sorması ve çok ağır yapması dışında şimdilik iyi gidiyor; okulunu ve öğretmenini çok seviyor ve istekli gidiyor okula; benim için önemli oln da bu :)

X