Ciddiye alinmayan corona

Doktora/hastahaneye sonuçlarımı almak için gitmeliyim
Doktorun yazdığı ilaçları almak için para lazım
Parayı atmden çekmeliyim
Çektiğim parayla ilaç almak için eczaneye gitmeliyim
O parayla mutfak alışverişi yapmalıyım
Yolda bir iki yakınımı gördüğümde en azından bir el sıkmalıyım
Hele yola erken çıkmışsam istisnasız birkaç balğam çıkarana rastlamamam olası değil
Yani acaba virüsle karşılaşmamam yüzde kaç ihtimam
Hiç öyle sosyal etkinlikten insanlarlara ilişkiden bahsetmiyorum bile

Bu konuya bile muhalefet olanlar var, ilginç. Genç bir hekim herkesi kendince uyarmış bir de linç edilmiş. Çok gezenti isimli programı sunan Burak beyin videosunu izleyin,adama corona testi pozitif mi negatif mi onu bile söylemiyorlar. Belki de sayı daha fazla ama bize açıklanmıyor. Konu sahibi, İtalya'da olduğu gibi doktorların hasta seçimi yapmak zorunda olduğu sürece biz de girmeyelim diye bizi bilinçlendirmeye çalışıyor, istemeyen okumaz ama konu çok ciddi ve herkes ciddiye almak zorunda çünkü bu hastalık sadece bireyi değil etrafındakileri de etkiliyor.

Düşünün ki yaşlı nüfusun cogunlugu hasta ve hastanelerde yer yok. Genç nüfus hastalandiginda hastanelerde yer kalmayınca nasıl tedavi olacak ki kurtulsun. O yüzden abartı birşey yok her sey gerçek. Trafik kazasına bile müdahale edilemeyecek yoğunlukta hastane durumunu düşününce çok önemli bir süreç oldugunu kabul etmek lazım.

Pubmed’de şu ana kadar yayınlanmış 600 makale var. Her gün yeni datalar açıklanıyor. Grip gibi geçmediği, bulaşma oranının %30-40 olduğu, mortalite oranları vs dışında kesin bilgiler kişisel mesafe, uzak durmak gerektiği. Aşısı ile vs veya basıl ortaya çıktığı ile ilgili şeyleri bir çok söylenti gazetelerinde okuyabilirsiniz ama bunun size elinize ulaşana kadar bir faydası yok. Eğer İngilizce anlamıyorum derseniz google translate programına kopyala yapıştırın ve okuyun. Yine anlamadıysanız sorduğunuz doktor arkadaşlarınız size detaylı anlatsın.

Televizyon ve haberlerde özellikle konusunda uzman yerine başka konularda uzman ve kendinde her konuda konuşma hakkı bulan tiplerin sürekli açıklamalarını gördüğümde, neden bu insanlara daha fazla yer veriliyor anlam veremiyorum.

Daha önceki salgınlarda komite başkanlığı yapmış, ihtisası başta Prof. Dr. Mehmet Ceyhan dışında ancak yine virolog, doktorasını bu konularda yapmış bilim adamlarını, enfeksiyon hastalıkları uzmanlarını veya birebir bu hastalarla çalışan yoğun bakım- anesteziyoloji uzmanlarını dinlemenizi öneririm.

Gazeteler özellikle dış haber merkezleri yine yurt dışındaki söylenti gazetelerinin son sayfa haberlerini alıp çevirip yayınlıyorlar. Bazen sırf okuyucu sayısının artması için planlı yapılıyor.

Artık söylentileri bir tarafa bırakıp sadece korunma tedbirlerini uygulamak, kendimizi ve çevremizi uyarmak ve bir süre toplantıları iptal etmemiz gerekiyor.

Lütfen sizden maddi durumu iyi olmayan insanları bu süreçte unutmayın. Eğer imkanınız varsa eve gelen gündelikçiyi gelmediği günlerde de destekleyin, eve gelen kargo, işçi, bildiğiniz durumu iyi olmayan insanlarla istiflediğiniz gıdaları paylaşın.

Ne yazık ki ileride torunlarımıza anlatacağımız günler yaşıyoruz, korunma tedbirleri sadece sizin sağlığınız için değil, %1 bile ölüm oranı olsa 100 kişide görülmesi ile 100000 kişide görülmesi aynı değil. Vaka sayısı arttıkça artık doğumlar, acil kazalar, trafik kazaları vs bile müdahele edilemez duruma gelecek.

Toplumsal bilinç burada çok önemli.

Sonunda akli basinda bir yorum.
Izole edilecek kisiler yaslilar..
O cocuklar eninde sonunda okula gidecek ve yaslilari yine hasta ederler.
Okullar tatil karari aldi, cocuklar anneanne babaannede
Cidden virus degil de bu panik turk halkini oldurur.

Okullar yayılım hızını azaltmak için tatil edildi.
Her enfekte ortalama 3 4 kişiye bulaştırıyor
Bi okulda 100 enfekte olsa, bunlar farklı ilçelerdeki evlerine gitseler, o anne baba yine farklı yerlerdeki iş yerlerine gitseler yayılım artar.

Yesyess bir turlu bulamadim belki sen biliyorsundur.

Atessiz sadece bogaz agrisi gorulebilir mi koronada?

Bir haftadir bu haldeyim ben, ilk 3 gun bogaz agrim cok fazla idi, su an hafiflese bile hala var, hic boyle olmamistim.Normalde akciger kapasitem zaten az, endiseliyim,
ama oksuruk garip bir sekilde normalden fazla degil. Bol sivi aliyorum ama.

Bir kac gun daha bekleyin eger ates yukselmez ise korona değildir. Ates fiks bulgu çünkü. Ates ve nefes darligi. Bogaz agrisi olmasi zorunlu bir sey değil muhtemelen baska bir bogaz enfeksiyonudur ama atesiniz ciktigi an 184 u arayın. Hastaneye gitmeyin

kızlar benim 21nde dis icin randevum var ne yapayım ya aklimı kaciracagim disimin kanal tedavisi yanlis yapildi için daha dogrusu yarım yapıldığı icin lezyon olustu ve asiri agri cekmistim doktorumda gecici dolguyla ilacladi ve ona kanal yapip tamamlamasi gerek ama bu corona yuzunden zaten aklımı kaldırdığım icin asiri ikilemdeyim.Simdi gitmesem sonra gideyim desem yA karantinaya alinirsak disciye gidemezsem ve o inanilmaz agriyi tekrar cekersem ki gercekten dayanılmaz ya simdi gidersem discide tehlikeli ne yapayim allah askina

Aaa hangi şehir burası

Bunlari bana niye anlattiniz :)
Bunlarin hepsini zaten burda bize zorla yaptiriyorlar :)
Olumumun sizi ilgilendirdigini de yazmamisim ayrica

Suan icin uygulanabilir bir onlem ama otesi yok..
Bir suru insanin 6 yas oncesi cocugu var ve herkesin evde bakma veya birine batirma sansi yok cocugunu.
Suan icib isabetli bi karar evet ama uzun vadede okul oncesini evde tutamazlar benim dusuncem.
Ilk ve orta ogretim cocuklari uzaktan egitim icin uygun evde bi ihtimal tek basina kalir.
Peki ya minikler?

Hanımlar,
konu kısıtlaması yapmıyoruz, herkes konu açabilir ama bu tip toplum sağlığını ilgilendiren konularda çok konu açılınca, insanlar hangi topik takip etsin şaşırıyorlar, çok fazla konu demek her topikte bir veya birkaç önemli bilgiyi kaçırmak anlamına da geliyor, üstelik hepsi BDV'ye açılır oldu, belirtiler, önlemler vb konularda sağlık bölümüne konu açılsa ve bu konuda adminden herkese genel bir bildirim gönderilmesi talep edilse ya da konuyu uygun bölüme açıp profile linki konsa daha sağlıklı olacak.
Birleştirin teklifi olmasın çünkü birleştirme işlemi sisteme zarar veren bir işlem, sıkıntı yaratabiliyor, hele de bu kadar çok konu olunca.

Tepki alacağımı bile bile Corona konularını taşıyorum çünkü içeriği BDV'ye uygun olmayan Corona konuları bile BDV'de ve bakınız şu an biraz bakınmayla bulduğum kaç başlık var:

Endişe etmeyin, bir haftadır bu durumda olmanız ve ateşiniz olmaması sizin bağışıklık sisteminizin iyi çalıştığını gösterir. Akciğer kapasitenizle alakalı da düşünmeyin şimdi.
Ateş Çin’in raporladığına göre %88 vakada görülüyor.
“The most detailed breakdown of symptoms of the disease comes from a recent World Health Organization analysisof more than 55,000 confirmed cases in China. Here are the most common symptoms and the percentage of people who had them:
Bu konuda özellikle çocukların ve erken erişkin yaştaki kişilerin hiç semptom olmadan geçirebileceği gibi hafif semptomlarla geçirebileceği söyleniyor, zaten bu kişilerin de toplumdan bir bakıma soyutlanmasının nedeni, hasta olmadıklarını düşünerek diğer kişilere bulaştırabilmeleri.
Şu an için hiç endişe etmeyin, yapabiliyorsanız evde oturun, yoksa maske ve eldiven takın ve diğer insanlardan daha dikkatli durun. Eğer hızlı nefes alıp verme, nefes darlığı şikayetiniz olursa 184’ü arayın.

Kesinlikle bu ciddiyetsizlik beni çıldırtıyor. 20 gün sonra düğünü olacak arkadaşıma, ertelemez mısınız dedim diye, gelmek isteyen gelir gelmeyen bahane arıyordur, cevabını aldim.
Benimde haziranda düğünüm var eğer söylendiği gibi sıcaklık çok etkilemez be yayılım artarsa kesinlikle ileri tarihe ertelemeyi düşünüyorum. Kimsenin vebalini almak istemem. Bence böyle devam ederse sokağa çıkma yasağı gelir. Devletin aldığı tedbirler boşa gidiyor çünkü.

Bende bir şey sormak istiyorum size ateş olmaması iyi midir gercekten bağışıklık sistemi acısından? aksine ateş vücudumuzun savaştığını göstermez miydi? ben tam 2 aydır faranjitim geçmiyor bi türlü. Bu süreç icinde de iki defa grip oldum. Su an antibiyotik kullanıyorum geçmezse alerji ilacina devam edicem. Artık uzadığı için bende bağışıklığımı tamamen düşürmüşüm gibi hissediyordum

cok tesekkurler, atesiniz yoksa burada zaten test yapmiyorlar, uzun zamandir evdeyim o konu sorun degil benim acimdan, ama az da olsa iletisimimiz devam ediyor tabi tamamen karantina durumunda degiliz. Markete falan esim gidiyor, cocuklarla ben sadece doga yuruyusu tarzi hava almaya cikiyoruz hava izin verirse.

Ailede bu hafta icinde herkeste hafif grip belirtileri oldu, kucugun bir yarim gun kadar atesi cikti mesela, buyuk oksuruk cekti 3-4 gun, esimde de bogaz agrisi oldu, sadece bir gun ama. insan bilemiyor, zira normal kisimiz boyle geciyor aslinda bizim. Komsularim 60 yas civarindalar, bizden sagliklilar simdilik, en cok onlarla nasil iletisimde olmaliyiz onu kestiremiyorum. Zaten oyle opusmeli bir samimiyetimiz yok, kapida karsilasinca bir metre mesafeden muhabbet ederiz, bazen de bir kahve iceriz birlikte o kadar.

Sunu da ekliyim buraya ve arkadaşlar ilac alacak olablar paracetemol alsin , ibufren degil , corona olduğunuzdan supheleniyorsaniz kesinlikle ibufren kullanmayin, paracetemol kullanmaniz lazim

Eklentiler

• IMG_20200316_161334_438.jpg
    141,4 KB · Görüntüleme: 39
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…