Çeyiz ürünleri - Merak edilenler - Sormak İstedikleriniz

Çok güzel bir topik olmuş Souvvenir
Ben evlendim ama bu kadar bilgim yok şahsen :KK17:
Hiç tupperim de yok :KK25:
Küçük Emrah'a bağladım sanki :KK1:

souvvenir dü eşim markette bunu beğenmişti ama kırmızısı olmadığı için almayalım dedim. sence nasıl, kırmızısını bulmaya çalışayım:44:
eklentiyi unutmuşum, aklım yerinde değil ki :KK17:

Eki Görüntüle 641401

Beğendim canım bunları, çok şirinmişler.
Fakat kullanımına inanıyorsan al ve nerede saklayacağın önemli.
Şimdi bunların ağızları açık gibi, oradan toz girme ihtmali var eğer açıkta kalacaksa.
Dolap içine koyacaksan, ki ben öyle yapıyorum ve kapaklılar, elin çarpsa birşey olsa yere dökülür.

Olmaz deme, çünkü benim başıma geldi.
Birşey alırken yağdanlıklarımın bulunduğu yerden pat yere düştü yağdanlıklar.
Duru olan yağdanlıklarım akıtmadı bile, ama bir de farklı model var, onun kapağı da açıldı yere düşünce.
Her yer yağ oldu valla zor temizledim... :KK31:
O yüzden o açıdan da dikkat etmende fayda var canım, yoksa çok güzeller ve şıklar..

Bende de şu var:
$YAGLIK-SIRKELIK-TUZLUK-KARABIBERLIK-4-LU-SET__32539256_0.jpg
Turuncu rengini almıştım fakat hiç kullanışlı değil, memnun kalmadım yani.
Kullandığım da söylenemez öyle kenarda duruyor.
:KK31:

aman nasıl bir şey alcam ki :KK50: ben dolaba koyamam, ocağın hemen yanına, tezgaha koyuyorum. neyse bakınayım yine :44:

Benim de bunlara benzer bi yağdanlığım vardı
Nedense yıkayınca beyazladı gibi, yağlar yapıştı cam kısmına
Bende attım

evlensende bitmiyor eksikler galiba şimdiden herşeyi alıp bi köşeye atalım kurtulalım diyoruz ama yine arada derede bişeyler çıkacak gibi:KK6: Gerçi en güzel örnek annem kaç yıldır evli hala evinin ihtiyaçlarını tamamlıyo:KK9: Cemin seramik kaplı ardıç isminde bi seti var sürekli karşıma çıkıyor biraz araştırayım bakalım kullanan filan var mı?

Çıkmaz olur mu canım, verdiğin örneği genelde bende kendi annem üzerinden veriyorum.
Kadın 33 senelik evli, yerleşik bir düzeni var, herşeyi tamam dersin, ama bitmiyor işte.
Bitmeyecek de, bitmesin zaten, eksikler biterse ömür biter der hep annem.
Haklı kadın, neyle uğraşıcaz biz sonra... :KK9:

Ben bir tek teflonlarını kullandım canım.
İnternetten de araştırma yapabilirsin, kullanıcı yorumları vs. bulabilirsin.
Tarama motorlarından tarat derim, ama her ürünü de almadan önce iyice bir incelemek lazım.
:KK34:

Sevgili souvvenir bilgilerin için teşekkürler acaba bu tuppervare ürünleri nedir bilgilendirebilir misin?

Rica ederim, inşallah yardımcı olur vermiş olduğum bilgiler.
Birazdan konu ile ilgili daha önce yazmış olduğum yazıları sana aktaracağım... :KK34:

Çok güzel bir topik olmuş Souvvenir
Ben evlendim ama bu kadar bilgim yok şahsen :KK17:
Hiç tupperim de yok :KK25:
Küçük Emrah'a bağladım sanki :KK1:

Vallahi canım bilmiyorum, ya ben çok önem verdim aldıklarıma, ya da hakikaten insanın içinden gelen birşey.
Bir kahvaltı takımı alma maceram var, eşimle nişanlıydık o zaman, gark gelmişti kendisine.
Artık karışmıyor, nasıl alırsan al canın sağolsun demeye başlamıştı... Onu da herşeye kattığım için... :KK9: :KK9:
Ama şu an çok hoşnut, yemek yediğimiz tabaklardan tencerelere kadar hepsini beğeniyor.
Ben zaten beğenerek aldım, onu da işin içine katınca, hoşuna gitti... :KK16:

Çeyiz konusunda bana diploma vermeleri lazım!
Diploma istiyorum ben! En Büyük KK

Kızlar ben bi patates canavarı olarak çeyizime şey alacaktım
Tefal bir kaşık yağ ile kızartma yapılan fritöz hani..

Bi arkadaşım dedi ki ben aldım hiç memnun kalmadım
Bildiğimiz kızartma gibi olmuyo tadı ve yarım saatten fazla su da bekletip suyunu değiştirmek gerekiyor dedi
Bende almadım

Ama hala aklımda , kullanan var mı ya da engin bilgileriyle Souvvenir yanıtlayabilir mi :KK6:

:KK9::KK9: benimde yok tupperim bakıyorum hala saf saf:KK9::KK9:

Boynu bükükler :KK17::KK1:

Tupper ben aldığımda, ki 2011 yılında aldım, 2000 TL gibi bir miktar ödedim.
Neredeyse bir tam takım tencere fiyatı ve hatta üstü.
Hiç acımadım verdiğim paraya, ayıptır söylemesi şimdide çatır çatır kullanıyorum... :KK9:
Fakat şimdi bir bilgi paylaşacağım taktir size kalmış.
Kimine göre tupper ürünleri iyi değil, kimine göre mükemmel ürünler.
Kimine göre kanserojen kimine göre değil.
Etrafta bir ton eğri-doğru bilgi mevcut.
Fakat benim edindiğim en son bilgiler şu yönde...

bkz: bir sonraki msj...

Bildiğimiz kızartma gibi olmuyo tadı ve yarım saatten fazla su da bekletip suyunu değiştirmek gerekiyor dedi
Bende almadım

Ama hala aklımda , kullanan var mı ya da engin bilgileriyle Souvvenir yanıtlayabilir mi :KK6:

canim ben tefal actifry kullaniyorum suana kadar biber kizarttim, patlican kizarttim ve patates kizarttim. haa birde ciger yapmaya calistim...

patates ve biber guzel oluyor bence ama diger seyler icin garanti veremem. ciger filan15 dk pisiriyor dendi..tarife gore yaptim ama icleri pismemisti bende tavada tekrar pisirmek zorunda kaldim. ama bana kalirsa patatesi az yagda kizartmasi buyuk arti..ama tabii benimki ilk cikanlardan oldugu icin 45 dk da kizartiyor...

aman nasıl bir şey alcam ki :KK50: ben dolaba koyamam, ocağın hemen yanına, tezgaha koyuyorum. neyse bakınayım yine :44:

Kriz ben de bunların kapaklısı var ama hiç kırmızı görmedim Paşabahçenin mağazasından almıştım biraz araştır kapaklısını bulabilirsin diye düşünüyorum...

Evet kızlar daha önce de paylaşmış olduğum bilgileri bularaktan sorularınıza cevap veriyorum.
Genelde tupperware ve silikon ürünler hakkında çok fazla soru oluyor.
Aşağıdaki bilgilere istinaden, sizlerde kendi kararlarınızı kendiniz verecek olgunlukta olduğunuz için,
sadece görevim olan bilgileri aktarıyorum sizlere.
Alıp almamak sizin kendi isiyatifinize kalmış birşey... :KK34:

Merhaba Canım,

Benim araştırmalarıma göre ve daha önceden edindiğim bilgilere göre mutfaklarda kullanılan silikon kapların herhangi bir şekilde sağlığa zararlı olmadığı yönünde.

Günümüzde mutfaklarda rengarenk, eğlenceli mutfak eşyalarını bulmak mümkün. Mutfakta yeni moda dikkat çeken rengarenk kap, kacak kullanarak mutfakta görsel bir şölen oluşturulmakta. Silikon Mutfak Kapları son yıllarda mutfağımızı renklendiren ürünler arasında yer almaya başladı, benim mutfağımda da yerlerini aldılar... Kek kalıpları, yumurta fırçası, maşa, kaşık gibi silikon araç- gereçler, çelik ve teflon kalıpları, metal maşaları, tahta kaşıkların yerini aldı bile! Peki, silikon ürünler sağlıklı mıdır?
Bu soruyu Diyetisyen Cansu Büyükbaş yanıtlıyor.

Camın da hammaddesi olan silis kumunun sıvılaştırılması sonucunda silikon elde edilir. Silikon da sağlıklı ve hijyenik bir hammaddedir. Silikon ortalama 357°C de erimektedir. Bu kadar esnek olmasına rağmen şaşırtıcı bir biçimde fırında erimeden kullanılabilir.

Silikon kalıpların diğer kalıplardan farkı nedir?

Metal kalıplar bir müddet kullandıktan sonra deforme oluyor. O nedenle de kısa bir süre sonra içinde pişen malzeme yapışabiliyor. Özellikle teflon kalıplar deforme olunca sağlıklı olma özelliğini yitirir. Silikon kek kalıpları ise kullanma prospektüsüne uyulduğu sürece yıllarca kullanılabilir. Plastik kaplar sıcağa dayanıklı değildir. Fırında kullanılamazlar. Ancak içine konulan sıcak yiyeceklerden bile etkilenerek insan sağlığına zararlı olabilirler. En sağlıklı kaplar cam kaplardır. Fakat onlarında olumsuz yanları kırılma ve yüzeyine dokunan malzemelere yapışma özelliği vardır.
Silikon kaplar kanserojen madde içermez

% 100 silikon kaplar kanserojen madde içermez. %100 sıvı silikon (LSR), ürüne kesinlikle tat ve koku geçirmez. İnsan sağlığı için zararlı maddeler içermez, esnek ve pratiktir. Çatlayıp, kırılma riski olmadığı için yıllar boyu kullanılabilir. Yapışma yapmadığı için yağsız da kullanılır. Bu nedenle gereksiz kalori almamamızı sağlar. Pişen kekin kalıptan çıkması teflon kalıplara göre bile daha kolaydır. Isıyı hızlı ve dengeli yayar. Deterjan gerektirmediği için kolay temizlenir. -25 ile +220 C arasında fırın, mikrodalga fırın, buzdolabı ve derin dondurucuda kullanılabilir.

Biraz önce yazmış olduğum bilgiye istinaden, Silikon ürünler sanıldığı gibi zararlı değildir. Ancak alırken çok dikkat edilmesi gereken ürünlerden. Silikon pişirme kalıpları çok basit gibi görünmesine rağmen üretimi oldukça zor ve yatırım maliyetleri yüksektir. Bu kapları alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında %100 silikon kaplar kullanmak ve kapların içerisine plastik katılmadığından emin olmak gerekir. Kapların Tarım Bakanlığı izni ile üretilmiş olup, Sağlık Bakanlığı Hıfzısıhha Enstitüsü ve uluslararası akredite laboratuardaki analizler yönünden Avrupa standartlarına uygunluğu belgelenmiş olmalıdır. Ve kesinlikle merdiven altı, ucuz ürünler kullanılmamalı, bilindik markalar tercih edilmelidir.

Silikon kaplarda ve diğer mutfak ürünlerinde aklıma gelen bazı güvenilir markalar:
- Tantitoni
- Softbowl
- Tupperware

Kendim de Tupperware ve Tantitoni'nin silikon ürünlerinden kullanıyorum...

Bir başka arkadaşın yorumuna vermiş olduğum cevaptır bu...
Oluşabilecek farklı soru ve sorunlara istinaden bunu da ekleme gereği duydum...

Vermiş olduğun bilgiler için teşekkürler, fakat kaynak verilmeden belirtilen bilgilerden pek hoşlanmıyorum.
Tupper temsilcisi değilim, o yüzden ister arkadaşlar alır isterse almaz onların tercihi.
Herkes kendi aldığı ürünü araştırıp, ona göre almakta özgürdür nasılsa.

Keşke kaynak belirtebilseydin, çok daha sağlıklı bir bilgi olurdu.. :KK34:

Felaket tellallığı değil, hepimizin bilinçli olması gereken konular bunlar.
Fakat ben sana en basit birşeyi söyleyeceğim, tupper vs. gibi plastikleri geçtim.
En basitinden makarnanın bile bulunduğu poşet ne kadar sağlıklı?
Buz dolabı poşetleri, alüminyum folyo (eve sokulmaması gerekir halbuki), strech film, bazen fındık fıstık gibi kuru gidaların bulunduğu plastik kaplar, her ürünün ambalajları, o ambalajlarda kalma süreleri??
Bu listeyi inanılmaz derecede uzatabilir, hayatımızı kaos haline getirebiliriz.

Bazen olduğu gibi bırakmakta fayda var.
Ama cam en sağlıklısıdır! Bu su götürmez bir gerçek.
Nitekim, o cam kapların bile kapakları plastik! :KK53:

Yazmış olduğun konuyu araştırıyorum, net bilgilerle buraya konuyu açacağım...
Hiç birşey askıda kalsın istemem. Tekrar bilgiler için teşekkürler...

Herkese Merhaba,

Plastik şudur, tupper budur, onun o sorunu bunun busu vardır diyerek konuşmak yerine.
Lütfen aşağıdaki bilgilere dikkat ediniz.

Burası bir çeyiz topiği aslında, Sağlık Bakanlığına bağlı Gıda saklama denetimleri yeri değil.
Ama yine de bilgileri paylaşmak istiyorum ki, hep aynı soru ve sorunlar ile karşılaşmaktan sıkıldım.
Lütfen topiğin içeriği haricinde gereksiz bilgi paylaşımı yapmayalım.
Eğer bilgilendirmek istiyorsanız herkesi, kendinize ait bir topik açmanızı rica ederim.
Hassasiyetiniz ve anlayışınız için teşekkürler...

PLASTİKTE KULLANILAN BPA NEDİR?
Eki Görüntüle 604210
Bispfenol-A olarak bilinen maddenin kısaltımış simgesidir. Polikarbon plastiklerde ve konserve kutuları ve meyve suyu kutuları gibi gıda ambalajlarının iç kısmında kaplama malzemesi olarak kullanılır. Kullanıldığı plastik geri dönüşümlü plastiktir. BPA temas ettiği gıdaya geçer ve bu geçme işi sıcaklık ile artar.

BPA`nın Kullanıldığı Yerler
Plastikte 3 ve 7 ile numaralandırılmış ürünlerde bulunur. Aşağıdaki tabloda bu plastikleri daha ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.
BPA nın en tehlikeli kullanım alanlarından birisi biberonlar ve alıştırma bardaklarıdır. Eğer bebeğinizin sütünü biberonda ısıtıyor ve ısıtma işini mikrodalgada yapıyorsanız bu madde kolaylıkla süte geçer. BPA günlük hayatımızda daha çok su şişelerinde, saklama kaplarında, damacanalarda, bardaklarda karşımıza çıkar. Su içtiğimiz pet şişeleri tekrar tekrar kullanmamalı ve çizilmiş olanlarını atmalıyız. Saklama kaplarında ise mikrodalgada kullanılanlarını tercih etmeliyiz.Yine de mikrodalgada plastik ürünleri kullanmak doğru değildir. Streç plastikler de ısıtma esnasında kullanılmamalı ve gıdaya değmemelidir. Özellikle bu plastik kapların bulaşık makinesinde yüksek ısı ile yıkanmaları ile birlikte içeriğindeki zehirli maddeler dışa daha hızlı çıkabiliyor ve bulaşık makinesinden alıp temiz diye içerisine koyduğunuz yiyeceklere kimyasallar daha hızlı bulaşıyor.
Sağlığımız açısında en güzeli cam eşya kullanımıdır. Biberonların cam olanlarını almalı ve emzik kısmınında plastiğine dikkat etmeliyiz.

BPA nın Sağlığa Zararları
Harvard Üniversitesi School of Public Health araştırmacılarının yaptığı araştırmada pet şişede içilen meşrubatla vucuda alınan BPA nın idrardaki oranı %69 olarak tesbit edilmiştir. İceceğin sıcak olması bu oranı daha çok artırmıştır. Bu kimyasalın vücutta yüksek seviyelerde bulunması, kalp hastalıkları, diyabet ve karaciğerde enzim bozukluklarına neden olduğu ortaya konulmuştur.
BPA vucutta östrojen hormonu gibi davranır ki cenin, bebek ve çocuklar üzerinde nörolojik ve davranış bozukluklarına sebep olur. Bu kimyasalın prostat ve meme bezleriyle, kızlarda erken ergenlik gibi olumsuz etkilerinin olabileceğini gösterdiği belirtilmiştir. Sperm üretiminde de düşüşe sebebiyet verir.
Son araştırmalara göre BPA vucutta bilim adamlarının tahmininden daha fazla kalmaktadır bu da dogal olarak tahribatı artırır.
BPA, Kanada, Amerika, Danimarka gibi bazı gelişmiş ülkelerde yasaklandı. Özellikle biberonlarda tamamen yasaklanıyor. Buna dikkat eden önde gelen üreticiler bu maddeyi en azından biberonlarda kullanmıyor.

Plastik Etiketleri Ne demek?
Eki Görüntüle 604209

(1) PETE : Polyethylene Terephtalate Etyhlene, yumuşak içecekler, su, meyve suyu, deterjan, temizleyici ve fındık ezmesi kaplarında kullanılır.

(2) HDPE : Yüksek yoğunluklu polyethylene, şeffaf plastik süt ve su kapları, çamaşır suyu, deterjan ve şampuan şişeleri ve bazı plastik torbalarda kullanılır.

(3) PVC veya V: Polyvinil Chloride, alimünyum folyo, bazı şişeler, pişirme yağı ve fındık ezmesi kapları, deterjan ve cam temizleme şişelerinde kullanılır.

(4) LDPE :
Düşük yoğunluklu polietilen, manav saklama çantalarında, çoğu plastik streç filmlerde ve bazı şişelerde kullanılır.

(5) PP: Polipropilen; çorba, şurup ve yoğurt kaplarında pipetlerde ve biberonlarda kullanılır.

(6) POLISTIREN; plastik mantar yiyecek tepsilerinde, yumurta kartonlarında, tek kullanımlık bardak ve tabaklarda, taşınabilir saklama kaplarında ve şeffaf olmayan plastik çatal bıçak takımlarında kullanılır.

(7) DİĞER: Genelde Polikarbonat, çoğu plastik bebek biberonunda, 19 litrelik su damacanalarında, “spor” su mataralarında, şeffaf plastik suluklarda ve bazı plastik çatal, bıçak takımlarında kullanılır. Yeni biyolojik bazlı bazı plastikler de “7″ ile etiketlenebilir.

PVC: Toksik PlastikPolivinil Klorid, BPA’yı ihtiva eden ve vinil veya PVC olarak da bilinen plastik, hem çevre için hem de insan sağlığı için riskler içerir. PVC aynı zamanda en az geri dönüşümü olabilen plastiktir.
Vinil Klorid’le çalışanlar yüksek karaciğer kanseri riski taşırlar.
Vinil Klorid üretimi genelde düşük gelirli kişilerin oturduğu bir çevre etrafındaki fabrikaların yakınlarında hava ve su kirliliği yaratır.

PVC kullanılabilmek için eklemelere ve düzenlemelere ihtiyaç vardır. Örnek olarak, daha sert olması için kurşun eklenir, esneklik vermesi için akışkanlaştırıclar eklenir. Bu toksik eklemeler de daha çok kirlilik ve insan sağlığına zarar oranını artırır.

PVC üretiminden çıkan hava emisyonlarındaki dioxin ve PVC ürünlerinin doğada çözünmesi sonucu yeşil alanlara yerleşir ve yediğimiz et ve günlük ürünlerimize hatta insan dokularına karışır. Dioxin bilinen bir kanserojendir. Az dereceli maruz kalmalar düşük doğum ağırlıkları, çocuklarda öğrenme ve davranış bozuklukları, bağışıklık sisteminde bozukluklara ve vücuttaki hormon bozukluklarına neden olur.

Tupperware ürünlerinin yapay kalp kapakçığı ve göz lenslerinde kullanılan maddelerden yapıldığını ve kanserojen maddeler içermediğini duymuştum. Gerçekten iddia ettikleri gibi sağlıklı mı? Bilim adamlarının bu konuda yayınladığı bir makale yada araştırması mevcut mu?

Plastik kapların besinlere sızıntı yaptığı öteden beri duyduğum bir meseledir. Biraz araştırdım. Gerçekten de bazı plastik türlerinin besinlere sızıntı yaptığı ve insan vücudunda kanserojen veya hormon bozucu etkilerinin olduğunu okudum. Popular Science dergisinde yayınlanmış "How Safe Is Tupperware?" makalesinde, polikarbonat, polietilen, polistiren (strafor köpük) ve PVC'den yapılmış plastiklerin içinde saklı besinlere sızıntı yapabildiği belirtilmiş. Amerikan Plastik Endüstrisi Derneği SPI tüm farklı plastik türleri için özel kodlama sembolleri tanımlamış. Bu sembollere göre besin taşımada zararlı plastik türleri: polikarbonat (No 7, Other), polietilen (No 1, PETE), polistiren (No 6, PS) ve PVC (No 3, PVC veya V).

Müşterilerin baskısı ve Amerika'daki pek çok eyaletin çevre yasalarından dolayı, Tupperware ve diğer birçok üretici, ABD'de tüm plastik kapların alt tarafında, plastiğin türünü açıklayan kodu bulunduruyorlar. Ancak ben şimdi, bizim evdeki Tupperware ürünlerinin altına baktığımda bu kodları göremedim. Öyle görünüyor ki, firma bu konuda Türkiye'ye özen göstermemiş.
National Geographic Derneği tarafından işletilen The Green Guide adlı dergide, en güvenli besin saklama plastiklerinin yüksek yoğunluklu polietilen (No 2, HDPE), düşük yoğunluklu polietilen (No 4, LDPE) ve polipropilen (No 5, PP) olduğu belirtilmiş. Amerika'da satılan Tupperware ürünlerinin çoğunluğu bu maddelerden yapılıyormuş. Ancak eski bazı Tupperware ürünleri (TupperCare bebek şişesi, Pizza Keep, Table Collection) zararlı polikarbonattan yapılmışlar. Ayrıca hala ABD'de satışta olan Rock 'N Serve mikrodalga serisi, Meals-in-Minutes mikro kabı, "Elegant" servis serisi zararlı polikarbonattan yapılmış. Tupperware Türkiye'nin kataloğuna baktım; ancak bu isimlerin karşılığı olan ürünlerin hangileri olduğunu bulamadım. Farklı isimler kullanılmış, Türkiye'deki katalogda.

Bu durumda en sağlam yol bana şöyle gözüküyor:

1. Türkiye'deki Tupperware üzerine baskı kurup, plastik kodlarının kataloglarda ve ürünlerin üzerlerinde basılmasını sağlamak.
  2. Cam kaplar kullanmak.

canim ben tefal actifry kullaniyorum suana kadar biber kizarttim, patlican kizarttim ve patates kizarttim. haa birde ciger yapmaya calistim...

patates ve biber guzel oluyor bence ama diger seyler icin garanti veremem. ciger filan15 dk pisiriyor dendi..tarife gore yaptim ama icleri pismemisti bende tavada tekrar pisirmek zorunda kaldim. ama bana kalirsa patatesi az yagda kizartmasi buyuk arti..ama tabii benimki ilk cikanlardan oldugu icin 45 dk da kizartiyor...

O arkadaş memnun değildi
Hatta birgün gel kızartayım da bak tadına dedi de uzak oturuyor ve vaktim yoktu
Yok yine de alırım dersen sana satarım dedi :KK1:

Bende almadım
Şimdi de beğenmiyordum patatesleri eşim kızartırken
Dedim ki annem cipslik patates alırdı bana, ondan bulalım
Markette yokmuş meğerse aylardır ondan hem pahalı hem yumuşak patates yiyormuşuz
Pazardan alıyoruz artık cipslik patatesi :KK8: mikemmel :KK56:

Ben yağ zararlı vs. deniliyor diye tefali düşünmüştüm..

O arkadaş memnun değildi
Hatta birgün gel kızartayım da bak tadına dedi de uzak oturuyor ve vaktim yoktu
Yok yine de alırım dersen sana satarım dedi :KK1:

Bende almadım
Şimdi de beğenmiyordum patatesleri eşim kızartırken
Dedim ki annem cipslik patates alırdı bana, ondan bulalım
Markette yokmuş meğerse aylardır ondan hem pahalı hem yumuşak patates yiyormuşuz
Pazardan alıyoruz artık cipslik patatesi :KK8: mikemmel :KK56:

Ben yağ zararlı vs. deniliyor diye tefali düşünmüştüm..

Bende almadım

canım ben aldım ve 3 gün yaptım üst üste sonra çeyize kaldırdım...Birincisi kitabında suda bekletin diyo ben hem bekleterek yaptım hemde bekletmeden inanki şu restaurantlardaki çıtır patates gibi oldu hepimiz çok beğendik.Birde kitapta tuzlamadan kızart diyo ben tam tersini yaptım çok lezzetli oldu ve ben 25 dakikada kızrttım.ONları cihaza koyup çalıştırdım bir çorba koydum ocağa sofrayı koyunca hemen çıktı zaten..Tamamen dertsiz bir iş git gel karıştır derdi yok o kızartmayı yedikten sonra havlu peçetenin renginin sapsarı oluşu ve insanı düşündürüşü hiç yok.Hem sağlıklı hem çok pratik çalışan hatunlar için birebir bence.Ben tavut sote yaptım kanat kızarttım irmik helvası yaptım kestane koydum.Birinden kötü sonuç almadım.Çok memnun kaldım.

bende istiyorummmmmmmmmm

Tamam canım sanada gönderirim, sorun değil...
Kaynak belirtmeden buraya koyamayacağım bir bilgi olduğu için, farklı bir link vermem gerekiyordu o yüzden özelden gönderdim.
Başka soracak olanlara da açıklamamı yapmış bulunayım... :KK34: :KK16:

Tamam canım sanada gönderirim, sorun değil...
Kaynak belirtmeden buraya koyamayacağım bir bilgi olduğu için, farklı bir link vermem gerekiyordu o yüzden özelden gönderdim.
Başka soracak olanlara da açıklamamı yapmış bulunayım... :KK34: :KK16:

özel mesajdan bende istiyorum canım benim :KK16:

X