Çalışan Anneler

Tamda bu konuyla ilgili bir derdim varda konu açmıştım geçen hafta çok zorluk çekmişti oğlum ve ben işi bırakacaktım nerdeyse.
Oğluma annem bakıyor gözüm arkada değil o açıdan şanslıyım.Ama sabah evden çıkması çok zor oluyor arkamızdan ağlamıyormu dayanamıyorum içim acıyor çok duygusalım bu aralar.Haftsonları 2 gün tatilde daha çok alışıyoruz birbirimize pazartesi günleri daha zor oluyor ayrılması.Oğlum 15 aylık.Çalışan annelerin ne çektiğini ancak çalışann anneler anlar.Allah yavrularımızada bizede sabır versin

Bende çalışan bir anneyim. Kızım 6,5 aylıkken işe geri döndüm.
Tavsiyem bebeklerinize geri döneceğinize inandırın.
Ben işe başlamadan 15 gün önce başladım bikaç yöntem geliştirmeye.
Mesela wc ye gitsem bile bebeğime şimdi gidiyorum ama 10 dakika sonra geri geleceğim dedim ve odadan çıktım. Dediğim sürede mutlaka geri döndüm. Arkamdan ağladı ilk zaman ama sonra gerçekten geri döndüğümü anlamış olacak ki sorun çıkarmamaya başladı.
Ceee benzeri oyunlar oynadım. Bu oyun ona yok olan bişeyin geri geleceği mesajını verirmiş.
Oyuncaklarını saklayıp bulma oyunu oynadık.
Çok şükür sorun hiç yaşamadım. İşe yarayan yöntemler bunlar deneyin derim.
Birde ayrılık zamanını kısa tutun. Sarılma, öpme, koklama faslını es geçin.
Bu duygusal bir ortam yaratır ve bebeği etkler.

Bizim gönlümüz bebek sürekli bizi istesin, sürekli bizi umursasın, bizsiz yapamasın istiyor, böyle olmayınca belki duygularımız inciniyor, üzülüyoruz ama bu aslında iyi bir şey. Anne babaların esas amacı çocuğunu özgür, bağımsız, kendi başının çaresine bakan bireyler olarak hayata hazırlamak olmalı çünkü. Zaten kendi duygularını tatmin etmeyi değil, çocuğunun ruhsal gelişimini düşünen anne babalar çocuğu kendine bağımlı kılmamalı. Sosyal bireyler olmaları onlar için çok daha iyi. Biz ölüp gidince yalnız mı kalsınlar bu hayatta? Onlar büyüdükçe gittikçe fiziksel olarak bizden daha fazla ayrıldıklarını mecburen göreceğiz. Kreş, okul, üniversite, belki yatılı yurtlar, belki yurtdışı, evlilik.... bütün bunların yanında bizim çalışmamız ayrıntı sayılır.
Ayrıca her zaman dibimizde olmak istememeleri bize olan sevgilerinin daha az olduğu anlamına gelmiyor. İnsan yavrusunun gözünde görüyor sevgiyi.
Üzülmeyin, mutlaka ihtiyaç duyuyordur bebişiniz annesine. Ben bu yaşımda hala anneme ihtiyaç duyuyorum bazen sadece onun yanımda olmasını istiyorum. Bebek istemeyecek mi? Ama kendi başına oyalanabilmesi veya başkalarıyla da iletişim kurabilmesi için arada onlara fırsat vermemiz lazım. Çalışıyor olmamız bu fırsatı yaratıyor bence. Tabi abartıp olağanüstü kariyer yapıcam diye çocuğu ihmal etmeden çalışmaktan bahsediyorum.

alkisalkisalkisalkisalkisalkis
Çok haklısın

Bir yerde okudum, annesi çalışmayan çocuklar anneye daha "bağımlı", çalışanlarınkiler ise (bebeğiniz emin ellerdeyse) "bağlı" olur diye. Herkes için böyle bir genelleme yapılamaz elbette ama düşününce, annesi çalışan çocuk hem onunla geçirdiği zamanın değerini daha iyi bilir, hem de her konuda sadece annesine bağımlı olmaz denebilir. Bir uzman da televizyonda, önemli olan ne kadar zaman geçirdiğiniz değil, geçirdiğiniz zamanın kalitesi demişti. Bir de işe giderken mutlaka çocuğa hoşçakal demek gerekiyormuş. Çaktırmadan kaçmak çok yanlışmış o zaman çocuk kendisini kandırılmış, terk edilmiş hissedermiş. Halbuki çocuk ne kadar küçük olursa olsun "ben işe gideceğim ve bitince geleceğim" diye açıklarsanız anlarmış. bebekler ve çocuklar sandığımızdan daha olgun olabiliyorlar.
Bir de küçük bebekler başlarda düzenleri bozulsa da sandığımız kadar kahrolmuyorlar. Ben 3 aylıkken işe başladım. o gün hüngür hüngür ağlaya ağlaya bi hal olmuştum. öğle arasında eve gittim, ne yaptı diye sordum babaanneye, "hiç, biraz oynadık yemek yedik çoğunlukla uyudu zaten sen yokken" dedi. beni görünce de çok sevindi ama tekrar giderken fazla aldırmadı. siz onun yanından ağlaya ağlaya çıkmadıkça çocuk paniğe kapılmıyor kolay kolay. Şimdi altı aya yaklaşırken hala çalışmıyor olmayı istiyorum, herhalde daha 2-3 yıl işimden nefret ederim. ama uzun vadede herşeyin iyi olacağına inanıyorum. benim annem de çalışıyordu ve ben iyi bir çocukluk geçirdim. "benim annem şu bölümden mezun, şurada çalışıyor" diye başka çocuklara övündüğümü hatırlarım.
iyi bir anne olmak sadece 24 saat yanında olmak demek değil bence.
Ancak işin doğrusu çalışan annenin iki-üç kat fazla emek sarf etmesi gerekiyor. Bir anneanne-babaanne desteği olsa çok iyi olur. Bakmayı bilmez demeyin, öğretin!
Çocuklarım babaannelerinin yanın da okadar mutlularki. Arkamdan ağlamıyorlar hiç. Çok şükür. BNu topiği açarken bebişimi bakıcıya bırakma fikriş vardı. Beni kahrediyordu. Ama şimdi içim rahat. Bebeğime öğlene kadar babası bakıyor. Öğleden sonra babaannesi, dedesi ilgileniyor. Bazen de annaaneye gidiyor. Sıcacık aile ortamında büyüyorlar İçim rahatalkisalkisalkis

Son düzenleme:
Çocuklarım babaannelerinin yanın da okadar mutlularki. Arkamdan ağlamıyorlar hiç. Çok şükür. BNu topiği açarken bebişimi bakıcıya bırakma fikriş vardı. Beni kahrediyordu. Ama şimdi içim rahat. Bebeğime öğlene kadar babası bakıyor. Öğleden sonra babaannesi, dedesi ilgileniyor. Bazen de annaaneye gidiyor. Sıcacık aile ortamında büyüyorlar İçim rahatalkisalkisalkis

senin adına çok sevindim..bakıcı teyze bulmuştun üzülüyordun hatırlıyorum..hatta bende bir ara bakıcı araştırdım ama bizimde babaannemiz bakacak şükür..aileden birinin bakması gibi bir rahatlık ve huzur yok gerçekten..

bende aynı dertten muzdarıbım ama benım derdım daha farklı. benım oglum 24 aylık ve dogdugundan berı 4 ay dısında sureklı annanesı baktı. cok da ıı alasıyorlar ve aklım hıc evde kalmıyor. meslegım geregı eve gelıs saatlerın aksam 8 ı buluyor. buda bebegımle gecırdıgım zamanı oldukcakısıtlıyor. annanesı 2 ay yurt dısına cıkacak ve nasıl yapacagız bılmıyorum . oglum ben den daha fazla annanesıne duskun durumda ve babannesıyle hıc anlasamıyorlar zaten o da bakmamak ıcın elınden gelenı yapıyor. dusunun uyuturken bıle cocugu aglatmakan kusturuyor. ve su an 2 ay babannesı bakmak zorunda. ve nasıl içim sıkılıyor bılemezsınız. ısımı bırakmayı bıle dusunuyorum ama mumkun degıl onunda cok ıı farkındayım.ve ne yapacagımı hıc mı hıc bılmıyorum .cok mutsuzummm.....

Daha önce işe giderken vedalaşarak (uzatmadan tabi) ayrılmayı savunmuştum. uygulama fena gitmiyor. Şimdi bebeğim 8 aylık sayılır. Hala bir sorun yaşamıyoruz. Benim gitmeme aldırmıyor, ben zorla gösteriyorum ona kapıdan çıkmak üzere olduğumu, öpüyorum çıkıyorum falan. arkamdan ağlamıyormuş. Bu ne kadar sürer böyle, büyüdükçe sorun yaşamaya başlar mıyız bilmiyorum ama en çok hoşuma giden öğle arası ve akşam eve gelişimde verdiği tepki. Resmen sevinç çığlıkları atıyor. başka odadaysa beşinci viteste emekleyerek kapıya kadar geliyor ayaklarıma sarılıyor. sanırım eve geliş saatlerime alıştı.
onu öyle gördükçe ya eve dönemeseydim başıma birşey gelseydi bu bebek ne kadar süre bekleyecekti beni diye düşünüyorum, yüreğim sıkışıyor. neyse allah korusun herkesi diyelim. :nazar:

offfffff aynı dert bende de var malesef
daha bebeğim 3 aylık ama çalışmak zorundayım
oğlumada babaneyle halası bakıyo. çok zor yaaaaaaa
eve gidiyorum benim bebeğime ne yapmam gerektiğini babanesi sölüyo bende kızıyorum ben nasıl yapcağımı biliyorum diye. Sinir oluyorum çocuğa şöle yapma bunu etme deyip duruyo.
keşke imkan olsa bugün bırakırdım işi

Ben iki kızımıda küçükken bırakıp çalışmak zorunda kaldım .birisi10 aylıktı diğeri 2.5 yaşındaydı.Anneanelerinin bakması benim şansım sayılırdı.evet ilk zaman çok zor oluyor. ama sonradan sizde çocukta alışıyorsunuz.şimdi büyük kızım ikinci sınıfta küçük kızım anaokuluna gidiyor.okula çok rahat başladılar.hiç problem yapmadılar.sizin üzüldüğünüzü farkettirmeyin.bunun doğal bişey olduğunu ve yapmak zorunda olduğunuzu belli edin.siz üzülsenizde malesef hayat şartları böyle.

ben de calışan birannenin kızıydım. anneciğimi hep çok özlerdim. yazık işten güçten başını alamazdı.sevgisinden hiçbir zaman şüphem olmadı ama küçüklüğümde annemi hep iş yaparken hatırlıyorum. ben bu duyguları bebeklerime yaşatmamak için tüm maddi imkanlarımı zorladım eve yardımcı aldım günlük ev işlerini yapması için. Allahın izniyle çok uzun bir süre de bırakmayı düşünmüyorum. ev işi yemek misafir hiç ama hiç unurumda değil. önce benim bebekleim...

kızım 2 yaşına girdi bakıcı babaanne derken ben işbaşında kızımda evde gözyaşı döküp duruyoruz biryandan onun geleceği için mücadele ediyorum ama bir yandan da yüreğim paramparça oluyor....bugünlerde bi rde hasta ateşi de yüksek bana ihtiyacı var ama gidemiyorum...şu piyango bana çıksın bütün sorunlarım çözülecek

Kısa yazmak zorundayım kızım pc ile oynuyor:)
9aylıkken çalışmaya başlayanlardanım
işim kolay değil
allah ıma şükür içimiz rahat ama
anlatcam sonra muhakkak

şimdi insanın doğasında vardır illaki içinde bulunduğu durumu en iyi şekilde göstermek ister, ya da kendi gibi olmayanı elinin tersi ile benimsememek ister ama şu bi gerçekki ne kadar çalışmayan anne varsa bi o kadar da çalışan anne vardır
çoğumuzun işi de zaten o çalışmayan ama bize bin türlü laf eden annelere sunulsa bi an bile düşünmeden kabul edecekleri tarzdadır, mesela Allah ıma bin şükür okudum didindim
kpss falan hepimiz bu derdi bilioruz iş bulmanın ne kadar zorlu bi süreç olduğunu, e ilerde evlenip bebemizin olma ihtimalini bile bile nie giriyoruz bu iş bulma kargaşasına
yani şunu anlatmaya çalışıyorum ne kadar ev hanımı olmak doğal ise çalışmak da o kadar doğal
ve bu bi taraf meselei ise., iki tarafta da çoluğuna çocununu süper eğiten ya da hiç ilgilenmeyen öylece kendi haline bırakan vardır,
iki taraf için de bir kalıp oluşturmak hatadır,
ben bir bankada denetmedim işim oldukça zor arkadaşlar, ve Allah a şükür 2 buçuk yaşında bir kızım var
haline baktıkça kızımla ilgili pişmanlık duyduğum çok mühim bir noktamız yok
evet az zamanı daha verimli değerlendirmek çok şey sığdırmaya çalışmak çoçuktan bıkmamak
hiçbir dileğini geri çevirmemek (çünkü zaten vaktimiz az ) bu bizlerin maharetleri
ama asla şımartmamak terbiyesini de mümkün mertebe vermek mesela paylaşımı öğretmek
büyüklere nasıl davranılması gerektiğini, belki ilerde Allah korkusu ve sevgisini
yani herşeyi düşünmek ve bu arada onun geleceği için çalışmak
kendin için çalışmak
lütfen çalışan anneler için atıp tutmasın kimse, biz en az siz çalışmayan anneler kadar ona en iyi ortamı sağlamak için didiniyoruz yorulmadan
ha benim kızım 9 aylıkken bakıcıya başladık
annane babaanne bakmamış iyi ki küçük yerde oturuyoruz kafama göre kızıma göre bir bakıı bulmak çok zor olmadı kime sorsam hakkında hep iyi şeyler duydum, zaman gösterdi ki kızım gaayet mutlu onunla
cahil biri değil oyunlar oynuyor gezdiriyor parka götürüyor hasta olursa napması gerektiğiibilior
kendisinin de iki kızı var
gaayet iyi yetiştirmiş saygılı sevgili şimdiki hoppa gençlerden çok uzaklar,
bunları görünce içi rahatlıo insanın
kızım akşamları ne onun arkasından ağlıyo ne sabahları benim ne ben ondan kaçarak çıkıorum evden ne yalan söylüyoruz,
düzenim ALLAH IMA BİN ŞÜKÜR gayaet iyi
şimdi ben ev hanımı olsaydım da daha mı iyi olcaktı??
duruma göre ALLAH yardım edıo arkadaşlar ya da biz duruma göre zaten kendimizi ayarlar ebeleri harap etmeyiz iş uğruna
ALLAH HERKESE YARDIM ETSİN

artık dama dediğim anlardayım oğlum 4 yaşına girecek
her sabah anne beni bırakıp gitme diye ağlıyor dayanamıyorum
iş yerim hemen altta canı sıkılınca gelip gidiyor
ama yine ben dayanamıyorum
anne olmak ne zor
çalışan anne olmak daha zor
Allah hepimizin yardımcısı olsun
eve gel temizlik iş yemek kocaya çay meyve vs derken
hayatta kendimize ait ne var diye düşünüyorum bazen
duygusalım kusura bakmayın
ama ev hanımı anneler ne şanslılar

valla ne kızıma n e de istediğim kriterlere uygun beni anlayan insani yönü kuvvetli bir bakıcı bulkmadım kayynanaya mecbur kalıp bir de öyle yıprandık daha ne yazıyım rezillik üstüne rezillik...

valla ne kızıma n e de istediğim kriterlere uygun beni anlayan insani yönü kuvvetli bir bakıcı bulkmadım kayynanaya mecbur kalıp bir de öyle yıprandık daha ne yazıyım rezillik üstüne rezillik...
bende seninle aynı durumdayım cnm.3 hafta oldu işe başlayalı kızım 5 aylık.k.validem benim bir damla göz yaşına kıyamadığım kızıma güzel bakamıyor.ben bakarım yaparım dedi her zaman.bebeğime inek sütü veriyor un kavuruyor olur olmaz her şeyi veriyor.labne ve yumurta bile veriyormuş.bu hafta sürekli kusmaya başlamış bir akşam bize denk geldide öğrendik.bu aralar hep kustu dedi.bebeğimin eli yüzü rezil gibi olmuş..ağzının etrafında sivilceler çıkmış..neyse uzatmayacağım.bu duruma eşimde bende dayanamadığımız için ben işten çıkmaya karar verdim.bakıcı tutmak istemiyorum..neden bilmiyorum ama istemiyorum işte..bebeğimin kreş yaşı gelene kadar ben büyütücem..tabi hemen işten çıkmam da mümkün değil kimseyi yarı yolda bırakamam.kızıma iyi bir gelecek sağlamak için çalışıyorum derken sanırım bugünü maf ediyorum.bu üzüntü içimde kocaman bir yara olacak..........

kızım 2 yaşına girdi bakıcı babaanne derken ben işbaşında kızımda evde gözyaşı döküp duruyoruz biryandan onun geleceği için mücadele ediyorum ama bir yandan da yüreğim paramparça oluyor....bugünlerde bi rde hasta ateşi de yüksek bana ihtiyacı var ama gidemiyorum...şu piyango bana çıksın bütün sorunlarım çözülecek

gözlerim doldu yaaa. Allah yardımcımız olsunn..

şimdi insanın doğasında vardır illaki içinde bulunduğu durumu en iyi şekilde göstermek ister, ya da kendi gibi olmayanı elinin tersi ile benimsememek ister ama şu bi gerçekki ne kadar çalışmayan anne varsa bi o kadar da çalışan anne vardır
çoğumuzun işi de zaten o çalışmayan ama bize bin türlü laf eden annelere sunulsa bi an bile düşünmeden kabul edecekleri tarzdadır, mesela Allah ıma bin şükür okudum didindim
kpss falan hepimiz bu derdi bilioruz iş bulmanın ne kadar zorlu bi süreç olduğunu, e ilerde evlenip bebemizin olma ihtimalini bile bile nie giriyoruz bu iş bulma kargaşasına
yani şunu anlatmaya çalışıyorum ne kadar ev hanımı olmak doğal ise çalışmak da o kadar doğal
ve bu bi taraf meselei ise., iki tarafta da çoluğuna çocununu süper eğiten ya da hiç ilgilenmeyen öylece kendi haline bırakan vardır,
iki taraf için de bir kalıp oluşturmak hatadır,
ben bir bankada denetmedim işim oldukça zor arkadaşlar, ve Allah a şükür 2 buçuk yaşında bir kızım var
haline baktıkça kızımla ilgili pişmanlık duyduğum çok mühim bir noktamız yok
evet az zamanı daha verimli değerlendirmek çok şey sığdırmaya çalışmak çoçuktan bıkmamak
hiçbir dileğini geri çevirmemek (çünkü zaten vaktimiz az ) bu bizlerin maharetleri
ama asla şımartmamak terbiyesini de mümkün mertebe vermek mesela paylaşımı öğretmek
büyüklere nasıl davranılması gerektiğini, belki ilerde Allah korkusu ve sevgisini
yani herşeyi düşünmek ve bu arada onun geleceği için çalışmak
kendin için çalışmak
lütfen çalışan anneler için atıp tutmasın kimse, biz en az siz çalışmayan anneler kadar ona en iyi ortamı sağlamak için didiniyoruz yorulmadan
ha benim kızım 9 aylıkken bakıcıya başladık
annane babaanne bakmamış iyi ki küçük yerde oturuyoruz kafama göre kızıma göre bir bakıı bulmak çok zor olmadı kime sorsam hakkında hep iyi şeyler duydum, zaman gösterdi ki kızım gaayet mutlu onunla
cahil biri değil oyunlar oynuyor gezdiriyor parka götürüyor hasta olursa napması gerektiğiibilior
kendisinin de iki kızı var
gaayet iyi yetiştirmiş saygılı sevgili şimdiki hoppa gençlerden çok uzaklar,
bunları görünce içi rahatlıo insanın
kızım akşamları ne onun arkasından ağlıyo ne sabahları benim ne ben ondan kaçarak çıkıorum evden ne yalan söylüyoruz,
düzenim ALLAH IMA BİN ŞÜKÜR gayaet iyi
şimdi ben ev hanımı olsaydım da daha mı iyi olcaktı??
duruma göre ALLAH yardım edıo arkadaşlar ya da biz duruma göre zaten kendimizi ayarlar ebeleri harap etmeyiz iş uğruna
ALLAH HERKESE YARDIM ETSİN

Allahtan bakıcı istediğin gibi çıkmış... çok şanslısınn ...
şöyle ki.. bakıcıdan memnun değilsen...
babanne annane bakıyor... ya da bakamıyor ama ses de çıkaramıyor isen..
ozaman durum işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor..
yemek iş vb.. bunlar bir şekilde halloluyor..
ama çocukk bambaşka...

bende seninle aynı durumdayım cnm.3 hafta oldu işe başlayalı kızım 5 aylık.k.validem benim bir damla göz yaşına kıyamadığım kızıma güzel bakamıyor.ben bakarım yaparım dedi her zaman.bebeğime inek sütü veriyor un kavuruyor olur olmaz her şeyi veriyor.labne ve yumurta bile veriyormuş.bu hafta sürekli kusmaya başlamış bir akşam bize denk geldide öğrendik.bu aralar hep kustu dedi.bebeğimin eli yüzü rezil gibi olmuş..ağzının etrafında sivilceler çıkmış..neyse uzatmayacağım.bu duruma eşimde bende dayanamadığımız için ben işten çıkmaya karar verdim.bakıcı tutmak istemiyorum..neden bilmiyorum ama istemiyorum işte..bebeğimin kreş yaşı gelene kadar ben büyütücem..tabi hemen işten çıkmam da mümkün değil kimseyi yarı yolda bırakamam.kızıma iyi bir gelecek sağlamak için çalışıyorum derken sanırım bugünü maf ediyorum.bu üzüntü içimde kocaman bir yara olacak..........

üffff :KK43::KK43::KK43:

benim annem bakıyor kızım 21 aylık 4,5 aylıkkenden beridir bakıyor..

babanesi de ben bakarım diyor hep sürekli amaa..
bakmak var bakmak var..
annemin gösterdiği kadar ilgi göstermiyor..
yerse yer yemezse yemezz... zoramanın anlamı yok..
ya da ne yediği önemli değil..

annem süt yumurta.. et sebze meyve dikkat eder hepsinden yedirmeye çalışır..

önceleri eşimle tartıştık biraz bu konuda.. ara ara da yenileniyor konu..

şimdi büyüdü arada baksın annem diyor..
ama benim için hiç rahat etmiyorr...
yine sorun olmasını istemiyorum..
ama kızım annemdeyken içim rahat ediyor...
ne yapacağım bilmiyorum

hele bebeğe bakıyor diye bizde kalmaları hayatı çekilmez hale getirdi kızım için katlanıyorum ama çok yıprandım çok kzım içinde endişeliyim ben kesinlikle iyi bakmadığını hissediyorum arkadaşın dediği gibi olur olmaz herşeyi veriyor hain kadın:KK57:

X