Çağımızın hastalığı, Bipolar manik depresif

Ne yaparsanız yapın ama asla ve asla ve asla hacı hocaya gitmeyin.
Giderseniz durumu iyice kötüleşecektir.
Tecrübe ile sabittir.
Muhtemelen fazla zekadan.
Zihnini detaylara girebildiği için fazla yoruyor.
Tedavisi:zaman
Ve tekrar sölüyorum ruh ve sinir hastalıkları en zor hastalıktır.çünkü sanıldığı gibi bilinen bir tedavisi yoktur.deneme yanılma yöntemi ile ona iyi gelecek şeyi bulursunuz , bu da yıllarınızı alabilir.

Bipolar bozukluk daha çok genetik bir rahatsızlık. Ve bildiğim kadarıyla da asla geçmez ancak ilaçlarla ve terapilerle kontrol altına alınabilir. Yasadıgı ataklar en aza, onu yıpratmıcak düzeye indirilir. Ömürlük ancak kontrol altında altında tutulduğu takdir de diğer insanlar gibi hayatına devam edebileceği psikolojik bir rahatsızlık. Ilaclarini her daim kullanır inşallah. Allah ona şifa size de dayanma ve ona destek olabilme gücünü versin.

Çok güzel konulara deyinmişsiniz teşekkür ederim.
Yaşının dezavantajı oldugunu ona bi şekilde olumlu aktarıcam. Bir de psiko eğitimler ve sosyal çevresindeki düzenlemelerle de ilgilenicem. Çünkü çok etkileniyo çevreden.

Buradaki bazı arkdşların yazdıgını okuyunca kardeşimin daha iyi oldugunu farkettim. Kardeşim sadece mevsimsel atagın kurbanı oldu. Uzun süreli ilaç kullanmayı kabul ettirmek için de terapi destegi şart galiba. Bu hafta bunu da sağlıycam. Çok teşekkürler

Bu tarz ataklar sık görülen bir şey. Zamanla bunların sıklığı azalacak ve en önemlisi zaten kendisi farkedecek herhangi bir atak geldiğinde. Sizler de daha hazırlıklı ve sakin karşılayacaksınız zamanla. İlaçlarını düzenli kullandığı sürece bu hastalıkla gayet güzel başedebilen insanlar var, hiç umutsuzluğa kapılmayın. Birçok kişiye göre daha avantajlı konumdasınız çünkü maalesef bu tanıyı alıncaya kadar uzun uzun yılları kaybolan ve hastalığı oldukça ilerlemiş insanlar var. Bunun neticesinde büyük paralar kaybetmiş, çeşitli bağımlılıklara saplanmış, ailesi dağılmış kişiler mevcut. Kardeşinizin henüz yaşı genç ve olası risklere karşı tedbir alabilecek olmanız büyük şans..

Aynen öyle.
İnsanlar iyilik ettiğini ya da teselli ettiğini düşünerek aslında daha büyük tahribatlara hayatında kapanmayacak yaralara sebep olabiliyorlar.
Herşeyden önce bütün insanlar bu konuda cahil kalmamaları,bilinçli ve bilgili olmalı,ha bilgili olamıyorsa susmasını da bilmeli. Dediğim gibi,olabildiğince bilinçsiz insanlardan uzak tutun kardeşinizi bir özgüven patlamasıyla sağa sola saldırdığı gibi,söylenen deli saçması alaylara acı gözlere de kendini dibe sokup allah korusun kendine zarar verebilir. Sizinle olsun,siz onun ailesisiniz,sevgiyi iliklerine kadar hissettiği ilk insanlarsınız bu yüzden sizin söylemleriniz düşünceleriniz onu daha olumlu etkiler. İnşallah kardeşiniz bir an önce iyileşip eski hayatına yaşantısına döner. Hiç canınızı sıkıp üzülmeyin,karanlığın sonu hep aydınlığa çıkar,yeter ki siz kendi ışığınızı açmayı unutmayın.
Sağolun inşl düzelecek. Ben evliyim ve başka şehirdeyim. Bi haftalıgına geldim. Gidince korkuyorum aklım hep onda... sağ salim nu süreci atlatır inş

Yazdiklrinizim hepsini yasiyoruz su an.kardesim sosyal medya hesapladini kapatti dun.hattini kirdi.surekli kendisine zarar verilcegini dusunuyo iste.biz de bicak falan herseyi sakladik.daha onceki ataklari cok agirdi intihar etti 2 kere kendini pencereden atti yaa dusunun yani hastaliginin ne kadar ileri boyutta oldugunu.allahtan sizin kardesiniz ilacla duzeliyor.bnm kardesimin malesf ilacla kismen duzeliyor.iste kendisini ikna edip doktora goturmeye caliscz artik.of of o kadar zor gunler atlattik ki su gozumun önunden film seridi gibi geciyo yasadiklarimiz.bu hastalik nasil bi hastalik allahim ya tıp ilerlese bu hasyaliga bi care bi derman bulunsa baska hic bi sey istemiyorum.herseyin basi saglik gercekten

Size de çok geçmiş olsun. Kardeşiniz bir süre yatarak tedavi görmeli gibi görünüyor çünkü psikozlar da yoğunlaşmış. En kısa zamanda götürmeye çalışın.

Yazdiklrinizim hepsini yasiyoruz su an.kardesim sosyal medya hesapladini kapatti dun.hattini kirdi.surekli kendisine zarar verilcegini dusunuyo iste.biz de bicak falan herseyi sakladik.daha onceki ataklari cok agirdi intihar etti 2 kere kendini pencereden atti yaa dusunun yani hastaliginin ne kadar ileri boyutta oldugunu.allahtan sizin kardesiniz ilacla duzeliyor.bnm kardesimin malesf ilacla kismen duzeliyor.iste kendisini ikna edip doktora goturmeye caliscz artik.of of o kadar zor gunler atlattik ki su gozumun önunden film seridi gibi geciyo yasadiklarimiz.bu hastalik nasil bi hastalik allahim ya tıp ilerlese bu hasyaliga bi care bi derman bulunsa baska hic bi sey istemiyorum.herseyin basi saglik gercekten
Sakın umudu kesmeyin. Sizin anlattıklarınızı okurken de benim içim sızladı ağladım. Ben dayanamıyorum gencecik insanları böyle görmeye. Kim bilir neler düşünüp bu kdr üzüldü.
Ama sizde unutmayın ki beyindeki bozuk kimyasallar sebep oluyormuş. Yani doktora mecbur gitmeli. Eğer istemiyorsa değiştirin doktorunu. Allahım esirgesin hepsini

Ne yaparsanız yapın ama asla ve asla ve asla hacı hocaya gitmeyin.
Giderseniz durumu iyice kötüleşecektir.
Tecrübe ile sabittir.
Muhtemelen fazla zekadan.
Zihnini detaylara girebildiği için fazla yoruyor.
Tedavisi:zaman
Ve tekrar sölüyorum ruh ve sinir hastalıkları en zor hastalıktır.çünkü sanıldığı gibi bilinen bir tedavisi yoktur.deneme yanılma yöntemi ile ona iyi gelecek şeyi bulursunuz , bu da yıllarınızı alabilir.
Kesinlikle öyle. Kuzenimi hacı hocaya götürdüler daha kötü etkiledi. Hocanın ajan olduguna inanıp onu öldürmeyi ailesini kurtarmayı düşünmüş. İyileştikten sonra kendisi anlattı bunu

Bipolar bozukluk daha çok genetik bir rahatsızlık. Ve bildiğim kadarıyla da asla geçmez ancak ilaçlarla ve terapilerle kontrol altına alınabilir. Yasadıgı ataklar en aza, onu yıpratmıcak düzeye indirilir. Ömürlük ancak kontrol altında altında tutulduğu takdir de diğer insanlar gibi hayatına devam edebileceği psikolojik bir rahatsızlık. Ilaclarini her daim kullanır inşallah. Allah ona şifa size de dayanma ve ona destek olabilme gücünü versin.
Amin.. kendine zarar vermeyecek düzeye gelse yeter. Zamanla iyi olacak inşl

Bu tarz ataklar sık görülen bir şey. Zamanla bunların sıklığı azalacak ve en önemlisi zaten kendisi farkedecek herhangi bir atak geldiğinde. Sizler de daha hazırlıklı ve sakin karşılayacaksınız zamanla. İlaçlarını düzenli kullandığı sürece bu hastalıkla gayet güzel başedebilen insanlar var, hiç umutsuzluğa kapılmayın. Birçok kişiye göre daha avantajlı konumdasınız çünkü maalesef bu tanıyı alıncaya kadar uzun uzun yılları kaybolan ve hastalığı oldukça ilerlemiş insanlar var. Bunun neticesinde büyük paralar kaybetmiş, çeşitli bağımlılıklara saplanmış, ailesi dağılmış kişiler mevcut. Kardeşinizin henüz yaşı genç ve olası risklere karşı tedbir alabilecek olmanız büyük şans..
Haklısınız. Bu sorunla baş etmeye çalışan herkese sabır versin rabbim. Öyle garip geliyordu ki dışardan duydugumuz da. Ama yaşamak çok farklıymış.
Kimseye yaşatmasın allahım.
Bilgilendirme ve desteğiniz için teşekkür ederim

Sadece benim kardeşim değil bir çok gencin sorunu... bipolar bozukluk, iki uçlu bozukluk...
Bu yüzden yazmak istedim.
Bi süredir küçük kardeşimin psikolojik sorunları var. Düzenli doktora gidiyor, ilaç kullanıyor,ailedeki herkes çok ilgili ama ne yaparsak yapalım bu süreci atlatamıyoruz.

Yazarken bile ellerim titriyor gözlerim doluyor. Gencecik bi insanı bu şekilde görmek okdr zor ki.
Bazı sorular var kafamda ne yapacagımı bilmiyorum. Belki bu süreci yaşayanlar yardımcı olabilir.

#Öncelikle çevrenin tutumundan nasıl etkilenmemesini sağlayabiliriz.?

# sorununu kabullenmesini nasıl sağlayabiliriz. ? Çünkü asla kabullenmiyor.

#bu hastalıgın tanımında yazan herşey öyle harfiyen gerçekleşiyor ki buna rağmen bazen numara yaptıgını bizleri kandırdıgını düşünüyoruz. Nasıl emin olabiliriz.?

#psikiyatrist yardımı yeterli olur mu yoksa daha uzun terapiler sağlayan psikolog veya aile danışmanı gibi uzmanlardan yardım almalı mıyız?

Ayrıntı;

Kardeşim 22 yaşında. Zeki,terbiyeli,saygılı,başarılı,kararlı bi insandı.
Zeka dışındaki diğer tüm özellikleri değişti. Hatta okdr çok değişiyor ki kendisi bazen mahcup olup üzülüyor ağlıyor. Defalarca intihar etmeyi düşünmüş ama ailemin dikkati sayesinde edememiş. Annem babam mahvoldu. Nöbet halindeler evde. Olmadık şeyler uyduruyor, olmadık hislerden bahsediyor,aniden nefret doluyo, aniden sevgi doluyo,günlerce uyuyamıyo,aşırı para harcayıp düşüncesizlik yapıyo,ilk aşamalarda aylarca evden çıkmadı. Öyleki adım atmayı unutup düşüyordu. Okdr dalgın tepkisizdiki. İlaçlarlarla konuşmaya gülmeye başladı. Tam iyi oldu derken aşırı enerji heycan gibi durumlar yaşıyor. Sonra aniden çöküyor.

Okdr değişik ki tam anlatamıyorum. Ne bileyim normal bi hasta olsa yatırır dinlendirirsin üstünü örtesin çorba yaparsın ilaçlarını alırsın paralar döküp tedavi ettirirsin ama öyle bişy değil. Hiç bi zmn emin olamıyoruz. Kendine veya çevresine zarar vermeyeceginden.

Sanırsın bütün dünyanın yükü onun üstünde.sokakta bi çocuk görüp günlerce kendine gelemiyor. Neden soğukta çocuk dışardaydı yazık diye. Yaa gece bekçilik yapanlara acıyıp uyumadıgı oluyor. Öyle değişik ki. Bazı insanların alay etmesini hazmedemiyorum. Elimden hiç bişey gelmiyo. Susup aylarca donarak yaşamasından daha iyi bu taşkın hali ama bu şekilde de hep yüreğimiz ağzımızda. Herşeyin aşırısını yaşıyor. Bi anlık boşluğumuza denk gelse allah göstermesin saçma sapan hallere girer.

Not: iyi bi doktora düzenli gidiyor. Ama kabullenmedigi için ilaçları bizim zorumuzla alıyor. Ve doktora küfrederek bagırıp rezillik çıkararak gitmeye başladı.
İnsanların kardeşimle alay etmesine tahammül edemiyorum. Annemin babamın bu kdr yıpranmasına dayanamıyorum.

Herkesin imrendigi aslan gibi bi çocugu böyle gördükce deliriyorum. Ve öyle çaresizce bi durum ki...

Kusura bakmayın. Gece gece uzun oldu biliyorum. Belki yardımcı olacak bilgisi olan birileri vardır. Belki yanlış bişeyler yapıyoruzdur. Bu yüzden paylaşmak istedim.
Teşekkür ederim okudugunuz için.
Kardesınıze doktoru tarafından konulan teshis bipolar mı?

Bu hastalık genetik ve beyinle alakalı direkt.
O yüzden çağımızın hastalığı gibi bir durum değil bence.
Bu sitede bipolarlar manik depresif yakınları diye bir konu var. Orada yazılanlardan da fikir alabilirsiniz. Okumanızı öneririm.

merhabalar. Ben psikiyatri Hastalıklarının Kuranı kerim dinletilerek rahatlanacağını duymuştum. Kardeşiniz yatsın be kulağına kulaklık takarak dinlesin inşallah şifa bulur

Cok guzel bir yere deginmissiniz. Kulakliga bile gerek yok. Bi hocamiz evde 24 saat kurani kerim acin cok kisik sesle duyulacak ama kelimeler anlasilmayacak bi seklde demisti. Yatarken, kalkarken hep acik olsun demisti. Bu ruha huzur verir kalbi genisletir derdi. Hatta demistiki " ben kulaklikla dinledim anlasilir bi sekilde, bide kisik sesle uzaktan 24saat dinledim, o24 saatlik bana ayri bi etki yapti" dedi. Anladigim kadariyla psikolojimiz iyi olmadigi stressli donemlerdede ozel ayetler var. Bi isim vermisti hocamiz: kubilay aktas. Ben daha bakmadim ama smdi baktim kuranla terapi adli videolari vae youtubeda.

Tabi tum bunlarin yaninda doktor kontrolunu aksatmasin sakin ha.

Elektroşok tedavisi için çevre illerden gaziantepe geliyorlarmış. Büyük bü ekip ilgileniyomuş. Bi sürü uzman doktor seansları düzenliyormuş. Bi komşumda şehir şehir gezip en son buraya yönlendirildi ve düzeldi.

Aslında uğraşıp çabalamak lazım. Tedavisi yok diye pes etmemek lazım

Kesinlikle öyle..
Zaten manik depresyon hastalarında hastanın rızasıda beklenmiyor,yani en azından bizim tedavi zamanımıZda öyleydi, ambulansla ekip gelmisti eve,karşı koyma ihtimaline karsılık..
Cünkü bu tedavi olmasaydı bizim bütün ailemizin sonu olabilirdi..
Dediginiz gibi çaba lazım

Cok guzel bir yere deginmissiniz. Kulakliga bile gerek yok. Bi hocamiz evde 24 saat kurani kerim acin cok kisik sesle duyulacak ama kelimeler anlasilmayacak bi seklde demisti. Yatarken, kalkarken hep acik olsun demisti. Bu ruha huzur verir kalbi genisletir derdi. Hatta demistiki " ben kulaklikla dinledim anlasilir bi sekilde, bide kisik sesle uzaktan 24saat dinledim, o24 saatlik bana ayri bi etki yapti" dedi. Anladigim kadariyla psikolojimiz iyi olmadigi stressli donemlerdede ozel ayetler var. Bi isim vermisti hocamiz: kubilay aktas. Ben daha bakmadim ama smdi baktim kuranla terapi adli videolari vae youtubeda.

Hayir lutfen. Yanit verdiginiz yorumu goremedim alinti yapamadim. Psikiatrik hastaliklarda din, siyaset bunlar cok kotu etki ediyor. Mumkun oldugunca kafa karistirmamak gerekiyor. Basit stres gibi durumlarda ya da normal insanlarda rahatlatici olabilir ama ciddi psikiatrik rahatsizliklarda oyle degil.

Hayir lutfen. Yanit verdiginiz yorumu goremedim alinti yapamadim. Psikiatrik hastaliklarda din, siyaset bunlar cok kotu etki ediyor. Mumkun oldugunca kafa karistirmamak gerekiyor. Basit stres gibi durumlarda ya da normal insanlarda rahatlatici olabilir ama ciddi psikiatrik rahatsizliklarda oyle degil.

Son cumlemi okumadiniz galiba :)

Genetik bi hastalik kesinlikle.genetik yatkinlik varsa bi de cevre de etkiliyorsa o kisi ni sure sonra rahatsizlanmaya basliyor.bizim ailede genetik malesef.bi de kardesim cokkk kotu bi cocukluk gecirdi tramvalarla dolu bi cocukluk yani.o yuzden hstaligi cok ileri boyutta

Genetik bi hastalik kesinlikle.genetik yatkinlik varsa bi de cevre de etkiliyorsa o kisi ni sure sonra rahatsizlanmaya basliyor.bizim ailede genetik malesef.bi de kardesim cokkk kotu bi cocukluk gecirdi tramvalarla dolu bi cocukluk yani.o yuzden hstaligi cok ileri boyutta
Yani eğer doktora gitmemekte ısrar ederse bence gerekirse zorla götürülmeli. Bu öyle basit bi konu değil. Kendine ve çevresine zarar vermesindense eli ayagı bağlanıp sakinleştiriciyle vs hastaneye götürülmeli kesinlikle.
Komşumda böyle bi olaya denk geldim. Gitmek istemedi kadın ama zorla hemşireler götürdü çnkü çocuklarına zarar veriyordu.
Allahım yardımız olsun. Her hastalıgın zorlugu ayrı ama bu bambaşka bi konu.

Psikolojik sorunlu insanları mümkün oldugu kdr derin düşüncelerden uzak tutmak gerekli. Bu yüzden yararlı olmaz. Şahsen ben sağlıklıyım 24 saat evimde kuran sesi olsa kendimi ölmüş gibi hissederim bi süre sonra. Çünkü ne dedigini anlamıyorum. Ve zihnimizde hep ölümle bagdaşmış.
Ben zor zamanlarımda meal okurum. Hepte ihtiyacım olan surelere cüzlere denk gelirim. Anladıgım için içimi ferahlatır yol gösterir klavuzluk eder.
Ama psikolojik sorunu olan birileri için ne Türkçesi ne arapçası iyi olmaz bence. Ki doktoruda uyardı ztn.
Ama çok aşırı sinir anlarında bizler içimizden bazı şeyler okuyoruz. Sakinleşmesi için. O hissetmiyor.

Beş vakit namaz kılan kuzenim bipolardı. Ve yıllarca savaştı. Malesef ki hacı hocalar ve okudugu mealler bile kötü etkiledi. Kendini mesih bile sandı bi ara. Zor atlattı bu yüzden

X