Çağımızın hastalığı, Bipolar manik depresif

Yakindan bildigim icin anliyorum sizi cok zor, uzucu, yipratici bir durum. Sabir diliyorum.

Geçmiş olsun. Öncelikle bipolar bozuklukta ilaç tedavisi olmazsa olmazdır, bipoların hangi alt tipinden tanı aldı bilmiyorum ama duygu durum düzenleyiciler başrolü oynar zaten. Psikiyatristi ilaçların düzenlenmesi konusunda takibini yapar. Bu tedavinin bir diğer ayağını da psiko-eğitimler, uyum ve sosyal çevre sorunlarıyla başa çıkabilme becerileri oluşturur. Bunun için de düzenli terapiler alması gerekir. Böylece hastalığının alt yapısını daha iyi anlayacak ve zamanla tedavilere daha uyumlu davranışlar geliştirecektir. Şuan yaşının verdiği dezavantajları da yaşıyor. Üzülmeyin ve soğukkanlı olun lütfen, sizin gibi bilinçli aile üyeleriyle birlikte zamanla yaşam kalitesi daha iyi olacaktır.

Ek olarak şu konuda uyarmak istiyorum çünkü yorumlarda birkaç kişinin yazdığını gördüm. Özellikle din gibi konularla ilgili okumaya teşvik etmeyin ve bu konularla ilgili özel bir tavır ya da davranış göstermeyin. Bazen aileler bu hataya düşebiliyorlar fakat bu tarz şeyler aksine zarar verir. Zihnini bulandırmayacak ve onun zihnini yormayacak şeyler idealdir.

Aynen ben de bu konuda katiliyorum size.aileler din belki iyi gelir hastaya diye dusunuyolar ama oyle olmuyor.mesela bizim tanidigimiz biri var dinle resmen kafayi bozmus.atak gecirdigi zamanlar da etrafindakilere seytan falan diyormus.o yuzden din siyaset felsefe gibi konulardan uzak durmalari lazim bence.

Canim seni oyle iyi anliyorumki benim erkek kardesimde bipolar ve cok uzuluyorum.. yaklasik 2 3 yildir ama bnce lisede basladi biz anlamadik .. bir sure asiri karamsar asiri sinirli vs okulu bitiremiyor uyuyamiyor geceleri hep nobette gece sabah kadar oturuyor sabah 7 8 uyuyor .. ilaclsrni birakmis aile yanina gelince yqz tatilinde simdi okuluna evden gelio gidecek veremedigi bir kac ders var universitede ama gecen gun bi baktim surat 10 karis wve geldi neoldu dedim birauru seyden sikayete basladi hafif gzlerden yas geldi asiri kaygilar var dedim canim bu lari sen ne dusunuyorsnuz su akar yolunu bulur bence sen dedim atak geciriyorsun bak buna alis bzen cok.mutlu bazen cok uzgun hissedeblrsin dedim alisamiyorum dedi sonra ben sen bizim icin cok degerlisin dedim optum sarildim iyi geldi birqz tabi ama tam duzenli ilac kullanamiyor hakli olarak kim duzenli ilac kullanmak ister kim ugrasir surekli. Gecen yil hacamat yaptiralim demistim kafadan o biraz rahatlatti beni dedi sizde isterseniz yaltirabilisiniz sahsen ben iyi oldugunu dusunuyorum ki kendisi soyledi abla iyi geldi isyerimdekiler bile farketti sana neoldu dediler dedi. Blmiyorum canim senin yazini okuyunca agkayasim geldi yine benim kardesimde cook duzgun qhlakli bi cocuk ama Allahin takdiri nediyim insallah guzel gunler gorurler nesle sahibi olur coluk cocuga karisabililer ilerde .. ozelden mesajida acarsaniz iyi olur sizinle irtibat halinde olalim bilgi amacli cok iyi olur.

Gittinizmi acaba yada tedavisine sahit oldugunuz bildiginiz bir doktor varmi?
Babam tedavi oldu doktorun adını ögrenince yazarm bizim oraya gitmemizde arif verimli yönlendirdi. hani şu müge anlıda olan var ya o. Biz elektro sok tedavisi gördük (yani kısmen hafıza sildirme) .

Size de allahım yardım etsin. Çok üzüldüm sizin adınıza. İnş zmnla düzelir. Biz erken farkettik ve bi senedir çok ilgileniyoruz. Doktoru hep diyomuş bunu ailenin kıymetini bil diye. Herkes üstüne titredi. Çocuklar bile ona göre davrandı.

Çok şükür son doktor kontrolünden sonra daha iyi. Bazı takıntıları azalırsa daha iyi olacak ama.

Sizde sabır edin. İnşl düzelir. Doktor konusunda ısrar etmeyin. Biz gitmek istemediginde doktorla dolaylı görüştürdük. Yani birimiz aktardık doktora durumu. Sakinleşince kendisi gitmek istedi. Kendisine zarar vermesin allah korusun.

Allah razı olsun. Aslında sadece çevremize değil herkese karşı biraz ilgili olsak keşke. Bazen bende farkediyorum. Çok fazla psikolojik sorunlu insan var. Hep ilgisizlik, sevgisizlik, iletişimsizlik temel sebepler.

Ailecek zaman geçirdikce hepimize iyi geliyor. Hepimizin yardımcısı olsun allahım

Tabiki öyle,millet olarak "geçer o geçer,deli mi deli doktoruna gidecek" algısını bir kırabilsek keşke. Amin hepimizin yardımcııs olsun inşallah,bol bol dua edin. Allah bir kapı açar size.

Babam tedavi oldu doktorun adını ögrenince yazarm bizim oraya gitmemizde arif verimli yönlendirdi. hani şu müge anlıda olan var ya o. Biz elektro sok tedavisi gördük (yani kısmen hafıza sildirme) .
Elektroşok tedavisi için çevre illerden gaziantepe geliyorlarmış. Büyük bü ekip ilgileniyomuş. Bi sürü uzman doktor seansları düzenliyormuş. Bi komşumda şehir şehir gezip en son buraya yönlendirildi ve düzeldi.

Aslında uğraşıp çabalamak lazım. Tedavisi yok diye pes etmemek lazım

Tabiki öyle,millet olarak "geçer o geçer,deli mi deli doktoruna gidecek" algısını bir kırabilsek keşke. Amin hepimizin yardımcııs olsun inşallah,bol bol dua edin. Allah bir kapı açar size.
Mesela bi yakınımız kardeşime demiş ki, ilaçsız iyileşirsin sen güçlüsün başarılısın vs demiş. Hani güyya iyilik etti. Onun konuşmasından sonra çocuk ilaçları reddetmeye başlamıştı. Artık çevreyi uyarıyorum. Bu psikolojik oldugu kadar beyin yapısıyla alakalı ilaçsız düzelemez ilaçları almak zorunda diye.
Yani bu süreçler de görüştügümüz yakın çevre bile çok etkili. Bilinçli insanlar olmalı.
İş kurmaktan başarıdan bahsederken alay edilmesi yada daha çok gaz verilmesi onu kötü etkiliyor. O ztn yüksek özgüvenle kendini bazen yenilmez hissediyor.
Ben bu tarz konuşmalarda ona herşeyin zamanı oldugunu anlatıyorum. Fikirlerini sorgulamıyorum ama hayatın belli bi düzende gittigini basamakları oldugunu anlatıyorum. O zmn sakinleşiyor. Yaşına göre konuşmaya başlıyor.

Kardeşim bu sorunları yaşadıktan sonra insanlarla bile daha nazik iletişim kurmaya başladım. Çünkü insan kalbi ve beyni gerçekten sevgiyle besleniyor.

Kesinlikle şanslıyız. Hem erken farkettik hem hastalıkla ilgili bilgi birikimi daha fazla.

Hastalıgı kabul ediyor artık. Bazı sabit alışkanlıklarından soğutmamız lazım sadece.
Bi de müzikle alakalı güzel enstruman kullanır. Şarkı söyler. Bi süredir parmaklarım dönmüyor diyo ama inşl sakinledikce yeniden hobilerine dönecek.
Çünkü bu tarz şeyler onu sakinleştiriyor.

Aynen öyle.
İnsanlar iyilik ettiğini ya da teselli ettiğini düşünerek aslında daha büyük tahribatlara hayatında kapanmayacak yaralara sebep olabiliyorlar.
Herşeyden önce bütün insanlar bu konuda cahil kalmamaları,bilinçli ve bilgili olmalı,ha bilgili olamıyorsa susmasını da bilmeli. Dediğim gibi,olabildiğince bilinçsiz insanlardan uzak tutun kardeşinizi bir özgüven patlamasıyla sağa sola saldırdığı gibi,söylenen deli saçması alaylara acı gözlere de kendini dibe sokup allah korusun kendine zarar verebilir. Sizinle olsun,siz onun ailesisiniz,sevgiyi iliklerine kadar hissettiği ilk insanlarsınız bu yüzden sizin söylemleriniz düşünceleriniz onu daha olumlu etkiler. İnşallah kardeşiniz bir an önce iyileşip eski hayatına yaşantısına döner. Hiç canınızı sıkıp üzülmeyin,karanlığın sonu hep aydınlığa çıkar,yeter ki siz kendi ışığınızı açmayı unutmayın.

Asla pes etmeyin. Bu süreç geçecek yalnız bırakmayın. Asla yalnız uyumasın.
Annem evdeki kesici aletleri saklardı, ilaçlarını tek tek verirdi. Gece odasında birimiz kaldık hep. Duşa bile kontrollü girdi.

Doktora ikna edin. Hatta takip edildigini düşündügü için doktora gitmesi önemli bunu söyleyin. Belki biz anlamıyoruz doktor anlar deyin.

Kardeşim kapı dinleniyo telefon dinleniyo derdi. Evden çıkamazdı. Çok güvendigi bi arkdşı hergün eve geldi sakinledi ve o arkdşıyla ilk dışarı çıktı.
Aklında ki şüpheleri yok edin. Mesela neden şüpheleniyosa içini rahatlatın. Kafasından silene kdr. Küçük bi çocukla ilgilenir gibi ilgilenin

Çok güzel konulara deyinmişsiniz teşekkür ederim.
Yaşının dezavantajı oldugunu ona bi şekilde olumlu aktarıcam. Bir de psiko eğitimler ve sosyal çevresindeki düzenlemelerle de ilgilenicem. Çünkü çok etkileniyo çevreden.

Buradaki bazı arkdşların yazdıgını okuyunca kardeşimin daha iyi oldugunu farkettim. Kardeşim sadece mevsimsel atagın kurbanı oldu. Uzun süreli ilaç kullanmayı kabul ettirmek için de terapi destegi şart galiba. Bu hafta bunu da sağlıycam. Çok teşekkürler

Evet doktorumuz da uyardı ztn. Daha çok kısa hikayeler okusun dedi. Çünkü sıkılıyo uzun süre bişeye bağlı kaldıgında. Düşünüp kafaya takmasın diye blues tarzı müzikler dinlesin dedi. Hem anlamaz hem sakin olur diye.

Yazdiklrinizim hepsini yasiyoruz su an.kardesim sosyal medya hesapladini kapatti dun.hattini kirdi.surekli kendisine zarar verilcegini dusunuyo iste.biz de bicak falan herseyi sakladik.daha onceki ataklari cok agirdi intihar etti 2 kere kendini pencereden atti yaa dusunun yani hastaliginin ne kadar ileri boyutta oldugunu.allahtan sizin kardesiniz ilacla duzeliyor.bnm kardesimin malesf ilacla kismen duzeliyor.iste kendisini ikna edip doktora goturmeye caliscz artik.of of o kadar zor gunler atlattik ki su gozumun önunden film seridi gibi geciyo yasadiklarimiz.bu hastalik nasil bi hastalik allahim ya tıp ilerlese bu hasyaliga bi care bi derman bulunsa baska hic bi sey istemiyorum.herseyin basi saglik gercekten

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…