Çağımızın hastalığı, Bipolar manik depresif

Yukarıda yazdıklarım , kardeşiniz ve sizin kendisine çare bulmak için içten çırpınışlarınıza üzüldüğüm için. Doktorunuza çok inanıyorsunuz, öyle görüyorum. Ancak daha önce de yazdım, eğer aynı doktorda 6 ay içinde gözle görülür değişimler saptayamadıysanız büyük ihtimalle daha iyi duruma gelmeniz zorlaşacaktır.

Cvp yazan herkese teşekkür ederim.
Bugün doktoruyla görüştüm. Randevuyu kardeşim bi hafta öne almak istedi.kendini iyi hissetmedigi için.
Normal rutinin dışında gittik yani.
Önce ben yalnız konuştum doktor beyle. Sonra bi süre hep birlikte konuştuk.

Bilerek yapabilir mi diye sordum. Asla yapamaz imkansız diyor. Hatta keşke bilerek yapsa işimiz daha kolay olurdu dedi.
Nefes konusunu paylaştım, herhangi bi ameliyatı şuan kaldıramaz dedi. Yani kendini toplayana kdr geniz etiyle yaşamalı dedi.

İlaçları içmiyor, size güvenmiyor ve hasta oldugunu kabul etmiyor dedim. Bu konuyu hep birlikte konuşurken düzeltti. Çok çabuk inanıyo kardeşim ona.

Doktor bi hafta önceye göre çok iyi gördügünü söyledi. İlk geldigi dönemini hatırlattı. Yani bir yıl önce ki durumu.
Kardeşim kendini iyi hissetti. Yani iyileştigini doktordan duyunca rahatladı. En azından bi süre ilaçlarını düzenli alır.
Birde psikolog önerdi. Bizim ısrarımızdan dolayı. Çünkü bu rahatsızlıgın asıl sebebi beyindeki kimyasal bozukluklarmış. Ve ilaçsız hiç bi tedavi işe yaramazmış. Manik dönemde oldugu için fazla konuşma ihtiyacı varmış. Hatta bu yüzden hasta olduguna inanmıyormuş.

Yani güzel bi kontrol seansıydı. Bazı müzikler ve kitaplar önerdi. Yüksek ses dinleme dedi. Rap vb agrasif türleri dinleme dedi. Bi kaç haftadır aşırı derecede yüksek sesle rap dinleyip eşlik ediyordu.
Sözlerini anlamadıgı sakin müzikler önerdi.

Doktor içimizi rahatlattı bugün sağolsun

Güzel bir görüşme olmuş. Kardeşinizin doktoruna itimadı çok önemli gerçekten. Zaten bi-polar hastalarda beyindeki bir kimyasal üretilmediği için bazı ilaçların ömür boyu kullanılması gerekir ki durum hep stabil kalabilsin. Tekrar geçmiş olsun..

Sorduğum bu değildi. Bi-polar rahatsızlığın Tipleri oluyor. Kardeşiniz hangi tip bi-polar ? Tanı konulurken, bu da teşhis edilmiştir /edilmelidir muhakkak . Manik devreye gelince, mani her tipin olağan sürecindendir. Bi-polar daki 3 tipten biri olabilir (mani her tipte yaşanıyor doğal olarak) .. Veya tam bi-polar olmayabilir de.. Bipolarite de olabilir. Ve gerçekten tanı ve medikasyon doğru ise kardeşiniz şu anda toplamış olmalıydı. Bu doktora kaç aydır devam ediyorsunuz? Düzelme ve gelişme gözlemliyor musunuz? Bu soruları da sormalısınız kendinize..
Benim alanım olmadıgı için size tam cvp veremedim. Türleri oldugunu vs bilmiyorum.
Doktora ilk gittigimizde bir sene önce kaygı bozukluğuyla gittik. Üç aylık zorlu süreö ve takiple normal hayatına döndü. Daha sonra bi depresyon geçirdi. Ve son olarakta bipolar.
Bugün doktoru şöyle bi açıklama yaptı. Bilimsel kelimeler kullanmadan anlayacagımız şekilde anlattıgı için bende sizi tam anlamadım.
Kardeşiniz bana geldiginden bu yana üç ayrı psikolojik süreç geçirdi. Üçü birbirinden farklı üç zor süreç oldu. En son durumuyla ilk durumu arasındaki farkı net görebiliyorum. Kii aradaki süreçlerde düzeldi de. Sadece mevsimden dolayı bi atak geçirdi ve bu onda aşırı özgüven duygusu oluşturdu. Bu duygu ona hasta olmadıgı hissi verip ilaçlarını almamaya başladı.
Özetle bir tane tanı koymadı doktor ztn şuan tanının doğru yada yanlış olması değil meselemiz. Yazarak ben yeteri kdr anlatamıyorum. Doktor görüp konuşup gözlemleyerek tanı koyuyor sonuçta. Benim aktarımıma bakarak tanı kısmına takılmayın siz.
Çok iyi bi uzman ve bu alanda başarıları olan bi doktor. Çok deneyimli tecrübeli. Yanlış tanı koyacagını sanmıyorum.

Yukarıda yazdıklarım , kardeşiniz ve sizin kendisine çare bulmak için içten çırpınışlarınıza üzüldüğüm için. Doktorunuza çok inanıyorsunuz, öyle görüyorum. Ancak daha önce de yazdım, eğer aynı doktorda 6 ay içinde gözle görülür değişimler saptayamadıysanız büyük ihtimalle daha iyi duruma gelmeniz zorlaşacaktır.
Teşekkür ederim .
Düzelme gözlemledigimiz için güveniyorum. Hatta mevsim geçişinden önce ailemi uyardı herhangi bi atak olabilir diye. Kardeşim o doktora ilk gittiginde defalarca intihar düşünüp denemişti.günlerce konuşmadan gülmeden tepki vermeden yaşıyordu. Yemiyodu içmiyodu. Sürekli bişeyler uyduruyodu. Mesela gecenin yarısı anne babam ölmüş diyodu alakasızca. Veya bütün aileyi gece arayıp kntrol ediyordu iyi msnz diye. Sürekli evi dinliyolar beni öldürecekler ben size zarar versm gibi şeyler söylüyordu.
Ağzına ekmek koymasa annem elini kaldırıp ağzına götürmüyodu.
Bu süreci kolay atlatmamızı sağladı doktor aileyi bilgilendirdi. Her saat iletişimde oldu. Takip etti. Bi hafta içinde belirtileri hafiflemeye başladı. Snra tüm kontrollerinden sonra onun durumuna göre bizleri yönlendirdi.
İlaçların dozunu düşürerek hafifletmişti. Çokta iyiydi bi süredir.
Ama kardeşim yalnız gittigi tatilde ilacın biriyle içki tüketti.
Oradan döndükten sonra yeniden anormalleşti. İlkinden farklıydı. Bu durum mevsim geçişine denk geldigi için iyice ağırlaştı.

Ve yeniden işe dönmüştü. Bu ay içinde işte de bazı ağır durumlar geçirdi. Yani çözümlenmiş bi psikolojinin yaşadıgı başka bi sorun şuan.

Güzel bir görüşme olmuş. Kardeşinizin doktoruna itimadı çok önemli gerçekten. Zaten bi-polar hastalarda beyindeki bir kimyasal üretilmediği için bazı ilaçların ömür boyu kullanılması gerekir ki durum hep stabil kalabilsin. Tekrar geçmiş olsun..
Sağolun.
Evet bugün doktor beye ilaç içmek istemedigini zorla içtigini söyledim. bunu çok güzel anlattı kardeşime. Tmm hocam içerim ilaçlarımı dedi direk. Yani öylesine ilgilenmiyor. Belli her halinden

Kendini kötü hissettiğini söylüyo. Suçlukuk duyuyormuş. Günahlarını çok ağırlaştırıyomuş. Ztn takıntılı. Sokaktaki üstü başı kötü herkes için bile sorumluluk duyuyor.
Allah, mümin bir topluluğun kalplerine şifa versin/gönüllerini ferahlatsın!” (et-Tevbe, 14)

“…Gönüllerdeki dertlere şifâdır…” (Yûnus, 57)

“…Onların (arıların) karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar ki, onda insanlar için şifâ vardır…” (en-Nahl, 69)

“Biz, Kur’ân’dan öyle bir şey indiriyoruz ki o, mü’minler için şifâ ve rahmettir…” (el-İsrâ, 82)

“Hastalandığım zaman bana şifâ veren O’dur.” (eş-Şuarâ, 80)

“…De ki: O, (Kur’ân) inananlar için doğru yolu gösteren bir kılavuzdur ve şifâdır

Ben faydasını gören çok insan duydum tavsiye edeyim dedim. Allah şifa versin çok geçmiş olsun :KK200:

Canim korkma manik atak belirtilerine bak kardeşin de bu belirtiler yoksa bipolar değildir çünki mani yaşamadan bipolar tanısı konulmuyor diye biliyorum ben
Canım geceden beri okuyorum. Manik atak benzerliği olarak sadece şunu benzettim; işinde bazen çok yükselmek istiyor ki zaten iyi bir konumda. Benim milyon dolarlık projelerde çalışmam lazım diyor, gözleri parlıyor, ama proje hazırladığı falan yok. Dünyanın en iyi iş adamlarına özeniyor, onları okurken heyecanlanıyor...Ama öyle konuşmak, dans etmek ne bileyim aşırı hareketlilik hiç görmedim. İntihar günlükleri okuduğunu gördüğümde yıkıldım..Sen de biliyorsun depresif, zaten iyi değilim, çok tetikledi beni bu durum. Kendimi unuttum.

ben ve kardeşiminde hastalığı konu sahibi zeki ve farkında lığı duyarlılığı yüksek insanlarda oluyor.yani yüksek zeka+artan farkındalığı bünye kaldıramıyor. ilaçlar kısaca duyarsız biraz odun yapıyor. kendine gelip fiziksel dengesini sağlayana kadar. benim kardeşimde de var. bendeki bipolar ondaki manik depresyon.ikisi tamamen aynı sayılmaz ama aynı kapıya çıkıyor.erkeklerde bu hastalık yakınları için daha zor ve yıpratıcı. bayanlar daha kolay tedaviye cevap verebiliyorlar.kesinlikle yüzde elli genetik. tahminen babamda vardı ki babam kendi bku ile bile kavga edecek yapıya sahipti doktora hayatta gitmezdi.psikolojik hastalığa sahip insanlar daha herşeyden etkilenir gibi görünsede bipolar insanlar ilaçlarını aldığı sürece daha dayanıklı bazı sıkıntılara.biraz daha ilgiye ve ruhlarının yatıştırılmasına ihtiyaçları var.acaba iyi mi kötü mü yaptım diye bilinçaltı tereddütlerinin azaltılması iyi uyuması dengeli beslenmesi ekstra önemli.bu hastalığa ne tamamen düzelen ne de hiç düzelip normale dönmeyecek şekilde bakmamak lazım.

ben ve kardeşiminde hastalığı konu sahibi zeki ve farkında lığı duyarlılığı yüksek insanlarda oluyor.yani yüksek zeka+artan farkındalığı bünye kaldıramıyor. ilaçlar kısaca duyarsız biraz odun yapıyor. kendine gelip fiziksel dengesini sağlayana kadar. benim kardeşimde de var. bendeki bipolar ondaki manik depresyon.ikisi tamamen aynı sayılmaz ama aynı kapıya çıkıyor.erkeklerde bu hastalık yakınları için daha zor ve yıpratıcı. bayanlar daha kolay tedaviye cevap verebiliyorlar.kesinlikle yüzde elli genetik. tahminen babamda vardı ki babam kendi bku ile bile kavga edecek yapıya sahipti doktora hayatta gitmezdi.psikolojik hastalığa sahip insanlar daha herşeyden etkilenir gibi görünsede bipolar insanlar ilaçlarını aldığı sürece daha dayanıklı bazı sıkıntılara.biraz daha ilgiye ve ruhlarının yatıştırılmasına ihtiyaçları var.acaba iyi mi kötü mü yaptım diye bilinçaltı tereddütlerinin azaltılması iyi uyuması dengeli beslenmesi ekstra önemli.bu hastalığa ne tamamen düzelen ne de hiç düzelip normale dönmeyecek şekilde bakmamak lazım.
Sizede geçmiş olsun. Tamamen atlatmasada bununla yaşamayı öğrenecek. Kesinlikle kntrol edebilecek güçte.

Sizede geçmiş olsun. Tamamen atlatmasada bununla yaşamayı öğrenecek. Kesinlikle kntrol edebilecek güçte.
teşekkürler eğer genetik kısmı daha ağırlıklı değilse hastalık seyrinde kişi tedavisini olup düzeliyor yıllar geçtikçe depresyon daha ağır basıyor.sadece depresyon olarak ortaya çıkıyor.işte o zamanda doktora gittiğinde depresyon teşhisi konursa geçmişi bilip ona göre ilaç verilmesi lazım standart depresyon gidericiler bipolar hastasına iyi gelmiyor.fakat şu özelliği var. tamamen düzelmiş gibi görünse de atıyorum bir yakının kaybı,mobbing , ağır psikolojik şiddet de tekrar hortlayabiliyor.onun zihinsel enerjisini atması için de hobiler edinmesini sağlayın.

teşekkürler eğer genetik kısmı daha ağırlıklı değilse hastalık seyrinde kişi tedavisini olup düzeliyor yıllar geçtikçe depresyon daha ağır basıyor.sadece depresyon olarak ortaya çıkıyor.işte o zamanda doktora gittiğinde depresyon teşhisi konursa geçmişi bilip ona göre ilaç verilmesi lazım standart depresyon gidericiler bipolar hastasına iyi gelmiyor.fakat şu özelliği var. tamamen düzelmiş gibi görünse de atıyorum bir yakının kaybı,mobbing , ağır psikolojik şiddet de tekrar hortlayabiliyor.onun zihinsel enerjisini atması için de hobiler edinmesini sağlayın.
Önerileriniz için teşekkürler. Doğru diyorsunuz. İlerisi için bu ilaç tedavisine özenmek gerekli. Genetik kısmı daha mı etkili bilmiyorum ama gerçekten güçlü bi çocuk. Çok duygusal ve zeki.
Benim biraz içim rahatladı doktorla knştuktan sonra. Bu gibi atakları zamanla daha sakin geçirecek.
Öyle heyecanlı ki kendini çok uç noktalarda sanıyor.
İşten uzak tutmaya çalışıyoruz ama sürekli iş kurma derdin de.
İnş zmnla sakinleyecek.

Yorumlari okumadim belki yazmissinizdir

Ailenizde baska bipolar var mi? Genetik bir hastalik , benim ailemde var hic sasmaz, anne tarafindan olan tum cift sayili cocuklarda cikiyor , o yuzden ailede fazlaca var , bizim cok alisik oldugumuz bir durum

Ilaclari duzenli kullanirsa ruh halini kontr altina aliyor ilaclar , beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor , bir de ailede gozlemledigim ve okudugum cesitli makalelerle destekledigim bir gorus daha var , cok okuyan , cok bilgi edinen yani beynini surekli yeni bilgilerle dolduran bipolar hastalarinda gerileme gozukuyor ve hastalikla mucadele gucleri artiyor

Ilac kullanimina aksatmasin , beslenmesinde probiyotik kullansin ve bol bol okusun

Yorumlari okumadim belki yazmissinizdir

Ailenizde baska bipolar var mi? Genetik bir hastalik , benim ailemde var hic sasmaz, anne tarafindan olan tum cift sayili cocuklarda cikiyor , o yuzden ailede fazlaca var , bizim cok alisik oldugumuz bir durum

Ilaclari duzenli kullanirsa ruh halini kontr altina aliyor ilaclar , beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor , bir de ailede gozlemledigim ve okudugum cesitli makalelerle destekledigim bir gorus daha var , cok okuyan , cok bilgi edinen yani beynini surekli yeni bilgilerle dolduran bipolar hastalarinda gerileme gozukuyor ve hastalikla mucadele gucleri artiyor

Ilac kullanimina aksatmasin , beslenmesinde probiyotik kullansin ve bol bol okusun
Siz söyleyince bi düşündüm de gerçekten anne tarafında çift sayılı kuzenlerimde var.
Özellikle teyze çocuklarım.
Bir sene önceye kdr iki kuzenimde çok ağır şekilde yaşadı. Hatta birisi hastanede kaldı uzun bi süre.
Onlar çok çok ağır yaşadılar. Ama hemen hemen aynı yaş grubu. Ben genetik değil de bu yaş grubunun ortak sorunu gibi algıladım daha çok.

Siz söyleyince bi düşündüm de gerçekten anne tarafında çift sayılı kuzenlerimde var.
Özellikle teyze çocuklarım.
Bir sene önceye kdr iki kuzenimde çok ağır şekilde yaşadı. Hatta birisi hastanede kaldı uzun bi süre.
Onlar çok çok ağır yaşadılar. Ama hemen hemen aynı yaş grubu. Ben genetik değil de bu yaş grubunun ortak sorunu gibi algıladım daha çok.
Hayir genetik bir hastalik , aile olarak bu konuda bilinclenmeniz onemli ( yanlis anlamayin bilincsizsiniz demiyorum )
Ama cocuk yapmadan once ben iki esime de soyledim mesela , ailemde boyle bir genetik hastalik var diye , onlar kabul ederek ve bilerek evlendiler benimle

Bol bol yeni kitaplar alin karfesinize , okumasini saglayin , zordur ama caresiz degil , ilaclarla normal hayatlarini surdurebiliyorlar , bilincli olmak cok onemli bu hastalikla ilgili

Hayir genetik bir hastalik , aile olarak bu konuda bilinclenmeniz onemli ( yanlis anlamayin bilincsizsiniz demiyorum )
Ama cocuk yapmadan once ben iki esime de soyledim mesela , ailemde boyle bir genetik hastalik var diye , onlar kabul ederek ve bilerek evlendiler benimle

Bol bol yeni kitaplar alin karfesinize , okumasini saglayin , zordur ama caresiz degil , ilaclarla normal hayatlarini surdurebiliyorlar , bilincli olmak cok onemli bu hastalikla ilgili
Kitap konusunda tereddüt ediyorum ama. Çok fazla ayrıntıya takılıyor. Okuyor ztn bol bol ama sanki bu manik evrede ona olumsuz etki ediyor gibi.
Doktoru ztn siyasi ve agır psikolojik romanlar okumasın dedi. Yani basit bi hikayeden bile ilginç çıkarımlar yapıyor.

22 yaşındayken farkettik. Ama ben geçmişe baktıgımda ufak tefek belirtiler farkediyorum.
Benim düğünden hemen sonra farkına vardı ailem. Garip takıntılar ve sorularla başladı. Kendisi iyi değilim dedi. Mesela hep kokuyorum dedi. Halbuki hep duş alır. Olmayan şeyler uyduruyodu. Tedirgindi. Avi dinliyolar ben aileme zarar verdim gibi kaygı bozuklugu oluyordu.yaklaşık iki ay hep suskun gülmeyen konuşmayan uyumayan birine dönüştü. Annem yemek vermese acıktıgını bile bilmezdi. Sonra ilaç tedavisiyle toparlandı biraz. Evden çıkmaya başladı yeniden toplum içine girmeye başladı.
Ama son bi aydır duygu durum değişimini okdr ağır yaşıyo ki. Bazen kasıtlı yapıyo sanıyo çevr.
Mesela bi an kesip öldürmek istedigi birini daha sonra metederek anlatıyor. Bi anda huzursuz olup bi anda enerjik oluyor

canım muhtemelen bir depresyon atagı bir mani atagı yasıyor.

Kitap konusunda tereddüt ediyorum ama. Çok fazla ayrıntıya takılıyor. Okuyor ztn bol bol ama sanki bu manik evrede ona olumsuz etki ediyor gibi.
Doktoru ztn siyasi ve agır psikolojik romanlar okumasın dedi. Yani basit bi hikayeden bile ilginç çıkarımlar yapıyor.
Romandan ziyade keyifli bilgi edinecegi seyler okumasi gerekiyor , yani ne biliyim genetikle ilgili olur , dinazorlara ilgili olur yeni ve keyifli , sorgulayamayacagi seyler iceren kitaplar , cocuk kitaplari reyonunda bulabilirsiniz

X