Köfteler Bulgur Köftesi (Resimli)

ayca_can

3'üzlerim geldi ;))
Kayıtlı Üye
30 Haziran 2007
326
1
38
sdc10003q.jpg

2,5 su bardağı ince bulgur
1 adet soğan
1/4 su bardağı sıvı yağ
1 adet yumurta
Yarım su bardağı un
Kaynak su - Tuz
Sosu İçin;
3 yemek kaşığı salça
2 yemek kaşığı paket yağ
Yarım su bardağından az su
Çeşitli Baharatlar
Ayrıca;
Yoğurt
Sarımsak

İlk olarak bir kaba aldığımız bulguru üstüne çıkacak kadar kaynak suyla ıslatıyoruz.Yarım saat şişmesini bekledikten sonra elimizle şöyle bi karıştırıyoruz.Daha sonra bir kaba rendenin ince tarafıyla soğanı rendeleyip suyunu iyice sıktıktan sonra bulgurun üzerine ekliyoruz.Tuz,sıvı yağ,yumurta ve unu ekleyerek iyice karıştırıyoruz.Hamurumsu kıvama gelince.göz kararı büyüklükte parçalar koparıp yuvarlıyoruz ve ortasına işaret parmağımızla çukur yapıyoruz.(topları yaparken elimizi islatmamız gerekiyor yanımızda bir kase su bulundurursanız iyi olur)hamurun tamamını bitirdikten sonra büyük bir tencerede suyu kaynatıp içine iki kaşık tuz atıyoruz ve köftelerimizi içine salıyoruz.Yaklaşık 5-7 dk arası kaynatıyoruz.Bu arada bir tencerede sos için sana yağı eritip içine salçayı koyuyoruz.Salça kendini salınca içine tuz ve zevkinize göre çeşitli baharatlar katıyoruz(ben karabiber,kırmızı toz biber,kimyon,kekik ve pul biber ekledim).karıştırdıktan sonra kaşıkla dökülecek kıvama gelmesi için salçayı bir miktar suyla sulandırıyoruz.(isteyen bir miktar sıvı yağda kullanabilir)yaptığımız salça sosundan bir kaseye biraz ayırıp (yoğurdun üzerine dökmek için) kalan salçanın içine suyunu süzdüğümüz köfteleri döküyoruz ve tüm köfteler salçaya bulanacak şekilde karıştırıyoruz.Daha sonra servistabağına alıp üzerine yapılan sarımsaklı yoğurttan döküp ve üstüne tekrar kaseye ayırdığımız salça sosundan döküp(görüntü hoş olsun :)) sıcak olarak servis yapıyoruz..
Afiyet Olsunn...

Son düzenleme:
ellerine sağlık cnm ya
yarın ne yapcamı da bılmıodum belkı yaparım yazarım sana yorumu mu cnm
saol paylaştıgın için.....

Bende yapıyorum yumurta yerine haşlanmış patates koyuyorum çok lezzettli oluyor ellerine sağlık arkadaşımmcokacimcoook

AA dün ben de bulgur köftesi yaptım eşime..

Tarif hemen hemen aynı...

Ellerinize sağlık..

Enfes bir tat oluyor..

Ben de herkese şiddetle tavsiye ediyorum:emir_bebek:

bi ara her Allahın gunu yapardık komşumla..
şimdi adını duydummu bile tuhaf oluorum..
çok yemiş biri olarak resmi beğendim ellerine sağlık..

X