Bugün menüde ne var?

Mısırlı Sarı Biber Çorbası - Bebek İçin Çorba Tarifi

Bu çorba için ben kendi hazırladığım dondurulmuş mısırları kullandım. Siz de konserve mısır yerine donmuş mısır kullanırsanız daha iyi olur. Donmuş sebzeler mevsiminde toplanıp hemen donduruldukları için konservelere göre daha sağlıklıdır. Sarı biber yerine kırmızı salçalık biber de kullanabilirsiniz.
Sarımsak iyi bir antibiyotik özelliğine sahip olduğu için kışın yaptığım çorbalarda kullanmaya çalışıyorum. Bebeğininiz 9 aylık olduktan sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Mısırlı Biber Çorbamızın Malzemeleri

* 2 çorba kaşığı mısır
* 1 küçük etli sarı biber
* 1 küçük rendelenmiş domates
* 1 diş sarımsak
* 250 ml sebze suyu
* 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
* deniz tuzu (Bir yaş ve üzeri bebekler için)

Balkabağı Çorbası - Bebek İçin Çorba

Daha çok balkabağı tatlısı olarak tükettiğimiz bu sebze çok iyi bir mineral ve beta-karoten kaynağı. İçinde potasyum, fosfor ,kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir bulunuyor. Bir küçük tabak bal kabağı günlük beta-karoten ihtiyacının %25 ini, C vitamini ihtiyacınında %10 unu karşılıyor.

Aşağıda tarifini verdiğim çorbayı biz ailece severek içiyoruz. Bu çorbayı kendimiz için hazırlarken en son içine süt ilave ederseniz daha lezzetli oluyor(Bir yaşının altındaki bebeklere inek sütü önerilmiyor) . Ayrıca balkabağını buharda pişirip de yedirebilirsiniz.
Balkabağı Çorbası
Balkabağı çorbasının malzemeleri

* 1 çorba kasesi küçük küp küp doğranmış balkabağı
* 1 küçük doğranmış patates
* 1 halka soğan (lezzet vermesi için)
* deniz tuzu (1 yaş ve üzeri)
* su

Çorbamızın Tarifi

Zeytinyağ hariç bütün malzemeyi üzerini 1 parmak geçecek kadar su ile tencereye koyup, kapağını kapatın. Sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirin. Sebzeler yumuşayınca çorbayı tel süzgeçten geçirin. Fazla koyu olmıyan bir bal kabağı püresi elde edeceksiniz. Bu püreyi olduğu gibi bebeğinize yedirebilirsiniz yada bir miktar sıcak su katıp bir taşım daha kaynatabilirsiniz.

Bebekler için Kahvaltı Menüsü

Kahvaltı sadece biz erişkinler için değil bebek beslenmesinde de atlanmaması gereken bir öğün. Ek gıdaya başladıktan bir süre sonra bebeklerimize kahvaltı vermek istiyoruz.
Önce çeyrek yumurta sarısı ile başlıyor daha sonrada miktar ve çeşitleri arttırarak devam ediyoruz. En sonunda pek hoş görünmeyen nasıl yediklerine bile şaştığımız bir kahvaltı maması elde ediyoruz. Bir çoğumuz hazırladığımız bebek kahvaltısının ana unsuru olarak bebe bisküvilerini kullanıyoruz. Ancak bisküvilerin bebek gelişimi için ne kadar yararlı olduğu tartışmaya açık.

Ben bebeğim 7. ayını bitirdiğinde kahvaltı vermeye başladım. Ancak bebek kahvaltısı için hazırlanan bisküvüleri kullanmak istemediğim için alternatifleri araştırdım. Sonunda oğlumun beğenerek yediği bir kahvaltı hazırlamış oldum.

Aşağıdaki tarifi çeşitlendirmek mümkün. Değişik kuru meyveler kullanabilirsiniz.Bir yılın sonuna doğru iyice ezilmiş kabak çekirdeği, fındık, badem yada ceviz katabilirsiniz. Tohum öğütücüsü ile iyice çekip un haline getirdikten sonra katın.

Bu tarifi haftada 3 gün veriyordum. Diğer günler yulaf ezmesi ile yapığım lapa yada tam buğday unundan yapılan ekmek içi ile hazırladığım kahvaltıyı yediriyordum.
Bebek Kahvaltı Tarifi

* 2 adet kuru kayısı
* 1 yemek kaşığı mısır unu
* 1 tatlı kaşığı tahin
* 1 çay kaşığı tereyağ
* 1 su bardağı su (200ml)
* 1 tatlı kaşığı pekmez

Kahvaltımızın hazırlanışı

Kuru kayısıyı küçük küçük doğrayıp bir cezvede su ile pişirin. Tereyağını eritip mısır ununu hafif pembeleşene kadar kavurun. Kayısılı suyu mısır ununa dökün huzlı hızlı karıştırarak topak olmasını engelleyin. Sürekli karıştırarak kısık ateşte 10 dakika pişirin. Mama muhallebi kıvamında olmalı, çok katılaşırsa sıcak su ilave edip biraz daha pişirin. Biraz soğuyunca tahin ve pekmezi ilave edin.

Mısır ununu kavurmadan direkt cezvedeki kuru meyveli suya katarak muhallebi pişirir gibi hazırlıyabilirsiniz.

benim yaptığım miyane çorbasına benziyor benimkide unla yapılıyor su ile....

Saol yasemincim ne güzel tarifler vermişsin, ben şu balkabağı çorbasını çok duydum ama bir türlü fırsat olmadı onu yapmayı düşünüyorum en kısa zamanda..

kızlar size bişey sorcam bebeklerinize balığı nasıl yapıyorsunuz ve yediriyorsunuz ben yedirirken zorlanıyorum yutmak da zorlanıyor yanına ıhlamurla içiriyorum (ıyyy )

Bu arada bugün Teo'ya bıldırcın yumurtası aldım onu vereceğim yarın bakalım sevecek mi yada ayırt edecekmi,çok faydalıymış..

ben 2 kere firinda zeytinyagli pisirip verdim benim kizim masaallah yedi..birinde tarhanaya kattim kati olmasin diye..
bi site buldum ordan ekliyom link veremiyoruz burdan sanirim,ama söle diyeyim sitenin adi pratikanne 8 aylik bebeklere tarif diye alt baslik...

Balıklı Bebek Çorbası

Benim oğlum balık yemeyen çocuklardan,ağzına alınca tükürüyor,tamamen duygusal olduğunu düşünüyorum.Balıkların yakalandığı hikayelerde suratı değişiyor.Bende ona nasıl balık yedirebilirim diye araştırırken internette bu balık çorbasını görmüştüm,tarifi biraz değiştirdim ve evde herkesin sevdiği lezzetli bir balık çorbası ortaya çıktı.

Bebek beslenmesinde balığa muhakkak yer vermek gerektiğini uzmanlar söylüyor.Balığın ne kadar faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz.Bebekler için balık seçerken beyaz etli ve deniz balığı olmasına dikkat edin,çiftlik balıklarından uzak durun bence.Ben bu tarifte dil balığı kullandım,oldukça pahalı ancak 200 gramlık küçük bir balık işinizi görür.Büyük bir balık alarak parçalatabilir ve dolaba koyabilirsiniz.Dil balığı bebeklere en çok önerilen balık türü.

* Balıklı Bebek Çorbamızın Malzemeleri:
* 200 gram dil balığı
* 1 küçük havuç
* 1 küçük patates
* 1 avuç doğranmış dereotu ve maydanoz
* 1/4 küçük kırmızı soğan
* 1 ,5 yemek kaşığı kırmızı mercimek
* 300 ml sıcak su

Balık çorbasının yapılışı:

Balığı iyice yıkayıp üstünü geçecek kadar su ile tencereye koyun ,balık kaynamadan beyazlaşır beyazlaşmaz o suyu dökün ve tencereye tekrar 300 ml sıcak su koyarak balığı pişirin.Balığın piştiğini bir çatalla anyabilirsiniz yaklaşık 10 dakikada pişiyor.Pişen balığı tencereden çıkarıp suyunu süzün ki suda kılçık kalmasın.

Tencerede az yağda soğanı hafifçe kavurun ardından sırasıyla havuç ve patatesi katın.Birkaç dakika çevirdikten sonra balık suyunu ilave edin. Su kaynayınca içine otları ve mercimeği koyun,kapağı kapalı olarak kısık ateşte pişirin.Bu arada haşladığınız balık etini ayıklayıp pişmeye yakın tencereye ilave edin.Çorba pişince blendırdan geçirerek bebeğinize yedirin ,afiyet olsun.(pişirme esnasında su az gelirse sıcak su ilave edin)

bunuda denemek lazım .. bnalık ben hıc veremedım fırsat olmadı...
hangı balıkları vermek lazım kızlar..

kefal fln boy uzamasına cok ıyıymış bır kaz balık ısmı daha vardı ama unuttum

ben somon verdim canım fırın torbasına koyup pişirdim ama dediğim gibi yerken zorlandı,bir de somonun kılçık olayı yok o açıdan tercih ettim

Bu arada yasemincim saol tarif için..

rica ederim Deryacim Teoya afiyet olsun....Bebekler için balık seçerken beyaz etli ve deniz balığı olmasına dikkat edin,çiftlik balıklarından uzak durun bence.Ben bu tarifte dil balığı kullandım,oldukça pahalı ancak 200 gramlık küçük bir balık işinizi görür.Büyük bir balık alarak parçalatabilir ve dolaba koyabilirsiniz.Dil balığı bebeklere en çok önerilen balık bu cümlelere göre almak lazim sanirim Denizcim,bu arada ben montessorinin mail grubuna üye oldum ordan ulastim bu bilgilere...

yasemin çok sağol tarifler için.bende sürekli aynı çorbaları yapıp duruyordum...
bugün brkoli,havuç,kabak şehriyeli çorbasına hamsi koydum.burda başka balık bulamıyoruz malesef..
mısır unlu kahvaltıda çok hoşuma gitti.hemen yarındeniyorum...
yatmadn önce cevizli,elmalı,kayısılı muhallaebi yapıyorum.kabız değilse muzda koyuyorum..siz neler veriyorssunuz..hergün aynısını yapıyorum çünkü

canım menü benimde aynı ben her gün aynı çorbayı vermiyorum ama diğerleri aynı.,
sabah kahvaltı yapmadan önce kendisi istediğinden hazır pirinç unu yapıyorum heronun güzel tadı muzlu olanından ardındanda yarım yumurta ve azda peynir işte sabah bu
sonrada öğlen çorba zaten genelde havucu k.baharı.bokoliyi patatesi ve içine birazda tahıl grubundan mercimek irmik bulgur pirinç katıp haşlıyorum tabi tavuk göğsüde az olarak katuyorum bunları haşlayıp süzüyorum çokrba kıvamına getiriyorum tabi çok oluyor birazda buzluğa atıyorum bunu her gün yedirmeye çalışıyorum çünkü sebzede var tahılda tabi arada günlük olarak ıspanaklada yapıyorum.
ikindin bu ralar yemiyor iştahı yok ama hazır mamayla devam mamasını akrıştırıp veriyorum kii devam mamasındanda alsın diye
arada da az biraz meyveli yoğurt
akşamada zaten kendimize yaptığım yoğurt tarhana şehriye mercimek ve ya yemeklerden veriyorum ardındanda gece yatmadan önce gece maması veriyorum bu kadar işte.
çeşit olarak çorbalar değişiyor ama kendim bildiğim çorbalar pek çeşit yok bende de arada da pekmezli miyane yoğurt köfte balık patates vs kendimize yaptığım yemeklerden azar azar yer işte...
cevizi ayrı tek başına veriyorum.ekemk elinede çubuk havuç salatalık sorar onları pek yemezde...

Son düzenleme:
Elmalı Brokoli Püresi - Bebek Ek Besin Tarifleri

Çok sık duyarız brokolinin faydalarını. Gerçekten de vitamin açısından zengin bir sebzedir brokoli. A, B1, C ve E vitaminlerince zengin, kalsiyum, selenyum ve potasyum minerallerinede sahip bir sebzedir.

Brokolinin faydalarına gelince; bağışıklık sistemini güçlendiriyor, mineral ve demir eksikliğini gideriyor, alyuvarların oluşumunda önemli bir yere sahip olan folat maddesini içeriyor.

Ne yazıkki bebeklere brokoliyi yedirmek için, faydalarını saymak işe yaramıyor. Bir çok bebek keskin kokusu nedeniyle brokoliden pek hoşlanmıyor. Brokoli ile hazırlanan yemek tarifleri içinde bebeklere en uyan tarif bu. Malzemeleri size ilginç gelebilir ama pişince tadı güzel oluyor.
Brokoli nasıl pişirilir?

En iyi yöntem buharda pişirme, böylece besin değerinin sadece %7 si kayboluyormuş. Buhar pişiriciniz yoksa bir tencereye biraz su koyup üzerine ateşe dayanıklı bir süzgeç yerleştirin. Brokoliyi çiçeklere ayırıp sap kısımları aşağı gelecek biçimde süzgeçe yerleştirin ve tencerenin kapağını kapatın. Su süzgeçe değmemeli. 10-15 dakika haşlayın.
Malzemeler

* 200 gram brokoli (bir çorba kasesi)
* 1/4 elma
* 1 tatlı kaşığı soğan (isteğe bağlı)
* 1 çorba kaşığı elma suyu
* 1 tutam tarçın
* 1 tutam tuz - 12 aylık tan büyük bebekler için
* 1/2 çay bardağı su

Elmalı Brokoli Püresi’nin Tarifi

Brokolileri buharda iyice pişirip bir kenara bırakın. Zeytinyağını tencereye koyup soğanı ilave edin. 2-3 dakika pişirdikten sonra ince dilimlenmiş elmayı, elma suyu ve suyu ekleyin. Ara sıra karıştırarak elmalar yumuşayana kadar pişirin. Brokolileri tencereye katıp bir iki sefer karıştırın. Karışımı ateşten indirip içine bir miktar tarçın ve tuz ilave edin. Püreyi ister çatalla ezip isterseniz blendırla püre kıvamına getirip bebeğinize yedirebilirsiniz. Afiyet olsun.

Not: Elma suyunu cam rendede rendelediyim elmadan çıkartarak kullandım.

Mısır Unlu Ispanak Yemeği Tarifi

Bir karadenizli olarak mısır unu ekmeğini pek severim özelliklede karalahana ezmesi ile. Bu ezme tarifinide daha sonra yazmayı düşünüyorum. Bir de mısır unu helvası denemeliyim, sonucu söylerim. Mısır unu ile kurabiye de yapıyorum ki harika oluyor üstelik şekersiz bebeklerede uygun. Onada sıra gelecek inşallah.

Geçenlerde daha önce yazdığım ıspanak yemeği tarifini bu sefer mısır unu kullanarak yaptım. Bunu bir not şeklinde daha önceki ıspanak yemeği tarifinin altına yazarsam gözden kaçabileceğini düşünerek yeni bir sayfada yazmaya karar verdim.
Ispanaklı Yemeğimizin Malzemeleri

* 200 gr ıspanak
* 1 yemek kaşığı tepeleme mısır unu
* 1 çay kaşığı tereyağ (fındık büyüklüğünde)
* az miktarda dil peyniri - (yada rendelenmiş kaşar peyniri)
* 250 ml sıcak su
* tuz - 1 yaş ve üzeri bebekler için

Yemeğimizin Yapılışı

Yağı eritin ve mısır ununu sürekli karıştırarak hafif kavurun. Suyu ilave edin ve sürekli karıştırıp unun topaklanmasını önleyin. Yaklaşık 10 dakika sık sık karıştırarak pişirin. Yıkayıp doğradığınız ıspanakları tencereye ilave edin. Kapağını kapatarak ıspanaklar yumuşayana kadar pişirin. Sık sık karıştırınki dibine tutmasın. Süzgeçten geçirin ve peyniri ilave edin. Afiyet olsun.

Bebekler İçin Pirinç Unu Kurabiyesi

Pirinç unu bebeklere çok eskiden beri verilen besinlerden birisi. Hatta bir çoğumuz, ki ben öyleyim, pirinç unu maması ile büyümüşüzdür. Şimdi bile her bebeğe muhakkak pirinç unu muhallebisi yediriliyor.

Bende pirinç ununu bir ev kurabiyesi olarak hazırlamaya karar verdim. Sonuç bana göre pek lezzetli sayılmaz ancak Armağan çok severek yedi.

Bu kurabiyeler çok çabuk dağılıyor, bu nedenle bebeğinizin eline verip yedirmek için uygun değil. Kurabiyeyi kahvaltısında hazır bisküviler yerine kullanabilir ya da meyve pürelerine arasıra ufalıyabilirsiniz. Bu kurabiyeyi bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra yedirebilirsiniz.
Pirinç Unu Kurabiyesinin Malzemeleri

* 60 gr oda sıcaklığında tereyağ ( 2 yemek kaşığı )
* 125 gram pirinç unu
* 2 yemek kaşığı pekmez
* 1 yumurta sarısı

Un Kurabiyemizin Tarifi

Bütün malzemeyi karıştırıp dağılmayan bir hamur yapın. Serçe parmağınız kalınlığında açarak ister bardak ağzı isterseniz kurabiye kalıpları ile keserek şekil verin. Çok kalın açmayın içi pişmiyor. 170 derece fırında üzeri hafif pembeleşene kadar pişirin. Yaklaşık 10-15 dakika filan.

İrmikli Bebek Bisküvisi

Bebek bisküvisini, bebek yemeği yerine koymasakta bazı zamanlarda çok iyi birer kurtarıcı oluyorlar.Özellikle bebeğinizle dışarı çıktığtnız zamanlarda.

Biz oğlumla parka gittiğimiz zaman benim en çok dikkatimi çeken çocukların elindeki hazır yiyecekler oluyor.En revaçta olanıda çubuk krakerler.Oysa ki bu paketlerin arkasında bulunan içindekiler kısmını okusanız hemen yerine koyarsınız.Adını duymadığınız ,anlamadığınız birçok madde var içlerinde.

Oysa ki bebeklere alternatif atıştırmalıklar hazırlamak çok kolay.Hazırlamış olduğunuz bebek bisküvilerini bebeklerinizin meyve pürelerine ufalayabilir,bebek kahvaltısında hazır bebe bisküvilerinin yerine kullanabilir ya da çantanızda atıştırmalık olarak taşıyabilirsiniz.

Özellikle 9. aydan sonra bebekler daha çok ellerine alıp yeme isteği gösteriyorlar.Bu atıştırmalıklar onlar içinde iyi birer yemek çiğneme öğreticisi oluyorlar.

Bisküvinizin içine çeşitli baharatları katabilirsiniz ,ben tarçın kullandım.Pekmez miktarını yazmadım çünkü genelde hamurun tadına bakarak ayarlıyorum.Tatlandırıcı olarak pekmez yerine Agave kullanıyorum,organik pazarda var ,bala benziyor.Doğal bir bitki şekeri.
İrmikli Bebek Bisküvisinin Malzemeleri

* 2 çorba kaşığı tam un
* 5 çorba kaşığı beyaz un
* 4 çorba kaşığı irmik
* 100 gram oda sıcaklığında tereyağ
* pekmez,akçaağaç şurubu ya da agave
* yarım çay kaşığı tarçın

Bebek bisküvisini yapılışı

Bütün malzemeyi karıştırın,pekmez kullanıyorsanız önce 3-4 yemek kaşığı koyun tadı az gelirse ilave edersiniz.Hamuru 1cm kalınlığında açıp kalıpla kesin.180 derece fırında pembeleşene kadar pişirin.(yaklaşık 15-20 dakika)

eline sağlık canım arifler çok güzel bunların hemen hemen hepsini denemiştim ama bizim hanım sevmiyor hele elmalı brokoliyi hiiiç yemedi brokoliyi sevmiyo arada deniyorum yok yok gerçi bende sevmiyorum da:)
bir de ben balık çorbsına kereviz sapıda koyuyorum kokusunu alıyo biraz onu bayıla bayıla yiyo
çorbalarına değişik olarak balkabağı yer elması kereviz pırasa koyuyorum dönüşümlü ıspanak filan bunları severek yiyo
kahvaltısında ıhlamur veya kayısı kuru üzüm elmayla yaptığım meyve suyunun içine hurma kayısı ceviz cicibebe filan koyuyorum peynir hergün 4 günde bir bıldırcın yumurtası 4 güne bir yumurta sarısı yiyo dönüşümlü birde haşlanmış patates olduğu zaman evde kahvaltısına kumpir yapıyorum onuda seviyo genelde değişik şeyler yiyo kahvaltıda
hergün 1 elma 1 muz zaten yer yoğurdunu da sade seviyo bu aralar akşamları muhalebi yapıyorum pek yemek istemiyo sanırım gündüz çok yediği için acıkmıyo gecede mama içer bu kadar bizim menüler

balık corbası dedıgınız nasıl oluyor .. ben arala daha balık yedıremedım .. bu hafta yedırıcem ne yapıp edıp guzel balık bulucam ama hangı balıkları verebılırız ???

canım maşşallah ne iştah var ece de de bizimki ne versen mırın kırın yapıyor....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…