bu günümde zehir oldu...

Valla ben bu arkadaşa katılıyorum evim çekmecelere kadar yerleşmişken nişanlımdan ayrılan ben bu konularda artık ihtisas yapmış gibiyim.:kahve:

1 hiç konduramıyosun ama anneler kıskanır helede bu evden uçacak ilk evlatsa:eek:

2 böyle sıkı davranmaları endişedende kaynaklanıyor gelin ata binmiş ya kısmet demiş bu söz ne doğru sözdür bir bilsen

3 Senin önünde daha nerdeyse bir yıl var kavga ve gürültüsüz geçirmek istiyorsan asla

annene tartıştığınızı bile belli etme anneler kıyamaz bazen olayları gereksiz büyütürler sen

barışırsın nişanlınla ama onun içinde hep bir kin kalır aynı şey tabii asıl kayınvalidenler için

geçerlidir annenle tartştığınızı bilseler ömür boyu zaten annelede geçinemiyodun yada

annen geçimsiz derler.Allah yardımcın olsun canımmbenim en berbat yıllarım nişanlılık yıllarımdır sanırım sen akıllı ol dengeyi kur ki ilişkiniz yıpranmasın .Allah daim mutlu etsin.a.s.

bende arkadasa katiliyorum
Niye annenin tutumunu anlamiyorsunki ? fisfisfis
Benim kizim olsa, bende onu koruyup kollamak isterdim.
Tamam o senin nisanlin olabilir ama. nisanlinla tek basina onun evine gitmen bence cok dogru sayilmaz. fisfisfis
Yani bilmiyorum benim görüsüm bu.
Belkide annen korkuyordur kayinvalidenin ilerde laf etmesini yada kendi kendine
"kiza bak ne rahat, eve girip cikiyor"
diye düsünmesinden. Yani insanin agzi torba degilki büzesin sonucta degilmi canim. :bbo:

Hem bazi arkadaslarin dedigi gibi, aileni sakin kötü gösterme.
Annenle babanla kavga da etsen, kötüde olsan, sakin onlara karsi gösterme. inan bana ilerde laf olur bu.
Simdi kayinvaliden senin tarafini tutuyor gibi görünsede, ilerde bunun lafini eder.
Dikkatli ol canim, ailenle hep cok mutlu ve cok iyi oldugunu göstermelisinki, yanliz olmadigini ve arkanda kapi gibi destekcilerin yani annen baban oldugunu bilsin herkes :dilcikar:,
üzülme canim öptüm :1hug:

sen ailene telefon açıp haber etseydin böyle tepki vermezlerdi diye düşünüyorum. Bence baban seni aradığında o anda orada olduğunu öğrenmek ağrına gitmiş. Çünkü nişanlının ailesi yanınızda, onlara gidiyorsunuz, belki de fazla duygusal davranıp buna alınganlık yaptılar. Kesinlikle doğru yaptıkları demiyorum. Ama düşünün 2010 daki düğün 1 yıl öne alınıyor ve kızlarından 1 yıl önce ayrılacaklarına alışmaları gerekiyor. Onların da bir kalp taşıdığını unutmayalım.

Yaşlanıyor muyum nefisfisfis, kendimden bile beklemediğim bir yorum yaptım:uhm:

Annenin davranışının doğru veya yanlış olmasını bir tarafa koy...Ailenle olan takışmalarını, tartışmalarını, onlarda doğru bulmadığın davranışlarını asla ve asla karşı tarafa hissetme.. İyi niyetli ve şeffaf olmak doğrudur ama hayatta insanların ne olduğu belli olmuyor. Kapandı dediğin, basit olay olarak gördüklerin ilerde sana hatırlatılır hoşlanmayacağın şekilde...Ailenle tartışmaların olmayacak mı? Tabi olacak...Ama onlarla senin aranda olsun, nişanlına bile en detayıyla yansıtma...Ben ne nişanlılık ne de evlilik yaşadım ama tanık olduklarım bu cümleleri kurmama yeter de artar bile canım...

Ayrıca kayınvalidenin sözünü "benim oğlumla evli olduğun zaman ben de onlara gitmende sorun çıkarırım, sıra onlara da gelecek" şeklinde yorumladım, yanılıyor da olabilirim...

Sen ailenle aranı düzelttiğini, abartsalar bile onlara hak verdiğini, onların da en nihayetinde anne ve baba olarak duygusal ve evhamlı davrandıkları şeklinde yansıt bari bundan sonra...

Benim naçizane düşüncelerim ve tavsiyelerim bunlar canım..Allah tamamına erdirsin en hayırlı şekilde, "ömrün"le sana aynı yastıkta bir ömür nasip etsin...a.s.:1hug:

_sel_ canım ne demek ya.
hadi ailen belki haklı belki haksız da sen nie gününü mahvetmelerine izin veriosun?
sinir oluyorum yaa. zaten görüşemiosun çocukla doru dğzgün ekmek kavgasındasınız ikinizde.. bi sattı mı olay yapıo ailen.. ne yani sarmaş dolaş mı basılmışsın? gitmişsinde yalnız mı kalmışsın? ne yaa nişanlı işte nihayetinde.. ırz düşmanı değil...
artı annesiyle bababsıda evdeymiş baksana.. bence gereksiz yere kızdıklaeında onlara çok belli etme herşeyi.. bırak kızsınlar sen kendinden dminsen yanlış bişe yapmmıosan isterse kıyameti koparsınlar.. seninde mutlu olmaya hakkın var nişanlılık yaşamaya hakkın var..
hadi mutluluklar ..

14 aydır nişanlısın düğünün 2010 dan 2009a alınıyor.
bu uzun sürenin muhakkak bir nedeni vardır ...

Nişanlılık süresi uzun olunca insanı çok yıpratıp üzüyor...
o yüzden sen aileni mazur gör ama müstakbel eşinin annesinin de; düşünce yapısı hoş değil , kendi annen için böyle konuşmasına izin verme derim ben.....
yeri gelince bence küçük bir tepki ver ki senin üzeriden senin ailene karşı inatlaşamayacağını bilsin.

ayy :bbo:bu anne korkusunu benden iyi kimse bilemezz
hele o bakışlarııı ayyyyyyysositososito
silahlı saldırıya uğrasam daha iyi:eek:klava:
ama yinede iyiki varrrr hayatımızdaa canımm annem kurban olurumm onaa.s.:1hug::nazar:

hepinize toplu bir cevap vermek istedim...

benim 2 kız kardeşim daha vardı ikiside kaçtı ve ben en byükleriyim. ikisi de büyük hatalar yaparak kaçtı. ailemde yaşadığım huzursuzluğu bir tek ben bilirim. şimdi ben nişanlıyım evet belki ailem için zor olabilir ama en azından beni bu kadar boğmamak için daha anlayışlı olabilirler.

elbet ki ailem arkamda duracak durmalı da... nişanlımın annesine babasına değişecek değilim kaç senelik canlarımı. ama istiyorum ki birazda beni anlasınlar. demişsin,iz ki önünüzde bir yıl var. o iki yıldı aslında bir yıla düşünce düğünüm yarınmış gibi hissediyorum. bide buna geçen nişanlılık dönemimi ekleyin.
daha önce kayınvalidemle problem yaşadığımı zaten anlatmıştım belki hatırlayanınız olur için,zde. annem kapı gibi arkamdaydı haklıydı da...

şimdi de haksız demiyorum ama anlayışsız. yalnız değilim çünkü onların evinde.annesi ve babası da var. ayrıca sattlerce oturmaya gitsem ve ben anneme haber vermesem haklı! ama gittiğim yarım saat.

güvensizlik diye bişeyde yok dün akşam eve gider gitmez çekti beni hesap ver diye... neyin hesabı ya ben nişanlımın evine gitmişim, sevgilimin değil, yoldan geçen başka bi adamın evine değil. bana diyo ki haber verseydin fizana gitseydin. evet haklı olabilir ama yarım saat bu... ve biliyorum haber versemde asla izin vermezdi. ben tuttum aradığında doğruyu söyledim yalan mı söyleseydim...

ayrıca kayın validem de bişey yapamaz. beraber oturmicam zaten. bunun verdiği bi rahatlık var yalan değil. dün akşam söylediğinide takmamaya çalışıyorum ciddi anlamda yorulmaya başladım çünkü...benneyaptımki

Son düzenleme:
sana yorum yapmicam tek sunu soylicem tatlim

ben 3 yildir evliyim ve bir gün dahi ne anami ne babami nede akrabalarimin

tek bir hatasini esimin ailesinden hic kimseye bahsetmedim

kulagina küpe olsun agzin ailen icin kaynanan tarafina karsi sir küpü olsun bunu bilir bunu soylerim :kahve:

sanmaki ayri evde oturunca karismicaklar onu bir gec sen

Son düzenleyen: Moderatör:
sana yorum yapmicam tek sunu soylicem tatlim

ben 3 yildir evliyim ve bir gün dahi ne anami ne babami nede akrabalarimin

tek bir hatasini esimin ailesinden hic kimseye bahsetmedim

kulagina küpe olsun agzin ailen icin kaynanan tarafina karsi sir küpü olsun bunu bilir bunu soylerim :kahve:

sanmaki ayri evde oturunca karismicaklar onu bir gec sen

beni yanlış anlıyorsunuz sanırım ben sizin düşüncelerinizi onaylamıyodeğilim katılıyorum, ama ben annemden bana karşı bi anlayış beklyorum.

kayınvalidemede asla anlatmam zaten problemleri, ama annem telefonu suratıma kapatınca kayınvalidem yanımdaydı ve öyle kaldım. anladı doğal olarak, annemide aramış kızmayın çocuklar yeni gelmişlerdi gittiler diye. yani ben annemi atıpta kayınvalidemi savunmuyorum :1no2:

arkadaşım ailenin kıskanması normal çünkü iki kız kardeşinde kaçmış bak
ama sen sen ol sakın aileni ezdirme hiç kimseye kötü olursun ama ezdirme çünkü ben ezdirmediğim için kötü gelinimde ondan biliyorum uzak oturacam karışamazlar filan diye düşünme cnm sıra onlarada gelecek lafını eden kayınvaliden öyle bi karışırki
hayatta başarılar cnm....

Canim, annenin tutumunu biliyorsun degilmi ? Karakterini de biliyorsun
gorusmenize ayda yilda izin veridigini de biliyorsun
E ne diye arayip da izin almiyorsun ?
Saçma olabilir belki ama anneni degistiremezsin...Bende yasadim ayni olaylari, ben nisanliyken asla kendi basima evlerine gitmedim cunku annem yasak koymustu bana.
O kadar sinir oluyordum ki...
Ama simdi....Annem çok hakliymis Selcim...
Kayinvalidenle mesafeli ol
Ona hiç bir firsat verme
Basina kalkar, aman allahim evlenince de kotuluk yapar belki
Ben herseyi duydum, dugunume 3 hafta kala
Dusmaniz
Sen sen ol...Ne kadar annen seni delirtirse etsin, ne kadar sinir olursan ol, sakin ha sakin kayinvalidenin yaninda hiç birsey soyleme, ve daima aileni koru
Ha annenle iken de tartis istersen, ama onlarin yaninda Asla
Optum canim

"haber verseydin de fizana gitseydin" bu cümle aslında zaten ortada büyütülecek bir sorun olmadığını gösteriyor .

benim babam evde bu şişe niye burada diye kavga çıkarabilen bir insandı. Ancak çocuk eğitiminde annemle belki de hemfikir oldukları tek nokta da olsa, çok doğru bir yaklaşımları vardı:

"eve haber verin, nereye giderseniz gidin. Okul kıracaksanız, şu jetonla/kartla evi arayın, baba-anne ben bugün şuraya gidiyorum arkadaşalarla diyin, ne yaparsanız yapın. ben gidip sonra eş-dosttan -senin oğlanı-kıza şurda gördük- dediklerinde şaşırmayayım -hee biliyorum, okulu kırdılar diyeyim" derdiler.

biz de böyle büyüdük, okulu kıracağımız zaman önce evi arardık. arkadaşlarım anlam veremezdi, nasıl yani derlerdi, ben de salına salına gezerdim okulu kırınca, tanıdıkları görünce selam verirdim kaçmak yerine.kaydirigubbakcemile3

annenin babanın bir bildiği var :CüvCüv:
bence senin onlarla aranda bir mesafe kurmanı istiyorlar
ve bunun senin yarınlarında faydalı olacağınıda biliyorlar. :içelim:
sana ne işin var diye sorarken?önemli bir aile görüşmesi yoksa ne yapıyorsun kendini frenle demek istemişlerdir.kaydirigubbakcemile
nedense ben seni düşünen anne babana hiç kızmadım.sende gücenme derim.
böyle aile görüşmeleri çoğaldıkça ve mesafe azaldıkça inanki bazen sorunlar oluyor.süprizzzzz
zaten o cümleyi kuran kayınvalidenin notunu ailen çok önceden vermiştir.:mymeka:

Selcim yorumlara dikkat ettiysen hep aynı yönde...
Sen iyi niyetli olabilirsin, üstüne gelindiğini hissedebilirsin, ben de okulumu bitirmeme rağmen hala fazlasıyla evhamlanan ve kontrol eden anne-babaya sahibim, eskiden kızardım; ama şimdi hiç kızmıyorum, huylarını bildiğimden ona göre davranıyorum...Seni de anlıyorum canım, ama hayat hiç belli olmuyor ve kız anne ve babaları genellikle böyle, kendilerince düşündükleri vardır ve ne hikmetse hep de haklı çıkarlar. Zaten fazla bir zaman kalmamış nikaha, canını hiç boş yere sıkma...

Bu arada dikkat ettiysen herkesin yorumu kayınvalide üzerine...Yaşayanlar da tanık olanlar da aynı yönde yorum yapmış, bir kişi bile aksini düşünmemiş...Bu hiç bir zaman şaşmadı canım, insan karşısındaki kendi gibi sanıyor, olabildiğince şeffaf davranıyor,tartışmalarını, bazı mevzularını karşı tarafa yansıtırken "ilerde karşıma gelir mi" demiyor, ama bir bakıyor eskiden yaşanmış, basit, olay bile denmeyecek şeyler "hata" olmasa dahi sana hatırlatılıyor, ya olduğu gibi ya da ucundan kenarından ima yolu ile...Kayınvalidenin o sözü canını sıkmasın, sadece dikkatli davranman gerektiği konusunda önemli bir uyarı olsun, onu bu şekilde değerlendir...

canım annendir takma kafanı annen i kötü bir niyeti olmadığından eminim sana zarar gelmesini istememiştir idare et

yani onlarda beni yollamıcak galiba.
ama bunu çok takmıyorum bide bunu dert eemem.nasıl olsa ayrı oturucam, ordan da bna karışamaz herhalde

ah tatlım ah karışan öylebi karışıyoki heleki biraz sessizsen
ben cümlenin altında hele bi evlenin bende aynısını yapıcam dan başka bişe göremiyorum:kızgın:
anne ve babalar kızlarını özellikle babalar çok kıskanıyolar
benim bi arkadaşımı babası kalmaya gittiklerinde aynı odada bile yatırmıyo çoook tuhaf vede saçma ama öyle yatırmıyo aynı odadaCADIARZUCADIARZU

sonra kayın validem beni aradı. sen sakın sesini çıkarma dedi sırayla bu işler dedi.

bu cümleyi bende hiç beğenmedim?kaydirigubbakcemile

Al benden de o kadar. Bende bu cümleye takıldım kaldım. Ne demek şimdi "sırayla bu işler" lafı. Altında bir sürü şey arar bulurum ben bu cümlenin.
Tamam aileniz biraz sıkmış sizi ama sizde bence bu lafın altında kalmamalıydınız, yani sıra kayınvalidenize gelince ne yapaak merak ettim şimdi.

canım öncelikle beni yanlış anlamamanı rica ediyorum
annen haklı bence
nişanı bırak düğüne 1-2 gün kala ayrılanlar var Allah korusun tabi mutluluğun bozulsun istemem kimse istemez ama bence annenin endişesi bu yönde
hani yalnız kalır yanlış bişeyler yaparsınız diye hak ver ona o bir ANNE cünkü ve ben bu hayatta cocugunun mutluluğunu istemeyen bi anneye rastlamadım henüz
alıntı yapmış oldugum arkadaslara ise kesinlikle katılıyorum
ne demek şimdi SIRASIYLA BU İŞLER...
hepimiz nedense yapıyoruz bu hatayı..
nişanlanınca sevdiğimizle sanırım biraz onun birazda ailesinin gözüne girmek adına kendi ailemizden üstün tutuyoruz onları ama o kadar yanlış ki
yarın bir gün başına bişey geldiğinde senin yanında onlar değil kendi ailen olacak bunu sakın unutma
kayınvalidenleride sev saygı duy ama bunu mesafeli olarak yap asla kendi ailenle ilgili kayınvalidene yakınma asla hemde...yoksa ileride bunu koz olarak öyle bir kullanıyorlar ki aklın şaşar
sakın benim kayınvaldem öyle biri deme sala tanıyamazsın su ankiler sizin için cicim zamanı....ama yıllar gectikçe bizlere hak verirsinbu hatayı ben bir kez yaptım binlerce kez de pişman oldum evliyken yani annemle olan bi tartışmamızı kayınvalideme anlattım evliliğim boyunca yüzüme vurdu anlattığım seyi koz kullanarak eski eşimi aileme düşman etti sen sakın yapma bu haytayı sana kızsalarda kayınvalidenbe onlar benim annem ailem bir bildikleri vardır demeyi bil bence inan bana o zaman cok sey kazanırsın uygularsın uygulamazsın bilemem ama bence aklının bir yanına yaz bunu....

mutluluklar seninle olsuna.s.

X