Boşboğazlık.

Evet belki de ilk zamanlar yasımı yaşayamadığım için şimdi böyle oldu. Herkes çok küçüktü unutursun geçer üzülecek bir şey yok gözüyle bakınca ben de kendimi abartıyorum diye düşündüm

Teşekkür ederim size de geçmiş olsun..
Ben pek anlatmıyorum aslında ama bu sefer ne oldu bilmiyorum tutamıyorum kendimi.

Demek ki bunu anlatmaya ihtiyacınız var. Bazı şeyler kelimelere döküldükçe hafifler ver uzaklaşır. Aklı başında insanlar da arkanızdan boşboğaz demez merak etmeyin
Teşekkür ederim.. aslında konuştuğum insanlar gayet iyi niyetli samimi insanlar ama bir acaba mı dedim bugün kendi kendime..

Çok teşekkür ederim.. beni etkileyen galiba yakınlarım oldu. Bunu bir bebek kaybı olarak görmüyorlar o yüzden de üzülmeme çok anlam veremediler. Ben de abartıyorum zannettim hemen toparlanma moduna girdim sonra da olay buraya evrildi galiba..

İnsanları duymayın, yasınızı tutun , icinizi boşaltın ki sonraları travma olarak kalmasın sizde , bebeginizle vedalaşın en güzel şekilde...

o kadar haklısınız ki. ben lekelenme yasadığım ailesi esimi arayıp “yapacak bir sey yok takmayın kafaya” falan demislerdi. yani düsük yapsam herkes normal karşılayacaktı. bazı insanlar sanırım bebek doğana kadar onun bir can olduğunu ve onla bağ kurduğumuzu anlayamıyor.

onlar yüzünden biz de sürekli üzülürken bile kendimizi suçluyoruz. halbuki üzülmesek sorun var demek bence.

çok güzel, huzurlu bir hamilelik yasarsınız umarım ki. her sey gönlünüzce olur. baskalarının ne düsündüğünü de boşverin. kimse sizden değerli değil

Kesinlikle. Sanki doğana kadar biz içimizde bebek taşımıyoruz gibi..

Çok teşekkür ederim siz de bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız inşallah

Ya evet sürekli aklımda aslında. Acaba cinsiyeti neydi yaşasaydı şu kadarlık olmuştu falan..
Evet ben de bir düşük yaşadım üstünden 2yıl geçti ama halen zaman zaman aklıma gelir. Ama düşünmemeye çalışın düşükten sonraki hamilelik daha güzel ilerler ve daha sağlıklı olur demişti bana büyükler

Kendime iş çıkartıyorum sürekli düşünmemek için. Kızım da zaten pek fırsat vermiyor ama işte.. inşallah öyle olur teşekkür ederim.

Yani kankacim demek ki iyilesememissin. Benim de bir arkadasim vardi, bir cocukla 3 ay mi ne sevgili oldu, ayrildiktan 1 yil sonra bile hala cocugu oyle yapti boyle yapti diye herkese anlatirdi:) Bazi yaralar iyilesmeyince insain icinde kaliyor, diline vuruyor. Demek ki ihtiyacin var, konus, dertles akit icinden gitsin.

bizim toplumumuz büyük oranda kürtaj, düşük gibi şeyleri paylaşmaya yatkın değil
benim bi teyzem düşük yapmıştı ağır da geçmişti, işte gerek olursa anca "hastalığımda" şöyle dedi doktor filan diye anlatırdı (kadın kadına ortamda bile). düşük yaptığımda diyemiyor 35 yaşında kadın. regl olmanın konuşulamaması gibi.

ha istisnai olarak cinsel hayatını bile geniş geniş konuşanlar da var tabi ama onlardan olmadığınız ortada, siz ilk gruptaki gibisiniz muhtemelen. mide kanaması geçirip onu anlatmış olsaydınız eşiniz ne anlatıyorsun demezdi.

ben gereksiz buluyorum bu ketumluğu, bu bir sağlık meselesi üstelik bebek kaybı çok büyük bir acı, tabi konuşmak paylaşmak isteyebilirsiniz.

Evet demekki atlatamadım daha geçti zannediyordum ama.. işte yakınlarım derdimi küçümsemeyip dinleselerdi belki böyle olmazdı. En çok da eşime kızıyorum ama neyse artık. Teşekkürler.

Yani bencede konuşulabilir bir konu ama nedense bunu bir kayıp olarak görmüyorlar kendi yakınlarım. 2 aylıkken kürtaj olduğum için basit bir şey gibi görüyorlar. Daha büyük olsa belki böyle düşünmezlerdi. Ben de konuyu açarken acaba onlar mı haklı yorumlar da öyle mi gelir diye açtım ama öyle değilmiş.

İşte yas süreci yaşayamadım galiba. Çünkü eşim dahil etrafımdakiler ne var bunda gibi karşıladılar. Daha çok küçük bebek bile değil diyenler oldu ama bebekti sonuçta küçük de olsa..
Evet benim de öyle olmuştu. Hatta o kadar çok içime attım ki. Psikolojik destek almıştım sonrasında. Çünkü ilk önce herkes yoksaydı ben de yoksaydım konuşmadım. Ama birikti birikti sonrasında da ne kadar konuşursam konuşayım yetmemeye başlamıştı ağlama krizleri, öfke de cabası. Bu durumu kimse anlayamaz evet onlara göre bişey yoktu. Ama o canı içinde büyüten bizdik. Bizim içimizde vardı. Onu nasıl yoksayabiliriz. Zeynep Selvili Hanımın bu konuyla ilgili bi paylaşmına rastlamıştım sayfasında. Kimsenin söylemediğini söylemiş. Çok hoşuma gitmişti. Altında da yorumlarda aynı durumu yaşayanlar yazmıştı. 25 haziran tarihli paylaşımı. Burdan paylaşmayı bilmiyorum. Sayfasına bakarsanız çok güzel şeyler yazmış, içimizden geçenleri. Yazının başlığı tanınmayan/mahrum edilmiş yas.

5 aylıkken karnımda ölmüştü yine de herkes yoksaydı. Doğmadı diye yoksaydılar çocuğumu. Doğup da ölseydi daha mı iyiydi diyenler oldu. Maalesef bu konuda insanlara hak veremiyorum veremeyeceğim. Ve insanların ne kadar kötü niyetli olabileceğini bu gibi süreçlerde anlıyor insan

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…