Boşanmış aile çocuğu olmak kötü mü

Bizim toplumda böyledir zaten siz boşandınız ve çocuk perişan çocuk sevgisiz çocuk zavallı .
Asıl evde kavga kıyamet edip karı-koca birbirine küfür sallayan ailelerin çocuklarının durumu daha kötü yine yermemek için acınası demiyorum.
Artık bu toplum kuralları ve cahil insan konuşmalarına katlanamıyorum lütfen siz de gereken cevabı verin gerekirse uzak durun
Bir gün iyi patlayacağım zaten.Hemen hemen her gün bunları dinliyorum.

orta okul ve lisede bunun önemi kalmıyor.
şimdi bilemedim ilkokulda nasıl oluyor benim anne babam ben ortaokuldayken boşanmıştı. öğretmenler bunu bilmiyordu sınıfta öyle bir soru sorulmamıştı. öğretmenler biliyorduysa da ben bildiklerini bilmedim. öyle bir ayrımcılık acıma vs hissetmedim.

Evet o etiketleme olayı malesef mevcut.
Hatta akım var bu ara, annesi babası boşanmış kedi besleyen kızdan kaçıyorlar falan, geçen gördüm. Hafiften bir üzülme geldi. Akımı yapanların yaşındayken kaçtıkları kişi aslında bendim.
Boşanmış aile çocuğuydum. Şimdi koca kadınım. Veli olduğum sınıfta hala yaramazlık olsun, derslerin kötülüğü olsun isimler sıralanırken ekleniyor onun annesi ile babası ayrı. Bazen içten içe istatistik doğru mu diye düşünüyorum. Eksiklik/ilgisizlik vs değil konu. Farklılık.
İnsan boşanacağı kişiyi düzgün seçmeli diyorum artık. Boşanmak dünyanın en normal şeyi, ama etiketlenmeler de az buz yormuyor.

Siz gördüğüm kadarıyla kendinizi güzel ifade eden birisiniz. Boşanmış aile çocuğu gibi bir laf edilince üzerine gidin. Ne oluyor mesela anne baba bosaninca? Türkiye'deki boşanmayan aileler çok mu mutlu? Huzurlu bir aile hayatına mi sahip peki çocuklar?
bosanmis aile cocuklarini etiketleyen bu ogretmenleri cesitli sorularla sıkıştırın. Türkiye'de ev içi şiddetin çokluğuna çocukların kötü olaylara şahit olabildiğini ima ederek. duygusallaşmadan, öfkelenmeden o öğretmeni güzelce bozun bir daha da ağzına alabiliyor mu bakalım böyle lafları. Lütfen sessiz kalmayın.

Bunun anne babayla ilgisi olduğunu düşünüyorum
20 senelik bir kız arkadaşım var. Dile kolay 20...

Orta birinci sınıftayken tanıştık. Orta iki olduğumuz zaman anne babası olaylı şekilde bosandi. Arkadaşım Borderline tedavisi görüyor uzun zamandır. 3 kez intihar etti. Şu an İTÜ de master yapıyor. Yine de tutundu hayata

Ama bunların sebebi boşanmış olmaları değil anne babasının aşırı ilgisiz olması. Duygularına önem vermemesi... o kadar tuhaflar ki anlatamam.

Boşanması gereken bir çift varsa boşansin eşinden ama çocuğundan değil.

Merhabalar,bir okulda öğretmenim.Cocugum var 1.sinifa başladı benim okulumda.
Okulda öğretmen arkadaşlarım anne babası boşanmış çocuklara hep bir ön yargı ile yaklaşıyorlar.Biri tembelse ya da davranış problemi varsa, içine kapanıksa örneğin kesin boşanılmış onlara göre.Bunlar hep anne babası boşanmış olduğu için onlara göre.

Bu tür konuşmalari dinlerken haliyle ben de kendi çocuğum adına üzülüyorum, kırılıyorum.Bir sürü çocuk var aile ortaminda büyüyen ama derse ilgisiz, davranış problemi olan ya da içe kapanık fln.Tam tersi boşanmış aile çocuğu olup gayet her şeyi yerinde olan.

Nasil böyle bir genelleme yapıyorlar.

Oğlum bu arkadaşlardan birine düştü.Gecen bir yerde oturduk birkaç arkadaş sohbet ediyoruz.Oglum hakkında acınası bakış ve sözlerde bulundu.(Bu arada gayet uyumlu diyor iyi ki bana düşmüş diyor)Acinasi olduğunu düşünmüyorum ama bu on yargıya maruz kalmasından da nefret ediyorum.Odum kopuyo bir eksiği olacak da boşanmaya bağlayacaklar diye..Çok sinir bozucu gerçekten.

Paylasmak istedim.
Bunu boşanmış aileleirn kendileri de yapıyor, muhtemel siz de herhangi bir sorunu ilk buna yoruyorsunuzdur. Ayrılık sizi etkilediği gibi elbette çocuğunuzu da etkiler ama onların oyun gibi güçlü bir iyileştiricileri var. 2 çocuğum var görece sakin ve huzurlu giden bir evliliğim var ama çocuklarımın süreçleri içinde zorlandığımız zamanlar oldu, çünkü bu işin doğasında var. Burada asıl mesele sorun çıkması değil, sorunu karşılama ve çözme biçimimiz. Siz bu hususta eksik kalırsanız sebebi elbet boşanmaya bağlamak kaçınılmaz olur.

Bunu boşanmış aileleirn kendileri de yapıyor, muhtemel siz de herhangi bir sorunu ilk buna yoruyorsunuzdur. Ayrılık sizi etkilediği gibi elbette çocuğunuzu da etkiler ama onların oyun gibi güçlü bir iyileştiricileri var. 2 çocuğum var görece sakin ve huzurlu giden bir evliliğim var ama çocuklarımın süreçleri içinde zorlandığımız zamanlar oldu, çünkü bu işin doğasında var. Burada asıl mesele sorun çıkması değil, sorunu karşılama ve çözme biçimimiz. Siz bu hususta eksik kalırsanız sebebi elbet boşanmaya bağlamak kaçınılmaz olur.
İşim gereği her tarz çocukla tanıştığım için ben kendi çocuğumun herhangi bir hatasında bunu babadan ayrı büyümesine bağlamam,beni çalıştığım için uzun görmemesine özlemesine fln bağlarım en kötü.Babasiyla birlikte olsaydık da sorunu karşılayamayabilirdim,bunun da boşanmakla ilgisi yok

Of çok sinir oldum cehalet ve aptallık beni çok sinirlendiriyor. Ağızlarının payını verin gitsin bence. Çocuğa bu yüzden bisey derlerse de şikayet edemez misiniz?
Bir şey demezler de hata yapma şansı olmayacak çünkü onun bir etiketi var

Okulda öğretmen arkadaşlarım anne babası boşanmış çocuklara hep bir ön yargı ile yaklaşıyorlar.Biri tembelse ya da davranış problemi varsa, içine kapanıksa örneğin kesin boşanılmış onlara göre.Bunlar hep anne babası boşanmış olduğu için onlara göre.

Bu tür konuşmalari dinlerken haliyle ben de kendi çocuğum adına üzülüyorum, kırılıyorum.Bir sürü çocuk var aile ortaminda büyüyen ama derse ilgisiz, davranış problemi olan ya da içe kapanık fln.Tam tersi boşanmış aile çocuğu olup gayet her şeyi yerinde olan.

Oğlum bu arkadaşlardan birine düştü.Gecen bir yerde oturduk birkaç arkadaş sohbet ediyoruz.Oglum hakkında acınası bakış ve sözlerde bulundu.(Bu arada gayet uyumlu diyor iyi ki bana düşmüş diyor)Acinasi olduğunu düşünmüyorum ama bu on yargıya maruz kalmasından da nefret ediyorum.Odum kopuyo bir eksiği olacak da boşanmaya bağlayacaklar diye..Çok sinir bozucu gerçekten.

Paylasmak istedim.
Hiç takılma. Mutsuz anne-babalı,şiddet içeren,küfür içeren evde büyümekten çok daha iyidir.

Bunu yanı sıra bazı boşanmış kadınlar bunu kendilerine ayrıcalık sağlamak için kullanıyorlar.
Ya da boşanınca hayatı bitmiş gibi davranıp çocuktan ilgiyi kesiyorlar
Ya da bazı babalar çeyiz sandığında gelmiş gibi çocuktan da boşandığını zannediyor.
Bu gibi bazı örnekler için söylenilen doğru olabilir

Annem hamileyken boşanmış babam ile, şuanda 34 yaşındayım ve bunu hep duydum😊
Ben aksine kötü anlamda duymadım, hep anne babası ayrı olmasına rağmen şöyle iyi böyle iyi, okulda başarısı yüksek.
Haylaz çocuklara beni örnek gösterilerdi anne babası ayrı olmasına rağmen Bahar'a bak nasıl iyi diye.
O kadar sinir olurdum ki, onlar iyi birşey söylediklerimi düşünürken ben çok içimde çok üzülür ve sinirlenirdim, şuanda evliyim eşimin ailesinden de zaman zaman duyuyorum boşanmış aile çocuğu olmana rağmen diye başlıyorlar söze 🙂
Eskiden tepkimi belli ederdim, bu kadar sığ nasıl düşünürsünüz vs. diye ama uzunca bir süredir cevap dahi vermiyorum, çünkü düşünceler hadsizlikler devam ediyor ve edecek😊

Paylasmak istedim.
Merhaba çocuğum yok ve aileler de boşanmadı benim , ama genellikle gerçekten çevremde gördüğüm kadarıyla çoğu arkadaşım ailevi konulardan dolayı başarısız oldu bende çok gürültülü bir aile de büyüdüm gürültü derken kavga tartışma stress hepsi etkiledi ve bir çok şeyde başarısız oldum beni çok etkiledi okul hayatımda bu olanlar.

Ve ailesi boşanan arkadaşlarım da çok başarısızdı ama toparladılar biyere kadar oluyor o sonra aklın kesiyor hayatını kendin için yoluna felan sokuyorsun. Böyle durumda aslında çocuk psikoloğuna götürmek gerekiyor hemde aklı kesecek yaşa gelene kadar bence mutlaka profesyonel bir yardım alınması gerekiyor, siz öğretmensiniz hemde anne ben sizin de çok katkınız olucak diye düşünüyorum bu konuda , ama tabi ki okulda gördüğü muamele ve önyargılı düşünce davranışlar hiç hoş değil keşke o kişilerle konuşsaydınız her çocukta aynı değildir yani dediğiniz gibi aileleri ayrı olup çok başarılı öğrenciler de var. Benim sınıfımda da bi çocuk vardı herkes acırdı aile sorunlarını sorarlardı küçük yerde oturduğumuz için ve herkes tanıdığı için ders sırasında bozarlardı moralini çocukta açılırdı herkese çok üzülürdüm. Aklıma geldi şimdi öyle ama çok başarılı bir çocuktu gerçekten süper zekaydı resmen

Evet o etiketleme olayı malesef mevcut.
Hatta akım var bu ara, annesi babası boşanmış kedi besleyen kızdan kaçıyorlar falan, geçen gördüm. Hafiften bir üzülme geldi. Akımı yapanların yaşındayken kaçtıkları kişi aslında bendim.
Boşanmış aile çocuğuydum. Şimdi koca kadınım. Veli olduğum sınıfta hala yaramazlık olsun, derslerin kötülüğü olsun isimler sıralanırken ekleniyor onun annesi ile babası ayrı. Bazen içten içe istatistik doğru mu diye düşünüyorum. Eksiklik/ilgisizlik vs değil konu. Farklılık.
İnsan boşanacağı kişiyi düzgün seçmeli diyorum artık. Boşanmak dünyanın en normal şeyi, ama etiketlenmeler de az buz yormuyor.
Oysaki hiç ilgisi yok.Benim elimden ne yaramaz öğrenciler geçti düz duvara tırmanan,hepsi de aile içinde büyüyordu.Bir problem varsa bunda etkili bir sürü faktör vardır, öğretmenlere bunu anlatmak zorunda kalmasam keşke..
Evet boşanmak değil etiket yoruyor.Hatta bazen barissam mi diye geçiriyorum aklımdan sırf bu yüzden

Bende boşanmış bir ailenin çocuğuyum malesef yıllar önce bu konu çok üzücü boyutlardaydı . Birgün çok küçüktüm çocuğun biri beni itti bende onu ittim annesi geldi babası yok piç işte demişti kadınlara. O yıllara ait çoğu şeyi unuttum ama o kadının yüzünü ve piç derkenki sürat ifadesini 40 yaşındayım hala unutmadım. Ama yıl 2024 hala boşanmış aile boşanmış aile çocuğu diye sınıflandırma yoktur diye düşünüyordum.dunyanin hiçbir yerinde bizim ülkemizdeki gibi böyle etiketlemeler yok. 1 adım ileri gidemiyoruz o yüzden

Boşanmış aile çocuğuyum. Bu damgalama ömür boyunca bitmiyor. Ben ve ablam üniversite bitirip iyi mesleklere sahip olduk ve problemsiz çocuklardık. Herkes helal olsun babaları yok ama nasıl başarıyorlar derdi. Düğünlerimiz oldu, helal olsun kızlara babasız düğünlerini de yaptılar dediler. Mesela bu lafı duymaktan nefret etmiştim.
Diğer bir örnek olarak, boşanmış ailenin çocuğu olan bir kız vardı okulda, eteğini kıvırıyor diye herkes baba yok başında işte ondan diyordu.
Boşanmış ailenin çocuğuysan kabul ve takdir görmek için pırlanta gibi olman gerekiyor.
Yaşı 30 a yaklaşan kız kardeşim mini etek giyiyor diye komşumuz babası yok ya ondan böyle demişti. Benim annem babam da 5 sene önce boşandı. Ama kocaman olmuş kadının mini eteği bile baba otoritesine bağlandı. Ne desek boş

X