Boşanmış aile çocuğu olmak kötü mü

Purpplee

Dünya kaç günlük deyip sarılmalı bugüne..
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Nisan 2017
13.216
15.517
Merhabalar,bir okulda öğretmenim.Cocugum var 1.sinifa başladı benim okulumda.
Okulda öğretmen arkadaşlarım anne babası boşanmış çocuklara hep bir ön yargı ile yaklaşıyorlar.Biri tembelse ya da davranış problemi varsa, içine kapanıksa örneğin kesin boşanılmış onlara göre.Bunlar hep anne babası boşanmış olduğu için onlara göre.

Bu tür konuşmalari dinlerken haliyle ben de kendi çocuğum adına üzülüyorum, kırılıyorum.Bir sürü çocuk var aile ortaminda büyüyen ama derse ilgisiz, davranış problemi olan ya da içe kapanık fln.Tam tersi boşanmış aile çocuğu olup gayet her şeyi yerinde olan.

Nasil böyle bir genelleme yapıyorlar.

Oğlum bu arkadaşlardan birine düştü.Gecen bir yerde oturduk birkaç arkadaş sohbet ediyoruz.Oglum hakkında acınası bakış ve sözlerde bulundu.(Bu arada gayet uyumlu diyor iyi ki bana düşmüş diyor)Acinasi olduğunu düşünmüyorum ama bu on yargıya maruz kalmasından da nefret ediyorum.Odum kopuyo bir eksiği olacak da boşanmaya bağlayacaklar diye..Çok sinir bozucu gerçekten.

Paylasmak istedim.

Ne dedi ki sizin yanınızda sizin oğlunuzla ilgili? Neden cevap vermediniz?
Akıllı duranlarin annelerine bunu paylaşacağım demiş,benimki de "Babama da söyle ama" demiş.Yazikkk der gibi bakti

Mesela cuma günü benim sınıfta ağlayan bir çocukla alışsın diye teneffüse beraber çıktım,ben de 1.sinifim bu arada.Baska bir arkadss bizi gördü konuştuk ,bende de böyle bir tane vardı dedi bir sene boyunca ağladı anne babası boşanmış dedi.Dedim bu çocuğun anne babası bosanmamis ama o da ağlıyor alakası yok.Cevapsiz kalıyor bu gibi örneklerim,fikirler sabit yani.

Boşanmış aile çocuğuyum. Bu damgalama ömür boyunca bitmiyor. Ben ve ablam üniversite bitirip iyi mesleklere sahip olduk ve problemsiz çocuklardık. Herkes helal olsun babaları yok ama nasıl başarıyorlar derdi. Düğünlerimiz oldu, helal olsun kızlara babasız düğünlerini de yaptılar dediler. Mesela bu lafı duymaktan nefret etmiştim.
Diğer bir örnek olarak, boşanmış ailenin çocuğu olan bir kız vardı okulda, eteğini kıvırıyor diye herkes baba yok başında işte ondan diyordu.
Boşanmış ailenin çocuğuysan kabul ve takdir görmek için pırlanta gibi olman gerekiyor.

Hayır tabikide. Çocuğun sürekli kavga, gürültü, şiddet içinde büyümesindense böylesi çok daha iyi…
Daha geçenlerde olmuş mesela. Karı koca kavga ediyor. Adam sinirlenip karısını vuruyor. Oğluna söylüyor anneni vurdum surdan git al vs diye…
Benim cevremde olan da gectiğimiz günlerde, boşanmıyorlar devam ediyorlar. Kadın kendini kesmiş katlanamıyorum artık diye. Hastaneye yetiştirildi kadın. Kurtarıldı da. Ama komşuya kadının kızı demiş ki “ ayse teyze annem öldüğünde senin kapına geldim. Sen açmadın. Ben çok korktum “ demiş. Kadın demiş evet kızım evde değildim ama annen yaşıyor bak. İyi şimdi falan. “ yok yok ayse teyze annem kanlar içindeydi. Benim annem öldü öldü” demiş ufacık cocuk…
Şimdi bunların hepsi bizim ülkemizde yaşanıyor. Çok uzaklarda değil. Milyonlarca da örneğini yazabilirim buraya. Şimdi sorduğun soruyu tekrar düşün. Sence ayrılınca mı cocuklar daha çok etkilenir, ayrılması gereken çiftler bir arada yaşarken mi ?
Hiç üzülme. Emin ol ki anlaşamayan çiftlerin ayrılması kişiler için de, çocuklar için de en doğru olanı

Okulda öğretmen arkadaşlarım anne babası boşanmış çocuklara hep bir ön yargı ile yaklaşıyorlar.Biri tembelse ya da davranış problemi varsa, içine kapanıksa örneğin kesin boşanılmış onlara göre.Bunlar hep anne babası boşanmış olduğu için onlara göre.

Bu tür konuşmalari dinlerken haliyle ben de kendi çocuğum adına üzülüyorum, kırılıyorum.Bir sürü çocuk var aile ortaminda büyüyen ama derse ilgisiz, davranış problemi olan ya da içe kapanık fln.Tam tersi boşanmış aile çocuğu olup gayet her şeyi yerinde olan.

Oğlum bu arkadaşlardan birine düştü.Gecen bir yerde oturduk birkaç arkadaş sohbet ediyoruz.Oglum hakkında acınası bakış ve sözlerde bulundu.(Bu arada gayet uyumlu diyor iyi ki bana düşmüş diyor)Acinasi olduğunu düşünmüyorum ama bu on yargıya maruz kalmasından da nefret ediyorum.Odum kopuyo bir eksiği olacak da boşanmaya bağlayacaklar diye..Çok sinir bozucu gerçekten.

Paylasmak istedim.
Kesinlikle öyle sinir bozucu,ben o yüzden boşanmış arkadaşlarıma genelde öğretmenlere boşanıldığının söylenmemesini söylüyorum belki elektrik tutmadı çocuk okulu sevmedi öğretmeni sınıfı sevmedi dersi sevmedi o bu şu milyon tane sebep olabilecekken eğer boşanmış ebeveyn olduğu bilinince ayağı takılsa ona yoruyorlar, başlarından atmak ya da olayı kendilerine mal etmemek için

Hayır tabikide. Çocuğun sürekli kavga, gürültü, şiddet içinde büyümesindense böylesi çok daha iyi…
Daha geçenlerde olmuş mesela. Karı koca kavga ediyor. Adam sinirlenip karısını vuruyor. Oğluna söylüyor anneni vurdum surdan git al vs diye…
Benim cevremde olan da gectiğimiz günlerde, boşanmıyorlar devam ediyorlar. Kadın kendini kesmiş katlanamıyorum artık diye. Hastaneye yetiştirildi kadın. Kurtarıldı da. Ama komşuya kadının kızı demiş ki “ ayse teyze annem öldüğünde senin kapına geldim. Sen açmadın. Ben çok korktum “ demiş. Kadın demiş evet kızım evde değildim ama annen yaşıyor bak. İyi şimdi falan. “ yok yok ayse teyze annem kanlar içindeydi. Benim annem öldü öldü” demiş ufacık cocuk…
Şimdi bunların hepsi bizim ülkemizde yaşanıyor. Çok uzaklarda değil. Milyonlarca da örneğini yazabilirim buraya. Şimdi sorduğun soruyu tekrar düşün. Sence ayrılınca mı cocuklar daha çok etkilenir, ayrılması gereken çiftler bir arada yaşarken mi ?
Hiç üzülme. Emin ol ki anlaşamayan çiftlerin ayrılması kişiler için de, çocuklar için de en doğru olanı
Ben zaten kavga gürültülü,hakaret,yok sayma,kovulma ortamında çocuk zaten mutlu olamaz deyip ne kadar erken o kadar iyi deyip ayrıldım evden.Oyle olsaymis demek hiç damgalanmayacakmis.İste bu can acıtıyor.Oyle olacağına böyle olsun bana göre.O evde ben mutlu değilken çocuk da mutlu olamazdı.Mutsuz aile çocuğu demiyorlar da boşanmış aile çocuğu diyorlar

Eskiden olsa bu düşünce tarzını anlardım. 32 yaşındayım. bizim zamanımızda boşanan aile sayısı azdı. Sınıfta 1 max 2 kişi boşanmış aile çocuğu olurdu ama artık boşanmak da normalleşmeye başladı. Şimdi etrafıma bakıyorum 3 aileden biri boşanıyor sizin öğretmen arkadaşlarınız çok geride kalmış bir an önce kendilerini geliştirmeliler gayet de boşanan aile çocukları düzgün mutlu huzurlu oluyor. Başındaki annesi iyiyse o çocuklar düzgün yetişiyor

Okulda öğretmen arkadaşlarım anne babası boşanmış çocuklara hep bir ön yargı ile yaklaşıyorlar.Biri tembelse ya da davranış problemi varsa, içine kapanıksa örneğin kesin boşanılmış onlara göre.

Ücretli öğretmenlerdir umarım, başka fakültelerden mezun olup ücretli öğretmenlik yapılabiliyor okullarda saatlik ücret alınıyor. Yoksa eğitim fakültesini dört sene okuyup, bu kadar saçma bir ön yargıya sahip olmak çok büyük akılsızlık istiyor.

Hiç takılma lütfen
Eşim boşanmış ailenin çocuğu
Ben değilim ama keşke boşanalardı dediğim bi ailede büyüdüm. (Anneme karşı narsistlik özellikleri olan, manipulatif ve ekonomik şiddet uygulayan bir baba)
Daha önceki nesiller öyle bakıyor aslında ama şu an bana çok normal geliyor. Bazı problemler illaki bu sebeple de oluyordur ama her şeyi boşanmaya bağlamak saçma

Hiç takılma lütfen
Eşim boşanmış ailenin çocuğu
Ben değilim ama keşke boşanalardı dediğim bi ailede büyüdüm. (Anneme karşı narsistlik özellikleri olan, manipulatif ve ekonomik şiddet uygulayan bir baba)
Daha önceki nesiller öyle bakıyor aslında ama şu an bana çok normal geliyor. Bazı problemler illaki bu sebeple de oluyordur ama her şeyi boşanmaya bağlamak saçma
Ben de şiddetin her türlüsünü görmüş bir anneye sahibim.Git kurtul derdim anneme,bizi vermezdi çünkü babam kişisi.Bunu anlatamamak çok zor

Paylasmak istedim.
Yani bu ailenin tutumuna bağlı. Sen karı/koca olmaktan vazgeciyorsun anne baba olmaktan değil. İki taraf da sorumluluğunu güzel yerine getiriyorsa bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. İlla ki zorluklar ,sorgulamaları ergenlikte çatışmalar yaşanacaktır ama herhangi stabil bir ailede de yaşanabilir. Bu denli önyargılı insanların eğitimci olması da acınası bir durum. Herhangi bir sorunun tek bir nedeni olmayabilir.

Yani bu ailenin tutumuna bağlı. Sen karı/koca olmaktan vazgeciyorsun anne baba olmaktan değil. İki taraf da sorumluluğunu güzel yerine getiriyorsa bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. İlla ki zorluklar ,sorgulamaları ergenlikte çatışmalar yaşanacaktır ama herhangi stabil bir ailede de yaşanabilir. Bu denli önyargılı insanların eğitimci olması da acınası bir durum. Herhangi bir sorunun tek bir nedeni olmayabilir.
Sırf eğitim hayatı, psikolojisi etkilenmesin diye babasını her özel gününe çağırıyorum,okulun ilk gününe çağırdım,okulun veli WhatsApp grubuna onu dahil ettirdim ,veli toplantısına geldi,çocuğun okul ihtiyaçlarıni hep birlikte aldık fln.Bircok problemi bir arada bulunduran her çocuk boşanmış aile çocuğu değil.Bu düşünce yapısını da ilk kez bu okulumda görüyorum.Evet herhangi bir sorunun tek nedeni olmayabilir.Bunu onlar da anlasa keşke.

Sırf eğitim hayatı, psikolojisi etkilenmesin diye babasını her özel gününe çağırıyorum,okulun ilk gününe çağırdım,okulun veli WhatsApp grubuna onu dahil ettirdim ,veli toplantısına geldi,çocuğun okul ihtiyaçlarıni hep birlikte aldık fln.Bircok problemi bir arada bulunduran her çocuk boşanmış aile çocuğu değil.Bu düşünce yapısını da ilk kez bu okulumda görüyorum.Evet herhangi bir sorunun tek nedeni olmayabilir.Bunu onlar da anlasa keşke.
Net tavrınizi belli ederseniz çekinirler. Sizin boşanmış olduğunuzu biliyorlarsa dedikodu malzemesi için de ortaya laf atmış olabilirler. Net olun. Çocuğunuza da başarılı sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.

Net tavrınizi belli ederseniz çekinirler. Sizin boşanmış olduğunuzu biliyorlarsa dedikodu malzemesi için de ortaya laf atmış olabilirler. Net olun. Çocuğunuza da başarılı sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.
Bilmezlerken de boyleydiler.Hatta dava başında söylemedim bosaniyorum diye,baktım of yine boşanmış aile çocuğu geldi lafı duyunca açıklamak zorunda kaldım bari yanımda söylemesinler böyle şeyler diye ama faydası olmamış.

Aminnn cokk teşekkürler 🙏😍

X