Boşanmaya nasıl karar verdiniz? / Alkolik Eş

Benim babam sabahtan başlardı ertesi günün sabahında elinde bitmiş rakı şisesiyle uyuyakalırdı.Yani kaç şise rakı siz hesap edin.Uyumaz uyutmazdı işe gitmezdi müdürler çalışanlar yürüyen bir çarkı vardı .Ama yaşı ilerledikçe bir lokma ekmeğe muhtaç oldugumuz günler oldu.Yani alkolik adamın geleceği yoktur .

Ah siz de iyi bir insansınız belli ve çok teşekkür ederim. amin, hepimizi.

Biz de bu ayrılma kararını aldıktan sonra aynı anlattığınız gibi oldu, ayağa kalkamaz hale geldi, 2 aya yakın bu yoğunlukta devam etti sonra işte 2.kere hastaneye kaldırıldı.

Evet olmazmış demek, benim eşimde 33 yaşındaydı tanıştık, Almanya gibi yerde doğru dürüst bir evi yoktu, ehliyetini almışlar 10 SENE!!, araba para hiçbir şeyi yoktu. Beraber yaparız sorun değil dedim, önemsemedim. Çünkü çok uyumluydu. Ama kötü de olsa bir işi vardı. Ondan sonra tablo git gide kötüleşti. Bence işe de zor bela gidiyordu, erkek adam işi bırakır mı vs düşünceleriyle girmiş oraya, sonra benden yüz bulunca onu da bıraktı.

Her gün çok kötü değildi dediğim gibi, ama her gün 1 şişe içerdi önceden de. Benim uyumamı bekliyordu işte. Zaten bu koşullarda bir insanın hayatına normal devam etmesi imkansız, bilinci yok, karakteri değişiyor, sen sürekli arkasını toplamalısın vs.

Merak ettiğim bırakan insanlar nasıl bırakıyor? Hiç böyle bir örnek gördünüz mü sağdan soldan?

Gördüm evet tamamen tövbe edip tedavi olup dini nedenlerle bırakıp dönmeyenler oldu çevremizde.Ama malesef babam da inançlı biri olmasına rağmen vücudunu bitirene kadar bırakamadı.

Merhaba, sizi biraz anlayabiliyorum. Benzer bir durum deneyimliyorum. Ne aşamadasınız şuan? Ben de ayrılık ve terkedilme şemaları olduğu için boşanırsam çok üzülürüm diye korkuyorum dehşet derecede ürküyorum. Daha fazla konuşarak belki birbirimize katkı sağlayabiliriz. Yazın bana lütfen.

Bir şeyleri bırakmakta çok zorlanıyorum, gidemiyorum sınırlarımı açıkça çizip yoluma devam etmekte zorlanıyorum… beni tasvir etmişsiniz.

Merhaba, çok zor bu şemalarla yaşamaya çalışmak, bazen çok dandik şeylerden bile kopamıyorum, çok sağlıksız ilişlileri bile sürdüyorum. Online terapi aldım, aynı sizin yazdıklarınızı söyledi. Yarın yazacağım size.

Alkol bağımlıları genelde ramazanda 1 ay alkol içmez ve “bak 1 ay içmedim istesem bırakırım yani” derler. 1 ay 1.5 ay içmemiş olmak bağımlı olmadığı anlamını taşımaz. Evet bağımlılıktan kurtulma konusunda iyi bir başlangıç olabilir ama motivasyonları çabuk düşer. Bağımlılık tedavisi maalesef ki en zorlu süreçlerden biridir. Hem çok çok çok zor olduğu gibi hem de hiçbir zaman hiç bağımlı olmamış biri gibi olmaz. Örneğin 3 yıl içmez, 1 kere sosyal ortamda bir kadeh bir şey içeyim der, hooooppppp aynı bağımlılık hikayesine geri döner, hiçbir şey değişmemiş gibi içmeye başlar tekrar.

Evet, öyleymiş, o yüzden 1 gün içmeden geçirmeleri bile onlar için önemli bir zafer görülürmüş. Ki benim eşimde bu da yoktu, 1 gün bile duramıyordu.

Ben evden gittiğimden, hastaneden çıktıktan beri hiç içmediğini söylüyor ama doğru mu onu da bilmiyorum çünkü normalde dürüst biri olmasına rağmen, artık dürüst davranamıyor bu konuda.

Alkolik olmak bir hastalık olabilir ama tedavisi olan bir hastalık. Kendini suçlu hissetmesi gereken sen değilsin, o böyle bir hastalığa sahipken kimsenin hayatını mahvetmemesi gerekirdi. Sen belki eş olarak katlanırsın ama ilerde çocuğun olunca baba figürü onun için sadece bir utanç kaynağı olacaktır. Çünkü bu insanlar kendi ailesini toplum içinde utandırmadan başka bir işe yaramazlar.

Zaten bu başlığı açalı aylar oldu, içten içe aklı başına gelir diye umuyordum ama hiççç.. aynı tas aynı hamam, geceleri içip beni arıyor ağlıyor bir yandan çok üzülüyorum ama bir yandan sıkıldım bu dramlardan

Bir de yorum yazanlar için ufak gelişme; ailesi o kadar halini gördü, doktor raporları bilmem neler, alkolden hastaneye kaldırıldı gözleri önünde, utanmadan onu bırakıp gittim diye arkamdan adama kaçtı dediler, bana verdikleri bir altın set vardı-başka da bir bok yapmadılar, bana kaç şey aldırdılar verdikleri altın kadar olmasa da- ortada ne adam var ne alakası var, inanamadım bu şeytanlığa, ahlaksızlığa pisliğe uzun süre. Valla hiç aklıma gelmezdi hayatımda böyle insanlarla karşılaşacağım, bunları yaşayacağım. Hayat ne diyim..

Seni manipüle edip vicdan azabı duymanı istiyorlar. Onlar zaten cocuklarının böyle bir sorunu olduğunu en başından beri biliyolardır. Ne mutlu ki kurtulmuşsun. Sakın ardına bakma. Ben çocuk olarak çok çektim ve kimsenin ne eş olarak, ne çocuk olarak bir alkolikle hayat sürdürmesini istemem. Şimdi kilometrelerce ötedeyim ama izleri inan mezara bile benimle gidecek

Yorumların hepsini okuyamadim ayrilirsaniz eğer tekrar aynı ülkeye dönmeyi düşünüyor musunuz dönerseniz tekrar ev vs ayarlayabilir misniz

Benim esimin de ciddi alkol sorunu vardı..yıllardir bırakması için çaba gösterdim olmadı, sonunda siroz oldu ,maddi manevi çok zor..öyle içip etrafını dağıtan biri değildi..hastalıkla aniden bırakmak zorunda kaldı,bu da ruh halini değiştiriyor tabiki..insan hastalığa yakalanınca farkında oluyor. ...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…