Boşanma hakkında fikir

rreyhann

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Temmuz 2018
632
440
Hanımlar merhaba bu sefer farklı bi konuyla karşınızdayım. Ciddi ciddi boşanmayı düşünüyorum eşimle aşamadığımızı düşündüğüm problemlerimiz var. Öncelikle sormak istediğim ve benim için önemli olan bir soru var cevap alabilirsem memnun olurum

Eşimle çifte vatandaşlığımız var benim pasaportumun süresi bittiği için yurtdışına çıkamıyorum ama o geçen sene süresini yenilediği için yurtdışına çıkabilir. Geçenlerde konuşurken kadınların üç gün de evli kalsa nafaka alabildiğini öğrenmiş ve şaşırarak anlatıyordu. Evet alabilir bana göre saçma ama kadının ne yaşadığına bağlı dedim. Çile çekiyorsa tabiki de nafaka alacak dedim. Yok öyle güle oynaya boşanma dedim. Güldü valla Allah o yola sokmasın ama dedi sen davayı açtığın an sırf gıcıklığına boşanmamak için yurtdışına kaçarım beni bulursan boşanırsın dedi. Böyle bişi olabilir mi yani ben dava açmayı düşünüyorum şuan kendisinin haberi yok az önce tartıştık ve hala ailesini savunuyor ben her konuda her şekilde suçlu görünüyorum haksızlığa uğradığım halde. Velhasıl kelam nunu yurtdışına çıkaramayacak bi şey getiremez miyim bilgisi olan var mı bir de düğünde düşen altınların bir kısmı ve paralarla araba almıştık araba onun üstüne benden habersiz satabilir bunu içni satış engelleyici bişi yapabilir miyim?

Kalan altınları bunun har vurup harman savurganlığı yüzünden büyük borçlara girip bi kısmını bozdurmak durumunda kaldık bunların geri yerine konmasını sağlayabilir miyim ?

Çocuğum küçük olduğu için velayet her türlü vende kalır ama ilerleyen zamanda bana çocuk büyüyünce velayet davası açabilir mi ve ben bu davayı kaybetme durumum olur mu

Altınları borca harca daha doğrusu saçma sağan borçlara harcadığımızı kimse bilmiyor ve iki ailede öğrense problem olabilir ama işin ucunda boşanma olduğu için takılar sırf bende kalmasın diye eşimin ailesinin işine gelebileceğini düşünüyorum dört gözle boşanmamızı bekliyorlar çünkü. Annemlere nasıl derim bilmiyorum her fırsatta bana altınların çocuğumla benim güvencem olduğunu hiç bi sebeple bozdurmamak gerektiğini söylüyorlar ama biz çoktan bakımsınız bozdurduk nasıl açıklarım bilmiyorum

Araba üzerine noterden tedbir koydurulur, ev varsa tapuya gidip aile konutu şerhi koydurulur.

Altınlarınız için düğün cdsi önemli bir delil.
Çekişmeli davalarda mahkemeye sunulabiliyor ve gram cinsinden isteyin kadına ait ziynet takılarını.

Yurtdışı çıkışı hakkında bilgim yok

Öncelikle eşiniz yurtdışına kaçarak boşanmaktan kurtulamaz Sürekli belirtilen süre değiştiği için şuan süresini bilmiyorum ancak belli bir süre mahkemeye gelip imza atmazsa, mahkeme o süre zarfında zaten ayrı olduğunuzu varsayarak evlilik sorumluluğunu yerine getirmediğinden dolayı otomatik olarak boşayacaktır. Ancak nafaka kısmı daha çetrefilli, yurtdışına çıkan birinden düzenli nafaka almak, alamadığınız zaman toplu talepte bulunmak falan çok uzun mahkeme süreçleri istiyor.

Ortak mal olmadığı için arabaya ilk başvuruda satılamaz kararı çıkarttıramıyorsunuz. Bu kararı çıkarttırana kadar eşinizin eline mahkeme celbi ulaşır. Ancak arabayı satsa bile (siz dilekçe verdikten sonra satarsa) yarı parasını nafaka ile ödemek zorunda bırakılıyor. Ödemediği taktirde haciz işlemi başlatılıyor.

Kalan altınları unutun, eşinizin çok ciddi bir kusuru yoksa mahkeme böyle bir karar çıkarmıyor. Dişli bir avukata en az altınlar kadar para dökmeden alamıyorsunuz. (Arkadaşımın davasında tecrübe ettik)

Kucak bebeği denilen 2 yaş altı bir çocuk değilse velayet her türlü bende diye kendinizi şartlamayın çünkü o kanun değişti. Annenin ve babanın maddi durumu, düzeni, sosyal çevresi gibi pekçok şey değerlendiriliyor. Doğal olarak ileride elbette velayet için ek dava açabilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…