Boşanma? Fikir ıstiyorum.

Yani iki evi var mahkeme bir şekilde ondan alamaz mı? Dediğim gibi geliride iyi olacak
Bak kuzum, bugün bir çekişmeli boşanma davası en az 5-6 yıl. Mal rejimi davası açtığın zaman dava açık bir şekilde boşanma kararının kesinleşmesine bekliyor. Bugün bir mal rejimi bir boşanma davası açsan, mal rejimi davasının önünde en az 5-6 yıl bir işlem hesaplama yapılmadan bekleme gibi bir süreç var. Süreçler uzun. Çekişmeli davalardaki iddialardan sonra taraflar mal kaçırma durumuna gidebiliyorlar. Evlerde de satışa engel bir tedbir yoksa evleri de devredebilir aynı şekilde. Aracı da. Bazen elimize milyonlarca liralık alacağa ilişkin mahkeme kararı geçiyor ama adam malları satmış oluyor. Maaşından 1/4 kesinti yapa yapa kaç yılda tahsil edilir.

Ve satınca nakit parasi oluyor yani onunla mecbur vermek durumda kalmıyor mu? Bana tuhaf geldi bu durum.
Öyle bir zorunluluk yok. Adam dolar yapar altın yapar gömer bankaya koymaz ya da başka birinin hesabına yatırabilir. İnsanlar böyle yapıyor
Hatta oturduğumuz evi nikahtan önce aldi ama kredisinin bir kismini 5 .5 yıldır hala ödüyor. Ordan bana bir şey çıkıyor mu peki?
Evet çıkar oradan da katılma alacağın çıkar.

Bak kuzum, bugün bir çekişmeli boşanma davası en az 5-6 yıl. Mal rejimi davası açtığın zaman dava açık bir şekilde boşanma kararının kesinleşmesine bekliyor. Bugün bir mal rejimi bir boşanma davası açsan, mal rejimi davasının önünde en az 5-6 yıl bir işlem hesaplama yapılmadan bekleme gibi bir süreç var. Süreçler uzun. Çekişmeli davalardaki iddialardan sonra taraflar mal kaçırma durumuna gidebiliyorlar. Evlerde de satışa engel bir tedbir yoksa evleri de devredebilir aynı şekilde. Aracı da. Bazen elimize milyonlarca liralık alacağa ilişkin mahkeme kararı geçiyor ama adam malları satmış oluyor. Maaşından 1/4 kesinti yapa yapa kaç yılda tahsil edilir.
Yani anlaşarak daha kısa sürede sonuç elde edilir mi? Bu konuda belki sorun çıkarmaz diye de düşünüyorum. Yani ablasının başına geldi onlar çok uğraştılar. Belki diyorum bu durumdan dolayı hakkımı verip direkt herkes yoluna olur diye bir ümidim var

Yani anlaşarak daha kısa sürede sonuç elde edilir mi? Bu konuda belki sorun çıkarmaz diye de düşünüyorum. Yani ablasının başına geldi onlar çok uğraştılar. Belki diyorum bu durumdan dolayı hakkımı verip direkt herkes yoluna olur diye bir ümidim var
Anlaşmalı boşanma elbette yanaşırsa daha mantıklı. Ama bu süreçte oyalanmamaya özen göster. Malları kaçıracak zamanı bulamasın.

Anlaşmalı boşanma elbette yanaşırsa daha mantıklı. Ama bu süreçte oyalanmamaya özen göster. Malları kaçıracak zamanı bulamasın.
Hadi ya. Her şey beklenir insanoğlu. Pzrtsi gideyim diyordum baroya. Yarın uğraşamam iyi olacak. Ankarada adliyeye gidiyorum sanırım değil mi

Hadi ya. Her şey beklenir insanoğlu. Pzrtsi gideyim diyordum baroya. Yarın uğraşamam iyi olacak. Ankarada adliyeye gidiyorum sanırım değil mi
Ankara’yı tam bilmiyorum ama dilersen Ankara barosunun sayfasına bir gir adli yardım bürosunun yerini araştır. Adli yardım bürosunda da sana avukat tayin edilip edilmeyeceğine avukatlar karar veriyor. Gelirinin olmadığını babanın emekli olduğunu beyan et. Hatta gitmeden elinde babanın aldığı emekli maaşını gösteren sgk kaydı da olsun. E devletinden çıkarttır.

Ankara’yı tam bilmiyorum ama dilersen Ankara barosunun sayfasına bir gir adli yardım bürosunun yerini araştır. Adli yardım bürosunda da sana avukat tayin edilip edilmeyeceğine avukatlar karar veriyor. Gelirinin olmadığını babanın emekli olduğunu beyan et. Hatta gitmeden elinde babanın aldığı emekli maaşını gösteren sgk kaydı da olsun. E devletinden çıkarttır.
Direkt e devlete girip bakabilir mi her şeye tc ile girince zaten çıkması lazım

Arabayı kaçırsa bile sonuçta alınma tarihi var ortada satsa bile benim payımı vermek zorunda değil mı? Yine benimle evliyken satıyor hakkimi almak gerekmiyor mu kayıtlarda görünmüyor nu?
Benim de ilk aklıma ev ve araba gelmişti 2 ev var demişsiniz, üzerine düşün dediğiniz kadar sıkıntılı bir tip ise size inat olsun diye başkasına devredebilir, gururuna yediremediği için. Size yıllarca hakaret ve küfür etmiş sineye cekmissiniz birden terk edince egosu zarar görmüştür.

Benim de ilk aklıma ev ve araba gelmişti 2 ev var demişsiniz, üzerine düşün dediğiniz kadar sıkıntılı bir tip ise size inat olsun diye başkasına devredebilir, gururuna yediremediği için. Size yıllarca hakaret ve küfür etmiş sineye cekmissiniz birden terk edince egosu zarar görmüştür.
Evet bende öyle düşünüyorum her sey beklenir

Bugün duydum doğru yanlış bilemem ama boşanma davaları çok uzun sürdüğü için yeni yasa çıkmış en fazla 2 yıl sürebilir diye. Tabi uygulamada işler mi bilemem.

2 ev evlilik öncesi alındı. Birisinin kredisi hala devam ediyor küçük meblağ ödüyor. Araba evlilik birliği içinde alındı altinlarimida satıp vermistim

Peki ücretsiz avukat verilme süreci de mi uzun sürer. Yani yarın gittim diyelim durumu konuştum. Bana avukat verilmesine karar verildi oan mi bir avukat tayin ediliyor yoksa onunda mu süreci var
Bununla ilgili komisyon toplanıyor genelde 15 günlük bir süreç

Bugün duydum doğru yanlış bilemem ama boşanma davaları çok uzun sürdüğü için yeni yasa çıkmış en fazla 2 yıl sürebilir diye. Tabi uygulamada işler mi bilemem.
Zaten yargılamada hedef süre denilen husus bir süredir var 450 gün diyor boşanma davaları için sanırım hiç dikkat etmedim desem yeridir çünkü önemli olan elbet ilk derece mahkemesinden iyi bir karar almak ama bunun istinaf ve temyiz süreçleri oluyor maalesef bence ona el atmalılar. Daha fazla hakim olmalı üst yargıda.

Merhabalar. 5 yıllık evliyim. 4 yaşında bir kızım var. Eşimle sık sık problemler yaşıyorduk. Bana karşı gittikçe artan hakaretler,küfürler. Aileme karşı da aynı saygısızlık ama onların yüzüne değil hep bana söylenirdi.daha sonra ailelerin yaninda beni ezip,küçümseme çalışmalar vs ve en son yine ailesinin yaninda bana cahil dedi ben de susmadın ve karşılık verdim. Tartışma çıktı ben baya ağladım ettim. Neyse ailesi gitti sonrasında beni hiç arayan olmadı. Eşimlede bir hafta hiç konuşmadık.. en son kızımla beraber annesigile gitmislerdi geçen pazar günü. Kızım eve geldi ağlamış orda beni özlediğini ve birahane babannesine gitmeyeceğini söyledi. Ben tahmin ettim benimle ilgili konuştular ve cocuk etkilendi. Ve kızım sonrası d abir cümle kurdu orda babası benim evim s...rsin gitsin evimden demiş. Ve kızım bunu yarım yamalak anlattı ama ben anladım ve şok oldum. Ben de ertesi sabah esyalarimizi topladım annemle babam geldi beni götürdüler. Yani yüzüme bakan yok,evden gitmemi isteyen bir eş ben de durmadım tabikide. Aileside ben neden gidip onlardan özür dilememisim ayaklarına gitmemi bekliyorlarmış. Yani orda ne halde olduğumu gören onlar,başlatan oğulları ama hala onun sırtı sıvazlaniyor.. çok kibirliler. Neyse eşim hala ne geliyor ne bir konuşma. Kizkardesimin eşiyle konuşmuş. Kendi çekti gitti demiş,davayı açsın istiyorsa gelsin diyor. Yani hala ondan çaba yok ben gideceğim ayaklarına. Zaten ailesinden de soğudum her şeyin içindeler,eşim tam bir ana kuzusu. Anasının onayını almak için beni umursamaz. Surekli annesiyle kiyaslar beni. Neyse kızım için üzülüyorum evimi özledim diyor surekli ama yüksek ihtimal bosanacagiz. Bu süreçte neler yapmam lazım. Aslında öğretmenim ama çalışmıyorum yani bir gelirim yok. Babam emekli,annem ev hanımı öyle maddi gücümüz çok iyi değil. Ama eşimin ve ailesinin durumu iyi. Hatta eşim yeni atandı muhendis başka şehire gidecektik ama kısmet olmadı. Maasida epey iyi olacak iki evi var. Ailesine iyi durumda. Yani avukat olayı nasıl olmalı ben açsam onlar odeyebiliyor mu masraflari ya da ücretsiz avukata nasil başvurmak gerekiyor ve ücretsiz avukat benim haklarımı iyice savunabilir mi? Mesela arabayı evlilik içerinde aldık ve benim alınlarında var içerinde. Bunlarla uğraşırlar mi kızıma nafaka hemen bağlanır mi? Kusura bakmayın çok yazdım ama çokta doluyum. Tecrübesi,bilgisi olanlardan cevap bekliyorum.
Eşiniz olacak adama anlatın lütfen o işler öyle benim evim orası s.....n gitsin olmuyor. Evlendikten sonra edinilen mallar kanunen ortak sayılıyor yani evin yarısı sizin yarısı eşinizin. Araba , başka gayrimenkul vs var ise hepsi ortak kabul edilebiliyor. Bir şekilde gerekirse birilerinin yardımı ile avukat tutun avukatsız iş yapmayın derim. Konut çocuğunuz küçük olduğu için size bile tahsis edilebilir. Dava açmanız halinde davanın sonuçlanmasına bakılmaksızın size de ,çocuğunuza da geçici tedbir nafakası bağlanabilir.Düğününüzde takılan altınlarınızı bile isteyebilirsiniz. Söylediklerinizi ispat edebilirseniz daha iyi olur . Ama o zamanda hakim kızınızı dinlemek isteyebilir (açıkcası ben pek yanaşmamıştım bu duruma)Nafaka, tazminat olayı halletmeden boşanmayın. Boşanma protokolünüz sağlam olsun. Avukat değilim ama başımdan geçti. Son olarak çok sağlam bir psikolojiye sahip olmalısınız çünkü erkekler boşanma aşamasında çirkinleşebiliyor.

X