Borç isteyen abi.

Bu sene gördüğüm yüzsüzlüklerde şunu anladım ve bu atasözü gerçek
Zamane insanlarımızı s...en yaranıyor
Deveye diken, insana s..ken yaranır

Esoskirec unutmam unutamam
Zar zor alıp oturdukları evi satmasını istiyodu abisi
Ay hatirliyorum o konuyu hatta bütün işsizligimle üşenmeden gidip buldum.
Yahu bunlar ne karaktersiz insanlar.
Kızlar acilen bakabilir misiniz abim anneme bir video atmış sandalye üzerine çıkmış ip varmış boynuna geçirmiş intihar edeceğini söylemiş ya para verirsin ya intihar ederim diyor ben şimdi polisi yada kimi aramalıyım onu almalari için lütfen bana bir akıl verin

Evet napalim başka çare yok diyor, kendin temizle dedim telefonu mu satar limon mu bilemem ama ben satmayacagim evdekilerim de bir kuruş gondermelerine müsade etmeyeceğim
ailenizle anlasma yapin .
Abinize her gonderdikleri miktar kadar size de versinler . kendinize yatirim yapin. Sonucta allah gecinden versin o birikmis paralarda ailnize birsey olsa sizinde hakkiniz var . Onlar catur cutur yerken birde siizn arabiniza goz dikmisler

Ay hatirliyorum o konuyu hatta bütün işsizligimle üşenmeden gidip buldum.
Yahu bunlar ne karaktersiz insanlar.
Karaktersiz cidden.
Millet asgariyle geçinmeye çalışırken yiyip, içip, en lüks şeyleri yapıpta bide anne baba kardeş malına göz dikmek 😬 birde bu kadar destek olurlarken yazık ya

Abiniz ne is yapiyor? Calisiyor mu kazanci nedir? Sonra borcunu banka dokumu olarak alin inceleyin ne kadar borcu varmis diye. Size vicdan azabi yaptiklarinda borclarini tam olarak bilin.
Araba sat para ver derlerse sokaktan mi topluyoruz bosan da semerini ye deyin.

• Beğen
Reactions: Cac
Yengem hiçbir zaman luksten vazgeçmedi bu süreçte, sürekli mobilya yenileme, son model telefonlar robot süpürgeler, tatiller
Ceylin diyemedin mi harcıyorsunuz ödemeyi de bilin diye. Telefon acil miymiş mesela yada mobilya elzemmiymiş de paraları tırtıklayıp tırtıklayıp almışlar.
Yapma gözünü seveyim. Arabayı sat ver 2 ay sonra yine para isteyecekler. Yengenizde calissin ödesinler. Sakın verme araba parasını onuda yiyecekler. Belki borc bile yok ortada para almak icin istiyorlar. Çocuklarına gelince anne baba düşünup ona göre adım atsin. Siz yine ihtiyaclarina destek olursunuz ama araba konusunu actirma sakın.

Söyledim onu da :)
Babası oğluna zorda kaldığı için göndermiş ne hakkı diyor, baktim anlamiyor onun dilinden cevap verdim çatır çatır bineceğim hasetlen istediğin kadar satmıyorum dedim.
Babamda bana zorda kaldığım için araba aldı ne hakkından bahsediyorsun deseydin. Çokta ağızının payını vermiş gibi değilsiniz ama bu gelişmeye bile şükür..

Valla üşenmedim konuyu baştan sona okudum. Hep sizde suç buldum. Hadi yapmışsınız bir hata aileniz siz para göndermişsiniz. Şimdi arabaya göz dikmişler sizde doğru düzgün cevap bile verememişsiniz. Abiniz ve yengenize ilk demeniz gerekn söz siz artık bir aile olduğunuz ne annem babam ne ben ne başkası size yardım etmek zorunda değil. Herkes yorganına göre ayağını uzatacak. Evlendiğin gün ailenin üzerindeki bütün mallardan hakkın gitti. Ne aldığımız maaşta, ne arabada, ne evde hakkınız yok. Zamanında hakkınız olduğunu söyleyerek istediğiniz paraları, hakkınız olmadığı halde gönlümüzün büyüklüğünden verdik. Şimdi yüzsüzlüğü ele alıp hakkınız olduğunu düşünmeye başladınız bu saatten sonra para meselesi için arayıp rahatsız etmeyin çok borçta isteniz evinize bizden para alarak ne mal aldıysanız satıp ödeyin sonra yavaş yavaş çalışıp alırsınız. Yengeme göre güzel bir iş ilanı var isterse atarım deyip geçecektin. Bnce sizin ilk halletmeniz gereken sizin mallarınızda hakları olmadığını üstüne basa basa hatırlatmanız...

Sen şimdi borcu kapatsan borç bitecek mi??
Abin tekrar batacak. Karısının lüks yaşantısına yetişmek için tekrar tekrar borçlanarak. Ve bu borca girerkende gram korkusu olmayacak. Çünkü borcunu kapatmak için, ailesi her daim hazır ol da bekliyor :sinirli:

Bizim de öyle var bı abimiz. İlk evlendi sorun yok geçiniyorlar di. Sonra abimin işleri bozuldu psikolojik sorunlar çıktı filan. Biz ailecek kardeşler anne baba filan yardımcı olduk faturalari ödedik alışverişini yaptık para verdik vs. Bu süreçte yengem ve abim alıştı hazır hayata. Abim sorumluluk olarak tamamen saldı ailesini. Yengem de resmen dilenci oldu ihtiyacı olmamasına rağmen kimden ne koparsam derdindeydi. Çünkü evleri kira değil, faturaları babam ödüyor, erzak desen annem evine ne alıyorsa onlara da alıyordu. Kardeşler olarak kalabalığız. Para olarak biz de veriyorduk ha bire. Yengem bu süreçte aynı dilencilerde ki durum gibi biriktirme hastalığı oldu habire yastık altı altın alıyordu. Hâlâ da öyle..
Sonra biz dedik bu böyle olmayacak çektik elimizi üzerlerinden. Çünkü biz karı Koca çalışıp kazandığımız çoluk çocuğumuzun rızkını böyle asalak insanlara yediriyorduk. Hatta annem kaç kere yengeme teklif etti çocuklara ben bakarım çalış kendi ayağının üzerinde dur diye. Yengemin bebeği yok bu arada okul çağında 3 çocuk var. Annemle de aynı sokakta oturuyorlar. Ama yengem kabul etmedi niye etsinki bedavadan yaşıyor.
Neyse biz elimizi çekince bunlar isyanlara girdi abim çıldırdı sonra mecbur eşşek gibi çalışmaya başladı. Abim şimdi düzenli çalışıyor. Yengem deseniz bizden koparamayacagini anladığı için şimdi kendi ailesinden geçiniyor birazda onları sömürme derdinde .bide genc yaşında çalışmak yerine belediye belediye gezip yardım için dileniyor.

ya böyle saçma şey mi olur, tabii ki sattırma o arabayı yani engelle bunları da her yerden, ulaşıp da can sıkmasınlar.

Yengeniz poposunu kaldırsın çalışsın eşinin intihar etmesinden korkuyorsa. Benim eşim de neyimiz var yok iş kurup batırdı. Senelerdir borç ödüyorum, hala borç batağındayız.
Pandemide çok çok zor durumdayken bile, eşimin ailesinden para istemedim ki verebilecek durumdalar.
Onlar da eşinle ikiniz de işsizsiniz, aç mısınız, tok musunuz diye sormadılar o dönemde. Siz zaten yapacağınızı yapmışsınız zorda kalmasınlar diye, daha ne yapacaksınız.
Yengenizin sizi arayıp para vermeniz için zorlaması yüzsüzlükten başka birşey değil. Kendinizi mecbur hissetmeyin.

X