Borç isteyen abi.

Ceylinimdeceylinim

Soran olursa geziyor dersiniz, hic durmadan :)
Kayıtlı Üye
28 Mart 2013
12.807
17.258
Merhabalar fikir danışmak istediğim bir konu var sizlere.
Annem babam abimi evlendirdi, düğünü yaptılar, ev eşyalarının tamamını aldılar, 10 taneden fazla bilezik aldılar(takı seti vs her şeyi aldılar), karsi tarafın hiçbir desteği olmadı evdeki rendeye varana dek hepsini annemler aldı. Yeni evliler huzursuzluk yaşamasın borç içinde kalmasin istediler.
Uzun zaman geçti tabi bunun üstünden her şey yolundaydı ta ki geçen seneye kadar.
Bir gün arayıp salon takımını yenilemek istediklerini söylediler ailem de 15 bin lira gönderdi, ardından tasinacaklarini ve nakliye masrafı çocuk odası masrafı olacağını söylediler 20 bin de o zaman gönderdiler.
Ara sıra arar abim 500 lira 1000 lira ister benden, anne babamdan.
Her neyse geçen kış abimin evine icra gelmiş sebebi de koltuk takımının parasını ödememesi, gönderdigimiz parayı yatırmamış bizimkiler yine 20 bin civarı gönderdiler borcu kapatsın diye ama asla bitmedi borçları.
Bizimkilerin elden çıkarmak istedikleri bir kaç yer vardı sattılar ve bir ev aldılar, kalaniyla da araba alıp benim üstüme yapacaklardı, ben parayı alıp borsaya yatırdım 3-4 ay içinde iyi yükseldi para, bende birikmiş tüm paramı koydum ve düzgün bir araba aldık.

O ara yengem aradı abin çok hasta 1 haftada 10 kilo verdi delirtecek diye korkuyorum hiç iyi değil. Borcu 20 bin civarı dedi sonra 50 oldu sonra 250 ...
Tam olarak ne kadar bilmiyoruz asla, bir süre telefonlara çıkmadı işin gerçeğini öğrenemedik.
Bizimkiler bu olaylar sürerken 2 bin 3 bin gonderiyorlae devamlı yengem istediği için, yengemde bizimkilerin gönderdiği paraları biriktirip iPhone 12 almış. Ben bunu görünce dedim göndermeyin artık cidden ihtiyacı olan insan colugunun çocuğunun rızkını vermez telefona. Ben böyle yükselince birkaç aydır ses soluk yoktu ta ki düne kadar.
Dün yengem destan yazmış göndermiş bana "arabayı sat abinin borcunu öde, abin intihar edecek diye korkuyorum o para senin değil abinin de hakkı var sen böyle bir durumda olsan o ne yapar eder sana destek çıkardı"
Meğer abim bu coin işlerine girmiş ve bir güzel batmış. Tahmini olarak 200-300 bin borcu var.
Şimdi ne yapmalı bilmiyorum.
Arabayı satıp göndersem parayı bir daha asla böyle bir araba alamam, göndermesem yegenlerime üzülüyorum bir taraftan da onun dusuncesizligini neden ben çekiyorum diyorum siz olsanız ne yapardınız?

Saçmalamayın lütfen. Niye arabanızı satıp abinizin borcunu ödeyesiniz. Sizi veya ailenizi manipüle etmelerine izin vermeyin. Kendisi batmış kendisi çıksın koskocaman adam. Onun yaptığı hatanın bedelini neden siz ödeyesiniz? Aileniz baya şımartmışlar. O da iyi alışmış hazırcılığa

Sokak röportajlarındaki telefonunu göster dayılarına dönüşmek istemiyorum ama iPhone 12 şu an 25 bin lira falan. Ona para buldularsa borcunu ödemeye de bulsunlar

Son düzenleme:
Tabii gondermeyin. Aynı durimda olsaniz bu arsızlar yüzünüze bile bakmaz. Yengeniz isin basında deseymiş ohlunuz bir işe bulaştı diye önlem alırdınız. Yaranamazsınız uzak durun engelleyin o manyak yengeyi de

Yengem hiçbir zaman luksten vazgeçmedi bu süreçte, sürekli mobilya yenileme, son model telefonlar robot süpürgeler, tatiller

Ayyy hiç çekilecek çile değil hep aileden geçinenlerden de nefret ediyorum keşke en başından ortak birşey yapmasaydinz. Olan olmuş arabyi satmak yerinize abinizin payına düşeni verin gitsin yoksa daha çok rahatsız ederler sizi vicdan yaptırırlar. Yada zamanında fazla fazla verdiğinizi düşünüyorsanz hiç ödeme yapmayın buda benim hakkım diyin gitsinler

anne babanızın tek çocuğu abiniz mi? hep bana hep bana olmaz öyle.. arabanız size ait ve siz abinizin borcunu ödemek zorunda değilsiniz. Bu zamana kadar aldıklarına saysınlar bu ne ya

"arabayı sat abinin borcunu öde, abin intihar edecek diye korkuyorum o para senin değil abinin de hakkı var sen böyle bir durumda olsan o ne yapar eder sana destek çıkardı"
Sizin arabanızda abinizin de hakkı varsa madem bunca zaman yiyip durdukları babanızın parasında sizin hakkınız yokmuydu? Aynı durum başınıza gelse abiniz size destek falan çıkmazdı destek çıkma potansiyeli olan abi sürekli kendi ailesinden para istemezdi benim bide kız kardeşim var onun hakkına giremem derdi. Allah korusun ama abiniz gibi insanların canı o kadar tatlı olurki kendi canına falan kıyamaz öyle. Manüpüle etmeye çalışıyorlar sizi. Karı koca uyumlu bir çift. Uzak durmanızda fayda görüyorum.

Siz bakmaya devam ettikçe ,arkasından böyle tuttukca o düşmeye devam edecek,asla da kalkmayı ogrenemeyecek.
Biraz salin adamı, kendi ayakları üstünde dursun, sorunlarıyla başa çıksın.
Benim dayım da böyle biriydi. Dedemler her şeyini yapmış, ev alışverişini bile onlar yapardı, poşet poşet bırakırdı. Arasıra icralık olurdu hemen odenirdi icralari. Hastane işi olurdu, dedemler elde avucta ne var gönderirdi. Ekini satar gönderirdi, arabasının modelini küçültür kalan parayı oğlana gönderirdi. Adamda da kadın desen var, gece hayatı desen var, Ellibeş yaşında, sorumsuzun tekiydi, ergen oglandan farkı yoktu.
Ne zaman ki dedem öldü, adama güncelleme geldi. Daha ne icralık oluyor ne birşey. Evini,yurdunu bilir oldu. Eve alışveriş yapmaya başladı, yaralı parmağa işemezdi,çocuğunun mal mülk almasına yardımcı oldu .
Keşke dedem de bu günleri gorseydi ama adam her 'yandim' dediğinde dedem hortumla koştuğu için o yaşasaydı dayım böyle dönüşemeyecekti.
Sizin erkek kardeşiniz de ayyyyni o misal.
Boşver, on lira bile verme.
Ne halt ederse etsin, harcarken sana bir gümüş kolye mi aldı da borcunun derdine sen duseceksin?

bu modellerden birçok ailede var. vicdanınıza oynuyorlar. lanet olsun canları cehenneme demedikçe yakanızdan düşmezler. 100 yıl da geçse değişmez bu durum. emin olun. tecrübeyle sabit. ha ben de her zaman canları cehenneme diyemiyorum maalesef. vicdan her zaman iyi bir
şey değil. tavsiyem yapmayın yapmayın. bi bakmışsınız 20 yıl geçmiş ne onlar değişmiş ne sizin bi
dikili ağacınız olmuş. senelerce aynısını yaşadım eşek gibi çalıştım sadece borcum oldu. ve onlar bir mişim ilerlemediler. aynı şeyi arkadaşım da yaşadı. dedim ya bu asalaklar her aileden çıkabiliyor. yapmayın

Kesinlikle kabul etmeyin. ne münasebet zevk uğruna batacak sizde arabayı satacaksınız.
Yengeniz duygusal sömürü yapıyor.
Evini yenileyecek, Yeni şeyler alacak para kalmamıştır.
Ailenizi zaten iyice sömürmüşler sıra size gelmiş.
Sağlıksal bı durum yok zevk uğruna ardını düşünmeden harcama yapan biri için abiniz de olsa Kendi birikiminizden olmayın.
Çünkü abinizin ahlakı belli bugün verseniz yarın yine borca girer. Nasıl olsa arkasını toplayan ailesi var. Güvenceleri siz olmuşsunuz.

Sizin aile kurmanız vs umurlarında değil. Anne babanıza da değer vermiyorlar belli. Valla anne babanız çok ödemek istiyorlarsa borcunu sizin miras payınızı versinler ondan sonra isterlerse oğullarına ömür boyu baksınlar para versinler. Arabanızı asla satmayın keyifle kullanın. Kurban psikolojisinden de çıkın acilen

Abinden ve yengenden uzak dur hatta engelle...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…