Bir Psikolog Anneden Kızına Regl Partisi

coffee

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2007
240
0
Bir Psikolog Anneden Kızına Regl Partisi

"Önyargıları yıkmak" isteyen psikolog anne Şule Akdağ, 12 yaşındaki kızı Ezgi’nin "ergenliğe adım" anlamına gelen ilk reglini davetle kutlayacak..
Doğum, girilen her yeni yaş, sünnet, askere gidiş, evlilik kutlanıyor da, kadınlar için ergenliğe ilk adım, doğurganlığın başlaması anlamına gelen ilk regl neden kutlanmasın? Ankara’da bu soruyu soran bir anne kızının ilk reglini kutlamak için davet verecek. Genç kızların kadınlığa ilk adımını kutlamak için tören yapılması fikri uzun yıllardır feministlerce tartışılıyor. Türkiye’de bir tabu halinde yaşanan reglin toplum tarafından ayıp, utanılacak bir konu olarak görülmesini eleştiren kimi feministler, ergenliğe ilk adım olarak görülen bu günün çok önemsenmesi ve kutlanması gerektiğini düşünüyor. Bu konudaki önyargıları yıkmak isteyen kadınlardan biri de iki kız çocuğu annesi Şule Akdağ...

’BU EŞİTSİZLİK NİYE?’
Kadının insan hakları eğitimi programı kapsamında ev kadınları ve çalışan kadınlardan oluşan gruplara eğitim veren psikolog Akdağ, 12 yaşındaki kızı Ezgi için "Gençliğe ilk adım" kutlaması yapacak. Kutlama için yakın çevresine ve kızının arkadaşlarına davetiye gönderen Akdağ, bu davetiyede, "Önyargıları yıkmak için Ezgi’nin gençliğe ilk adım partisinde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız" çağrısı yaptı. Ankara’da yarın bir restoranda yapılacak kutlama için gönderilen davetiyede çağrıcı olarak anne, baba ve ablanın isimleri yer aldı. Anne Akdağ kutlama kararını neden aldığını SABAH’a şöyle anlattı: "Bir erkek çocuğu dünyaya gelince, sünnet olunca, askere gidince, askerden gelince, evlenince kutlama yapılıyor, hediyeler alınıyor. Kız çocuğuna ise bir kez dünyaya gelince, bir de düğün yapılınca kutlama yapılıp hediye alınıyor. Bu kadar eşitsizlik niye? Ayrıca adet görüldüğünde tokat atılması, adetin kirli pis bir şey olarak görülmesi var. Bir kadın olarak adet görmenin üremenin başlangıcı olduğunu, doğum yapmanın kadınlığın en güzel yetilerinden biri olduğunu biliyoruz. Sünnetin alternatifi değil ama önyargıları yıkmak adına bir kadının böyle kirli sayılan, oysa çok önemsenmesi gereken bir gününün, gençliğe ilk adımına böyle olumlu bakılmasına inandığım için kutlama yapmaya karar verdim."

TEPKİ DE VAR DESTEK DE
Topluma mesaj vermek, çocuklarına önem verdiğini göstermek için böyle cesaret isteyen bir işe kalkıştığını anlatan anne Akdağ’ı destekleyenler de var, karşı çıkanlar da. Anne Akdağ, kutlamanın bir ilk olduğunu belirterek, "Eminim birileri özenip bunu yapacak. Doğum günleri kutlanıyor, bu da anlamlı bir günse kutlanmalı" dedi.

Ezgi önce ’saçma’ dedi
İlköğretim 7’nci sınıf öğrencisi olan 12 yaşındaki Ezgi’ye bu düşünce ilk önce "saçma" gelmiş. Annesine bu öneriyi ilk getirdiğinde kızdığınısöyleyen Ezgi, daha sonra bunun doğallığını görüp, basketbol takımındaki bütün arkadaşlarının da gelmek istediğini öğrenince heyecanlandığını ve kutlamayı kabul ettiğini anlattı.

Baba katılmayacak
Eşinin de kendisi gibi psikolog olduğunu anlatan anne Akdağ, davetiyede eşinin isminin olmasına karşın kutlamaya katılmayacağını söyledi. Aldıkları karara eşinin saygı duyduğunu anlatan anne Akdağ,"Siz yapın ama ben gelmeyeceğim’ diyor. Gelmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz, ama onu da anlıyorum. Erkek egemen toplumda yaşıyoruz" dedi.

Kızlarımızın kendi cinselliklerinden utanmaması, adet döneminde yaşadıgı kandan dolayı kendini insanlardan dışlamaması, bir kadın olmanın güzel bişi olduğunu hissetmesi, özgüvenlerini sağlayabilmeleri için çok daha önce keşfedilmesi ve yayılması gerektiğini düşündüğüm bir gelenek..
Annelerin bu konuya önem vermesini bunu teşvik edip yaymasını diliyorum..

Doktora teşk ve tebrik ediyorum..

inanınki bu konu hakkında kendi yaşadıgım sıkıntılardan dolayı bu konuyu actım..
regl nedir bilmezken utanılcak dışlanılcak bir durumda olduğumu düşünürdüm hep..
lütfen anneler doktorun yaptıgını uygulasınlar ve teşvik etsinler..
en azından kızlarımızın ilk regl lerini basit bir pasta ile konu komsu yakın akraba ile kutlayabilriz..

valla benim ablam bu konuyu kızım doğduğunda söylemişti bana parti yapacağım diye yani 14 sene önce ama kızım reg olduğunda biraz aramız bozuktu yapamadık:) ama olsun bir annenin böyle birşey yapması bile sanki kendi kızım regl partisiymiş gibi sevindirdi beni helal olsun bence çok iyi etmiş devamını bekliyoruz kız anneleri:):)

haklısın bende sevindim
patronumun yegeninede kendi aralarında pasta yapmış akrabaları cagırmıslardı
bizlerde cevremizdeki arkadaslarımıza bunu duyurabilir teşvik edebilirz

bende kizima parti falan degil de elimden geleni yapmayi dusunuyorum
bizde annemle pek konusmazdik yani yardimci oldu regl oldugum zaman ama istedigim gibi degil yani

bende katılıyorum...ama böyle düğün gibi deilde...kızların pijama partisi gibi arkadaşları anneler gibi bir grupla daha güzel olur daha eğlencele daha rahat bir ortamda ...

pehhh!!!
bu psikolog ana -baba toplumun psikolojisini bozup yeni işalanı açmak istiyor kanımca ..
dejenere olmaya sürüklenen toplumumuzdan bi kesit sadece
özenti toplumu olup çıkıyoruz!!

O zaman gelirde Allah görmemi nasip ederse, parti filan olmazda, anne kız başbaşa kutlama yemeğine gitmeyi planlıyorum açıkçası.Bunun özel ve güzel bir durum olduğunu anlasın istiyorum.Ben o zamanlar çok kötü hissetmiştim kendimi.O böyle hissetmesin.

erkeklrınde ilk masturbasyon yaptıkalrı gunde kutlansın oyleyse arkadaşlr yada kendılerını ılk farkettıkelrı gunde olablır bbence saçma

o gün geldiğinde en sağlıklı ve en güzel şekliyle atlatırız diye düşünüyorum tedirgin ve şaşkın halini kızımın ama kutlama parti filan biraz abartılı buldum....bu çok normal bişey ve de normal algılanmalı .....şaşırmaya şaşırtmaya gerek yok yani.....benim fikrim bundan ibaret=)

Ben doğru bulmuyorum.Ama kızına destek olması güzel bun abirşey diyemem.O günleri görürsem bende kızıma birşeyler yaparım
Bu kadar partiyle falan abartmam.Çünkü okulda herkes bu kadar anlayışlı olmaz.
Kızımın yaşıyacaklarını düşünürüm.Bazen tabulara uymak zara vermez insana.
Benim kafamda sadece kızımla bana özel birşeyler yapmak var.Hediye,yemek gibi küçük anlar.
Annem bana çok anlayışlı davranmıştı bu benim hala aklımda.
Kızımında iyi bir şekilde hatırlamasını isterim.

Ben doğru bulmuyorum.Ama kızına destek olması güzel bun abirşey diyemem.O günleri görürsem bende kızıma birşeyler yaparım
Bu kadar partiyle falan abartmam.Çünkü okulda herkes bu kadar anlayışlı olmaz.
Kızımın yaşıyacaklarını düşünürüm.Bazen tabulara uymak zara vermez insana.
Benim kafamda sadece kızımla bana özel birşeyler yapmak var.Hediye,yemek gibi küçük anlar.
Annem bana çok anlayışlı davranmıştı bu benim hala aklımda.
Kızımında iyi bir şekilde hatırlamasını isterim.

evet aynı şeyi bende düşündün abartılı bir şey gereksiz vee alakasız bence kız kıza baş başa kutlanacak özel bir gün olarak düşünüyorum...yakın arkadaşlar vs vs olabilir...çok şaşalı abartılı bişey banada pek cazip gelmiyor...

Son düzenleme:
annenin davranışını doğru buluyorum.ben ilk adet oldugumda kendimi günah işliyor sanmıştım ağlamıştım 1 hafta yemek yemeyip kimseyle konuşmamıştım sonra annem farketmiş olayı.şimdi düşünüyorum halbuki üretkenliğimin başaldıgı bu olayı sevinçle karşılamam grekirken ben çok utanmış bunalıma girmiştim.
kadın olmak güzel bir duygu 13 yaşın cahilliği ben işkence çekmiştim...korkmuştum...dışlamıştım kendimi...

BEN KADIN OLARAK DOĞUP ÜRETKEN OLDUGUM İÇİN MUTLUYUM....

bence ilk gece sonrasi kanama bezinin-mendilini hala gösteriliyor olmasindan daha utanç verici bir olay yok. Bence kizlarimizin bu dönemi rahat ve olagan karşilamsi açisindan güzel bir davranişş..

bence çok amaçsız, evet ben de cinselliğin tabu olmasına karşıyım kızlarımızın ne yapcağını bilmesi gerektiğini düşünüyorum ama bu kadar ayan beyan olmasına gerek yok. 20 yaşındayım tabi ki herkes evde regl olduğumu biliyor fakat kullanılmış pedlerimi bile banyo çöpüne atmam ayrı poşet kullanırım çünkü abimle aynı banyoyu kullanıyoruz ve özel denen birşey var. annem böyle birşey yapmış olsaydı benim için ben kendi partime katılmazdım... kızların bu dönemi rahat ve olağan karşılaması sadece gerekli bilgiyi vermekle oluşur diye düşünmekteyim. bence gereksiz ve saçma. o zaman erkeklerde bebek yapmak için gerekli olan spermlerini kutlamak için ilk mastürbasyonlarını kutlasınlar. askerlikle düğünle sünnetle bu bir değil... bu kadar erkeklerden rahatsız olmamalıyız. erkek egemenliğini böyle yenemeyiz zaten.

anlamsız buluyorum,mantıksal bir açıklaması yok bence,eski köye yeni adet...

pehhh!!!
bu psikolog ana -baba toplumun psikolojisini bozup yeni işalanı açmak istiyor kanımca ..
dejenere olmaya sürüklenen toplumumuzdan bi kesit sadece
özenti toplumu olup çıkıyoruz!!

canısı yorumları dikkatle okumanı tavsiye ediyorum
hiç bir bayan arkadasımız bizde özenelim parti yapalım die yazmamış tam tersi hepsi buna karsı cıkmıs
özenilen şey parti yapmak deil
özenilen şey: ilk regl sırasında yaşadıgımız üzüntüleri en aza indirmek için kızlarımıza bunun sevinilecek bişi oldugunu anlatabilmek
bunuda konu komsu ve yakın akraba arasında kutlayarak iyi bişiyin baslangıcı oldugunu cocuga hissettirebilmek

bende katılıyorum...ama böyle düğün gibi deilde...kızların pijama partisi gibi arkadaşları anneler gibi bir grupla daha güzel olur daha eğlencele daha rahat bir ortamda ...

canısı bak bunu cok sevdim bence bu hepsinden daha harika bir fikir..

erkeklrınde ilk masturbasyon yaptıkalrı gunde kutlansın oyleyse arkadaşlr yada kendılerını ılk farkettıkelrı gunde olablır bbence saçma

canısı konuyu tam okumadıgını farkettim
zaten erkek cocukları için sünnet kutlanıyo bu konuda yazılmış
konunun masturbasyonla alakası yok

X