Bir Psikolog Anneden Kızına Regl Partisi

ne bu allah askına ya.bu kadar basıtlesmenın mahremıyetı ortadan kaldırmanın anlamı ne arkadaslar ben türk kadını olarak o anneyı kınıyorum ve bu benım düşüncem kımseye empoze etmeye çalışmam bı oğlum var ama kızım olsaydı bile böle sacma bı partı düzenlemezdım.mahremıyet denen bişi kalmadı mı????

O zaman gelirde Allah görmemi nasip ederse, parti filan olmazda, anne kız başbaşa kutlama yemeğine gitmeyi planlıyorum açıkçası.Bunun özel ve güzel bir durum olduğunu anlasın istiyorum.Ben o zamanlar çok kötü hissetmiştim kendimi.O böyle hissetmesin.

Aminn canısı inş kızlarımız bizim yasadıgımız sıkıntıları yasamaz ve yardımlarımızla bilinçli olur ve Allahın bunu kendilerine verdigi armagan oldugunu bilirler..

Aminn canısı inş kızlarımız bizim yasadıgımız sıkıntıları yasamaz ve yardımlarımızla bilinçli olur ve Allahın bunu kendilerine verdigi armagan oldugunu bilirler..

temennıler çok güzel ama bu sıkıntıların aşılması için partıler değil eğitım verılmeli bence.bı yerde duymustum ilk regl olduğunda tokat atılıyomus kötükedihüso

ne bu allah askına ya.bu kadar basıtlesmenın mahremıyetı ortadan kaldırmanın anlamı ne arkadaslar ben türk kadını olarak o anneyı kınıyorum ve bu benım düşüncem kımseye empoze etmeye çalışmam bı oğlum var ama kızım olsaydı bile böle sacma bı partı düzenlemezdım.mahremıyet denen bişi kalmadı mı????

canısı konuyu tam okumalısın
yorumlarda hiç bir arkadasımız patriyi onaylamamıs ancak cok kişi bunun iyi bir olay oldugunu cocuga hissettirebilmek için kücük bir kutlama yapmak gerektigini söylemiş..
bir arkadasımızda kıznın kendi arkadasları arasında kıtlanması gerektigini savunmus pijama partisi gibi misal vermiş..

canım konuyu tam okudum tatlım.ama kadının mahramıyeti bencede .masturbasyonla söle bı baglantı kurdum onuda erkekler ilk masturbasyon yaptıkalrı zamnıda kutlasınlar. o kızcagıza cevredelerın bakısını dusunsenize erkekelrın alaycı tavırlarını.tamam su konuda sıze katılıyorum ozel bı gun bı kzı için.ama ole dugun dernek yapack kadr kutlamaya cevireck kadr da değil bnce

canısı konuyu tam okumalısın
yorumlarda hiç bir arkadasımız patriyi onaylamamıs ancak cok kişi bunun iyi bir olay oldugunu cocuga hissettirebilmek için kücük bir kutlama yapmak gerektigini söylemiş..
bir arkadasımızda kıznın kendi arkadasları arasında kıtlanması gerektigini savunmus pijama partisi gibi misal vermiş..

güzelim ben bu konuyu hem tvden hem gazeteden takip ettım.kutlama yada partı fark etmezkı evet kızlarımızın bu konuda ıyı bı baslangıca ihtıyacları var ama (parti) sacmalık (BENCE) gene söyluyorum eğitım.eğitımlı bılınclı bı anne bu konuda kızına yardımcı olabılır dıye düşünuyorum.yani okadar sacma kı sabah programlarına kadar tasındı.

annenin davranışını doğru buluyorum.ben ilk adet oldugumda kendimi günah işliyor sanmıştım ağlamıştım 1 hafta yemek yemeyip kimseyle konuşmamıştım sonra annem farketmiş olayı.şimdi düşünüyorum halbuki üretkenliğimin başaldıgı bu olayı sevinçle karşılamam grekirken ben çok utanmış bunalıma girmiştim.
kadın olmak güzel bir duygu 13 yaşın cahilliği ben işkence çekmiştim...korkmuştum...dışlamıştım kendimi...
BEN KADIN OLARAK DOĞUP ÜRETKEN OLDUGUM İÇİN MUTLUYUM....

durumu cok güzel anlatmıssın bende aynı duyguları yaşamıştım cocuklarımızın kızlarımızın bunu yaşamasını hiç istemiyorum teşkler

güzelim ben bu konuyu hem tvden hem gazeteden takip ettım.kutlama yada partı fark etmezkı evet kızlarımızın bu konuda ıyı bı baslangıca ihtıyacları var ama (parti) sacmalık (BENCE) gene söyluyorum eğitım.eğitımlı bılınclı bı anne bu konuda kızına yardımcı olabılır dıye düşünuyorum.yani okadar sacma kı sabah programlarına kadar tasındı.

canısı tekrar sölüyorum savundugumuz şey parti yapıp olayı cok şaşalı hale getirip bunu cümle aleme bildirmek deil
amaç bu olsaydı senin söledigin gibi bende sacma derdim

amaç bunu aile konu komsu arasında yada kızlarımızın kendi yasıtları arasında kutlayarak kızlarımızın yasadıgı şeyin korkulacak bir durum olmadıgını güzel bir durum oldugunu farketmesini saglamak

arkadaşlar asıl konunun parti olmadığını cok yazdım
ve nerdeyse bütün arkadaslarımızda partiyi onaylamadıgını sölemiş zaten
ben acıkcası iki arkadasımızın yaptıgı gibi yaratıcı fikirler almak istemiştim konuyu acarken..

bir arkadaşımız ben kızımla birlikte yemege cıkmayı anne kız basbasa kutlamayı düşünüyorum die yazmış desteklemiş..
diğer arkadasımız bende partiyi onaylamıyorum ama kızlar kendi arkadasları arasında pijama partisi gibi olursa hem cekintileride olmaz mutlu olurlar demiş desteklemiş..
bence itiraz etmeden önce konuyu iyi anlayalım
unutmayalımki burda sözünü ettiğimiz kişiler bizim canlarımız kızlarımız..
ve cogumuz o dönemde hep kendimizi kötü ve dışlanmış hissettik bazılarımız şanslı idi ama çogumuz deil..

Anne değilim canim belkid eoyuzden anlayamiyorum sizi.yinde konuyu bize sundugun için tesekkuler.yineliyorum ozel bigin oldugunu destekliyorum ve bi annenin kizinin regl oldugunu ogrenmesi duymasi anneyi mutlu edr elbette ama bunu bi 3.kişiye duyurmk hoş değil.yemege çikmk falan değilde ana kiz oturup durm değerlendirmesi yaapbilir.babambile kardeşimlekonuştu meslea artik biraz daha dikatli olmsini ogutledi.annem dha soguktur oletebrik edrim falan dediğni sanmiyorum:) bu konuda.ben sehirdisindaydim regl oldugumda.oyuzden annemkimbilir beni nezman duymuştur hatirlayamiyorum yni

coffe burda sanırım anlasılamıyorum.bu benım düşüncem karsıyım ben öle özlllerın yayılmasına.o anne ıle kız arasındakı mahrem.bende regl oldum annem benı hazırlamıstı psıkolojıkmen hiç öle yıkım falan olmadı demeye çalıştığım sadece bu.

Anne değilim canim belkid eoyuzden anlayamiyorum sizi.yinde konuyu bize sundugun için tesekkuler.yineliyorum ozel bigin oldugunu destekliyorum ve bi annenin kizinin regl oldugunu ogrenmesi duymasi anneyi mutlu edr elbette ama bunu bi 3.kişiye duyurmk hoş değil.yemege çikmk falan değilde ana kiz oturup durm değerlendirmesi yaapbilir.babambile kardeşimlekonuştu meslea artik biraz daha dikatli olmsini ogutledi.annem dha soguktur oletebrik edrim falan dediğni sanmiyorum:) bu konuda.ben sehirdisindaydim regl oldugumda.oyuzden annemkimbilir beni nezman duymuştur hatirlayamiyorum yni

Ama bi arkadaşta sne bayanmisn demiş cok çirkin buldum bu lafi

canısı darılma bende erkek oldugunu düşünmüştüm bir an
ya bir erkek yada cok tutucu bir aileden gelmiş bir bayan demiştim
baban konuşmuş bu cok güzel olmuş keşke her baba yapabilse..
ancak sorun babanın ögütlemesi deil burda kardesinin hisleri..
kardesin babası kendisini ögütledigi zaman ne hissettigini söledimi bilmiyorum?
babanın onu nasıl ögütledigi de önemli tabi..
bu arada bende anne deilim ama bugüne kadr 8 cocuk baktım 4ü yegenimdi.
ben bir cocuk bakıcısıyım..
ve daha cok baktıgım cocuklardan yola cıkarak deil kendi yaşadıgım sıkıntılardan yola cıkarak konuyu destekledim
onlarında aynı seyi yasamasını istemiyorum
ve tekrarlıyorum testekledigim sey parti deil kızların kendi arkasları arasında yada aileleri yada akrabaları arasında bunu kutlamaları ve bizlerin annelerin bunu teşvik etmeleri
bilincli anneler olabilme umudu ile..

Bu aile böyle bir parti düzenleyerek topluma çok güzel bir mesaj verdi.Onların amacı parti yapmak değildi ki...
Adet olduğunda korkan,annesinden bunu aylarca gizleyen,kendini suçlu gibi hisseden,markete gidip eli utancından pede ulaşamayan kızlardan bahsediyoruz burda.Ben bunları yaşayan kızlara rastladım.Tam da ergenlik döneminde,sınavlara hazırlanan bu kızların neler yaşadığını biliyorum.Neyse ki artık anne-babalar daha bilinçli.Daha küçücükken Orkid paketini görüp'' Bu ne diye ?''soran kızına onun yaşına uygun olarak bunu açıklayan,leyleklerden bahsetmeyen anneler var artık.Bu bilinçle yetişen çocuk ergenlik dönemini daha iyi atlatıyor,kendi vücüdunu tanıyor,sonra da evlendiğinde vajinusmus olmuyor!..

yıkım olmaması için yada kızımızın psikolojisinin bozulmaması için illaki ona parti yapmamız yada kızımızın arkadaşlarıyla ,onların anneleriyle felan toplaşıp bunu hep birlikte kutlamamıza gerek yok

yapılacak tek şey;

kızımızı regl olmadan önce bu durumu anlatmak ve böyle birşeye hazırlamak en güzeli,

mesela kızım bak bayanların böyle günleri var ,
*bu günlerde şu olur ,şunlar yaşanır,
*sende bunu yaşayacaksın bu senin artık çocukluk dönemini geçip,genç kız olmaya başladığın ilk gündür.
*bu çok doğaldır,her kadın yaşar yaşayamauyan kadın tedavi görür
*utanılacak hiç birşey yok
*regl olmamız kadınlar için önemlidir çünkü....

gibi bi açıklama yaparak kızımızı bu duruma alıştırabiliriz.

kızımız regl oluncada ona sarılıp,öpüp sende artık bir genç kız oldun deyip buna dair ufak bir hediye verebiliriz bugüne özel bence bu yeterli

yoksa parti,kutlama felan bana biraz mahremiyet olayını,anne kız arasında önemi ve özelliği olan zamanları kaldırdığına inanıyorum

Son düzenleme:
coffe burda sanırım anlasılamıyorum.bu benım düşüncem karsıyım ben öle özlllerın yayılmasına.o anne ıle kız arasındakı mahrem.bende regl oldum annem benı hazırlamıstı psıkolojıkmen hiç öle yıkım falan olmadı demeye çalıştığım sadece bu.

canısı seni anlıyorum inanki anladım
ancak benmde anlatmak istedigim biraz farklı
herkes senin kadr şanslı deil..
ve ben bunun teşvik edilmesini bu yüzden bekliyorum

o yastaki cocuk bunun özel bişi oldugunu düşünmüyo sadece kendini dışlıyo
mahremiyetle alakası yok bunun sevinilcek bişi oldugunu içine işlemesi lazım çocugun olay bununla alakalı

psikolojikman hazırlamalı diyosun cocugu nasıl hazırlıcak?
annelerin hepsinin bilinçli oldugunu varsayarak senin annen gibi oldugunu varsayarak düşünüyosun sen
ama hepsi deil işte olay burda baslıyo

psikolojikman hazırlamalı diyosun cocugu nasıl hazırlıcak?
annelerin hepsinin bilinçli oldugunu varsayarak senin annen gibi oldugunu varsayarak düşünüyosun sen
ama hepsi deil işte olay burda baslıyo

eeeee annelerin hepsinin bilinçli olduğunu varsayarak konuşuyorsun demişsin tatalım ama,

zaten çocuğunu psikolojik olarak bu duruma hazırlayamayan bi anne direk pedi görüpte parti yapmazya sonuçta,

senin parti yada kutlama yapmasını beklediğin kadınlarda sonuçta bilinçli olan kadınlar ,

bilinçsiz anneleri napıcaz bence bunu konuşalım

eeeee annelerin hepsinin bilinçli olduğunu varsayarak konuşuyorsun demişsin tatalım ama,

zaten çocuğunu psikolojik olarak bu duruma hazırlayamayan bi anne direk pedi görüpte parti yapmazya sonuçta,

senin parti yada kutlama yapmasını beklediğin kadınlarda sonuçta bilinçli olan kadınlar ,

bilinçsiz anneleri napıcaz bence bunu konuşalım

canısı bazı anneler bunu anlatmayı kabullenemiyolar ama dogum günü vs kutlamaktan cekinmezler..
boşuna yazmadım ben o yazıyı annem bana anlatamamıstı..
bunu anlatmaktan cekinirler ama davetteki diğer akrabalar anneler hatta anneyide bilinçlendirebilr kızı ile konusmasını söleyebilr
bu konunun acılmasının amacı yeni fikirler üretmek demiştim bak yeni iki fikir daha dogdu biri senin biri benm..

ama hayatım hani diyorsunya annen sana anlatamamış mesela ,

bi düşün annen regl olduğun için parti verirmiydi evde sence yada anne ben regl oldum evde parti yapıcam arkadaşlarımı ve onların annelerini çağrıcam desen cevabı ne olurdu sanıyorsun .

yani kızım korkma bu normal bişey herkes yaşıyor diyemiyen bi anne sence kızına kutlama düzenlermi

ama hayatım hani diyorsunya annen sana anlatamamış mesela ,

bi düşün annen regl olduğun için parti verirmiydi evde sence yada anne ben regl oldum evde parti yapıcam arkadaşlarımı ve onların annelerini çağrıcam desen cevabı ne olurdu sanıyorsun .

yani kızım korkma bu normal bişey herkes yaşıyor diyemiyen bi anne sence kızına kutlama düzenlermi

canısı bizim amacımızda bu zaten..
birkac bilincli annenin bunu önemsemesi ve tesvik etmesi..
bu tesvik edilmeye baslayınca zaten kızlar bunu annelerinden isteyebilecek
ve diger annelerde bilinclenip kızalarından bunu esirgemicek ve kızları ile konusmaktan cekinmeyecekler
yazılan yorumların tamamı okunsa bu yanlış anlamalar ortadan kalkardı
özellikle bir yorumumda cok acık yazmıstım

neyse ne işte benim fikrim bu parti olayı ve kutlama olayı gereksiz ,

önemli olan annelerin çocuklarıyla konuşmasını öğrenebilmesi açıkçası ben kızımın anne ben regl oldum parti yapacam demesini hoş bulmam ve böyle bir kız yetiştirmek istemem,

her şeyin bir sınırı vardır ,ben kızımla konuşup ,reglin anlamını ve önemini ona anlatmak ,bunun normal bir durum olduğunu anlatırım.ogün geldiğindede annesi tarafından bu konuda bilinçlenmiş bi çocuk asla korkmaz ,utanmaz

ama dediğim gibi anneye çok iş düşüyor.

herşeyin bir sınırı var nasıl kızlığımızı kaybettiğimiz ilk geceyi artık kadın olduk diye kutlamak abesse ,reglimizide kutlamak abes ve yanlış geliyor bana.

anneler ilk geceye,reglle kızlarını konuşarak hazırlamalı önemli olan onlara bunun normal olduğunu ve herkesin yaşadığını anlatmak gerisi boş bence

X