Bir Psikolog Anneden Kızına Regl Partisi

anneler ilk geceye,reglle kızlarını konuşarak hazırlamalı önemli olan onlara bunun normal olduğunu ve herkesin yaşadığını anlatmak gerisi boş bence

bu cok güzel ve + kutlanılcak bişi oldugunu bilmesi çocuga daha güven veriyo

Son düzenleme:
kimse zaten kızını adet oldu diye dövmüyolaelaelaelaelaegünümüz anneleri bu konuda zaten anlayışlı yeterince ama parti gibi seylerde cok sacma sapan bence.

bende evin erkekleri hariç kadın kadına aile arasında kutlamayı düşünürüm.
kendini kötü hissetmemesi için elimden geleni yapardım
sevinçli bir haber almışım gibi davranırdım ve kızımı bilgilendirirdim.
ona pasta yapardım.

isteyen istediğini yapar...
bazılarına saçma gelen ,bazılarına doğal gelebilir...
saygı duymalıyız bence...
benim kızım sanırım bu döneme girmek üzere...
kızımı bilgilendirdim,hazırladım bu duruma...
ama ben kendimi hazırlayamadım bir türlü...
benim gözümde hala bebeğim o....neyse
her kadının yaşaması sağlıklı olan bu durumu
sanırım ben kızımla başbaşa kutlardım...
sevgiler...

erkeklerin sünnet olayından ne farkı var bunun..kadında herkez kızına parti yapsın demiyor parti bu annein seçimi.kızlarımız çoğumuz adet görmeyi ilk başlarda utanç sayıyorduk neden?
halbuki üretkenliğe geçiş...bndan daha güzel ne var ki...şimdi anne oluyorsak doğurgansak regliden neden utanalım..toplumda kadın ne yapsa mahremiyet maskesini takmak zorunda....

yaptığını gayet güzel ve cesurca buluyorum
kadının regl olayı toplumumuzda adeta lanetleniyor
bunun üzerine söylenenleri bir düşünün
adetli kadın görmeye gelirse bebek hastalanır adetli kadın dua edemez adetli kadın şudur budur şeklinde sacmalıklar
hatta anadoluda bir kız cocugunu adet olduktan sonra evlendirmek gerektiği aksi halde evin bereketinin kacacagı şeklinde inanclar var
kadın fizyolojisinin en önemi olayını genc kız utanarak yaşıyor malesef
benimde kızım var ve bu annenin yaptıgını kadını kadınlığı onure etmek olarak görüyorum
regl olayı iğrenc kadını aşagılayan bir durum degldir aksine genc kızlıgın saglıgın belirtisidir

ben kızım olsa parti yapardım. neden erkek çocuklar sünnet olduğunda düğün adı altında süper bir organizasyon yapılıyor. erkekliğe geçiş diyorlar... bu da kızın genç kızlığa geçişi.... o da bu mutluluğu neden yaşamasın. ayıp bir şey mi. niye 3 cü kişiler duymasın. regl olmak neden bu kadar gizli ,saklı utanılacak bir şey olarak sunuluyor ki... parti, o kızın da hakkı. nasıl erkek çocuğa o şahane düğünler yapılıyor. kızların eksiği ne.bu resmen çifte standart.erkekliğe geçti diye oğlan çocuklarını hediyelere boğ, eğlendir.. ama kız çocuğuna gelince sadece anneyle yemeğe çıksın. önerilen o... hayır. parti olmalı bence. eşitlikse her cins için de aynısı olmalı................

sadece sünnet de degil erkek ergenliği de kutsanır bir nevi
sesinnin kalınlaşması karşı cinse illgi duyması anlayışla karşılanır gurur duyulur
kızın ergenliği bolca yasağı beraberinde getirir

partiye giderkende
eli boş gidilmez herhalde
ped,tampon bişeyler götürülürkaydirigubbakcemile3
böylece genç kızın kanatlı,kanatsız paketlerce pedi olur.
sünnet davetine boş gidiliyormu:bbo:

partiye giderkende
eli boş gidilmez herhalde
ped,tampon bişeyler götürülürkaydirigubbakcemile3
böylece genç kızın kanatlı,kanatsız paketlerce pedi olur.
sünnet davetine boş gidiliyormu:bbo:

bu durumda sünnet düğününe giderken de tampon,pamuk,oksijen suyu,betadine filan götürelim ne dersiniz:nazar:....duruma böyle bakarsınız ,cevapta böyle olursengözlerimebaksanab. tabiiki sünnet te erkek çocuğuna hediye giderse kıza da gidecek.......... alaycı yaklaşımlarla bir yere varamayız değil mişakkıdı....

Bir kızım, birde oğlum var. Oğluma sünnet düğünü yapmayacağım gibi kızımada böyle partiler filan yapmazdım. Sünnet düğününü saçma buluyorum. Neymiş efendim erkekliğe ilk adımmış. Tamam olabilir, ama illaki düğün derneklemi kutlamak lazım. Oğlum daha 3.5 yaşında henüz sünnet olmadı ama olacağı zamanda bir mevlit okutmayı düşünüyorum aile arasında. Sonra arkadaşlarında dediği gibi ufak bir hediye, veya hepberaber yenen bir yemek olabilir.

Kızımda da aynı şeyleri yapmayı düşünüyorum. Regl olmak utanılacak birşey değil. Göğüslerin çıkması utanılacak birşey değil. Hatta gurur verici bir olay. İlk başta bunu anlatıcam minik kelebeğime. Yine bir mevlit düşünüyorum aile arasında. Heleki babasından asla ve asla saklamasını istemiyorum.

Kadınlığından gurur duymasını istiyorum minik kelebeğimin.

Eğer kızım olsaydı onunla başbaşa minik bir kutlama yapardım... Bunun utanılacak birşey olmadığını söylerdim ama uluortada ben regl oldum diye övünmesini istemezdim :) Bir erkek çocuğunun sünnetinin övünç kaynağı olması ne kadar anlamsızsa bu da okadar anlamsızdır. Övünülecek ya da utanılacak birşey yok. Fizyolojik değişimlerini gerçekleştiriyorlar sadece...Bu kadar abartılmasını da, çocuğa utanç kaynağı gibi gösterilmesinide doğru bulmuyorum.

kızın ergenliğe geçişinin göstergesidir regl,
bunu bütün cümle aleme duyurmanın anlamı ne...hee benim kızım ergen oldu,haberiniz olsun,onun her ay düzenli regl olduğunu unutmayın demeye getirmektir bu..
bir annenin görvi kızını karşısına alıp bunun doğal bişe olduğunu anlatmaktır,kendini üzmemesini gerektiğini aksine sevinmesi gerektiğini söylemketir.

ya bırakın Allah aşkına komik olmayın,bunun ne içine kapanık bi toplum olmamızla alakası var,nede cahil olarak adledilmemizle,medeniyet kızın adetini parti yapaıp kutlamaksa,ben köylü kalmayı tercih ederim..

birileri oğullarına sünnet yapınca haber olmuyor da regl partisi yapınca haber oluyor işte...ne yapalım? bana sorsanız ben yapmam böyle bir şeyi...zaten ben abartılı sünnetlerden de hoşlanmam....çocuğun gönlü hoş edilsin, bir iki foto çekilsin yeter......eşime demiştim ben de eğer oğlana sünnet yaparsak ergenliğe adım attı diye, kız da regl olunca parti yaparız diye garip garip bakmıştı..bu kadın da benim kafadan ama ben yapmazdım açıkcası...sonuçta abartıyı sevmiyorum......

tamamen gelenek görenek vede kültürümüze aykırı olduğunu düşünüyorumm:1closedeyes:
bu utanılcak bişey olmadığı gibi çıkıp avaz avaz bağırılacak bişeyde değil yani yasakkelime
ben kızıma asla böle bişey yapmayı düşünmem:1closedeyes:yok ama olursa yaniii:CüvCüv:kaydirigubbakcemile3
başbaşa yenen bi yemek ve ufakbi hediye mesela çok hoş ama ne bu böle parti falan çok saçma:nazar:

Ben yapacam diyordum kizima...kücükken, regl ne oldugunu ona anlatirken...

kizim sorardi aciyormu anne ...bende hayir derdim...regl olmasak senin gibi bögürtlen reclerimiz... yanaklarini doya doya öpecegimiz bal kaymaklarimiz olmaz ...onun icin regl güzel bir sey ve sende olursan sanada party veririz demistim...biraz büyünce bana ben istemem party diye tutturtu...bir kiz arkadasi regl olmus ...ama basina ne geldigini bilmedigi icin kriz gecirmis ...annesi konusmamis, alistirmamis...yavruda okulda regl olunca kiyamet kopmus...ögretmenler araya girmis anlatmislar...sinifin tabii büyük bir bölümü bu cok dogal olayi bir felaket gibi algilamis...dalga gecmisler ...gülenler olmus.

neyse geleyim benim kizimin hikayesine...benimki günün birinde regl oldu...
aslinda bekliyordum...böbreklerinden rahatsizlanmisti...(ben böbrekleri sanmistim) ...doktora götürünce böbreklerinde bir sorunu olmadigini büyük bir ihtimalde yakinda regl olabilecegini doktor bana anlattmisti...

neyse

bir gün benim cimicimem ...okul cantasinin bir kösesine, ne olur ne olmaz diye yerlestirdigim pedi kullanmis...aglaya aglaya eve geldi...aslinda henüz olmak istememis ...biraz daha ufak kalmak istemis ...sanmis ki simdi kadin muamelesi görecek...neyse uzun uzun konustuk ben anlatim öksadim öptüm...o mahsun mahsun kollarimda beni dinledi ...Party istemiyorum dedi...bu beni cok sarsti diyince... bende peki ozaman ....kendini hazir hisedince basbasa bir yerlere cikariz dedim...ben hep büyük party verecem diyordum ...
neyse kücük hanim aglamktan sismis gözlerle odasina cikti...önce bir sesislik oldu sonra ne duyayim ...bu teker teker önce anneanesini, babanesini, teyzesini kendine yakin buldugu bütün kadinlari aradi...sonra tabii kiz arkadaslarini ...ben disardan duyuyorum öyle icli anlatiyorki olayi...sonra bir baktim bu cikti odasindan ...babama ama söyleme dedi...(ben tabi arayip bu olayin haberini vermistim)...söylemem dedim...babasinin biraz daha onu kücük kizi oldugunu düsünmesini istedi...onun bir genc kiz oldugunu bilmesine henüz hazir degilmis...tamam dedim...sonra demezmi ...arkadaslarinla konusmus ... ufak bir pijama partisi iyi olurmus...onlar gelmek istiyormus...bu yeni duruma alismasi icin ona destek olacaklarmis...ben yine tamam dedim...ve party yaptik ama babamiza ne partysi oldugunu söylemedik( ben söyledim ama babasi bilmiyormus gibi yapti):nazar:

Party yapilsin yapilmasin ...önemli olan kizlarin duygularina kulak vermek ...cocuklari doguran biziz...biz kadinlar...regl kirli bir sey degil.

gecen hafta kizim yine üzgün okuldan geldi...bir sinif arkadasi üc aydir regl olmuyormus...herkez dalga gecmis...bu bir is pisirdi, hamile filan diye...hemen doktorada gitmemis ....gecen hafta 17 yasinda bu genc kizin rahmi alindi...senağlama

Parti yapmak gerekli değildi bance! ama genç kızların bunun utanılacak, ayıplanacak bir durum olmadığını bilmesi gerekir.

bizim komşumuzda kızı regl olunca ailecek yemeğe çıkıp kutlamışlardı... erkekler sünnet olunca erkek oldun deniyor kutluyorlarda biz neden bayan olmaya adım attığı için kutlamıyoruz demişlerdi. ozmn çok garip gelmişti bana, onun yerine ben utanmıştım... şimdi düşünüyorumda mantıklı hahaha

gayet mantıklı en azından anneyle kızı özel bişeyler yapmalı o gün...meleklerimiz o gün için bilselerde çok korkuyorlar olmak istemiyorlar çok kötü bir şey diyee söyleniyorlarr...

X