Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Bir kreş meselesi..

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bende çocuğunuzun gelişimde problem olmadığını düşünüyorum. Kimsenin evde aklına 3 yaşında makas kullanmayı öğrenmeli hadi makas tutmayı öğreteyim diye gelmez yani çocuk gelişimci değilse tabi ki. Size kızımın kreşe başladığındaki resimlerini göstersem bir anlam asla çıkaramazsınız soruyorduk bu ne diye uzun hikayeler anlatırdı neden bunu çizmedin dediğimizde ben bunu yapmak istedim derdi mesela eşim üzülürdü. Sene sonunda konuya daha bağlı kalmayı öğrendi. Çizgileri taşırmamayı öğrendi. Çocuğunuzda gerilik yok öğrenmemiş bilmiyor çocuk hepimizin çocuğu Einstein değil yani öğretince öğreniyorlar bazısı tek seferde bazısı 3. seferde. Üzülmeyin

Konu sahibi yazilanlari yanlis anladi galiba. zaten kimse cocugun gelisimi geri demediki. Sadece bu yasa kadar ogrenmesi lazimdi ogrenmemis demekki evde bu konu uzerine cocukla ilgilenilmemis denildi. Hanimefendi bu noktaya alindi galiba.
Anneligi elestirilmis gibi oldu birazcik.
Bu 72 aylik okula gonderme gondermeme konusuda mecbur gidecek eger ki gelisiminde bir sey yok ise.
Benim cocugum cok kucuk yazik, daha minicik falan gibi duygusal ve asiri korumaci yaklasimlari ben acikcasi cok dogru bulmuyorum.
72 aylik cocuga okuma yazma ogretilmesini de cok dogru bulmuyorum ama bu konunun muhattabi devlet, burasi degil. Gondermek zorundaysak gondericez.
Hic birimiz ogretmen ya da pedegog degiliz. Bir sekilde cocuk yetistiriyoruz. Ben aylik gelisimlerde iste temel olarak neleri bilmeleri gerektigini googledan aratiyorum ve onlar uzerinde ara ara calisiyoruz evde.

İste ben ogretmen oldugumu soyluyorum,15 yillik sinif ogretmeniyim.

İste ben ogretmen oldugumu soyluyorum,15 yillik sinif ogretmeniyim.
Tamam cok guzel bir mesleginiz var bu sebeple de kresteki ogretmenin dediklerini daha iyi anlamaniz gerekmez mi? Daha kolay iletisim kurabilirsiniz gibi en azindan bizim gibi annelere oranla.
Bence siz soz konusu cocugunuz olunca asiri bir duygusallik ve alinganlik yasiyorsunuz. Benim en azindan bu konusulanlardan anladigim bu.
Biraz daha mesela cocugunuz sizin ogrenciniz olsaydi siz nasil yaklasirdiniz?

Aynen, bahsettigim sekilde olanlar cok pahalidir diye düşünmüştüm icimden, buranin devleti oranin ozeli gibi iste.
Ben altlari bezliylen krese gondermistim, o sekilde bile benim ilgilendigim sekilde ilgileniyorlardi ve bunun icin beni sarsacak bir ucret odemiyordum.
Okul da ayni sekilde, bu yaşa kadar daha bir kere para istemediler, sadece geziler icin vs ki onlarda cok makul ucretlerdi.

Benim de 3 yaşına yakın bir oğlum var, bizim dönem anneleri manyak ettiler gelişim gelişim diye valla geçen yeni seçilen tff başkanının konuşmasını dinledim ilkokul 4te hala okumayı sökememiş, öğretmen "artık sınıfta bırakıcam" deyince babası hocam "bi sene daha izin verin" demiş, 5.sınıfta sökmüş. Şimdi olsa çocuk ritalin bağımlısı olmuştu öğrenemiyor diye, bi sorunu varsa tabi ki destek olalım ama 4 yaşında makas tutmuyor vs diye de dertlenmeyelim, annelere de yazık. 4 yaş çocuğu her gün her gün masa başında çizgi çizmemeli bence ya yazık günah, götür parka bahçeye eline bi dal ver, toprağa çizgi çiz de, al sana motor gelişim, hem temiz hava alsın yorulsun, acıksın, iştahı açılsın, uykusu düzelsin. İçinize sinmiyorsa değiştirin bence, okul kötü olmayabilir, başkaları memnun olabilir ama her okul her çocuğun mizacına uygun olmuyor. Hiçbir anne içinin rahat etmediği bir yere başkaları memnun diye göndermeye zorlanmamalı :)

Aynen oyle, gunun sonunda bıktırilmis,robotlastirilmis bir nesil yetisiyor,merhamet,sefkat odakli olmasi gerekirken (ozellikle kresler) beklenti ve performans odakli olmasi bunda en buyuk etken de velilerin,gelisimsel gerilik yoksa zaten cocuk ogrenecektir,kimisi dort yasinda kimisi dort bucuk yasinda.O kadar cok sey yazilir ki ama bu bakis acisina sahip o kadar cok insan goruyorum ki umudum azaliyor

.
Hocam siz okul öncesi öğretmeni değil, sınıf öğretmeni olduğunuz için öyle düşünüyorsunuz. O birkaç yaş aralığında bile çocuğun gelişimi muazzam farklı oluyor.
Benim okul öncesi öğretmenliği olarak görev yaptığım okulda , sınıf öğretmenliğini ücretli öğretmenler yapıyordu. Biri tarih, biri okul öncesi öğretmeniydi aslen. (Eğitim sistemimizin kanayan yarası) Okul öncesi öğretmenliği mezunu olup, sınıf öğretmenliği yapan arkadaşla yakındık. Sık sık konuşurduk. Kendisi ikisini de deneyimlediği için okul öncesine çok daha zor bir kademe derdi.

Tabi ki o yaştaki çocuklar ayağa vs kalkar. Zaten o yüzden sınıflar , diğer sınıflar gibi yapılandırılmamış oluyor. Ancak masa başı etkinlik zamanında da ayağa kalkmasını istemeyiz. Yani sınırları belirlenmiş bir çerçevede özgürlük sağlarız. Çünkü bu çocukları aynı zamanda ilkokula hazırlıyoruz. Bu çocuklarımızı sözel sembollerle güdülemeye çalışınca soyut kalıyor. Aynı sizin sayı kavramını boncuk, fasulye tanelerini saydırmanız gibi düşünün. Yani içsel pekiştirmeler ilerleyen zamanlarda oluşuyor. Çocuğu istenen davranışa yönlendirmek için kimi zaman pekiştireçler kullanılıyor. Bu kimine göre bir alkış olur, kimine göre bir kurdela olur. Sınıf yönetimi için aykırı bir durum değil.

Ben şimdi size binlerce alternatif okul öncesi yaklaşımı sayabilirim. Kimi öyle der, kimi böyle der. Çok olağanüstü programlar var. Ama ülkemizde o programlara uyan yok maalesef. Olmuyor, oldurulmuyor maalesef.

Anlattığınız okul veya kreşi onaylamıyorum tabii ki ama mükemmeliyetçi yakalamanızı önermem. Hayal kırıklığına uğrarsınız.

Devamlı masa başı etkinlikler tabi ki olmaz. Bence devamlı da yapılmıyordur. Size somut bir ürün geldiği için siz öyle düşünüyor olabilirsiniz. Çocukları öyle devamlı masa başında oturtmak çok zor çünkü.

Siz isterseniz bir gün misafir olup gözlemleyin. İçinize sinmiyorsa değiştirin tabii ki.

Yanlış. Şimdi etrafta anneanne, dede mi var çoğumuz şehirdışı yurtdışı derken ailelere uzağız. Sokakta saklambaç oynayan kalmadı o eskidendi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…