Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Bir kreş meselesi..

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
4 yasinda bir cocugun bunlari yapabiliyor olmasi lazim ama bunu yapamiyorsa da uzerine baskinin kurulmasini yanlis buluyorum. 4 yasindaki cocukla iletisim kurulabilir. Sakince oturup boyama yapilabilinir. Benim cocuklarim 1.5 yasinda gibiler simdi. Krese gidiyorlar. Biz evde turkce konusuyoruz. Kreste ingilizce ve almanca. Bakalim ortaya nasil bir dil kombinasyonu cikacak merak ediyorum Benimkiler dis fircalamaya basladilar kreste mesela. Diger cocuklari gore gore benimkiler de ogrenmis.
Cocuk bazi seyleri yapamiyorsa kresteki ogretmenin yonlendirmesi ile ev birlikte ilerlemesi lazim bana gore. Aile olarak biz bu kadar profesyonel degiliz. Ben en basta ogretmenine de bunu dedim. Ogretmeni neyi nasil yapiyorsa bana soylesin ben evde ayni sekilde devam edeyim.

Bende sizle aynı fikirdeyim şuan . Çocuğun eksiği olabilir bu çok doğal destek verip sıkmadan geliştirmek önemli değil mi ?

Kizim agustosta dort yasina girdi ve yedi yasindan once birinci sinifa baslatmayi dusunmuyorum yani daha iki yil daha anaokuluna gidecek.

Sistem çocuklarımızı yarış atı moduna soktu. Yok sosyalleşsin, yok zekasını gelişsin derken bence asosyal ve ne istediğini bilmeyen insanlar olacaklar. Bizim zamanımızda 6 yaşında anaokulu, 7 yaşında okuldu ya da benzer bir şey. Anneanne babaanne, kuzenler büyüdük ve kendi adıma gerektiği yerde gerektiği kadar sosyal bir insanım. Şu an bakıyorum okullarda akran zorbalığı had safhada, daha bu yaşlarda birbirlerine üstünlük kurma çabasındalar. Kızım 16 aylık şu an, ama ne kadar geç kreşe-anaokuluna başlarsa o kadar iyi düşünüyorum, bilmiyorum doğru mu yanlış mı...

Ben kızımı 11 aylık kreşe verdim. Çok severek gidiyordu. Hiç ağlamadı. Üzeri tertemiz geliyordu saçları derli toplu uykusunu almış. Neyse bu yaz 3,5 yaş olarak devler okuluna verdim. Her gün bir etkinliğe gittiler. Mesela ahşap atölyesi, plastik oyun parkı, sinema, tiyatro, at binme, orman gezisi, survivor kıvamında parkur.
Gitmediği günler okulda karpuz partisi, limonata partisi, kermes gibi şeyler yapıldı. Okulun parkı var her gün akşam alırken parkından alıyordum. Ama leş gibi alıyorum saç baş dağılmış dizler simsiyah. Kendisi çok mutlu bu durumdan.
Okullar açılınca bu gezmeler azaldı. Ama bu defa okula müzik aletleriyle gösteri yapanlar, palyaço ekibi, ahşap atölyesi ekibi gelmeye başladı. Okulda cimnastik eğitimi ve İngilizce eğitimi eklendi. Ve bu devlet okulu.
Sadece öğretmenimiz makas tutamıyor ben burda ilgileniyorum ama sizde evde destekler misiniz dedi. Sizin ki paranızla rezillik olmuş

Bende sizle aynı fikirdeyim şuan . Çocuğun eksiği olabilir bu çok doğal destek verip sıkmadan geliştirmek önemli değil mi ?
Tabikide, kucucuk cocuk uzerinde stres olusturmaya gerek yok. Yavas yavas digerlerinden gorerek zaten yapmak isteyecektir. Ogretmen de ufak duzeltmelerle desteklemekle yukumlu. Biz de aile olarak evde bunu devam ettirmekle yukumluyuz. Zamanla ogrenilir.

Makas,kalem tutmayı da bir zahmet öğretsinler. Tutamıyor diye aramak nedir?
Ben olsam başka bir kreş bakardım zira 4 yaşındaki çocuktan beklentileri bu kadar ağır olmamalı.
Evde sınırlı boyama yaptırın falan ne gerek var ben anlamadım, yaşı gelince hepsini öğrenecek,yapacak, zaten 6 yaşında ilkokula başlayacaklar erkenden. Benim kızım boyama yapmazdı hiç sevmezdi,karalar geçerdi,bende beceremiyor sanmıştım,bir gün evde arkadaşı ile oturdular boyama kitabından boyama yaptılar,bir baktım taşırmadan,özenle boyamış,dedim yapabiliyormuşsun,evet anne yapıyorum ama çok sıkıcı,sevmiyorum ondan yapmıyorum dedi,sevmediği için yapmamış onca zaman,karalamış geçmiş. 5 yaşlarındaydı bu yaşandığında.
Bilemiyorum çok çok erken akademik başarı peşinde koşmak için,daha el kadar ćocuk bu,oyun çocuğu.
Benim oğlum 5 yaşında anaokuluna gitti,makas,kalem tutmayi layıkıyla orada öğrendi,devlet okuluydu,öğretmeni bir gün arayıp demedi,makas tutmuyor diye. Öğrenecek dedi,öğrendi de.

Kesinlikle doğru konu sahibi demiş ya okuldan arandım diye bu çok normal bence öğretmenin görevi veliyi bilgilendirmek haber vermek

4 yaş oğlum var. 2.5 yaşından beri kreşe gidiyor. 3. Okulumuz.
Şu anki okulundan memnunum. Bu dönem başladık buraya. Yazdıklarınızın bazıları bence normal olmakla birlkte, bazıları benim için büyük sorun.
Sürekli masa başında olmaları önceki okuldan ayrılma sebebimiz mesela. Benim kreşten beklentime uymadığı için okulunu değiştirdim öğretmenine bayılmamıza rağmen. Boyamayı, kağıt kesmeyi ben de yaptırırım yani evde.ama bu yaşta sadece karalama yapıyor olmaması lazım. Makas kullanmayı 1 yıl önce falan öğrendi.
Okulun ilk günü yaptıkları etkinliklerde sadece karalama yapan çocuğum, ilk haftanın sonunda çizgileri taşırmadan boyamaya başladı. Ayrıca eski öğretmeni kalem tutmasına müdahale etmeyin dediği için kalem tutmayı bilmiyordu. Yine ilk hafta yeni öğretmeniyle kalem tutmayı öğrendi.
Bu yaşta kalem tutmayı, makas kullanmayı, çizgileri taşırmadan boyama yapmayı, çizgi çalışmalarını yapabilmeyi biliyor olması lazım. Sizi arayarak iyi yapmış bence. Kendisi okulda müdahale ederken, sizin de evde müdahale ediyor olmanız lazım.
Yıldız verme ve sticker işi benim çok desteklediği bir olay. Zaman zaman evde de uyguluyorum bunu. Çocuğu motive ediyor ve basit bir motivasyon hediyesi sonuçta. Çocukları yatıştırmak gibi olduğunu düşünmüyorum.
4 yaş artık biraz daha okula hazırlığa hazırlık gibi bir yaş grubu. 3 yaşta sürekli oyun oynayan çocuğum, şu anda çizgi çalışması, deney, robotik kodlama vs etkinlikler yapıyor. Bunları da oyun gibi yaptıkları için eğlenerek öğreniyor. Ben de çocuğumun yarış atı gibi olmasını istemem fakat akranlarından da geri kalsın istemem.
Gelen yorumlardan illaki kafanızda bir şeyler oturmuştur fakat ben sizin gibi düşündüğüm noktada okul değiştirmeyi tercih ettim. Öğretmenimiz ne kadar iyi olsa da okulun ona sunduğu imkanlar kısıtlıydı ve bunlar beni tatmin etmedi. Sizinle beklentilerimiz tam tersi olsa da sonuçta beklentilerinizi karşılamayan bir okulda olmanızı tavsiye etmem.

Ödül ceza sistemini kullanmaları masa başı aktiviteden daha büyük sorun bence.
Oğlumun dört yaşta gittiği okulda gün içinde boyama kesme gibi etkinlikler ve parkurlu etkinlikleri vardı. Ama asıl sorun yıldız vermeleri ödül ceza sistemi kullanmaları bence.

Şunu da yazayim kizimi zaten şiddetli kardes kiskancligi sebebiyle uzman cocuk gelisimciye goturuyoruz oyun terapistine.Ara ara gelisim testlerini yaptiriyorum herhangi bir gerilik yok cok sukur.Bunu aciklamama bile gerek yok,fakat cevap vermek istemedigim bir uye israrla bilip bilmeden cocugumun gelisimi hakkinda yorum yapiyor,zorbalik bu

Kizim agustosta dort yasina girdi ve yedi yasindan once birinci sinifa baslatmayi dusunmuyorum yani daha iki yil daha anaokuluna gidecek.
Aslında 4 yas grubuna alsalarmış daha iyi olurmuş nasılsa seneye okula gitmeyecek yaşıtlarıyla okula hazırlanmasına gerek yok 4 yaş grubu ile 5 yaş grubu arasında baya fark var çünkü 5 yaş grubunda kendi bakımlarını öğretmeye çalışıyorlar çizgi çalışması falan yapıyorlar eve boyama çizim dersi veren okullar vardı mesela alışsın diye daha çok sınıfına alışmadan bu düşüncenizi paylaşırsanız belki 4 yaş grubuna alırlar daha rahat olur çocuk için daha rahat alışır.

Bu arada dört yaş çocuğu makas kullanır kalem kullanır. Boyama etkinliği yaptırmıyor muydunuz öncesinde?
Oğlum okula 3,5 yaşta başladı ama makas kullanmayı bilerek gitti okula.
Burada öğretmenin bilgilendirmesi normal. Siz de evde destekleyin demişler.
Oğlum şu an ikinci sınıfta bu hafta öğretmen aradı sözlük kullanımına başladık ama harf sırasında hala sorunları var evde destekleyin dedi. Ben de evde destekliyorum.
Siz de evde kesme boyama yaptırabilirsiniz. Aslında çocuklar kesmeyi severler. Teşvik olsun diye dalgalı kesen tırtıklı makaslardan alabilirsiniz mesela

Mune konumu kapatabilir misiniz? Yeterince fikir almakla beraber konu bazi uyeler tarafindan israrla cocugum uzerinden sorun varmis gibi noktalara cekiliyor,sanirim burda fikir almak istemekle hata yapmisim.Ki zaten veliler boyle beklentiye girdikleri icin de okullar bu kadar performansa yonelik calismalar yapiyorlar.

Bir öğretmen olarak şunu söyleyebilirim, çocuklar bi şeye zorlanmamalı ve yaratıcılıkları köreltilmemeli mesela öğretmenin boyama da seçtiği renklere karışması vs. gibi, bunda size katılmakla birlikte okula da hak verdiğim şeyler var. 4 yaş grubu çocuğun bazı motor becerilerini kazanması lazım okulun evde bol pratikten kastının bu olduğunu düşünüyorum ve yanlış bişey görmüyorum bunda. Yani makas tutmak, kalem tutmak o yaş grubunun ince motor becerisi ve motor beceriler yaşı yaşına kazandırılmalı. Bence bunda okulu suçlamayın ve 4 yaş hem anaokullarında hem kreşlerde oyun grubu diye geçmiyor. Oyun yanında beceri eğitiminin de desteklenmesi amaçlanıyor.

Ayrıca çocuğunuz okul zamanı gelince tam 73 aylık olacak. İsteğe bağlı ertelemeniz yok. 72 aydan sonrası zorunlu. Zorunlu başlama yaşı 6 yaştır. Çocuk yapamaz diye özel olarak rapor almanız lazım ramdan.
Buna gerek yok bence.
Şimdiden böyle karar almayın. Öğretmenleri yada uzmana götürürseniz uzman hazır başlamaya derse başlatırsınız.
Oğlum 70 aylık başladı. Ben de çok düşündüm ki isteğe bağlı dilekçe hakkım vardı. Ama öğretmenleri yeterince hazır bekletmeyin dediler. Hiç bir sorun da yaşamadık. Hatta ilkokulu anaokuldan daha çok seviyor gidiyor

Hayir ozellikle boyama yaptirmiyorum, şu an zaten ogrendi ama karmasik boyamalari yaomak istemiyor,ki bencede yasina uygun degil o verilen boyamalar.Makasta kullaniyor fakat sekil cikarmada sorun yasiyoruz onu da onemsemiyorum,gelisimsel bir sikintisi yok onu da ogrenir zamanla

Benden bahsediyorsunuz alıntı yapıp yazabilirsiniz rahat olun . Zorbalık yapmak niyetinde değilim çocukta gerilik var da demiyorum . Geliştirebilirsiniz okulda birlikte evde destek verebilirsiniz diyorum . Yanlış okul seçimi yapmışsınız bariz belli

Sinif ogretmeniyim hanfendi,cocugum normal olmasina karsi okula erken gondermeyi dogru bulmuyorum,alti yas bana gore erken.Cocuk yapamaz diye bir kaygim da yok ustelik,bu benim fikrim .Bes bucuk yasinda cok cocuga okuma yazma ogrettim ogretilmeyecek bir sey degil,okul ojuma yazmadan da ibaret degil,cok sey yazilirda uzun uzun yazmayayim

Sinif ogretmeniyim hanfendi,cocugum normal olmasina karsi okula erken gondermeyi dogru bulmuyorum,alti yas bana gore erken.Cocuk yapamaz diye bir kaygim da yok ustelik
Fakat zorunlu yaş 72 ay. İsteğe bağlı göndermeme hakkınz yok? Ne yapacaksınız peki?
İki sene zaten anaokuluna gitmiş çocuğu evde mi tutacaksınız? Okul çıkan çocuğu hiç bir kurum almaz çünkü

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…