Bir elti sedef vakası da benden kızlar

kızlar bişi sorucam gerçi nemesis sen uzaktasın belki istisna olabilirsin ama , yeni evlendiğinizde yakın akrabalar gelin eymeğine aldı mı sizleri , benim için sorun değil bu tarz şeyler önemseme ama etraftan o kadar çok kişi eoruyo ki hayır dediğimde bi değişik bakıyolar illa gerekli bişi mi bu gelin yemeği

Benim eşim tarafında öyle adetler yoktur, kendileri gider, çocuklarınıda gönderirler ama gelinleri çağırmazlar.

Ben bırak gelin yemeğini 8 yıldır ramazan aylarında iftara çağrılmadım.

Yani gidersen iyi ağırlarlar ama öyle davet etmezler.

Ah bu annelerimizde olmasa.

Bende geçen ay derin dondurucu aldım, şimdi annem neler konması gerektiğini söylüyor, ben alıyorum annem hazırlıyor ve koyuyor bana stok yapıyor, eşim gelince elime hazır gelmesi için.

4 kilo yufkadan pernirli sigara böreği sardı koyduk,

2 kilo nohut haşladı koyduk,

yakında bezelyeler çıkacakmış, bezelye temizleyecek koyacak,

boş bir zamanımızda mantı yapacağız.

Benimde nedense hep annem yapar.

Afiyet, bal, şeker, vitamin olsun.

anaaaa benim buzluk boş boş duruyo bende yapsammı hani fasülye haşlasam ,dolma yapsam , sigara böreği sarsam sonra istediğim zaman çıkarıp yiyebilir miyim , peki nasıl yiycem et gibi gündüzden yada bir gün önceden mi çıkarıcam yada çıkartıp sıcak suyla çözdürücekmiyim çok heyecanlandım ay nerde yaşıyorum ben hiçbişi bilmiyorum

Ah bu annelerimizde olmasa.

Bende geçen ay derin dondurucu aldım, şimdi annem neler konması gerektiğini söylüyor, ben alıyorum annem hazırlıyor ve koyuyor bana stok yapıyor, eşim gelince elime hazır gelmesi için.

4 kilo yufkadan pernirli sigara böreği sardı koyduk,

2 kilo nohut haşladı koyduk,

yakında bezelyeler çıkacakmış, bezelye temizleyecek koyacak,

boş bir zamanımızda mantı yapacağız.

Benimde nedense hep annem yapar.

Afiyet, bal, şeker, vitamin olsun.

ay bak bunları yazdığın iyi oldu kayınvalidemler gelmeden bende bişeyler hazırlayıp koysam, sigara böreği iyi olur kızartır yeriz kahvaltılarda falan,fasulye ve nohutta haşlamalıyım, bide domates rendelesem biberli falan menemen yapıp koysam buzluğa

Aynen öyle, montunu büyük amca almış, bebek arabasını da bir ara erkek arkadaşımla ablasına aldıracaklardı. Benimki bir ara bebek arabasını bize kakaladılar galiba diyordu. :KK1:

aman diyim konusunu açmayın onlar açarsada yavaştan sen onlara cevabını vermeye başla, sende ağla yok de, onlar belliki arsız açıkça istiyolar sende deliyle deli olcan canım napcan başka onların lisanı bu

anaaaa benim buzluk boş boş duruyo bende yapsammı hani fasülye haşlasam ,dolma yapsam , sigara böreği sarsam sonra istediğim zaman çıkarıp yiyebilir miyim , peki nasıl yiycem et gibi gündüzden yada bir gün önceden mi çıkarıcam yada çıkartıp sıcak suyla çözdürücekmiyim çok heyecanlandım ay nerde yaşıyorum ben hiçbişi bilmiyorum

ben de bilmiyorum yaa buzlukta anca tavuk et vs var, artık yavaştan işimizi kolaylaştıracak ayrıntıları öğrenmeliyiz çalışan bayan olmak zor

Benim eşim tarafında öyle adetler yoktur, kendileri gider, çocuklarınıda gönderirler ama gelinleri çağırmazlar.

Ben bırak gelin yemeğini 8 yıldır ramazan aylarında iftara çağrılmadım.

Yani gidersen iyi ağırlarlar ama öyle davet etmezler.

vallahi geçenlerde eşimin teyzelerini ağırladım hepsi de suratlı geldi , sıkıştırdılar beni nası tersliyorlar önce ben gezicekmişşim tek tek yemeğe gelicekmişim onlara , en sonra tırlattım yahu dedim bilmiyosunuz bi de bana kızıyosunuz ben gelin yemeğien diye sizemi çıkıp gelicem bunun yolu yordamı sizin çağırmanızdır siz çağırmadan ben nereye geliyorum , en son anneleri yani eşimin ananesi de destek oldu bana kız doğru söylüyo bilmiyosunuz madem kızmayın ben hastayım çağıramadım ama size noluyo bide fırça yedim bi güzel , dedim ben böyle şeyleri takmam öyle bi beklentim yok sizden ama gelip bana stem etmeyin bari , bir daha da ses etmedilerr

Selam kızlar yemekten geldim ama biraz yoğunum, toparlayıp gelecem inşallah

Kısaca cevaplamam gerekirse

LoveAndPunishment , rica ederim güle güle kullan smileylerini kullandıkça beni hatırla :KK1: Maşallah darısı başımıza bizde minik bi evle başladık devamı sizin ki gibi olur inşallah

SmuwiLa, bak ben neler neler anlattım yeri gelince öz anne bile bencil olabiliyomuş. Siz bence ikiniz kaf kafaya verin paranızı da hesabınızda biriktirin. Kimseye borç ya da yardım vermeyin, evleneceksiniz siz bir sürü masraf çıkacak.

ECD75, Allah gönlüne göre veriyor diye düşünüyorum boşve rgerisini kaynana zımbırtısını :KK1: ben böyle konuşmam normalde ama seninkiler hak ediyor, hatta daha fazlasını

Sebatiye abla, yalnız değilsin işte herkes bi şekilde çekmiş çekiyor boşver sen kendin nasıl mutluysan öyle davran artık

Nemesis, snele birçok konuda hem fikiriz benim yerime de cevaplamışsın birçok şeyi zaten

Dönüşte görüşürüz kızlar, kaçırdığım varsa kusura bakmasın 10 parmak klavye yaptım burda koşuşturmaca da cabası :KK1::KK3:

O da böyle düşündüğünden endişe ediyor canım, biz bir şeyler yapacağımız için eğer verirsem yapamam, sonrada herkes köşesine çekilir kalırım ortada diyor. O bahsettiğim abisi babasının emekli olmasını kolluyor zaten, hatta bu yüzden erkek arkadaşımın evlenmesini istemiyor, daha çok var acele etme falan, Allahtan kendimiz yapacağız her şeyi, yoksa bir ton sorun olacaktı.

ben de bilmiyorum yaa buzlukta anca tavuk et vs var, artık yavaştan işimizi kolaylaştıracak ayrıntıları öğrenmeliyiz çalışan bayan olmak zor

evet hele çocuık olunca baya kolay olur boş vakitte yapıp saklamak lazım aslında 3-4 ayda bir bolcana yapsak düşünsene yılda 4-5 kere birer günümüzü ayırsak herşey ne güzel olucakk , artık herşey kolaylaşıyo , yav insanoğlu da pek üşengeç annemin evinde bulaşık makinası yoktu elde yıkardık öf pöf makina alsanıza derdim evlendim bulaşık makinam var ayy rahatım dedim birkaç ay şimdi de bulaşık makinasını boşaltmaya üşeniyomm :KK1: insanın içinden gelcek işte ev hanımlığı

aman diyim konusunu açmayın onlar açarsada yavaştan sen onlara cevabını vermeye başla, sende ağla yok de, onlar belliki arsız açıkça istiyolar sende deliyle deli olcan canım napcan başka onların lisanı bu

Hiç beceremem nemesis, yokken bile yok diyemem, kendim bilirim. Bide aileler tanıştığında o gün, mutfakta büyük yengesindeyiz tabii, bana smuwiLa talepleriniz neler? Bilezik ne kadar istiyorsun mesela falan demişti. :KK53:

vallahi geçenlerde eşimin teyzelerini ağırladım hepsi de suratlı geldi , sıkıştırdılar beni nası tersliyorlar önce ben gezicekmişşim tek tek yemeğe gelicekmişim onlara , en sonra tırlattım yahu dedim bilmiyosunuz bi de bana kızıyosunuz ben gelin yemeğien diye sizemi çıkıp gelicem bunun yolu yordamı sizin çağırmanızdır siz çağırmadan ben nereye geliyorum , en son anneleri yani eşimin ananesi de destek oldu bana kız doğru söylüyo bilmiyosunuz madem kızmayın ben hastayım çağıramadım ama size noluyo bide fırça yedim bi güzel , dedim ben böyle şeyleri takmam öyle bi beklentim yok sizden ama gelip bana stem etmeyin bari , bir daha da ses etmedilerr

yavuz hırsız ev sahibini bastırır modeli...
ama hesaplar tutmamış adet töre bilmiyosan bari konuyu açma

Annem uzun süredir kullanıyor dondurucu çokta memnun.

Bende geçen ay aldım buzdolabı gibi olanlardan 6 lı mı 7 li mi ne raflı, buzdolabınında yanına koydum güzel durdu.

Valla sigara böreği yapacaksanız peynirli yapı, patatesli vs. sonradan güzel olmuyor bence ama peynirlisi uzun sürede dursa bişey olmuyor, ben sabah kahvaltısına kızartacaksam akşam yatmadan önce çıakrtıp buzdolabına koyuyorum ama üst üste duranları yan yana koyuyorum yapışmasınlar diye.

Nohut haşlayıp koyabilirsin nemesis, çok çabuk pişiyor pişirirken ben fasülye hiç denemedim bu sene deneyeceğim.

Ben kaşar peynirini bile rendeleyip koyuyorum, fırın yemeklerinde çok kullanırım kaşar peyniri her defasında rendelemek zor oluyor, koca bir kalıp kaşar peynirini rendeler buzdolabı poşetlerine koyarım, kırar 10-15 dakika dışarıda bekletince eline hazır geliyor.

Hiç beceremem nemesis, yokken bile yok diyemem, kendim bilirim. Bide aileler tanıştığında o gün, mutfakta büyük yengesindeyiz tabii, bana smuwiLa talepleriniz neler? Bilezik ne kadar istiyorsun mesela falan demişti. :KK53:

yengeyemi düşer bu işlerin takibi, çocuğun anne babası sorsun bide sen tekken sorulmaz ki bu

evet hele çocuık olunca baya kolay olur boş vakitte yapıp saklamak lazım aslında 3-4 ayda bir bolcana yapsak düşünsene yılda 4-5 kere birer günümüzü ayırsak herşey ne güzel olucakk , artık herşey kolaylaşıyo , yav insanoğlu da pek üşengeç annemin evinde bulaşık makinası yoktu elde yıkardık öf pöf makina alsanıza derdim evlendim bulaşık makinam var ayy rahatım dedim birkaç ay şimdi de bulaşık makinasını boşaltmaya üşeniyomm :KK1: insanın içinden gelcek işte ev hanımlığı

anacım içimizde yok domestiklik işte yaşayıp gidiyoruz gündemimiz bu değil, sen boşaltmayı sevmiyosun ben de doldurmayı,zaten beceremiyorumda, eşim dünyaları sığdırıyo ben iki tencere koysam bitti gitti, o dolduruyo ben boşaltıyorum

Bende geçen ay aldım buzdolabı gibi olanlardan 6 lı mı 7 li mi ne raflı, buzdolabınında yanına koydum güzel durdu.

Valla sigara böreği yapacaksanız peynirli yapı, patatesli vs. sonradan güzel olmuyor bence ama peynirlisi uzun sürede dursa bişey olmuyor, ben sabah kahvaltısına kızartacaksam akşam yatmadan önce çıakrtıp buzdolabına koyuyorum ama üst üste duranları yan yana koyuyorum yapışmasınlar diye.

Nohut haşlayıp koyabilirsin nemesis, çok çabuk pişiyor pişirirken ben fasülye hiç denemedim bu sene deneyeceğim.

Ben kaşar peynirini bile rendeleyip koyuyorum, fırın yemeklerinde çok kullanırım kaşar peyniri her defasında rendelemek zor oluyor, koca bir kalıp kaşar peynirini rendeler buzdolabı poşetlerine koyarım, kırar 10-15 dakika dışarıda bekletince eline hazır geliyor.

biz senden çok şey kapacak gibiyiz dur bakalım :KK1:
kaşar benide illet eden bişey bende iki güne bi fırında makarna falan yaparım ama favorim karnıbahar bol kaşarlı nefis oluyo kaşarı bende rendeliyim

yanlız bişi dicem farkıl şeylerden mi bahsediyoruz ki benim dolabım şu donduruculu nofrost olanlardan altta buzluk üstü dolap kısmı olanlar

nemesis valla kayınvaliden gelmişken hem ağırla hemde ailece mantı yaptır koy dolabına.

Kayınvaliden açsın, sizde eşinle beraber kapatın. :)

Geldim geldim :KK1:

O da böyle düşündüğünden endişe ediyor canım, biz bir şeyler yapacağımız için eğer verirsem yapamam, sonrada herkes köşesine çekilir kalırım ortada diyor. O bahsettiğim abisi babasının emekli olmasını kolluyor zaten, hatta bu yüzden erkek arkadaşımın evlenmesini istemiyor, daha çok var acele etme falan, Allahtan kendimiz yapacağız her şeyi, yoksa bir ton sorun olacaktı.

Doğru düşünüyor. Sizin telaşınız çok olacak, bırak istemeyi onlar size versin şayet o kadar nezaket sahibi olduklarını snamıyorum ama

insanlar ne kadar rahat yahu , ben insanlara minnet etmekten nefret ederim o yüzden de kimseden birşey beklemem hatta gereksiz alınan yapılandan rahatsızlık duyarım millette iyice alışmış , smuvila şimdiden bir sınır gerekli sanırım yada onların taktiğini uyguluycaksınız ki hani sürekli borç harç vs konularından gözü sizde olmasın hani sen yeni gelin olcaksın ya hayır diyemez kıramaz diye senin üstüne gelmesinler

Bende aynı senin gibiyim, o yüzden şaşırıyorum durumum hiç olmasa ben yine de dillendiremem, duygu sömürüsü yapmak gibi geliyor, üstelik sağlıklı da çok şükür, gayette çalışabilir. Ama sevmiyor, bana çalışma hayatım bitti artık benim, çocuğumu yetiştireceğim demişti. Erkek arkadaşımın büyük yengesini hep takdir ederim, 3 çocuğu var gece gidiyor işe kaç senedir, şimdi düzenli bir işe girdi, sabah 10, akşam 10 lokanta da çalışacak, yani armut piş ağzıma düş olmuyor, birileri bu kadar sıkıntı çekerken birileri hazırdan istiyor mantıksız yani..

X