Bir elti sedef vakası da benden kızlar

canım yaprak sarması uzun iş beni bozar. sebzeleride yazın alıp temizleyip zuzluğa atıyorum ben laızm oldukça çıkartıyorum. ama sağlıkla alakası yok. her hafta pazara markete giden biri değilim üşendiğimden alıp hazırlıyorum. hatta annem menemeni falan yapar. bende kavanozu boca eder üstüne yumuta kırar yerim. fasülyeyide hazırlıyorum soğanlı salçalı poşetleyip dolaba koyuyorum. sonra misafir geldikçe çıkartıp içine tavuğu ekleyip sunumumu yapıyorum. benim sigara böreklerim köflereim hep bi ara hazırlanıp dolaba konmuştur hemen çıakrtıp yaparım. meyve dahil vardır dolapta valla. üşendiğimden hazıra konarım hep.:KK9::KK9:

Tam olarak hazıra konmak değil aslında
Önceden hazırlayıp atıyormuşsun kendin de :KK1:
Benim eşim pimpirikli annemde bezelye ve fasulye koymuş dolaba, onlardan getirmişti
Sonra yaptık yedik, dedi ki bunlar mevsiminde güzel dolaptan çıkarınca aynı tat olmuyor :KK1:
Menemeni ablamda kavanoz kavanoz yapar, hepimize getirir sağ olsun bi de turşu :KK56:

Ben eşimden bi tarif öğrenmiştim
Onu da çok sevdim
Patates canavarı olaraktan :KK1:

Tatarmış adı

Patatesi küp küp doğrayıp kızartıyosun, bocama döküyosun
Minik makarnalardan haşlayıp, üzerine ekliyorsun
Yoğurt döküyosun biraz
En üstede sıvıyağ ve salça kavuruyorsun:KK56:

Eki Görüntüle 662964

canım arkadaşımda patatesi haşlayıp, eziyor püre şeklinde. içine havuç pişirip katıyor renk gelsin diye. içine tuz karabiber. üstüne sarımsaklı yoğurt az nane. ve üzerine sıvıyağ ve salçaaa oda mükemmel. hem daha light gibi patatesin kızartma olmadığını düşünürsek.
gerçi neticede patates işte nişasta fazla yememk laızm ama napalım nefis tadııı:KK56::KK56::KK56:

t eşekküğr ederim bakalım dikkat ediyoırum,

dünde kv deye çaya gittik akşam , şeker hastası olupta başına gelmeyen kalmayan tüm insanların hikayelerini anlattım tabi anlatmak istediği yediklerine dikkat et demek istiyo ama uzadı da uzadı, kadının biri şekermiş sonra kanser olmuş normalde geçermiş şeker diye geçmemiş , kadının biri yıllarca doğuramıyomuş şekeri varmış (halbuki kadın 120 kilo vardır esas sorun kilo yani ), kadının biri ..... vs vs sv , içim şişti valla sıkıntıdan eve geldim tatlı yedim:KK51:

:KK1: aslında gaza getirmeye çalışıyo sanırım, kendine dikkat et diye

Tam olarak hazıra konmak değil aslında
Önceden hazırlayıp atıyormuşsun kendin de :KK1:
Benim eşim pimpirikli annemde bezelye ve fasulye koymuş dolaba, onlardan getirmişti
Sonra yaptık yedik, dedi ki bunlar mevsiminde güzel dolaptan çıkarınca aynı tat olmuyor :KK1:
Menemeni ablamda kavanoz kavanoz yapar, hepimize getirir sağ olsun bi de turşu :KK56:

yani orasıda öyle canım. ben hazırlıyorum neticede yine. benim ex yemiyordu asla sebze sinir oluyordum o iyice soğuttu beni yemek yapmaktan. bezelye nokut kabak havuç ıspanak mümkün değil. pırasa ben yapamam annesinde canı çekerse yerdi arada yani. snrada yemek yapmıyosun derdi. yapacak ne kaldıki başka. bi kurufasülye bi çorba yanii.. bu arada dipnot: nohutuda haşlayıp koyarım dolaba snra çıkartır yemek yaparım. kuru fasülye daha koymadım ama koyacağım onuda. o zmana ben hazırcı deil pratikçi sayılabilir miyim :KK9::KK9:

teyzem soğan sarımsak ve domatesi dahi buzluğa atıyormuş o kadarıda fazla geldi ama belki de olabilir :26:

yani orasıda öyle canım. ben hazırlıyorum neticede yine. benim ex yemiyordu asla sebze sinir oluyordum o iyice soğuttu beni yemek yapmaktan. bezelye nokut kabak havuç ıspanak mümkün değil. pırasa ben yapamam annesinde canı çekerse yerdi arada yani. snrada yemek yapmıyosun derdi. yapacak ne kaldıki başka. bi kurufasülye bi çorba yanii.. bu arada dipnot: nohutuda haşlayıp koyarım dolaba snra çıkartır yemek yaparım. kuru fasülye daha koymadım ama koyacağım onuda. o zmana ben hazırcı deil pratikçi sayılabilir miyim :KK9::KK9:

Sayılırsın tabi :KK1:

Bende eskiden sebze pek yemezdim ama sonra alıştım hatta şimdi pırasa, taze fasülye, bezelye ve karnıbaharı seviyorum :KK56:

konu yemekten açılmış ben de size fırında karnıbahar tarifi vereyim,sağlıklı besleniyorum ya güya :)

karnıbahar haşlanır,ezilir..ayrı bir kabda süt,su,yumurta ve un karıştırılır,karnıbahara eklenir..sonra tuz ve baharat konulur.fırına verilir..fırından almaya 5 dk.kala üzerine kaşar rendesi dökülür ve tekrar fırına konup 5 dk.pişirilir..yanına elma patates dilimleri de eklenebilir..

afiyet olsun :)

teyzem soğan sarımsak ve domatesi dahi buzluğa atıyormuş o kadarıda fazla geldi ama belki de olabilir :26:

Teyzenin buzluk epey geniş herhalde :KK1:
Domatesi buzlukta bekletince kabuğu çabuk soyuluyor diyorlardı, ondan mı acaba
Benim ablamlar, menemenlik yapıyo kavanozlarda
İster yumurta kır menemen yap, ister yemeğe kullan..

konu yemekten açılmış ben de size fırında karnıbahar tarifi vereyim,sağlıklı besleniyorum ya güya :)

karnıbahar haşlanır,ezilir..ayrı bir kabda süt,su,yumurta ve un karıştırılır,karnıbahara eklenir..sonra tuz ve baharat konulur.fırına verilir..fırından almaya 5 dk.kala üzerine kaşar rendesi dökülür ve tekrar fırına konup 5 dk.pişirilir..yanına elma patates dilimleri de eklenebilir..

benim gibi yada kızartmaktansa fırındaki daha lezzetli ve sağlıklı bende bu şekilde yapim hem evi kokutmam kızartmayla teşkürler

Beşamel soslu karnıbahar, kayınvalidem de yapıyo bunu.
Ben karnıbaharı hafif salçalı suda pişirilmiş seviyorum
Ya da sadece haşlayıp, limon sıkarak yemeyi:KK56:

Elma dilim patates her türlü gider :KK1:

aylık falan yapıyo heralde çok alanı da yok çünkü minik poşetlerde ,

ya aslında yapmak istediğim çok şey var da benim adamın önüne bir hafta yemek koyma yemek istemez hiç sevmez bende tam aksi o yüzden hevesimi kaçırdı kendim için yapıyorum ne yaparsam yani menemen mantıkklı ama insan tek olunca kırıp yiyesi de gelmez :KK43:

soğan sarımsak nasıl atıyorki anlatsana bende atayım :KK60::KK60::KK60:
annem domatesi kavanozlara koyuyor benim. hem küp küp hem kıyma makinesinden geçmiş şekilde ezilmiş biçimde yani. Allah annelerden razı olsun valla. yoksa aç kalırdım ben :KK31:
ama domateslerim yazın çok çabuk bozuluyor o zmn bozulmak üzere olanları soğanla pişirip poşetleyip kaldırıyorum. kahvaltılık olarak kullanıyorum sonra pazar kahvaltılarında.

aylık falan yapıyo heralde çok alanı da yok çünkü minik poşetlerde ,

ya aslında yapmak istediğim çok şey var da benim adamın önüne bir hafta yemek koyma yemek istemez hiç sevmez bende tam aksi o yüzden hevesimi kaçırdı kendim için yapıyorum ne yaparsam yani menemen mantıkklı ama insan tek olunca kırıp yiyesi de gelmez :KK43:

Bende öyleydim
Pek yemekle aram yok, abur cubur olsa başka şey aramam
Ama eskiden ben yemesem de evde yemek tükenirdi
Şimdi evlendim 2 kişiyiz, ısraf olmasın diye yemeye başladım
Fena da değillermiş :KK1:

selam kızlar bende gecen tv de kurufasulye kebabı gordum cok aram yoktur ama cok etkılendım.kurufasulyeyı hasladı sonra sogan bıber salcayla soteledı.borcama doktu.sonra uzerıne kıymalı soganlı domateslı salcalı harc hazırlayıp doktu uzerıne kasar rendeleyıp fırına verdı ve sarımsaklı yogurtla servıs ettı.goruntu mukemmeldı......

soğan sarımsak nasıl atıyorki anlatsana bende atayım :KK60::KK60::KK60:
annem domatesi kavanozlara koyuyor benim. hem küp küp hem kıyma makinesinden geçmiş şekilde ezilmiş biçimde yani. Allah annelerden razı olsun valla. yoksa aç kalırdım ben :KK31:
ama domateslerim yazın çok çabuk bozuluyor o zmn bozulmak üzere olanları soğanla pişirip poşetleyip kaldırıyorum. kahvaltılık olarak kullanıyorum sonra pazar kahvaltılarında.

valla ya bende çok garipsemiştim ama yapıyo yan i :KK1::KK1:

soğanı robottan geçiriyo bi kısmını minik küpler halinde doğruyo , sarımsağı temizliyo , domatesi de biraz rendeliyo başka bi kısmını da küp küp doğrayıp atıyoo , benim üşengeçlik teyzemden geliyomuş sanırsam :KK51:

canım domates soymanın çok kolay yolunu biliyorum ben. bıçağın tersiyle soyar gibi kabuğun üstünden geçin zaten yumuşuyor kenarlar. sonra bıçağın yüzüyle çek geliyor hemen. dolaplık bişi yok yani.
ama soğanı çabuk soymak için atıyor olabilir dolaba onu düşünmemiştim. göz yakmaz o zmn.ama soyulurmu çabuk onuda kestiremedim.

selam kızlar bende gecen tv de kurufasulye kebabı gordum cok aram yoktur ama cok etkılendım.kurufasulyeyı hasladı sonra sogan bıber salcayla soteledı.borcama doktu.sonra uzerıne kıymalı soganlı domateslı salcalı harc hazırlayıp doktu uzerıne kasar rendeleyıp fırına verdı ve sarımsaklı yogurtla servıs ettı.goruntu mukemmeldı......

As. teşekkürler
Yapmak istedikten sonra ne tarifler var işte :KK1:

tarife bayıldım canım çektiiiii. kıymayı pişirip döktü değilmi borcama. sonra fırınladı?

Lazanya denediniz mi kızlar ?
Bizim ortak bi arkadaşımız yapmıştı
Ben beğendim ama kıymalı şeyleri çok tüketemiyorum daha sonra rahatsızlık veriyo çünkü
1 dilim yedim beğendim
Eşim de benim gibi, ancak bir dilim yedi

2 dilim içinde yapasım gelmiyo :KK1:

X