Bir çok kişi hamile kalacak (Kürlerimizle, inancımızla, Dualarımızla) Buna inanıyorum

ayse sen nerelerdesin aaa kaç gündür gelip kaçıyosun :eek:lmaz: neler yapıyosun

slm kıslar ben evi topladım kahvaltımı ettim geldim ve siz yoksunuz

anam hiç biriniz yoksunuz yine sumeyra burda acaba bu sumeyrat editör filanmı sitede bizi takip etmek onun işi olabilir :)

ya kıslar nerdesiniz bakın sabah girdim baktım sumeyrat burda şimdi girdim yine burda siz yoksunuz

ben geldim ama çıkıcam kuzucum kayınvalidemler bende yine şimdi yemeği hazırlıycam sen nasılsın nerde bu kıslarr hakikaten sumeyrat sen yine burdasın nasılsın

ben geldim ama çıkıcam kuzucum kayınvalidemler bende yine şimdi yemeği hazırlıycam sen nasılsın nerde bu kıslarr hakikaten sumeyrat sen yine burdasın nasılsın

canım iyiyim çiğ köfte yiyorum ben acı delisiyimdirde pazar günleri kaçırmam

OVARıAN HıPERSTıMÜLASYON SENDROMU (OHSS)

OHSS tüp bebek uygulamalarının en önemli komplikasyonlarından birisi olup, ölüme kadar giden bir tablo ile ortaya çıkabilmektedir. OHSS damarlardan karın zarı boşluğuna proteinden zengin bir sıvının geçişi ile karakterizedir. Bu olaya yol açan temel neden tam olarak bilinmemekle birlikte kılcal damar geçirgenliğindeki ani bir artışa bağlı olduğu düşünülmektedir. Tüp bebek uygulamalarının %1-30 (ortalama %2-3)unda hiperstimülasyon görülebilir. En çok görüldüğü hasta grupları polikistik over sendromu olan, genç, zayıf ve ultrasonda yumurtalıklarda çok sayıda follikülü olan hastalardır.

OHSS belirtilerinin ortaya çıkması yumurta çatlama iğnesi adını verdiğimiz hCG adlı ilacın verilmesinden 2-3 gün sonra ortaya çıkar. hCG yapılmayan hastalarda bu tablonun görülme riski yok denecek kadar azdır. Yumurtalıklarda çok sayıda follikül gelişimi olan (20den fazla) ve E2 hormon düzeyi yüksek olan hastalarda OHSS gelişme riski artmaktadır. OHSS klinik belirtilerin şiddetine göre genel olarak 3 grupta incelenebilir: 1. Hafif OHSS: Bu hastalarda kanda E2 düzeyi yüksektir, karında şişlik ve hafif ağrı vardır, ancak yumurtalıkların çapı 5 cmnin altındadır. 2. Orta derecede OHSS: Bu hastalarda karında daha fazla şişlik görülür, karında hafif sıvı birikimi vardır ve bulantı-kusma, ishal, kilo alımı gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca yumurtalık çapı 5-12 cm arasındadır. 3. Şiddetli OHSS: Bu hastalarda aşırı düzeyde karın şişliği, karında sıvı toplanması, akciğer zarında sıvı toplanması, kan tablosunda değişiklikler ve buna bağlı akciğer ve beyine pıhtı atılması, pıhtılaşma bozuklukları gibi ağır tablolar ve yaşamsal tehlikeler oluşabilir. Yumurtalık boyutları 12 cmden daha fazladır. Tedavi: Öncellikle OHSSde radikal ve kesin bir tedavi yöntemi olmadığı için tablonun ortaya çıkmasının engellenmesi büyük önem taşımaktadır. OHSS gelişiminin önlenmesi için şu önlemler alınabilir: a) Tedavi öncesi riski yüksek olarak görülen hastalarda ilaç dozu düşük tutulmalı b) Tedavi sırasında 20den fazla follikül gelişimi olan veya E2 düzeyi 4500 pg/mlnin üzerinde olan hastalarda tedavinin iptal edilmesi c) Tedavinin iptal edilmesinden önce ilaçlar kesilip E2 düzeyi normale düştükten sonra hCG yapılabilir d) Tedavisi iptal edilmeyen hastalarda yumurtalar alınıp döllendikten sonra hastaya transfer edilmeden dondurulabilir Tablo geliştikten sonra kesin bir tedavi olmamakla birlikte aşağıdaki önlemlere başvurulmalıdır: a) Hafif vakalarda yatak istirahati, kilo ve karın çevresi izlemi, yeterli sıvı alımı ve idrar miktarı takibi yeterli olabilmektedir. Bu hastalarda belirtiler birkaç gün içerisinde kaybolur. b) Orta derecede olan hastalarda tablo 3 hafta ve gebelik olması durumunda daha uzun süre devam edebilir. Bu hastalarda da kilo, karın çevresi ve idrar takibi çoğunlukla yeterlidir. Kan tablosuna bakılarak tablonun ağırılığı kontrol edilebilir ve tablodaki değişim izlenir. c) Şiddetli hastalar hastaneye yatırılarak izlenir. Bu hastalarda sıvı- elektrolit dengesi çok iyi ayarlanmalı günlük kan tablosuna bakulmalı; böbrek, karaciğer ve akciğer fonksiyonları dikkatle izlenmelidir. Bu hastalarda kanda pıhtılaşma ve pıhtının akciğere atılması ve DIC adını verdiğimiz pıhtılaşma bozuklukları yaşamsal tehlikelere yol açabilmektedir. Bu nedenle kan tablosuna göre gerekirse heparin adını verdiğimiz kanı sulandırıcı ilaçlar verilmelidir. Karındaki sıvı birikimi fazla ve solunum sıkıntısı yaptıracak düzeyde ise bu sıvı ultrason gözlemi altında boşaltılmalıdır. Sonuç olarak tedavinin temel prensibi hastanın sıvı dengesinin ayarlanmasıdır. Doku fonksiyonlarının bozulması bu dengedeki bozukluklara paralel olarak artmaktadır.

kızlar bunu biliyorsunuz değilmi bana tüp bebek merkezindeki dr un söylediği olay bu işte san aaşılama yaparsak dedi yumurtalar içerde kalacağı için çok yumurta oluşumundan dolayı OHSS görülebiilir demişti ama tüp beebkte yumurtaları topluyoruz içerde bırakmıyoruz demişti bu yüzden bişi olmazmış ama ben genelde bu sendromu yaşayanların hep tüp bebek uygulamasında yaşadıklarını gördüm daha önce ve üstelik hayati tehlikeside var lütfen aşılama yada tüp bebek yaptıracakken dikkatli olalım özellikle pcos lu arkadaşlar yukarıdada yazıldığı gibi çok sayıda folikül kistlerimiz var bizim

kıslar yaa bişi sölicem size gebe kalınca ovülasyon testi sonucu olumlu çıkarmış derler lh seviyesini çlçüyor ya bu ovülasyon testleri ben şimdi yaptım ovülasyon testini ikinci çizgi çok koyu çıktı ne diyorsunuz bu işe

ayşecim
ya ohh beeee sen burdasın naber ne var ne yok bi şunu okuyun kıslar sizce olabiirmi

hatunsultan kullanıcısından alıntı
kızlar öncelikle herkesin bayramını kutluyorum, bugün adet günüm, iki gündür sadece akşam üzerlerinde ikişer damla açık kahve akıntım vardı, ben de test yapayım dedim akşam ama yanlışlıkla gebelik testi diye ovulasyon testi yapmışım dalgınlıkla çift çizgi çıktı, sonradan fark ettim ovulasyon testi olduğunu, sonra aklıma geldi bir yerlerde okudum galiba, eğer gebelik varsa ovulasyon testi pozitif olur diye...
Az önce de bu sabah gebelik testi yaptım ve test çizgisi silik çıktı... HAMıLE MıYıM ACABA? Adet belirtilerim yok ama gebelik belirtilerim de yok....... ama ben çok karıştım şimdi ya, bu ne şimdi bayram sabahı bayram sabahı Allahım acaba mı, çünkü ilk kahve leke gelince cuma akşamüstü adet olucam sandım hala sökülmedi ve ne tuhaf ki sadece akşamüzerleri aynı vakitte bu kahve leke var iki gündür, ne önce ne de sonra olmadı bir şey...

daha önce bu konu hakkında yazılmıştı. ovulasyon testi Lh ı ölçüyor. bu hormon da hamilelik sırsında artıyor. zaten hamilelik testinde ikinci çizgi silik çıkmış. bu hamileliğinin yeni olduğunu gösteriyor. tebrikler. belirtilere takımla. adetten 10 gün önce belirtisi olan var 7 haftalık iken belirtileri başlamayan var. tekrar tebrik ederim darısı başımmaaa

ayşecim
ya ohh beeee sen burdasın naber ne var ne yok bi şunu okuyun kıslar sizce olabiirmi

cnm yaa çok özledim burayı gıcık kocam pc'mi tükana götürdü:roflol:
eeeee cnm ne var ne yok kim hamile kim kırmızı kart yiyip oyun dışı oldu
söleyin bakimm

ya kıslar ovülasyon testinde 2 çizgide kopkoyu çıktı makinenin pillerini doldurayımda biraz resmini çekip koyayım buraya

ya kıslar ovülasyon testinde 2 çizgide kopkoyu çıktı makinenin pillerini doldurayımda biraz resmini çekip koyayım buraya

hadi inşallah hayırlısı güzelim benim bu test hakkında hiç bi bilgim yok umarım ilk hamişimiz sen çıkarsın güzelim dualarım seninle opuyorumnanaktan:CüvCüv:

kıslar yaaaaaaaaaaaaaaa ağlıcam he şimdi yoksa bebişmi var ya neyse neyse ben boşyere ümitlenmiyim dimi ayşecim kayracım bişi sölesenize kızlar kasıklarımda beni rahatsız etmeyecek kadar ağrı var özellikte sağda yoğunluk var ve yanma ya senağlamasenağlamasenağlamasenağlama ya bu nasıl bişi allahım

cnm ben hiç yapmadıım bilmiyorum ama az önce yaptığın alıntıda kadının sölediği gibi olmuş olabilir
yinede umutlandırma kendini şöyyle güzelcene kendi kendimize adet olalım bebişlerimiz sonra olur inşş
inan ben şu an bebekten çok adetim düzene girsin istiyom
bua ay hiç umutlanmadım hiç düşünmedim bugün adet günümmüş farkında bile değilim
olmadım hala karnımda ve belimde hafif sancı oluyor bazen ama çok diil az

kıslar yaaaaaaaaaaaaaaa ağlıcam he şimdi yoksa bebişmi var ya neyse neyse ben boşyere ümitlenmiyim dimi ayşecim kayracım bişi sölesenize kızlar kasıklarımda beni rahatsız etmeyecek kadar ağrı var özellikte sağda yoğunluk var ve yanma ya senağlamasenağlamasenağlamasenağlama ya bu nasıl bişi allahım

ayyy hayatım sakın o hataya düşme sabret bekle varsa zaten eninde sonunda öğreneceksin ben böle hamilemiyimmm diye düşünmektten belirtileri kontrol etmekten kendimi dinlemekten hatta abartıp ağlamaktan adetlerim geçtikçe geçiyordu stresten olmuyodu
o yüzden setbest bırakkk kendini olacağı varsa olur bizde seni, tebrik ederizz bebişine dua ederiz
inşalllaaahhhh dua kapıları açıktırda kabul olmuştur

X