Bir çok kişi hamile kalacak (Kürlerimizle, inancımızla, Dualarımızla) Buna inanıyorum

tiroidlerime bakıldı daha önceden önce bir dr az çalışıyor biraz dedi yarım yarım ilaç kullanmamı önerdi ve bu bend eçarpıntı yaptı sonra bir endokrin prf dr metin özata var ünlüdür tiroid diye araştır sitede o dr u bulursun neyse ona gittim bakıldı bu ilacı sana neden verdiler tiroidlerin normal dedi nodl filan da yok aslında ailede guatır olayı var annem teyzem anneannem filan

canım ya progestan nedne baktırıyorsun anlayamadım yumurtlama takibi yaptır eğer yumurtlamak istiyorsan birde 21 günde bir adet oluyorsan eğer 21-14= 7 yapar buda adetli olduğun günlere denk gelebilir yani bence tabi

Canı progestron hormonuna 21. gün bakılıyorki miktarından yumurtanın milimi anlaşılsın diye
Elbetteki bu iş usg ile de yapılabilir ancak her makinanın ölçü birimi birbirini tutmadığı için ve bu işte milimler ölçüldüğü için çok önemli
Bir kistte bile bir drun usg farklı diğer drun usgsi farklı cmler veriyor
O yüzden burdaki drlar ordakileri bilmem ama kan tahlili ile bakıyorlar
ve adet siklusu 28 gün oln bir kadının yumurtasının catlama sürecinin son günleri olduğu için 21. günde bakılıyor
Yani en olgun zamnında
Zaten takip yapması için klomen verip takip yapması en iyisi
Öteki türlü kan tahlili ile belli olan bir şeye niçin sürekli usgeye çağırsın kiii
Sonuçta makinaya göre değişiyor saonuçlar

kıslar ordamısınız dayanamıyorum galiba ben ya başım ağrıyor ve uykum aşırı var alalhım bu neydi ya böyle hayrolsun bakalım bana sölemek istediğiniz bişi varmı?

kıslar yarın görüşürüz olur mu yatıyorum ben iyi geceler öpüyorum sizi hafta içi bile bu kadar erken yatmıyorum 12 - 12,30 1 oluyor bazen ama dayanacak gibi değilim kendinize iyi bakın duaları unutmayın

kıslar ordamısınız dayanamıyorum galiba ben ya başım ağrıyor ve uykum aşırı var alalhım bu neydi ya böyle hayrolsun bakalım bana sölemek istediğiniz bişi varmı?

Canım hatlarda bi sorun var geç geliyo yazdıklarım
Tshın kaç canım??
Serbest t3 ve t4
Bak benimkide yavaşlamış
4'e çııkmış ama 6 ay önce 3müş
Benimde annemin çok çalışır babamın az çalışır
O yüzden dikkatli olmk lazım
Kiii bir çok hastalık biliyosun genetiktir
Tiroidde bunlardan biri
Tıpkı şieker gibi
Zaten tiroid bozulunca hepsini tetikliyo
Şekeri, şeker kollestolü, kollestrol kalbiii
bu böyle zincir halinde uzuyo canım
Dikkat et ii geceler sana opuyorumnanaktan

yok güzelim sen uyu rüyanda bebişlerini gör yarın görüşürüz ALLAH rahatlık versin iyi geceler öptün kuzucumopuyorumnanaktan

kayracığım bak şimdi şunu bi oku
NORMAL ÜREME FıZYOLOJıSı:

Siklus, son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen süredir. Normalde bu süre 28 gün olmasına karşın 21 ile 35 gün arası normalin alt ve üst sınırlarıdır.

28 günde bir adet gören, yani siklusu 28 gün olan bir kadının ovulasyon (yumurtlama günü) sıklıkla (şart değil) 14. gündür. Her adetin ilk günü beyinde hipotalamustan salgılanan GnRH adlı hormon, hipofizden folikül stimule edici (uyarıcı) hormon (FSH) salgısını uyarmaya başlar. FSH etkisiyle yumurtalıklardan birinde yeni bir folikül (yumurta hücresini barındıran yapı) olgunlaşmaya başlar. Bu folikül olgunlaştıkça östrojen hormonu üretimi artar, östrojen üretimi arttıkça hipofiz bölgesinden salgılanan luteinizan hormon (LH) miktarı artar.

Folikül olgunlaştıkça giderek içi sıvı dolu ufak bir kese haline gelir.Folikül yaklaşık olarak 16-20 milimetre çapına eriştiğinde östrojen hormonu da kanda maksimum seviyeye ulaşır ve bu da LH seviyesinin giderek daha da artmasına neden olur. LH piki (LH’ın en yüksek seviyeye ulaştığı an) olduğunda folikül çatlar ve içindeki oosit (yumurta hücresi) serbestleşerek Fallop tüpünün içine girer.

Folikül çatladıktan sonra “çatlama bölgesinde” corpus luteum (sarı cisim) adı verilen bir yapı oluşur ve bu yapı bu defa östrojen hormonuna ek olarak progesteron hormonu da üretmeye başlar. Gebelik oluşmazsa bu yapının işlevi 14 günde biter. Gebelik oluştuğunda ise gebelik ürününü “desteklemek” için bu yapı yaklaşık 10. haftaya kadar progesteron salgılamaya devam eder. 10. haftadan itibaren “gebelik ürünü” kendi progesteronunu kendisi üretebilecek hale gelir ve görevi devralır.

Uterusun içi endometrium adı verilen bir tabakayla kaplıdır. Endometrium östrojen etkisiyle kalınlaşır ve yumurtlama sonrası devreye giren progesteron hormonunun etkisiyle döllenmesi muhtemel bir yumurta hücresinin implantasyonu (yerleşmesi) ve gebeliğin başlaması için elverişli duruma getirilir.

Corpus luteumun ömrü siklus kaç gün olursa olsun her kadında 14 gündür. Bu süreye yaklaştıkça corpus luteumun progesteron salgısı giderek azalır ve kandaki progesteron iyice azaldığında endometrium tabakası desteğini kaybederek “dökülmeye” başlar. ışte bu dökülme kanamayla birlikte olduğundan adet kanaması adını alır.

Corpus luteum ömrünün kısıtlı olmasının özel bir anlamı vardır: 28 günde bir adet gören bir kadında ovulasyon 14. günde olmaktadır, demek ki kadın örneğin 30 günde bir adet görüyorsa bu kadında 30-14=16. gün ovulasyon günüdür. Aksine 26 günde bir adet gören bir kadında 26-14=12. gün ovulasyon günüdür.

Yani bakılan 21 gün çatlamış olması muhtemel yumurta için canım benim

canım benimde 6.36 çıktı ama dr um (dahiliyeciye gittim)çarşamba usg de bakıcak nodül varmı diye bu arada 21.ci günü yapılan test benim 32. ci gün yapıldı bilmiyorum tekrar yaptırırmı bakalım şu tiroidi rabbimin izniyle bi atlatayımda hayırlısı

Kayracım progestrona mı 21. gün bakıldı ve kaç çıktı canım??
tshın günü önemli değil yoksa
Adet döngün kç günde bi canım bu arada hatta sorun var arada kesiliyo kusura bakma yaaa
ınşaaalllah bişiy çıkmaz ama endişe etme ilaçla çok çabuk kontrol altına alınıyor

Bu arada bak bunu da okuuuu
Bizim rahim nasıl çalşıyoooo

Foliküler Faz

Foliküler faz adet kanamasının ilk günü ile başlar. Bu dönem boyunca salgılanan östrojen hormonu ile rahim iç zarı büyüyerek kalınlaşır. Daha sonra salgılanan östrojen hormonunun belirli bir düzeyi bulması ile yumurtlama gerçekleşir ve bu dönem sona erer.

Foliküler faz denmesinin nedeni bu dönemde yumurta hücresinin yani folikül’ün gelişmesidir. Foliküler fazın ne kadar süreceği kadından kadına değişmekle birlikte yaklaşık olarak 28 günlük bir periyotta 14 gün sürmektedir.

Foliküler fazın başlangıcında adet kanaması devam etmektedir. Adet kanaması ile geçen aydan kalan rahim iç zarı atılırken aynı anda yeni rahim içi zarı yapılanmaktadır.

Adet kanaması bir kadında ortalama olarak 3-7 gün sürmektedir. Adet kanı, kanaması çok şiddetli olmadıkça pıhtılaşmaz. Pıhtılaşmanın görülmesi kanamanın çok olduğunun ifadesidir.

Foliküler fazın sonunda kandaki östrojen hormonu belirli bir düzeyin üzerine ulaşır. Bu aşamada beyindeki hipofiz bezinden salgılanan LH hormonu (Luteinizan Hormon) ani bir çıkış yaparak gelişmiş olan yumurtanın çatlayıp atılmasına neden olur (ovulasyon olayı). Atılan yumurta tüpler tarafından tutularak rahim içine gönderilir.

Luteal faz nedir?
Adet döneminin ilk yarısında yani yumurtlamadan önce endometrium giderek kalınlaşırken yumurtlama olduktan sonra artık daha fazla kalınlaşmaz, olgunlaşır. Bu ikinci döneme siklusun" luteal faz" ı adı verilir. Luteal fazın süresi her kadında 14 gün olup sabittir. Luteal fazın amacı rahim içi tabakanın olası bir gebeliğe hazırlanmasıdır.

Bu dönemde ostrojen hormonu ile birlikte, çatlayan yumurtanın geride bıraktığı madde olan ve "corpus luteum" denen sarı cisimcikten "progesteron" hormonu salgılanmaktadır. Bu hormonun ana görevi atılmış olan yumurta eğer döllenmişse rahim içersine tutunmasını sağlamaktır.
Foliküler faz kadından kadına adet döneminin uzunluğuna bağlı olarak değişmekle birlikte luteal faz genellikle sabit olup yaklaşık 14 gündür. Bu nedenle kadınların yumurtlama tarihi adet periyodunun süresinden 14 gün çıkartılarak kabaca hesaplanabilir.

Eğer döllenme gerçekleşmezse yani gebelik oluşmazsa corpus luteumun fonksiyonunun bitmesiyle, progesteron hormonunun 14 gün sonunda salgılanması durur ve gelişmiş olan rahim iç zarı bir kanama ile dışarı atılır, yani adet kanaması başlar.

özetle ;

foliküler fazda yumurta yavaş yavaş büyüyor
rahim kalınlaşıyor gebeliğe uygun hale geliyor
ovulasyonda yumurta çatlıyor
luteal faz ise yumurta çatladıkdan sonra adete kalan olan dönem rahim olası bir gebeliğe karşı iyice hazır hale geliyor
yumurta çatladıkdan sonra progesteron hormonu salgılanıyor bu dönemde...
hamilelik yoksa 14 gün içinde sarı cismin ömrü bitiyor progesteron artık salgılanmıyor ve luteal faz sona eriyor adet başlıyor...

Progesteron testi

Ergenlik döneminde beyinden gelen uyarılar, yumurtalıklardan östrojen ve progesteron adı verilen hormonların salınmasını sağlar. Adet döngüsü progesteron ve östrojen hormonları tarafından düzenlenir.
Progesteron testi genellikle luteal faz döneminde adet döneminin 21 22 23 günlerindeki değerlerine bakılarak rahimde yumurtlama olup olmadığına karar verilir

Veya luteal faz defekti rahim iç tabaka sorunu araştırmasında da progesteron testi ve değerlerine ihtiyaç vardır. Luteal faz defekti sürekliliği kısırlığın nedeni olabilmektedir. Ve tedavi gerektirir.
PROGESTERON:

Normal Değerler:
Erkek: 0.1-1 ng/ml
Kadın:
Faliküler Faz: 0.2-1.4 ng/ml
Luteal Faz: 4-25 ng/ml
Menopoz: 0.1-1 ng/ml

canım benim 21 35 günde bir oluyo geçtiğimiz ay 37 gün sürdü ama şeker hapına başladığım için olabilir adetin 21 ci günü yapılan testim 32.ci gün yapıldı tsh 6.36 prolaktin 12.8 serbest t3 3.89 t4 1.04 progesteron 5.82 çıktı

Canım evet tsh yüksek
T3 ve T4 ün aralıklarını pek hatırlamıyorum o yüzden bişiy demem doğru olmaz
Ama endişe etme ilaçla çok kolay kontrol altına alınıyor
Büyük ihtimalle günde iki kere içmen için ilaç verecekler ya d 3 kere
bunu bir ay kullanınca yavaş yavaş dozajı düşürler

Progestronda ise düşüklükvar ama bu çok büyük ihtimalle adet tarihine yakın verdiğin içindir
Yukarıda yazıyor ya canım 14. günün sonuna doğru düşüşe geçer diye ondandır
Sen bu tahlilden kaç gün sonra adet oldun
bir de kendiliğinden mi oldın canım
yani ilaç aldın mı adeti söktürmek için?

ben bu testten 4 gün sonra adet oldum daha hayatımda hiç söktürücü kullanmadım hep kendiliğinden olur dediğin gibi çok yakın olduğu için adet olcağım zaman o yüzden düşük çıkmıştır diğerlerinin referans aralıklarına baktım normal ayrıca adetin 2ci günü yapılan hormonlarda normal aralıklarda canım

E daha ne o zaman
İyi işte sonuçlar
dert etmeeeeelmaz:
Rabbim dermansız dert verip dağdan taştan medet umdurtmasın:Saruboceq:

bu klava: gıcık tiroid var ya az çalışması özellikle
adetin düzenini de bozuyo biliyo musun?ya......
Çooook öptüüüm
bak bu sefer cidden kaçıyooom
opuyorumnanaktan

tamam canım :teselli: iyi geceler sağol herşey içinopuyorumnanaktan

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…