Bir anda gelen kaygılar ve her şeyden bıkma hissi ?

Flower__

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
27 Temmuz 2016
2.169
2.022
Merhaba arkadaşlar.23 yaşında bir diyetisyenim. Önümde mesleki anlamda bir sınav var 5,5 ay sonra. Verimli şekilde ona çalışıyorum, ondan sonra atanma durumları olacak inşallah. Normalde olumlu ve enerjik bir insanım,negatif şeylere takılmam ve çevremdeki insanlar da benim pozitif bir enerji yaydığımı söylüyor.ama bazen nedense içimde bunun tam tersi bir durum oluyor ve hayata karşı kaygıları olan birine dönüşüyorum.bu birkaç gün olup geçiyor ama belki de hep olumlu düşünmeye çalıştığım için bu duygularımı bastırıyorum diğer zamanlarda da. Bu korkularım genelde gelecekle ilgili şeyler oluyor.mesela evlilik,çocuk sahibi olmak sanki çok zor şeylermiş gibi geliyor gözüme.istemezsem evlenmem,bir zorunluluk değil ama ben bunların olmasını gelecek için hem isteyip hem de korkuyorum. Bir evin sorumluluğunu almak ya da bir çocuk büyütmek gözüme çok zor geliyor. Çünkü şu an sorumluluğum sadece kendim ve işimle ilgili şeyler.Evlilik sanki rahatlığın sonuymuş gibi geliyor bana.Üniversiteyi şehir dışında okudum 4 yıl ama
fazla sorumluluk,farklı şehre atanma ihtimali,aileden ayrılmak sanki zorlayıcı şeylermis gibi geliyor bana ve bu kaygılı düşünceler anlık olarak bende bir bıkkınlığa neden oluyor.Bu zamana kadar çok şükür huzurlu bir aile hayatım oldu. Galiba bu konfor alanından çıkmak beni korkutuyor ama sonuçta 23 yaşındayım ve bu kaygılı düşüncelerimi olumlularıyla değiştirmek istiyorum. Bu konuyla ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim yorum yapan herkese

Son düzenleme:
düşünmeyin siz de evlenme meselesini bu kadar. ayrıca içinize sıkıntılar veriyorsa vatani hizmet değil ki bu, evlenmezsiniz olur biter. ayrıca bütün evlilikler temizlikti yemekti sorumluluktu diye bir çile evreni değil. ben kaç yıldır evliyim daha üstüste üç gün yemek pişmemiştir evde. temizliği şimdi birini tutup yaptırıyoruz eskiden haftada bir iki saat beraber temizlerdik biterdi. herkes kendi ailesiyle muhatap olur ve birbirimizin ailesine karşı en ufak bir yükümlülüğümüz yok. çocuğumuz yok, olsun diye bir isteğimiz de yok. bir nevi bekar ev arkadaşları gibi neşeyle kaygısızlar stayla yaşıyoruz. böyle evlilikler de var ve sayısı da hiç az değil. belki sizin de böyle bir evliliğiniz olur ya da tanıdığım bir sürü kadın gibi neşeyle tek başınıza yaşamaya devam edersiniz. ölüm gibi kaçınılmaz bir şeymiş gibi korkuyla bakmayın evliliğe. ne bütün evlilikler korkunç ne de evlilik şükürler olsun ki mecburi değil.

Evlilik gaz kaçırma gibidir...Siz istediğinizde ya da çılgınlar gibi düşündüğünüzde değilde aniden kontrol dısında gerçekleşen düşünceler diziliminin fiziksel olarak aktiviteye dönüşmüş hali diyorum..
O yüzden AN ' ı yaşayın sadece

Evlilik mecburi bir şey değil tabiki. Yalnızken tek başına da mutluyum ama kendisiyle mutlu ve uyumlu bir ilişkim olacak biriyle karşılaşırsam zamanı geldiğinde evliliği de düşünebilirim.bu anlamda bile evlilik zor gibi geliyordu gözüme ama dediğiniz tarzda olursa güzel olur bence de

Evlilik gaz kacirma gibi birseydir diyince aklima gelen

AN'ı yaşamak bence de önemli. Ama anlattığınız tarzda hızlı bir evlilik yaşayacağımı düşünmüyorum.Çevremde bu şekilde bir anda karar verenlere de şaşırıyorum.Her şeyi belli planlara göre yaşamak isteyen biriyim. Gerçi planlı yaşamak da bir yere kadar oluyor.Belki de gelecekle ilgili bu kaygılarımın sebebi hayatta bazı şeylerin kontrolünün bende olmaması ile ilgili.

Yani demek istediğim bugün görüp yarın evlilik gibi değil...Sizin hayat felsefenize ve hayat görüşünüze göre bir adamla hiç beklemediğiniz bir an da karşılaşacaksınız aklınıza gelmeyecek şekilde ya da yaşta karsınıza cıkacak..Sizin yasınızdayken" ben kolay kolay evlenmem...Kariyer yapıcam çılgınlar gibi..." Dedim ve direk evlendimÇünkü oydu..Ya o olmalıydı ya da bu dünyada kimseyle anlaşamazdım olacaksa o olmalıydı dedi beynim...Bir bakıyorsunuz ortak yönler çok..Beraber vakit geçirmekten hoşlanıyorsunuz flört ederken...Sonra ya biz geceleride başbaşa bir film izlesek sabahda beraber uyansak yaAynen tamam o zaman bunu sülalemizle paylaşalım haydi halayaaa moduna giriyorsunuz

En iyisi sizinki gibi bir anda olan bence yaa. Ben birisi tanışmak istediğinde hiç ısınamıyorum. Bir iticilik geliyor hep ve başlamadan bitiyor

En iyisi sizinki gibi bir anda olan bence yaa. Ben birisi tanışmak istediğinde hiç ısınamıyorum. Bir iticilik geliyor hep
Demek ki zamanı var..Daha çok gençsiniz ve sanırım fitsiniz yüzde yüz Gezin,tozun,gülün,eğlenin valla Size hayatta mutluluklar diliyorum

Konu sınavdan atanmadan ne ara çocuğa geldi . Herşey sırayla şimdiden kaygilanmayin. Aileden uzakta atanma bir tecrubedir bence evlilige iyi bir eğitim olur. Kendi işini yapma yemeğini çamaşırı faturani ödeme konularında. İlla bunları yapacaksın diye de birşey yok. Temizlikçi cagirirsin faturalar otomatik olur yemegi haftada bir kaç gün dışardan söylersin. Çocuğu kreşe verirsin olur biter. Herşey gelire bağlı yani.. şimdiden düşünmeye gerek yok

Evet bende gelecekle ilgili büyük ayrıntılarıbile şimdiden düşünmek gibi bir durum var.bu kaygılara da genelde bu yönüm neden oluyor

23 yasinda biri bana evlilik cocuk falan dese ben de tirsardim muhakkak ki.

Iyi yoldasiniz bence, yasayin bu zamanlarini istediginiz gibi. Bir gun evlilik fikri bu kadar buyumez gozunuzde, iste o gun hazir oldugunuz gun. Cocuk yaparim ya, bakarim ederim dersiniz, o gun de ona hazirsiniz demektir.

Karmaşık bir kaygı yaşıyorsun dur bi bismillah okul bitmiş daha mesleğe adım atılmamış ne ara evlilik kaygısı duydun. Olmak zorunda da değil belki 30 yaşında olur o zaman ancak hazır olursun şimdi ki kadar da zor gelmez.

Evet. Belirsizliği sevmediğim icin galiba

Ne kadar güzel.. Bizde de tam tersi. Eşim her gün ailesini aramamı istiyor bebeğimizi göstermem için. Resim atmam onlara yetmiyor. Daha dün gösterdim kamerada onlara, bugün diyor amcasını ve babaannesini aradın mı, ben de aramadım bugün deyip kapattım. Tuhaf tuhaf işler...

5,5 ay sonra dediğinize göre kpss stresi ve aynısının hukuk versiyonundan bende de var. Gelecek kaygıları ile yüzleşirken her gün masa başına oturup odaklanmak abanmak gerçekten çok zor. Anlıyorum sizi. İnsan odaya kapanınca kafasından türlü türlü düşünceler geçer hayat, arkadaşlıklar, evlilik, aile, gelecek, geçmiş hepsi karman çorman stres yığını olur beynimizde. Bu düşünceleri bastırmak yerine her akşam günlük tutmak rahatlatıcı olabiliyor bir ara yapıyordum canım ne isterse yazıyordum ve iyi geliyordu. Tekrar başlayacağım.

Sınava çok çalışıp ailenizin şehrini tercih edebilirsiniz, tabii aynı evde güzel geçiniyorsanız. Biz pek güzel geçinmiyoruz ama yaşlandıklarını gördükçe de üzülüyorum bir yandan… Zor bir ikilem. Evlilik konusunun eksi yanlarını da düşünmek için acele etmeyin derim daha yaşınız genç, atanıp kendi düzeninizi kurup sizin gibi ayakları yere basan işi gücü olan karakterli ve hoşlandığınız biriyle beraber olunca zaten gerisi çorap söküğü gibi gelir. Artık ev işleri, ev düzeni çok pratik oldu hem teknolojik aletler yönünden hem de bir ton ev oda düzenleme videoları setleri var. Hanımcı bir koca bulursanız beraber yaparsınız hepsini zaten güzel para kazanırsınız sorun olmaz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…