bıngıldakla ilgili ÖNEMLİ...

OznurEylul

kafa bulanık
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2007
579
0
40
kızım 8 gün sonra 3 aylık olacak. bugün dr. bıngıldağı kapanmak üzere baş çevresinin büyümesini takip altına alacaz dedi. sizde de böyle durum varmı.( erken kapanma durumu) ???

benimki de 4 aylık olmak üzere ama böyle bişeyden haberim yok..kontrol altına niye alınıyo ki..?

bıngıldağın erken kapanmaamsı gerekiyor...beynin gelişimi için ...d vitaminini fazla vermiş olabilir misin cnm?günde 3-4 damla....6 damladan fazla kesinlikle verilmemesi gerekiyor...

bnmde kızım28ınde 3 aylık oluo ama bıze boyle bse soylemedı doktorumuz...nedenını sorsaydın keske kendı dr una.

acd3 ten birşey olmaz sadece d vitaminleri var onlardan fazla olmaması gerekiyor..acd3 te 3 vitamin var....d vitamini bıngıldağın kapanmasında rol oynuyor...
kafam çok karıştı derya bizim dr.umuzda 8 damlaya çıkardı d3 vit. oğlum ki lilolu olduğu için yetmez 3 damla dedi ayrıca biraz büyük gibi bıngıldağı dedi 8 damla vermemi söyledi uzun bir süredir ben 8 damla veriyorum:uhm:

kızımın baş çevresi doğduğunda 32 cm di. şimdi 3 ayına 8 gün var 39 cm. yani baş çevresi normal standartlarda. bıngıldağın erken kapanması riskli ama baş çevresi normal standartlarda gelişiyorsa problem değilmiş. zaten şuan bıngıldağı tam kapanmadı.. sadece kapanmak üzere .

kızımın baş çevresi doğduğunda 32 cm di. şimdi 3 ayına 8 gün var 39 cm. yani baş çevresi normal standartlarda. bıngıldağın erken kapanması riskli ama baş çevresi normal standartlarda gelişiyorsa problem değilmiş. zaten şuan bıngıldağı tam kapanmadı.. sadece kapanmak üzere .
canım 3.aydan itibaren kapanabilir normal die duymuştum ama yanlış bilgilendirmeyeyim nette araştırdınmı hiç

bukonu benide çok endişelendiriyo kızlar yaa dr normal dedikızıma amaya erken kapanırsa yada kapanmazsadiyekuruyorumhep:KK43:(((

erken kapanması sorun çıkarıyo benim kızımınki biraz geç kapanmıştı dr sorun olmaz demişti. erken kapanması daha tehlikeli 9 ayla 2 yaş arası kapanmalıymış benim kızımın 2 yaşına doğru kapanmıştı . canım bence de d vitamini çok vermişssin dr görüş

canım sıkma canını ama d vitamini fazla verme 3 damlayı geçirme çünkü bıngıldağı ne kadar geç kapanırsa beyin gelişimi için okdar iyi olurmuş ben doktora bıngıldağı çok yumuşak dedi oda bana böyle olması çok daha ıyı dedi

bunu ben de okumuştum bir yerlerde. ciddi olduğunu biliyorum. bıngıldağın kapanmaması demek kafanın büyümesi ve dolayısıyla beynin büyümeye devam etmesi demek. yani zamanında kapanması beyin gelişimi açısından önemli. deryacım sana katılıyorum d vitaminin kesiyolar ya da azaltıyorlar bu durumda.
ayrıca acd3 10 damla veriliyor zaten heralde(derya daha iyi bilir) multivitamin oluyor o. ben de onu kullanıyorum ve multivitaminlerin daha iyi olduğu da söyleniyor. derya bilgi verir misin lütfen bu konuda?
öznurcum sen de hemen telaşlanma dr.undan ayrıntılı bilgi al. ancak bu şekilde endişeden kurtulursun. bizlerin bildikleri okuduklarımız veya duyduklarımız oluyor. en iyisini doktorun bilir tatlım.
sevgiler

Ben multitabs kullanıyorum, damlalığın üzerindeki işarete kadar doldurup vereceksin demişti doktorumuz, kaç damlaya tekabül ediyor bilmiyorum ama en az 10 vardır.

ya kızlar kafam çok karışık. dr. bıngıldağı kapanmamış ama kapanmasına az kalmış dedi. ama kafa büyümesi normal endişelenecek bişey yok dedi. kafa ölçüsü ortalama sınırlar içinde. bu durumda ilk önce 15 günde 1 kafa ölçümleri yapacak. gelişmesine bakılacak. benim korkum şimdi kafası büyüyor ya bıngıldağı tam kapandıktan sonra büyümezse. :1no2: bu yüzden çok endişeliyim. ben ACD3 kullanıyorum. 10 damla verilmesi gerekiyormuş bende zaten günde 10 damla vermiştim.

inşallah kötü bişey olmaz. zekasını etkilermi diye sormadım da offffffff canım çok sıtkın..:1no2::1no2::1no2:

bana da dr bi şi demedi her ay kontrol ediyor kafa büyümesi de normal diyo ama bıngıldak için bi şi demedi.normaldir herhalde,ay bi daha ki ay untmazsam sorayım bari.zaten her ay kağıtl gidiyorum adama :)

benim kızımın baş çevresi standartların altında doğdu 29,5 cm. ve her ay düzenli kontrole gidiyoruz. hatta bu yüzden marmara üniversite hastanesinde takibe alnıdı. şu an alt sınırda da olsa düzenli büyüyor. ama 1 yıl kontrol edilecek. bıngıldağın kapanmaması gerekliymiş. bence doktorunla detaylı görüşüp bilgi al.

bu arada d vitaminini günde 3 damla veriyorum.

X