Bileziklerim

Iyide kadincagiz vermem demiyor ki bana takilanlari veririm ancak ailemin Hediyelerini vermem diyor yaşamış biri olarak haklı diyorum!
Ben de diyorum ki; zaten imkânlar fazlasıyla müsait olsa burada sormazdı, belli ki imkânlar kısıtlı, çözülmesi gereken bir ekonomik çıkmaz var. "Ben altınlarımı vermem." demek; "Bana ne kocam parayı nereden bulursa bulsun beni ilgilendirmez demek."
Aile huzuru böyle böyle kaçıyor; bugün sen onun sıkıntısını sahiplenmezsen yarın da kocan senin derdini sahiplenmez. Başka bir arkadaşın konusunda da işte ben evin şusunu bu-şunu ödüyorum eşim de doğalgazını kendi ihtiyaçlarını diye şikayet etmiş. Ortak olmalı diyorum dert de mutluluk da.
Ben bütün altınlarımı araba almak için kocama verdim, şimdi kocam her gün o arabayla işe gidiyor, benim de direksiyon pratiğin olmadığı için binemiyorum. Bu durumda buna eşim benim altınlarımı altı geri de vermeyecek ortada kalıcam diye mi bakmalıyım? Sizi ortada bırakmayacak adam cebinde 5 kuruş parası olmasa da bırakmaz, sizi sersefil edecek adam da değil 3 bilezik 33 bilezikle de eder. Böyle küçük hesapları evliligine bazı kadınlarımız sokuyor kocası aynı şeyi kendisine yapınca da zoruna gidiyor.

3 bileziği ver çekil kenara Sakın verme diğerlerini saf gördüler herhalde. Benimde bileziklerim düğün borcuna gitti. Şimdi duvar kağıdı yaptım gelinlikli bilezikli fotomu bakıp bakıp hasret gideriyorum. :halay:Resmen içimde uhte kaldı sakın verme sakın.

Kızlar durumu daha net açıklamak istiyorum burası dedenin üzerine bir beyaz eşya markasının dükkanıydı biz evlenmeden önce eşimde kuzenide zayen burda çalışıyordu düğüne az kala burayı eşim ve kuzeninin üzerine yaptı.(konuyu anlatırken kolay olması için kuzenin adı mehmet eşimin adı ahmet olsun ) ama dede devrederken 200 bin kadar borcu vardı dükkanın borç olmasına rağmen biz mobilya alırken senetle çalıştıkları bi mobilya markasından mobilya aldık biz dükkana senet yapıldı biz alınca mobilya annesi bizim salonun aynısını aldı teyzesi aldı teyzesinin kızı aldı. Dükkan üstünde evimiz tadilat yaptırdık bizle beraber herkes evini tadilat yaptırdı ama biz ne zaman bişey istesek çok borç oldu olmaz dendi bize. Eşimin ailesi bana 3 bilezik yaptı benim ailem ve düğünde takılan parayla ben kendimi sıktım evimin eksiklerini bile yaptırmadım 7 tane 20 gramdan bilezik yaptım ve mehmet abinin ailesi 30 bin verirken benim eşimin annesinin kiraya verdiği bi dairesi var onu satıp 30 bin vermesi gerekirken benim emeğimle yaptığım bileziklerimi istemeleri saçma geliyor eğer isterlerse 3 bileziği verip kayınvalidemin üzerini tamamlamasını söyliycem çünkü ben evlenirken kayınvalidem evime bir nevresim takımı aldı bi yatak örtüsü takımı bu kadar herşeyi eşim kendi yaptı ve kimseden bişey beklemiyorum dedi o yüzden kimseye birikimim ilerde çocuklarımın hayatında kullanıcağım parayı vermek istemiyorum bu arada kızlar uzun oldu ama anca açıklayabildim durumu

Kızlar durumu daha net açıklamak istiyorum burası dedenin üzerine bir beyaz eşya markasının dükkanıydı biz evlenmeden önce eşimde kuzenide zayen burda çalışıyordu düğüne az kala burayı eşim ve kuzeninin üzerine yaptı.(konuyu anlatırken kolay olması için kuzenin adı mehmet eşimin adı ahmet olsun ) ama dede devrederken 200 bin kadar borcu vardı dükkanın borç olmasına rağmen biz mobilya alırken senetle çalıştıkları bi mobilya markasından mobilya aldık biz dükkana senet yapıldı biz alınca mobilya annesi bizim salonun aynısını aldı teyzesi aldı teyzesinin kızı aldı. Dükkan üstünde evimiz tadilat yaptırdık bizle beraber herkes evini tadilat yaptırdı ama biz ne zaman bişey istesek çok borç oldu olmaz dendi bize. Eşimin ailesi bana 3 bilezik yaptı benim ailem ve düğünde takılan parayla ben kendimi sıktım evimin eksiklerini bile yaptırmadım 7 tane 20 gramdan bilezik yaptım ve mehmet abinin ailesi 30 bin verirken benim eşimin annesinin kiraya verdiği bi dairesi var onu satıp 30 bin vermesi gerekirken benim emeğimle yaptığım bileziklerimi istemeleri saçma geliyor eğer isterlerse 3 bileziği verip kayınvalidemin üzerini tamamlamasını söyliycem çünkü ben evlenirken kayınvalidem evime bir nevresim takımı aldı bi yatak örtüsü takımı bu kadar herşeyi eşim kendi yaptı ve kimseden bişey beklemiyorum dedi o yüzden kimseye birikimim ilerde çocuklarımın hayatında kullanıcağım parayı vermek istemiyorum bu arada kızlar uzun oldu ama anca açıklayabildim durumu
Ben seni haklı buldum ... verme sakın.. üstelik san sormamışlar verir misin diye.. kendi kafalarından plan yapmışlar..

Bu durumda verme bence kesinlikle.

Diğer mobilyaları ve tadilatları da siz mi ödediniz? Onların konuyla alakası ne?
İş eşinizin mi, kayınvalidelerin de o dükkandan bir beklentileri var mı?

Diğer mobilyaları ve tadilatları da siz mi ödediniz? Onların konuyla alakası ne?
İş eşinizin mi, kayınvalidelerin de o dükkandan bir beklentileri var mı?
Bu dükkan hala dedeninmiş gibi davranıldığı için herkes aldı bu ücretler hep dükkandan ödeniyor

sizde bileziği sattık deseydiniz. Bunlar sizdeki parayla alıp satmayı bilen insan heralde. Şimdi verir misiniz vermezmisiniz bilmiyorum ama eşinize rızanız olmadığını sebepleriyle bir kez anlatın. Eğer eşiniz bilezikleri alırsa bundan sonra kendinizden kısmayın. Sonra da birikimlerinizi gerekirse eşinizden gizli yapın. Bilezik alırsanız da tekrar takmayın biyerde söylemeyin de millet ortak olmasın.

Hayır kendileri karar vermişler benim takıldığım nokta şu bana yapmadıkları bilezik kadar istiyorlar

Olay yapilan ya da yapilmayan bilezik degil ki.
Is esinizin ve teyzesinin oglunun ortak isiyse teyzesinin oglu ne kadar veriyorsa esiniz de vericek. Ister bilezik ister para. Size taktigimiz bilezigi verin demiyorlar neticede. Borc ortak borc.

Olay yapilan ya da yapilmayan bilezik degil ki.
Is esinizin ve teyzesinin oglunun ortak isiyse teyzesinin oglu ne kadar veriyorsa esiniz de vericek. Ister bilezik ister para. Size taktigimiz bilezigi verin demiyorlar neticede. Borc ortak borc.
Bu borcun içinde kayınvalidesinin kendi evine aldığı mobilyalarin parası da varmış.Kendileri bana 3 bilezik taktı ,annemin aldığı bilezigi satip milletin eşya borcunu mu ödeyeceğim diyor

Bu dükkan eşiniz ile kuzeninin üzerine geçtiğinde de ailelerin dükkan üstüne borç yapma alışkanlıklarından vaz geçeceklerini hiç sanmiyorum

Bu dükkan hala dedeninmiş gibi davranıldığı için herkes aldı bu ücretler hep dükkandan ödeniyor

E o zaman dediğiniz doğru. Kayınvalide mobilyaların ve tadilatın parasını versin, geri kalanı da 3 bilezik mi olur 5 bilezik mi olur siz kapatın.
Kayınvalideden sadece tadilat ve mobilya parası alın, geri kalan borç sizin...

sizde bileziği sattık deseydiniz. Bunlar sizdeki parayla alıp satmayı bilen insan heralde. Şimdi verir misiniz vermezmisiniz bilmiyorum ama eşinize rızanız olmadığını sebepleriyle bir kez anlatın. Eğer eşiniz bilezikleri alırsa bundan sonra kendinizden kısmayın. Sonra da birikimlerinizi gerekirse eşinizden gizli yapın. Bilezik alırsanız da tekrar takmayın biyerde söylemeyin de millet ortak olmasın.
O bileziklerle zaten borç kapanmaz o yüzden hiç sanmıyorum bu saatten sonra birikim yapabileceğimi

E o zaman dediğiniz doğru. Kayınvalide mobilyaların ve tadilatın parasını versin, geri kalanı da 3 bilezik mi olur 5 bilezik mi olur siz kapatın.
Kayınvalideden sadece tadilat ve mobilya parası alın, geri kalan borç sizin...
İşte problem bu tam olarak

Bende hiç sanmıyorum ve bu durum nasıl çözülür bilmiyorum
Dükkan batar öyle çözülür,yoksa siz ne yaparsanız yapın kötü gelin olacaksınız.Bu batmalarda da genelde şahit olduğum bir tarafa haciz gelirken diğer ortak iki ev bir dükkan sahibi oluyor

Bu borcun içinde kayınvalidesinin kendi evine aldığı mobilyalarin parası da varmış.Kendileri bana 3 bilezik taktı ,annemin aldığı bilezigi satip milletin eşya borcunu mu ödeyeceğim diyor
Çok doğru işte tam olarak demek istediğim bu kayınvalidem bana hiç bişey yapmamışken bide bu borç yüklendi

X